Тур без несподіванок

23-й тур

23-й тур Української прем’єр-ліги видався досить «спокійним» і передбачуваним. Особливих несподіванок, а тим більше сенсацій, не зафіксовано. Вималювалася перша четвірка чемпіонату («Шахтар», «Дніпро-1», «Зоря», «Динамо»), яка, очевидно, займеться розподілом місць на п’єдесталі змагань, а также визначить кому і до якого єврокубку у подальшому прямувати. На кону Ліга чемпіонів – 1-2 місця турнірної таблиці. Ліга Європи – 3-тє місце. Ліга конференцій – 4-те місце. Всі лідери у 23-му турі здобули перемоги. По різному складалися матчі, але залучено до свого активу по три очки. Наступна четвірка команд у турнірній таблиці («Олександрія», «Кривбас», «Ворскла», «Колос»), вірогідно, поборються за ще одне вакантне єврокубкове місце. П’ята позиція надасть право стартувати у квіліфікації Ліги конференцій. Для всіх інших клубів елітного чемпіонату головною метою буде убезпечити себе від ризику пониження у класі. Найважче це буде зробити ФК «Львів». За ті тури, які залишилося зіграти до закінчення першості, очевидно, у цій умовній ієрархії глобальних перемін не очікується.
24-й тур чемпіонату УПЛ завершився після передачі номера газети до друку.

28 квітня
«МЕТАЛІСТ» (Харків) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:3 (0:0)
Голи: Прядун (81) – Сирота (70), Ванат (75), Вівчаренко (90+1).
Вилучення: Романюк (48).
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ЛЬВІВ» – 3:2 (2:2)
Голи: Кучеров (13), А. Блізніченко (18), Шестаков (49) – Свржняк (4, 45).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 1:3 (1:0)
Голи: Оріховський (13) – А. Бондаренко (47 з пенальті), Л. Траоре (52), Келсі (80).
29 квітня
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 3:1 (2:1)
Голи: Герреро (16), Антюх (34), Н. Русин (79) – В. Єрмаков (44).
«МИНАЙ» – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 1:1 (0:1)
Голи: Вітенчук (72 з пенальті) – Безуглий (52).
«ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 0:2 (0:0)
Голи: Довбик (58), І. Когут (63).
«РУХ» (Львів) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:1 (0:0)
Голи: Климчук (90+1 з пенальті) – Степанюк (56).
Вилучення: Яворський (90+1).
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 2:1 (0:0)
Голи: Стецьков (55), Микитишин (81) – Мірошниченко (90+2).

Тренерський дебют
Одна «родзинка» у минулому турі все ж таки була – дебют Олександра Шовковського на посаді очільника київського «Динамо», хоч і в якості виконуючого обов’язки. Як відомо, діючий головний тренер динамівців Мірча Луческу змушений перенести операцію за станом здоров’я. І ось на цей період саме Шовковському було доручено замінити румунського фахівця на капітанському містку. Знаменна для 48-річного Олександра Володимировича подія відбулася в Ужгороді у матчі «Динамо» проти харківського «Металіста», який перебував на передостанній позиції в турнірній таблиці. Дебют видався вдалим, здобуто перемогу. Звісно, що ніяких стратегічних, тактичних чи кадрових новацій ми від тренера-дебютанта не побачили. Навіть стартовий склад киян був один в один повторенням стартового складу, який в минулому турі тоді ще Луческу випустив на поле в матчі проти «Шахтаря». Тому й симптоми, притаманні сучасній грі «Динамо», були ті самі. Якщо про вади, як на мене, найголовніша (і це практично можна сказати стосовно будь-якої команди УПЛ) – брак швидкісних конструктивних дій. Цьому можна знайти і об’єктивні, і суб’єктивні причини. Наприклад, зараз у складі «Динамо» багато молодих футболістів, вчорашніх резервістів. Практично кожен дебютант з будь-якої команди, який приходить з молодіжного складу, зазначає, що у дорослому футболі набаго вищі вимоги. Добре, це справа наживна, якщо постійно працювати над технікою, тактичним мисленням, фізикою. Але є суто організаційно-ігрові питання. Ми захоплюємося розвитком атак у виконанні Де Брюйне в «Манчестер Сіті», чи Модрича в «Реалі». Так, вони геніальні «диригенти» гри своєї команди, є речі від Бога. Проте варто бачити як їм сприяють партнери – відкривання, забігання, пропозиція себе. Коли є два-три варіанти гострого продовження, можна щось цікаве і вигадати. Як нерідко у нас – всі стоять на місці, причому спиною до воріт, і дивляться на партнера. Ясно, що буде передача назад, або поперек поля. Варто було динамівцю Беніто прискоритися, відкритися на 16-й хвилині на фланзі чужого карного майданчика, Буяльський відгукнувся націленою передачею. Якби у нігерійця вийшов сильніший удар, був би гол. І ось щось подібне у динамівців стало виходити у другому таймі цього матчу. Чи то Луческу дозвонився до Ужгорода, чи Шовковський віднайшов у роздягальні емоційно підходящі слова, але у другому таймі у грі «Динамо» з’явилася динаміка. Урізноманітнила і посилила атакувальні дії поява на полі по переві у киян Владислава Кабаєва. Він на собі заробив уже на початку другого тайму «червону» картку для суперника за «фол останньої надії». Другий гол «Динамо» на 99% заслуга Кабаєва. Стрімкий прохід, вивірена передача і Владиславу Ванату залишалося з двох метрів влучити у порожні ворота. Я не думаю, що рішення випустити на поле відразу по перерві Кабаєва було «самовільство» Шовковського, але в Луческу в останньому матчі цей гравець взагалі не з’явився на полі. Може, тому що після травми. Тренерський дебют Шовковського міг зіпсувати Денис Попов, який грубою помилкою на 80-й хвилині привіз гол у відповідь у свої вората. На 84-й «Металіст» отримав право на дуже небезпечний штрафний і міг зрівняти рахунок у матчі. Потужний удар Богдана Пороха у кут воріт потягнув Руслан Нещерет. Насамкінець динамівці впіймали суперника на контратаці. Попри поразку, «Металіст» залишив непогане враження. Активністю виділявся головний бомбардир харків’ян Максим Прядун. У команди є потенціал виконати завдання збереження місця в УПЛ.
На післяматчевій прес-конференції Олександр Шовковський досить скромно оцінив свою заслугу у перемозі: «Стосовно мого першого досвіду у якості керманича команди – ми постійно були на зв’язку з головним тренером. Є система підготовки, яка не змінюється, змінювати її в жодному сенсі неможливо. Все відбувається так, як планувалося». Наступного туру у Олександра Шовковського зустріч з досвідченим Віктором Скрипником і його «Ворсклою». Буде цікаво.

За різним сценарієм
У 23-му турі чемпіонату трійка лідерів змагань: «Шахтар», «Дніпро-1», «Зоря», синхронно здобули перемоги, залишивши у силі різницю в очках між собою. Шлях до успішного підсумкового результату у команд склався по різному. «Гірники» після першого тайму виїздного матчу з «Колосом» поступалися – 0:1. Гол гості пропустили після стандарту. Досвідчений Вадим Мілько з глибини поля навісив до лівого флангу чужих володінь, де Сергій Чоботенко скинув головою на Павла Оріховського поближче до воротарського, а той спокійно розстріляв Трубіна з близької відстані на 14-й хвилині. Захист «Шахтаря» відверто прогавив суперника. Лідер чемпіонату у першому таймі виглядав не надто переконливо. Треба віддати належне очільнику «гірників» Ігору Йовічевічу, Уже не в першому матчі йому вдалими замінами вдається повертати свою команду до належного ігрового тонусу. Особливо примітним була поява по перерві на полі Олександра Зубкова, який тривалий час був відсутній у складі «Шахтаря» через травму. Якоюсь мірою пощастило гостям і з швидким у другому таймі пенальті. М’яч після рикошета влучив у руку Чоботенку. Пенальті реалізував Артем Бондаренко. Варто відзначити цього хлопчину – у 22-річному віці він все більшу роль відіграє у діях команди.Третій гол у трьох останніх матчах. Другий м’яч теж не обійшовся без участі Артема. Його передачею скористався Лассіна Траоре. За свій гол, третій «Шахтаря» у матчі, юний Кевін Келсі теж має подякувати Бондаренку. Після його влучання м’ячем у стійку воріт, венесуелець спокійно добив «круглого» у ворота. «Колос» після двох пропущених голів на початку тайму знітився і вже перебудуватися не зміг.
«Дніпро-1», за прикладом «Шахтаря», також вирішальної переваги досягнув у другій половині гри. У першому «Інгулець» насиченою обороною мало що дозволяв створити дніпрянам. Як і «гірникам», «Дніпро-1» відкрити рахунок у матчі допоміг на початку другої 45-хвилинки одинадцятиметровий. Пенальті із категорії «на розсуд арбітра». Артем Довбик забив свій 20-й гол в першості. До повторення бомбардирського рекорду чемпіонатів України Генріха Мхітаряна залишилося ще п’ять м’ячів. Невдовзі успіх «Дніпро-1» закріпив Ігор Когут. Гості впевнено довели поєдинок до потрібного їм закінчення.
Уже відзначалось про прогрес Романа Григочука в организації гри «Чорноморця». Але як не організовуй, не буде ради, коли твої підопічні самі дарують суперникам голи, як це сталося на 16 хвилині матчу проти «Зорі». «Модне» нині ризиковане розігрування одеситами м’яча між воротарем і захисниками біля своїх воріт, закінчилося перехопленням. Едуардо Герреро у підсумку без перешкод «розстріляв» ворота суперника. Добре, що у Григорчука така зачіска, від таких ляпів підопічних тренеру можна посивіти. «Моряки» протягом матчу намагалися налагодити свою контргру, забили гол, але за організацією гри «Зоря» нині не поступається, а за виконавською майстерністю футболістів має певну перевагу. Закономірна перемога луганців.

Вперше
Вперше Руслан Ротань на чолі «Олександрії» програв в чемпіонаті. Олександрійці ризикують втратити єврокубкове п’яте місце у турнірній таблиці. «Кривбас» після цієї перемоги дихає «Олександрії» у спину. Подейкують про перші ознаки незадоволення результатами керівництва клубу. Так можна одного часу перебуваючи відразу на трьох посадах, потім опинитися без жодної.
У «битві за виживання» «Верес» здобув надважливу і першу для себе цього року в чемпіонаті перемогу над «Львовом». У останніх ситуація з перспективою пониження у класі суперкритична.
«Рух» уже в компенсований час врятувався у матчі з «Ворсклою». Очко на вагу золота для львів’ян, перервана триматчева переможна серія для полтавців. «Минай» і «Металіст 1925» – поділилися очками. Матчі 24-го туру чемпіонату УПЛ, нагадуємо, завершилися після передачі цього номера газети до друку.