Тур локальних протистоянь

20-й тур

У 20-му турі не було матчів із яскравою афішею і надпринциповими протистояннями. Але були цікавинки. З огляду, наприклад, на тренерське протистояння – це екс-тренер «Зорі» Юрій Вернидуб, уже як наставник «Кривбасу», проти «Зорі» тепер уже на чолі з Патріком ван Леувеном, і Роман Григорчук з «Чорноморцем» проти «Олександрії» Руслана Ротаня. Показово, що усі зазначені команди вдало зіграли у попередньому турі. «Зоря», «Кривбас» і «Олександрія» перемогли. Нічию «Чорноморця» з лідируючим «Шахтарем» теж можна вважати за успішний результат. З врахуванням турнірного становиша, подвійну вагу у боротьбі за «виживання» мала зустріч «Руха» з «Вересом». В інших матчах інтриги було менше і загалом великих несподіванок не сталося.

7 квітня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – 1:0 (0:0)
Гол: В. Кравець (49) .
8 березня
«ДИНАМО» (Київ) – «МИНАЙ» – 2:0 (1:0)
Голи: Царенко (35), Ванат (62).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 1:0 (0:0)
Гол: Капіч (50).
«ШАХТАР» (Донецьк) – «МЕТАЛІСТ» (Харків) – 1:0 (0:0)
Гол: А. Бондаренко (64).
«РУХ» (Львів) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 0:0
Вилучення: Лебеденко (71), Едсон (90+1).
9 квітня
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:1 (0:1)
Голи: К. Ковалець (69) – Алефіренко (35).
Вилучення: О. Демченко (45+1).
«ДНІПРО-1» (Дніпро) – «ЛЬВІВ» – 5:2 (3:0)
Голи: Гуцуляк (7, 44), Довбик (41, 90+3), Сарапій (84) – Богунов (62), Мильченко (81).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 3:0 (2:0)
Голи: Оріховський (3, 35), Безбородько (64).

ЯК «МУЖИКИ» СТАЛИ «КОЗАКАМИ»
Відразу поясню цей підзаголовок. Теперішній наставник «Кривбасу» Юрій Вернидуб раніше, у 2011–2019 роках, тренував «Зорю». За виявлені в окремих матчах самовіддачу, стійкість і наполегливість та команда отримала похвальне визначення «мужики». Тепер у минулому турі нинішня команда Вернидуба, «Кривбас», на виїзді у меншості виборола перемогу над рівненським «Вересом», і Юрій Миколайович самопроголосив поштивий титул «мужики» уже своїм новим підопічним – криворіжцям. А після нової перемоги в Олександрії, Вернидуб знову змінив образний статус «Кривбасу»: «Так, після гри з «Вересом» я заявив, що вони тепер можуть називатися «мужиками». Але «мужики» – то була «Зоря», і думаю, що у луганчан це ім’я залишиться. Тому можемо називати наших хлопців «козаками»!
Суперники у матчі «Кривбас» – «Зоря» «поважно» поставилися один до одного. Передусім подбали про надійність в обороні. І захисникам обох команд це більш-менш вдавалося. У першому таймі через 11 хвилин після початку матчу дали криворіжцю Климу Приходьку ударити з меж карного майданчика. Воротар спокійно забрав м’яча. Ще через 11 хвилин удару завдавав з небезпечної відстані уже луганчанин Дмитро Мішньов. Тут уже кіперу господарів довелося попрацювати, щоб потягнути м’яч з кута воріт. На цьому у першому таймі реальними загрозами забити гол обмежилося. У перерві тренери знайшли аргументи для активізації дій своїх підопічних. Спочатку після стандарту пожежа і сумбур з небезпекою вилитися у щось гірше виникли біла воріт «Зорі». Потім те саме було біля воріт «Кривбасу».
В такій ситуації, коли «коса на камінь», дуже часто вирішальним стає фактор індивідульних дій окремо взятих футболістів в окремо взятій ситуації. Як в атаці, так і в обороні. Таке сталося на 50-й хвилині матчу. По-перше, захист «Зорі» прогавив у своєму карному майданчику на правому фланзі атаки Ріфета Капича, який безпершкодно отримав м’яч від партнера. Але це півбіди. Потім «зоряни» дозволили гравцеві «Кривбасу» спокійно перекласти для зручності шкіряну кулю з правої ноги до лівої і завдати невідпорного удару у верхній кут воріт. Поруч перебував Арсеній Батагов (гравець молодіжної збірної України, незабаром гратиме у фіналі Евро-2023), але з недоречною у цій ситуації холоднокровністью спостерігав за такими діями суперника. Це, до речі, поширена вада захисників, у матчах нашого чемпіонату. Дивишся, у провідних і не тільки першостях, захисники в подібних випадках пласуються під удар, намагаються заблокувати, першкодити м’ячу на шляху до воріт. Не завжди це вдається, інколи може трапитися і невдалий рикошет, але, у будь-якому разі, стояти і дивитися чи гравець суперника влучить у твої ворота метрів з десяти – далеко не найкращий варіант. Капич влучив. Виймайте.
Я хвалив «Зорю» за системність і організованість гри. І це давало результат. Але, коли суперник на чолі із досвідченим тренером заздалегіть досконало вивчає твою систему, треба бути готовтим застосувати щось оригінальне. Із цим у «Зорі», принаймі у звітному матчі, виходило не дуже. Її футболісти докладали зусиль, щоб відігратися, але не достатньо щоб пробити оборонні редути господарів. «Козаки», як тепер називає своїх підопічних Вернидуб, здобули перемогу у другому матчі чемпіонату поспіль.
Про ще одне тренерське протистояння – Руслана Ротаня і Романа Григорчука. Якщо порівнювати теперішні склади «Олександрії» і «Чорноморця», то олександрійці за іменами, мабуть, мають перевагу. Але імена це здобутки минулого, а перевагу треба доводити тут і тепер. У першому таймі я б віддав ігрову перевагу «Чорноморцю». І попередній матч з «Шахтарем», і тепер з «Олександрією» свідчить, що одесити поступово набувають ігрової злагодженості і тактичного взаєморозуміння. А успіх принесли знову ж вдалі індивідуальні дії. Повторюючись із попередніх номерів нашого видання, комплімент на адресу молодого форварда «Чорноморця» Данила Алефіренка. Вчасно на швидкості запропонував себе у карному майданчику суперника, одним дотиком прийняв м’яч, на замасі обіграв захисника, зряче і влучно пробив. Майстерно, швидко і без шансів для суперника. Насправді, все так просто, треба тільки вміння.
Хто зна, як би надалі складався цей матч, якби не втрутилися непередбачувані обставини. І породив ці обставини «на рівному місці» півзахисник одеситів Олександр Демченко. Останні секунди компенсованого часу першого тайму, гра в центрі поля, жодного натяку на загрозу власним ворота, у тебе вже є попередження – чого стрибати прямими ногами у відборі м’яча? Питання, на яке немає відповіді. Демченко лише у цю зимову паузу перешов до «Чорноморця» якраз із «Олександрії». Може такими відчайдушними діями комусь щось хотів довести. Гадаю, колишні одноклубники з Олександрії оцінили і подякували. Другий тайм, залишившись у меншості, відчайдушно відбивався уже весь «Чорноморець». Один гол після кутового «Олександрія» відіграла. Якби більше різноманітності в організації атак і точності при їх заверешенні, могли господарі і виграти.

ЗГІДНО ЗІ СТАТУСОМ
«Шахтар», «Дніпро-1», «Динамо» зустрічалися з командами з низин турнірної таблиці. Вищі за статусом здобули перемоги на класі із деякими особливостями перебігу подій.
«Шахтар» мав перевагу. Тому перемогу над «Металістом» можна вважати заслуженою. Але натужною. За те, що вдалося обійтися без знову втрачених очок, гірники мають подякувати двом футболістам «Металіста». Спочатку, коли забивався гол, оборонці харків’ян організовано вийшли вперед, і залишали у офсайді чотирьох гравців «Шахтаря».Чомусь не вийщов лише захисник Олександр Мізюк. Вчотирьох на одного – Артем Бондаренко легко впритул «розстріляв» ворота Данила Єрмолова, який відмінно відіграв матч. А на останніх секундах матчу «королівський» подарунок зробив суперникам Анатолій Трубін, який перед воротами надіслав м’яча прямісінько в ноги Максиму Прядуну. Той завозився, ударив не сильно і так само прямісінько в Трубіна. У грі «Шахтаря» не відчувалося колишньої легкості дій і свіжості думки. Можливо, все ж таки, позначаються величезні фізичні і психологічні навантаження, які випали на команду після зимової паузи.
«Дніпро-1» великою мірою не мав проблем у матчі зі «Львовом». Уже після першого тайму було 3:0 на користь дніпрян. «Львів» не завдав жодного удару по воротах господарів. У другому таймі підопічні Олександра Кучера вирішили розбавити свою велику перевагу натяком на інтригу, пропустивши двічі. Щоправда, впевнено відновили попередню перевагу. У «Дніпра» знову відзначалися у грі беззаперечні лідери команди. Реальне випробування на дніпрян чекатиме наступного туру у матчі із «Зорею».
«Динамо» здобуло перемогу над «Минаєм» уже можна говорити на класі. Без зайвих пригод. Команда поступово набуває впевненості, яка відповідає її потенціалу. Освоюється молодь. Дебютний гол в УПЛ забив 18-річний Антон Царенко, 7-й гол в сезоні (і у другому матчі поспіль) 21-річний Владислав Ванат. Активніше виконують лідерські ролі футболісти з досвідом. Загалом вимальовується командна гра. Але виникла інша проблема. У ЗМІ з’явилась інформація про хворобливий стан Мірчі Луческу. Це серйозно може стати на заваді.
У зустрічі «Руха» з «Вересом» більше було боротьби. Боротьби за «виживання», що зараз актуальне для обох команд. По вилученню в кожній із команд. Були моменти, бракувало вміння. Головним було не програти прямим конкурентам. Однак, обидва тренери залишилися незадоволені нічийним результатом.
«Ворскла» нарешті здобула перемогу. Першу за останні шість матчів чемпіонату. А то вболівальникам полтавської команди вже можна було починати хвилюватися за перспективу клубу і долю діючого тренерського штабу.