Топовий здобуток

Підсумок

Збірна України завершила у трійці призерів за здобутими медалями змагвння ІІІ Європейських ігор 2023 року. Наші спортсмени виграли 21 золоту медель, 12 срібних і 8 бронзових. Загалом – 41 нагорода змагань. За залотими медалями українські атлети встановили свій рекорд за час участі в Євроіграх.

ІІІ Європейські ігри 2023 року пройшли у Польщі у місті Краків з 20 червня по 2 липня. На Іграх були розіграні 253 комплекти нагород у 30 видах спорту. Дебютні Європейські ігри відбулися 2015 року в Баку (Азербайджан), а 2019 року загальноєвропейський спортивний форум приймав Мінськ (білорусь).
Україна брала участь у всіх Європейських іграх. На перших змаганнях наша команда посіла восьме місце в медальному заліку. Українська команда тоді здобула 46 медалей – 8 золотих, 14 срібних та 24 бронзових. Через чотири роки у Мінську наші спортсмени виступили на порядок краще. Євроігри-2019 принесли Україні 51 медаль – 16 золотих, 17 срібних та 18 бронзових. Цей результат дав можливість українцям фінішувати у трійці призерів
Тепер Україну на Євроіграх-2023 представляла рекордна кількість спортсменів – 263 атлети, які змагалися у 27 із 30 можливих дисциплін. Найбільше представництво у складі української збірної було в легкій атлетиці – 44 спортсмени

Рекордсмени за здобутками
У Польщі українці здобули нагороди в 14 видах спорту. При цьому виграли загальнокомандний медальний залік одразу в чотирьох дисциплінах: у муай-таї (тайський бокс), карате, стрибках у воду та у веслуванні на байдарках і каное. А найрезультативнішими стали виступи українців у легкій атлетиці та муай-таї (тайський бокс), де здобули по шість нагород.
За кількістю золотих медалей найкращими були українські стрибуни у воду – чотири чемпіонства. По три золота вибороли у муай-таї (тайському боксі), веслуванні на байдарці й каное та в легкій атлетиці. По дві золоті нагороди в активі представників нашого карате, спортивної стрільби та фехтування, одна – боксу.
Крім того українські спортсмени підіймалися на п’єдестал пошани у змаганнях Євроігор в синхронному плаванні, стрільби з лука, кікбоксингу, пляжному футболі (жінки) та брейкдансу.
Чемпіонами в індивідуальних змаганнях стали веслувальниця Людмила Лузан, каратистка Анжеліка Терлюга, бігунка Наталія Кроль, стрибунка у висоту Ярослава Магучих, представниця потрійного стрибка Марина Бех-Романчук, фехтувальниці Джоан-Фейбі Бежура та Ольга Харлан, боксер Олександр Хижняк, Вікторія Ус (каное-слалом). А також – представники муай-таю (тайський бокс) Ігор Любченко, Олександр Єфименко та Олег Приймачов. Ще дев’ять золотих нагород українці здобули у командних дисциплінах та в дуетах.
Найтитулованішими українськими спортсменами ІІІ Європейських ігор стали веслувальниця Людмила Лузан і стрибунка у воду Ксенія Байло – у них по дві золоті медалі і одній срібній. Вони єдині з україських атлетів, які мають відразу по три нагороди Євроігор.
Веслувальниця Людмила Лузан, підтвердила свій високий клас. Напередодні змагань у Кракові призерка Олімпіади-2020 набрала відмінну форму, перемігши на Кубку світу. У Польщі на Євроіграх Лузан здобула дві золоті медалі, вигравши каное-двійку на дистанції 500 метрів у парі з Валерією Теретою та одиночний заїзд на півкілометра, де є чинною чемпіонкою світу. Ще одна нагорода у Людмили Лузан у спринті на 200 метрів, вона показала другий час. Збірна України з веслування на байдарках та каное виграла командний залік на Європейських іграх-2023, здобувши п’ять нагород – три золоті та дві срібні.
Стрибунка у воду Ксенія Байло на Євроіграх-2023 стала володаркою золотих нагород у змішаній команді з Ганною Письменською, Данилом Коноваловим та Олексієм Середою, а також у парі з Кирилом Болюхом на 10-метровій вишці.
Ще срібна нагорода здобута Ксенією у жіночому синхроні на вишці в тандемі з Софією Есман.
Дворазовими чемпіонами Європейських ігор (але вже без додаткових срібних чи бронзових медалей) також стали ще двоє українських стрибуни у воду Кирило Болюх та Данило Коновалов.
Кирило Болюх став героєм 10-метрової вишки. Тут він здобув «золото» у парі з уже згаданою Ксенією Байло. Крім того Кирило Болюх і Олексій Середа підтвердили статус фаворитів змагань, очікувано виборовши перемогу в парі на тій самій вишці.
Данило Коновалов перемагав в уже згаданих змаганнях у змішанній четвірці. А потім тріумфально і дещо несподівано виборов «золото» на 3-метровому трампліні у парі з досвідченим Олегом Колодієм, хоча почали виступати разом вони лише цього року і до Євроігор змагалися лише на кількох офіційних стартах.
Взагалі, варто зазначити, що найбільше золотих нагород на Іграх у Польщі, які одночасно були і чемпіонатом Європи, зібрали саме наші стрибуни у воду. Чотири рази на честь перемоги українців звучав національний гімн у спорткомплексі Жешува і одного разу українцям дісталося «срібло» – на вишці його взяв тандем у складі Ксенії Байло та Софії Есман.
У легкій атлетиці збільшила свою золоту колекцію медалей цих змагань чемпіонка Євроігор-2019 у команді Наталія Кроль. Крім перемоги на 800-метрівці уже нинішніх Європейських ігор, Наталія, подолавши дистанцію за 1.59,77 хвилини, виконала кваліфікаційний норматив на чемпіонат світу 2023 року.
Ще два легкоатлетичні «золота», додані в українську загальну скарбничку, були очікувані. У секторі для стрибків у висоту призеру Олімпійських ігор-2020 Ярославі Магучих вистачило 197 сантиметрів для здобуття першості, хоча цього сезону вона показувала і кращі результати. А Марина Бех-Романчук перемогла у потрійному стрибку з результатом 14,58 метра.
Прогнозовано успішно виступили у Польщі українські представники муай-таю (тайського боксу), вигравши три золоті, одну срібну та дві бронзові нагороди, а разом з ними і командний залік, випередивши збірну Туреччини. Переможцями у своїх вагових категоріях стали Ігор Любченко (67 кг), Олександр Єфименко (71 кг) та Олег Примачов (до 81 кг), який слугує у ЗСУ.
Після перемоги Примачов позував із прапором підрозділу «Ардан», що належить Головному управлінню розвідки, в якому проходить службу спортсмен. Командир відпустив його на змагання: «Побуду тиждень із сім’єю та повертаюся до хлопців у пункт постійної дислокації, виконуватиму далі свою віськову місію».
Необхідно додати також, що ще по дві золоті нагороди Європейських ігор-2023 українські спортсмени здобули у змаганнях кульової стрільби, карате і фехтуванні. Одне «золото» у нашому активі від боксерського турніру.

ДодатковІ нагороди
Варто зазначити, що в рамках проведення ІІІ Європейських ігор також, окрім нагород, у Кракові розігрувалися і ліцензії на літню Олімпіаду-2024. Олена Костевич (кульова стрільба), Олександр Хижняк (бокс) та Олександр Товкай (сучасне п’ятиборство) вибороли 3 ліцензії для України на Олімпійській ігри у Парижі.
Українські легкоатлети, дякуючи успішним досягненням на Європейських іграх, змогли здобути право знову повернутися до елітного першого дивізіону світових змагань з легкої атлетики.
Досягненням, яке не відзначається спеціальними нагородами чи додатковими преференціями відзначилпся українська лучниця Анастасія Павлова. Вона в кваліфікації класичного лука серед жінок вона набрала 681 очко та побила рекорд Євроігор.

Приємні несподіванки і не дуже
Про те, що приємно потішило, а що розчарувало на європейських змаганнях з журналістами поділився член НОК України, призер Олімпіади-1996 Олександр Крикун: «Найбільше здивувала Вікторія Ус (чемпіонка у байдарці-кросі). Також приємно вразила жіноча збірна України з пляжного футболу (срібний призер Євро-2023). У деяких дисциплінах ми не добрали медалі через суддівське свавілля. Зокрема, у боксі судді просто не дозволили деяким спортсменам показати максимальні результати».
До слова, у боксі за словами президента Федерації боксу України Кирила Шевченка, вони розраховували у Польщі на три-чотири нагороди і, відповідно, олімпійські ліцензії у чоловіків та дві-три – у дівчат. Але нашу команду засудили. Представники МОК це зрозуміли і сказали, що такого більше не повториться, вже зняли 8 суддів після того, що сталося.
Також своє обурення суддівською упередженість публічно висловив головний тренер жіночої збірної України з баскетболу 3Х3 Юрій Процюк.
Господар наступних Європейських ігор-2027 ще не визначений.