Турнірне сум’яття

9-й тур

9-й тур Української прем’єр-ліги і його результати внесли до турнірної таблиці деякий гармидер. По-перше, втрачені очки командами, яких вже ледь не «сватали» у потенційних фаворитів у боротьбі за чемпіонське звання. По-друге, купа відкладених матчів попередніх турів чемпіонату потенційно може спричинити суттєві переміни у позиціях учасників змагань.
Отже, окрім оцінок якісних обставин гри кожної команди УПЛ тепер неодмінно треба враховувати і арифметичні показники турнірної боротьби – хто скільки матчів зіграв і хто скільки має в запасі. І тут можливо чимало метаморфоз, гуртуються команди за своїми показниками, уже здобутими і потенційно можливими, досить компактно, навіть тісно.
Тому почнемо з математичного аналізу підсумків і перспектив чемпіонату станом на 9-й тур, в якому було зіграно всі, заплановані календарем, матчі.

30 вересня
«ВЕРЕС» (Рівне) – ЛНЗ (Черкаси) – 0:0
Вилучення: Лопирьонок (51).
«ШАХТАР» (Донецьк) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:2 (0:1)
Голи: Зубков – Скляр (22 з пенальті), Нестеренко (71).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одесса) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:0
1 жовтня
«МИНАЙ» – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 0:1 (0:0)
Гол: Тарануха (78).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «РУХ» (Львів) – 1:3 (1:0)
Голи: Іліч (43 з пенальті) – Руніч (63, 68), Климчук (66 з пенальті).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 0:0
«ДИНАМО» (Київ) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 4:2 (2:1)
Голи: Бражко (15, 83), Ванат (44), Буяльський (90+2) – Джевані (42), Скорко (47).
2 жовтня
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 0:0
Гол: Лєднєв (56).

Таблиця можливостей
Хоча за календарем УПЛ уже відбулося 9 турів, усі намічені матчі зіграли лише 9 команд із 16-ти. 7 клубів мають пропущені матчі і відповідно можливість поліпшити своє турнірне становище. Гіпотетично подивимось як для цих команд може змінитися ситуація в чемпіонаті в разі успішного догравання.
Найбільше перенесених матчів має «Динамо» – аж 3. Якщо динамівці у них всіх переможуть, то наберуть 24 очки й одноосібно очолять чемпіонат, ще й матимуть перевагу від найближчого переслідувача у 6 очок. Тому «Динамо» наразі є потенційним лідером УПЛ.
Однакові можливості для поліпшення своїх позицій мають «Рух» і «Дніпро-1». У львів’ян один пропущений матч, у дніпрян два. Якщо ті і ті здобудуть в них перемоги, то наберуть по 18 очок і наздоженуть «Шахтар».
«Ворскла» і «Металіст 1925» мають по одному ще не зіграному матчу. Але чи просунуться вони вище у турнірній таблиці залежить як зіграють свої відкладені матчі команди, що безпосередньо перед ними. У будь якому разі перемоги дозволять полтавцям (буде 15 очок) і харків’янам (14) наблизаться практично впритул до призової трійки.
Ще у двох команд із підвалу турнірної таблиці залишилося по одному «запасному» матчу. Перемоги у них «Зорі» і «Вересу» дозволять набрати загалом по 9 очок. Це ще не вихід з небезпечної зони, але ситуація вже буде веселіше.
Для того, щоб ви самі оцінили яка вірогідність поліпшення згаданими командами свого турнірного становища, ось перелік відкладених матчів. Загалом уже було перенесено п’ять поєдинків. Дати їх проведення ще не визначено: 1-й тур. «Ворскла» – «Дніпро-1». 3-й тур. «Динамо» – «Металіст 1925». 5-й тур. «Динамо» – «Верес», «Рух» – «Дніпро-1». 6-й тур. «Зоря» – «Динамо».
До слова, тепер настала черга для «Шахтаря» переносити матчі чемпіонату УПЛ через участь у єврокубках. Поєдинок наступного 10 туру між гірниками і «Зорею», у визначену календарем дату, не відбудеться. Через це є висока вірогідність, що «Шахтар» втратить своє лідерство в турнірній таблиці за набраними очками. Принаймні п’ять команд УПЛ за цим чи додатковим показником мають можливість обійти гірників.

Фактичний лідер
«Шахтар» останнім із усіх команд УПЛ зазнав першої поразки в чемпіонаті. Попри невдачу, «гірники» за фактом набраних очок зберегли за собою лідируючу позицію в чемпіонаті. Але тільки через той збіг обставин, що найближчі переслідувачі теж втратили очки. Коли оцінюєш гру «Шахтаря», ловиш себе на думці, що ніби «гірники» грають не в оптимальному складі. Таке враження, що Патрік ван Леувен все ніяк не може визначитися з основою команди. Постійні ротації принаймні стартового складу. Ті, хто починав попередній матч з перших хвилин, тепер сидять в запасі. І навпаки. Виглядає, що кістяк у «Шахтаря» нині – воротар і ще пару гравців. Ну, це явно замало. Як завжди нестандартними діями прагнув виділятися Георгій Судаков, активністю – Олександр Зубков. Але належної підтримки вони від партнерів здебільшого не отримували. Відсутність справжньої злагодженості в командних діях призводило до уповільнення і прямолінійності гри «гірників», що значно спрощувало завдання полтавцям. А чергові незграбні дії в захисті відкривали суперникам можливості для своїх загроз воротам «Шахтаря». Особливо «відзначився» молодий танзанійський захисник «гірників» Новатус Міроші, який був причетним до двох голів у свої ворота. До речі, новобранці «Шахтаря» поки що не вражають своєю грою
І, загалом, натужна і недостатньо впевнена гра «Шахтаря» викликає занепокоєння у вболівальників напередодні дуже важливого матчу Ліги чемпіонів проти «Антверпена».
Після поразки «Ворсклі» у ЗМІ з’явилась інформація, що наставник гірників знаходиться під загрозою негайного звільнення. Потім витримка вищого керівництва «Шахтаря» взяла гору і нідерландському фахівцеві залишили ще кредит довіри. Звільнити ван Леувена, мабуть, не проблема. Гадаю юристи «Шахтаря» в контракті з головним тренером передбачили якісь нюанси, що дозволять це зробити і без компенсацій. Але головна проблема – де «на переправі» знайти такого фахівця, який би зміг швидко налагодити ефективну гру команди, яка б у свою чергу давала необхідний результат. Навряд чи заради цієї мети очільники «Шахтаря» готові пожертвувати навіть одним сезоном.
А «Ворскла» якась ніби почуттєва команда. Не даремно Віктор Скрипник відзначав, що перемога у попередньому кубковому матчі, після кількох поразок, надала команді новий імпульс впевненості. Відіграли загалом з лідером не без помилок, але організовано, злагоджено і дисципліновано. Чекаємо на «друге дихання» полтавців?

Потенційний лідер
За втраченими очками «Динамо» уже суттєво вирвалося вперед. Шість очок можливої фори над найближчими потенційними переслідувачами, «Шахтарем» і «Рухом».
«Динамо» в чемпіонаті має нині три вікторії поспіль. Кияни провели у нинішній першості менше всіх матчів, а голів забило більше всіх – 20 м’чів у 6-ти поєдинках, в середньому більше 3-х голів за матч. Жодного матчу без голу. Не даремно серед бомбардирських перегонів чемпіонату серед
5-ти лідерів 3-є динамівці. Але лише в одному поєдинку чемпіонату (з «Ворсклою») «Динамо» не пропускало. В
4-х із 6-ти матчів динамівці виймали із своїх воріт два і більше м’ячів. Теж красномовна арифметика й статистика. Це те, що достатньо знати для розуміння результату матчу «Динамо» – «Олександрія» – 4:2.
Атакувальну гру «Динамо» помітно посилив прихід до комади Андрія Ярмоленка. Можливо, були часи, коли він діяв гостріше і ефективніше, але й наразі досвіду, майстерності і футбольного мислення Андрію, принаймні на рівні УПЛ, цілком вистачає, щоб корисно урізоманітнити гру своєї команди в атакувальних діях. Особливо, коли тепер Ярмоленко вийшов на прийнятний функціональний рівень. Іще важливий фактор, який може привнести повернення до команди футболіста те, що він здатен виявити лідерські якості – психологічне налаштування. В кількох програних кубкових матчах цього забракло «Динамо», але на тривалій дистанції чемпіонату це може зіграти свою позитивну роль. Після матчу з «Олександрією» Ярмоленко ще раз чітко зазначив підхід до змагань УПЛ: «Ми вилетіли з єврокубків та Кубка, і жодних відмазок уже немає. Якщо не виграємо чемпіонат, то потрібно буде закрити рота і слухати критику», – заявив лідер «Динамо».
Додає Володимир Бражко. Молодий опорник відзначився голом у другому поспіль матчі чемпіонату. Тепер уже дублем. Впевненіше почуває себе на вістрі атак Владислав Ванат, але треба додавати у технічній майстерності. З атакою в «Динамо», не без недоліків, але, як для УПЛ, більш-менш прийнятно. Але захист підводить. Причому це стосується не тільки номінальних оборонців. У обороні відпрацьовує вся команда. Зараз під таким кутом зору буду дорікати тим, кого щойно хвалив за дії в атаці. У першому голі «Олександрії» після невдалої скидки м’яча від Олександра Сироти Ярмоленко на дальній штанзі не втримав Джевані. У другому – Ванат на підступах до карного майданчика прогавив підбір, коли Данило Скорко без перешкод спрямував шкіряного у кут динамівських воріт. Ну, а щодо, власне, номінальних захисників, то Мірча Луческу вже тасує із тих, що є, як може. Докуповувати, каже, не планують. Ну, «Бог в поміч»,– відповідають тоді у народі. Але колись атака може і не врятувати.
Щодо «Олександрії», коротко можна зауважити, що команда зіграла значно організованіше і цікавіше, ніж в попередніх турах. Можливо, що «не все вже й так погано в домі» Руслана Ротаня.

Інші
«Інші» в українському чемпіонаті наразі поняття умовне. Бо серед них «Кривбас» і «Чорноморець», якби не втратили очки в останньому турі, могли опинитися і на чолі турнірної таблиці. Але після кількох перемог цим командам бракує і кадрового потенціалу, і психологічної впевненості, щоб короткі переможні серії перетворювати у потужні переможні серіали.
Як зазначив після поразки від «Руху» керманич «Кривбасу» Юрій Вернидуб його гравці «злякалися» реальної можливості обійти «Шахтар» і очолити турнірну таблицю чемпіонату. Ну, і суперник у криворіжців був непростий – «Рух» вже зарекомендував себе у нинішньому сезоні бойовою і досить вправною командою. Головна принада львівської команди у зіграності. Причому, не тільки і не стільки між футболістами, як між головним тренером Віталієм Пономарьовим і виконавцями на полі. Головний із багатьма гравцями разом прийшли до основної команди із молодіжного рухівського футболу. Є розуміння з півслова і наполегливе старання це реалізувати. «Рух» після жвавого початку чемпіонату дещо пригальмував, але перемогою над «Кривбасом» показав, що і надалі готовий дати бій будь-кому.
«Зоря» в Одесі не поступилася «Чорноморцю». До цього одесити в чемпіонаті вдома неодмінно перемагали (зокрема, завдали єдиної в чемпіонаті поразки «Динамо»). Попри нулі на табло, гра відбувалася жваво і на зустрічних курсах. Моменти були і у тих, і у інших, але відзначитись завадив брак індивідуальної майстерності. Валерій Кривенцов, здається, помалу приводить «Зорю» «до тями».
Ще два поєдинки туру закінчилися нульовими нічиїми. ЛНЗ у меншості вистояв в гостях у «Вереса». «Колос» і «Полісся» у спокійній грі взяли собі по очку. Міг би розжитися бодай одним очком у грі з «Оболонню» і аутсайдер чемпіонату «Минай». Але суддя помилково не призначив наприкінці матчу пенальті у ворота «пивоварів». Комітет арбітрів УАФ згодом офіційно підтвердив, що арбітр мав ставити пенальті, але минайцям від того не легше.
В заключному поєдинку 9-го туру «Дніпро-1» здобув у себе вдома непросту перемогу над «Металістом 1925». Це друга поспіль перемога дніпрян під проводом нового очільника Юрія Максимова. У підсумку «Дніпро-1» піднявся на 7-му сходинку турнірної таблиці і має ще дві гри в запасі. Але матч знову не обійшовся без суддівського скандалу. В середині
2-го тайму арбітри (в полі і на ВАРі) не поставили пенальті у ворота «Дніпра-1» коли м’яч, який летів у ворота, влучив у руку Олексію Гуцуляку. Харків’яни висловили протест на рішення, яке вплинуло на результат матчу. «Наш футбольний арбітраж самий гуманний арбітраж у світі», – заява від «Металіста 1925». Хто б сумнівався.

«Штрафні» глядачі
Контрольно-дисциплінарний комітет УАФ покарав ЛНЗ, «Оболонь» та «Полісся» за присутність вболівальників на матчах 8-го туру УПЛ. ЛНЗ за присутність фанатів на матчі з «Динамо» оштрафовано на 150 тисяч гривень. Також черкаському клубу заборонили використовувати домашній стадіон на дві гри умовно. «Оболонь» за повторне подібне порушення (на цей раз у матчі з «Вересом») заплатить 15 тисяч гривень. «Полісся» у поєдинку із «Минаєм» також порушило вимоги вже вдруге. Штраф – 25 тисяч гривень.
Те, що вболівальники фактично присутні на багатьох матчах перед парканами, на парканах, а часто уже й за парканами, і не мало, на самих трибунах, ми бачимо навіть по картинці телетрансляцій. І явно це не є задіяний на матчах технічний персонал. Команди вже відкрито після матчу дякують своїм вболівальникам.
Може краще обстежити і підрахувати, які є укриття в радіусі 5-ти хвилин ходу та на яку кількість людей. І, звичайно, бути готовими, організовано здійснити за потреби таку евакуацію. Відповідно врахувати скільки який стадіон здатен таким чином прийняти вболівальників. Зрозуміло, що такі рішення узгоджуються з військово-територіальними установами, але, якщо є аргументація безпеки, то можна знайти оптимальне рішення.
Ясно, що ніхто не хоче брати на себе відповідальність. Як би чого не сталося. А якщо станеться? Невже пускати все на стихійний самоплив краще, аніж спробувати це розумно впорядкувати? Одними штрафами навряд чи зарадиш.

10-й тур
Матчем наступного туру, до якого буде прикута особлива увага, очевидно, можна вважати поєдинок «Кривбаса» з «Чорноморцем». Нещодавно Роман Григорчук здолав Юрія Вернидуба в Одесі у матчі Кубка України. Тепер у Вернидуба є нагода взяти реванш у зустрічі уже на своєму полі в чемпіонаті.

Роман СЛАВЕНКО

Кубок України. 1/8 фіналу

26 вересня
«РУХ» (Львів) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:1 (0:0)
Гол: Сапуга (90+5)
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ШАХТАР» (Донецьк) -0:3 (0:0)
Голи: Кащук (65), А. Бондаренко (68), Очеретько (90+1).
27 вересня
«ВІКТОРІЯ» (Суми) – «МИНАЙ» – 1:0 (0:0)
Гол: Сасовський, 46.
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 1:1 (0:0). С.п. 5-4
Голи: Кушніренко (90+1) – Адамюк (78).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 2:1 (0:1)
Голи: Дада (65), Шпорн (90+3) – Кожушко (15).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 0:3 (0:2)
Голи: Кане (15), Степанюк (45), Нестеренко (74).
1 жовтня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:0 (0:0)
Гол: Суханов (57).