Три місяці і два бар’єри

Євро-2024

Рівно три місяці залишилося до дня відкриття чемпіонату Європи з футболу 2024 року, який 14 червня стартує матчем збірних Німеччини і Шотландії. Є реальний шанс долучитися до цього форуму європейського футболу і у збірної України, але за умови виконання обов’язкового завдання – подолання бар’єрів півфіналу і фіналу плей-офф відбору на Євро-2024.

Нагадаємо, 21 березня збірна України проведе виїзний півфінальний матч плей-офф відбору Євро-2024 з командою Боснії і Герцеговини в місті Зениця на стадіоні «Біліно Поле» (початок – о 21.45 за Києвом). І це буде аншлаг – Футбольна асоціація господарів повідомила про те, що на матч Боснія і Герцеговина – Україна реалізовано всі квитки.
У разі успіху 26-го числа українці на умовно власному полі змагатимуться за путівку на чемпіонат Європи з переможцем пари Ізраїль – Ісландія. За іншого результату другий поєдинок матиме для України статус контрольного. Свій домашній матч команда Сергія Реброва проведе на стадіоні «Тарчинський Арена Вроцлав» у польському Вроцлаві.

ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЯ РЕБРОВА
У Києві відбулася прес-конференція за участі головного тренера національної збірної України Сергія Реброва, на якій він нарешті зняв усі питання і розвіяв різноманітні чутки щодо підготовки збірної, про які ми писали у минулому номері газети. Насамперед наставник української команди оголосив склад команди, що візьме участь у березневому зборі та відповів на запитання журналістів.
– Вдячний нашим клубам, що надали нам змогу зібратися раніше. Тому що збірна Боснії і Герцеговини збирається 18 березня, адже у них лише один гравець із національного чемпіонату. В нас є час і багато гравців, які грають за кордоном, можуть приїхати раніше. Тільки Мудрик приїде 17-го, інші будут раніше. В нас є час подивитися на стан гравців і вирішити, хто буде грати.
– Що ви можете сказати про нашого суперника – Боснію і Герцеговину?
– П’яте місце в групі – не те, на що вона заслуговувала. Саво Милошевич після свого приходу робив дуже велику ротацію, дивився всіх гравців. Ми переглянули багато матчів боснійців. Майже всі їхні футболісти грають у Європі. Це міцна команда, ми повинні бути готовими до неї. Але також треба думати про себе. Не треба говорити дуже багато про суперника. Ми повинні серйозно підготуватися, упевнений, усе в наших силах.
– Чи розглядали ви зміни в схемі гри на поєдинок із боснійцями?
– Так, розглядав. Зараз точно не треба про це розмовляти. Дуже важливо, щоб усі гравці прибули без травм. Ми оголосили список, але попереду ще є матчі. Я сподіваюся, що все буде нормально. Коли гравці приїдуть до табору збірної, ми подивимося, в якому вони стані. У нас немає виконавців, щоб ми могли використовувати три-чотири тактики. Безпосередньо перед грою все вирішимо.
– Чи заважатиме збірній України статус фаворита в матчі з Боснією і Герцеговиною?
– Мені він узагалі не заважає, сподіваюся, гравцям теж. Пам’ятаю, коли Італія була фаворитом, ми повинні були її перемагати на останніх хвилинах. Матч може складатися по-різному, як це вчора трапилося з «Динамо». Треба думати про себе, потужно готуватися. Важливо бути ментально готовим до поєдинків, які вирішують долю виходу на Євро. З іншого боку, ми вже маємо досвід ігор у плей-оф – минулого разу протистояли Шотландії та Уельсу. Це не вперше для наших футболістів, упевнений, що вони готові. Ми граємо на виїзді – це завжди дуже важко. Проте зараз викликано багато гравців із досвідом ігор не тільки в чемпіонаті України, а й на міжнародній арені. Я впевнений у цих виконавцях.
– Чи є у вас інформація щодо стану Олександра Зінченка?
– Я багато з ним розмовляю, у курсі його травми. Я сподіваюся, що він буде в заявці. У нього ще є матчі, будемо дивитися. Головне, що він працює в загальній групі з командою. Він отримав виклик, я впевнений, що він допоможе збірній.
– Враховуючи те, скільки пропустив Зінченко, наскільки можна розраховувати на нього в цих поєдинках?
– Я не знаю, наскільки. Я вдячний нашим клубам, що надали нам змогу зібратися раніше. Боснійці збираються 18-го, тому що в них лише один гравець із національного чемпіонату. Багато наших футболістів виступають за кордоном. Але, наприклад, в Англії переносять багато зустрічей. Тільки Мудрик приїде до нас 17-го числа, а всі інші прибудуть раніше. У нас є час подивитися на стан гравців, вирішити, хто буде грати.
– Кого в матчі з боснійцями нам варто очікувати у воротах збірної України?
– Зараз я не можу сказати. Я задоволений, що Андрій Лунін має практику, учора дивився матч «Бенфіки» Анатолія Трубіна. Усі наші основні воротарі мають ігрову практику. Безпосередньо перед матчем вирішимо, хто буде грати. Ще є декілька поєдинків за клуби. Зараз я не можу нічого сказати із цього приводу.
– Оцініть стан викликаних вами нападників. Владислав Ванат, як і ви колись, є форвардом «Динамо», що йому потрібно, аби вийти на ваш рівень?
– На мій рівень? У нього є свій рівень, достатньо високий, аби грати за збірну, тому він сюди викликається. Я задоволений, що зараз має практику Роман Яремчук, він багато працює. Я радий, що він нещодавно забив, грає в основному складі «Валенсії». Артем Довбик, на жаль, зараз не забиває, але я бачу, як він працює на команду, і команда йому довіряє. Я задоволений, що Данило Сікан грає на своїй позиції, тому що раніше він виходив на поле як вінгер. Мені дуже подобається його бажання грати за «Шахтар» і збірну. Для мене дуже важливо, аби всі мали ігрову практику. Подивимося в тренувальному процесі, зважаючи на суперника, хто гратиме в першому поєдинку.
– Чи не було прохання від тренерів молодіжної збірної України щодо Ваната, який є основним у команді?
– Для мене важливо, щоб у збірній України були різнопланові гравці. Ванат не такий, як Довбик чи Яремчук. Він здатен робити інше, ніж ці нападники. Ми викликаємо трішки більше футболістів, тому що не знаємо, як проходитиме гра, який нападник нам знадобиться по ходу. Я впевнений, що Ванат нам допоможе.
– Чи можемо ми говорити, що Володимир Бражко займе в команді місце Тараса Степаненка, який нині травмований?
– Бражко викликаний не тому, що зазнав травми Степаненко. Ми бажаємо Тарасу швидкого одужання. Можливо, ми його викличемо на другу зустріч, усе залежить від динаміки відновлення. А Володимир заслужив виклик до національної збірної своєю грою за молодіжку, він постійно виходить на поле в складі «Динамо». Час рухається вперед – ми маємо використовувати молодих виконавців у першій збірній. Це важливий виклик як для Бражка, так і для гравців молодіжної команди, які це бачать. Ми й надалі залучатимемо цих футболістів до роботи в першій команді.
– Андрій Ярмоленко не встиг відновитися після травми. Чи говорили ви з ним, і якщо так, то про що?
– Про футбол. Я з усіма розмовляю. Шкода, що Андрій не відновився, він дуже хотів допомогти збірній і «Динамо». Я бажаю йому швидкого відновлення, він нам потрібен. На жаль, зараз він ще не в тому стані. Подивимося, що буде далі.
– Чи вважаєте ви, що що більше українських гравців виступатиме в Європі, то зручніше буде для вас?
– Для України дуже важливо, що багато виконавців виїжджають за кордон і пробують себе в інших чемпіонатах. Я пам’ятаю ще по Ярмоленку, який багато років грав в Україні, – я бачив, що він переріс наш чемпіонат. Я вважаю, що для збірної та для нас зараз дуже важливо, щоб гравці виїжджали, грали й показували, що Україна існує. Простий приклад: коли я з «Динамо» відіграв два сезони, то бачив, що гравці вже не такі вмотивовані, як раніше. Якщо ти проводиш кілька сезонів у вітчизняному чемпіонаті, то хочеш перейти на інший рівень. Мотивація грати за кордоном, вважаю, є в кожного футболіста.
– Чи вважаєте ви, що вибір агента для молодого виконавця важливий для пришвидшення трансферу за кордон? Чи може гравець порадитися з вами із цього питання?
– Якщо це особисто – може. Від агента зараз дуже багато залежить. Я розмовляю й працюю з агентами, яким я довіряю, адже зараз багато не дуже чесних, які намагаються не допомогти, а просто заробити якісь гроші. Тому якщо гравці до мене звертаються, то я можу висловити свою особисту думку, щось порадити.
– Ви зараз поєднуєте дві посади. Чи не заважає це тренувати збірну України? Над чим працюєте як віце-президент УАФ?
– Я виконую ті самі функції. Так, я віце-президент УАФ, але моїм обов’язком є контролювати всі збірні України. Це те, чим я займався раніше, і мені це подобається.
– Узимку ви відвідали розташування наших клубів на зборах. Чи помітили ви, що тренери клубів УПЛ цікавляться вашими ідеями?
– У нас достатньо високий рівень тренерів в УПЛ. Я бачив багато клубів, розмовляв із тренерами. Якщо їм щось потрібно від мене – я завжди відкритий. Мені теж це цікаво. Якщо хтось звернеться, то я завжди радий допомогти. Зараз у нашому чемпіонаті дуже важкий час. Я вдячний усім тренерам, іноземним фахівцям, які працюють в Україні. Зі свого боку надам будь-яку допомогу. У Туреччині я був майже тиждень, дивився дуже багато тренувань. Я бачу, що рівень достатньо високий. Початок другого кола показує, що ведеться безкомпромісна боротьба, і не лише за перші місця. Дуже важливо закінчити цей чемпіонат і працювати далі.

СКЛАД ЗБІРНОЇ УКРАЇНИ
Воротарі: Георгій Бущан («Динамо», Київ), Анатолій Трубін («Бенфіка», Лісабон, Португалія), Андрій Лунін («Реал», Мадрид, Іспанія).
Захисники: Олександр Караваєв, Денис Попов (обидва – «Динамо», Київ), Микола Матвієнко, Юхим Конопля, Валерій Бондар (усі – «Шахтар», Донецьк), Богдан Михайліченко («Полісся», Житомир), Віталій Миколенко («Евертон», Ліверпуль, Англія), Ілля Забарний («Борнмут», Англія), Максим Таловєров (ЛАСК, Лінц, Австрія).
Півзахисники: Олександр Зубков, Георгій Судаков (обидва – «Шахтар», Донецьк), Микола Шапаренко, Володимир Бражко (обидва – «Динамо», Київ), Олександр Піхальонок («Дніпро-1», Дніпро), Олександр Зінченко («Арсенал», Лондон, Англія), Віктор Циганков («Жирона», Іспанія), Михайло Мудрик («Челсі», Лондон, Англія), Сергій Сидорчук («Вестерло», Бельгія), Руслан Маліновський («Дженоа», Генуя, Італія).
Нападники: Артем Довбик («Жирона», Іспанія), Роман Яремчук («Валенсія», Іспанія), Данило Сікан («Шахтар», Донецьк), Владислав Ванат («Динамо», Київ).
Резервний список:
Дмитро Різник, Єгор Назарина (обидва – «Шахтар», Донецьк), Олександр Тимчик («Динамо», Київ), Олексій Гуцуляк («Дніпро-1», Дніпро).
У порівнянні з попереднім матчем України проти Італії склад нашої команди зазнав одразу 6 змін.
Не увійшли з різних причин до списку голкіпер Дмитро Різник, захисники Владислав Дубінчак, Олександр Тимчик та Олександр Сваток, а також півзахисники Тарас Степаненко та Єгор Назарина. Натомість отримали виклик у національну команду воротар Андрій Лунін, захисники Денис Попов і Богдан Михайліченко, півзахисники Володимир Бражко та Микола Шапаренко, а також форвард Владислав Ванат.
Із новоявлених у теперішньому списку збірної лише один футболіст є абсолютним дебютантом національної команди – вперше виклик до збірної України отримав півзахисник «Динамо» Володимир Бражко. Перед цим футболіст викликався лише до молодіжних збірних України.
14 футболістів зі складу збірної України – представники клубів УПЛ (найбільше представництво мають «Динамо» і «Шахтар» – 6, по одному з «Дніпра-1» і «Полісся»). Ще 12 гравців наразі представляють закордонні ліги – по 4 англійську АПЛ та іспанську Ла лігу, по одному чемпіонати Італії, Португалії, Бельгії та Австрії.
Якщо оцінювати нашу збірну за ланками, то, мабуть, найбільше питань у середній лінії.
Травмовані досвідчені ветерани – Андрій Ярмоленко ще не відновився, Тарас Степаненко вибув щойно, не відомо як надовго.
І, як грім серед ясного неба, остання інформація про ушкодження в нещодавньому матчі «Жирони» Віктора Циганкова.
Михайло Мудрик в англійському «Челсі» уже тривалий час не має повноцінної ігрової практика, як правило з’являючись в матчах на заміни, а той не з’являючись взагалі. Не думаю, що ця обставина суттєво негативно вплинула на його функціональний стан. Все-таки Михайло якийсь час відіграє на полі і тренується. А от як така ситуація впливає на його психологічну впевненість – це питання.
Руслан Маліновський останнім часом втратив місце у стартовому складі «Дженоа», хоча на замінах грає регулярно. Не дуже регулярно забиває – 3 голи у 24 матчах італійської Серії А.
Сергій Сидорчук має постійну ігрову практику в бельгійському «Вестерло» (крім останнього матчу, який він просидів у запасі), але рівень його клубу, який у чемпіонаті Бельгії веде відчайдушну боротьбу за виживання, м’яко кажучи, не вражає.
Добре, що встигає відновитися від свого ушкодження Олександр Зінченко. В останньому матчі «Арсенала» він вперше після місячної перерви відіграв уже близько 15 хвилин. Будемо сподіватися, що встигне розбігатися.
Більшість із перерахованих футболістів – досвідчені збірники, які можуть взяти на себе лідерські функції.
Кількісно півзахисників вистачає. Ще є Олександр Зубков, Георгій Судаков, Микола Шапаренко, Володимир Бражко, Олександр Піхальонок. На кого із них, можливо, буде варто розраховувати уже з перших хвилин матчу з Боснією і Герцеговиною, хто здатен посилити гру по ходу поєдинку – вирішувати тренерському штабу збірної.
На вротарській позиції, очевидно, Реброву треба буде робити вибір між Анатолієм Трубіним та Андрієм Луніним.
У захисті пріоритет вибору за логікою на Віталію Миколенку, Ілльї Забарному, Миколі Матвієнку, Юхимі Коноплі або Олександру Караваєву.
На вістрі атаки, попри незабивний останнім часом період в «Жироні», явний фаворит на появу у стартовому складі Артем Довбик. Далі по ситуації.

ПОТОЧНІ ПЛАНИ
Збірна України перед матчем з Боснією і Герцеговиною запланувала короткочасний збір в іспанській Марбельї. До Іспанії збірна вирушить транзитом через Польщу
Футболісти збірної України, які грають у вітчизняних клубах, зберуться разом у Києві і 13 березня ввечері відправляться потягом із столиці до Польщі. Кінцевим пунктом польської подорожі стане Жешуа. Аеропорт цього міста, який називається Жешув-Ясьонка, національна команда та донецький «Шахтар», як учасник єврокубкових турнірів, використовували вже неодноразово. Із добре знайомого летовища підопічні Сергія Реброва вилетять до Іспанії, де разом із українськими легіонерами з європейських клубів, які приєднаються до збірної уже в Іспанії після матчів за свої клуби, проведуть тренувальний збір у Марбельї. Він триватиме до 19 березня. Цього дня національна команда повним складом вилетить до боснійського столичного Сараєва, де й розміститься за два дні до гри плей-оф. Передматчеве тренування збірна України проведе уже на арені матчу – стадіоні «Біліно Поле» в місті Зениця, що за 70 км від столиці Боснії і Герцеговини.

ПЕРСПЕКТИВНІ ПЛАНИ
Збірна України у червні цього року планує зіграти ще низку матчів. На прохання головного тренера збірної України Сергія Реброва в червні для національної команди буде організовано три контрольні матчі.
Наразі офіційно підтверджено, що 11 червня в Кишиневі на стадіоні «Зімбру» синьо-жовті проведуть поєдинок із Молдовою.
Про дати проведення в червні ще двох контрольних матчів та про суперників у них буде повідомлено одразу після підписання відповідних контрактів.
Як можна розцінювати планування проведення таких контрольних матчів у червні для збірної України? Однозначно – у контексті підготовки до фінального турніру Євро-2024 в Німеччині. Нагадаємо, Євро-2024 відбудеться з 14 червня до 14 липня. У разі виходу на цей турнір Україна проведе перший матч проти Румунії 17 червня. Сподіваємось і віримо, що такий перспективний оптимізм буде виправдано.

Роман СЛАВЕНКО