Підсумок
Збірна України завершила у трійці призерів за здобутими медалями змагвння ІІІ Європейських ігор 2023 року. Наші спортсмени виграли 21 золоту медель, 12 срібних і 8 бронзових. Загалом – 41 нагорода змагань. За залотими медалями українські атлети встановили свій рекорд за час участі в Євроіграх.
ІІІ Європейські ігри 2023 року пройшли у Польщі у місті Краків з 20 червня по 2 липня. На Іграх були розіграні 253 комплекти нагород у 30 видах спорту. Дебютні Європейські ігри відбулися 2015 року в Баку (Азербайджан), а 2019 року загальноєвропейський спортивний форум приймав Мінськ (білорусь).
Україна брала участь у всіх Європейських іграх. На перших змаганнях наша команда посіла восьме місце в медальному заліку. Українська команда тоді здобула 46 медалей – 8 золотих, 14 срібних та 24 бронзових. Через чотири роки у Мінську наші спортсмени виступили на порядок краще. Євроігри-2019 принесли Україні 51 медаль – 16 золотих, 17 срібних та 18 бронзових. Цей результат дав можливість українцям фінішувати у трійці призерів
Тепер Україну на Євроіграх-2023 представляла рекордна кількість спортсменів – 263 атлети, які змагалися у 27 із 30 можливих дисциплін. Найбільше представництво у складі української збірної було в легкій атлетиці – 44 спортсмени
Рекордсмени за здобутками
У Польщі українці здобули нагороди в 14 видах спорту. При цьому виграли загальнокомандний медальний залік одразу в чотирьох дисциплінах: у муай-таї (тайський бокс), карате, стрибках у воду та у веслуванні на байдарках і каное. А найрезультативнішими стали виступи українців у легкій атлетиці та муай-таї (тайський бокс), де здобули по шість нагород.
За кількістю золотих медалей найкращими були українські стрибуни у воду – чотири чемпіонства. По три золота вибороли у муай-таї (тайському боксі), веслуванні на байдарці й каное та в легкій атлетиці. По дві золоті нагороди в активі представників нашого карате, спортивної стрільби та фехтування, одна – боксу.
Крім того українські спортсмени підіймалися на п’єдестал пошани у змаганнях Євроігор в синхронному плаванні, стрільби з лука, кікбоксингу, пляжному футболі (жінки) та брейкдансу.
Чемпіонами в індивідуальних змаганнях стали веслувальниця Людмила Лузан, каратистка Анжеліка Терлюга, бігунка Наталія Кроль, стрибунка у висоту Ярослава Магучих, представниця потрійного стрибка Марина Бех-Романчук, фехтувальниці Джоан-Фейбі Бежура та Ольга Харлан, боксер Олександр Хижняк, Вікторія Ус (каное-слалом). А також – представники муай-таю (тайський бокс) Ігор Любченко, Олександр Єфименко та Олег Приймачов. Ще дев’ять золотих нагород українці здобули у командних дисциплінах та в дуетах.
Найтитулованішими українськими спортсменами ІІІ Європейських ігор стали веслувальниця Людмила Лузан і стрибунка у воду Ксенія Байло – у них по дві золоті медалі і одній срібній. Вони єдині з україських атлетів, які мають відразу по три нагороди Євроігор.
Веслувальниця Людмила Лузан, підтвердила свій високий клас. Напередодні змагань у Кракові призерка Олімпіади-2020 набрала відмінну форму, перемігши на Кубку світу. У Польщі на Євроіграх Лузан здобула дві золоті медалі, вигравши каное-двійку на дистанції 500 метрів у парі з Валерією Теретою та одиночний заїзд на півкілометра, де є чинною чемпіонкою світу. Ще одна нагорода у Людмили Лузан у спринті на 200 метрів, вона показала другий час. Збірна України з веслування на байдарках та каное виграла командний залік на Європейських іграх-2023, здобувши п’ять нагород – три золоті та дві срібні.
Стрибунка у воду Ксенія Байло на Євроіграх-2023 стала володаркою золотих нагород у змішаній команді з Ганною Письменською, Данилом Коноваловим та Олексієм Середою, а також у парі з Кирилом Болюхом на 10-метровій вишці.
Ще срібна нагорода здобута Ксенією у жіночому синхроні на вишці в тандемі з Софією Есман.
Дворазовими чемпіонами Європейських ігор (але вже без додаткових срібних чи бронзових медалей) також стали ще двоє українських стрибуни у воду Кирило Болюх та Данило Коновалов.
Кирило Болюх став героєм 10-метрової вишки. Тут він здобув «золото» у парі з уже згаданою Ксенією Байло. Крім того Кирило Болюх і Олексій Середа підтвердили статус фаворитів змагань, очікувано виборовши перемогу в парі на тій самій вишці.
Данило Коновалов перемагав в уже згаданих змаганнях у змішанній четвірці. А потім тріумфально і дещо несподівано виборов «золото» на 3-метровому трампліні у парі з досвідченим Олегом Колодієм, хоча почали виступати разом вони лише цього року і до Євроігор змагалися лише на кількох офіційних стартах.
Взагалі, варто зазначити, що найбільше золотих нагород на Іграх у Польщі, які одночасно були і чемпіонатом Європи, зібрали саме наші стрибуни у воду. Чотири рази на честь перемоги українців звучав національний гімн у спорткомплексі Жешува і одного разу українцям дісталося «срібло» – на вишці його взяв тандем у складі Ксенії Байло та Софії Есман.
У легкій атлетиці збільшила свою золоту колекцію медалей цих змагань чемпіонка Євроігор-2019 у команді Наталія Кроль. Крім перемоги на 800-метрівці уже нинішніх Європейських ігор, Наталія, подолавши дистанцію за 1.59,77 хвилини, виконала кваліфікаційний норматив на чемпіонат світу 2023 року.
Ще два легкоатлетичні «золота», додані в українську загальну скарбничку, були очікувані. У секторі для стрибків у висоту призеру Олімпійських ігор-2020 Ярославі Магучих вистачило 197 сантиметрів для здобуття першості, хоча цього сезону вона показувала і кращі результати. А Марина Бех-Романчук перемогла у потрійному стрибку з результатом 14,58 метра.
Прогнозовано успішно виступили у Польщі українські представники муай-таю (тайського боксу), вигравши три золоті, одну срібну та дві бронзові нагороди, а разом з ними і командний залік, випередивши збірну Туреччини. Переможцями у своїх вагових категоріях стали Ігор Любченко (67 кг), Олександр Єфименко (71 кг) та Олег Примачов (до 81 кг), який слугує у ЗСУ.
Після перемоги Примачов позував із прапором підрозділу «Ардан», що належить Головному управлінню розвідки, в якому проходить службу спортсмен. Командир відпустив його на змагання: «Побуду тиждень із сім’єю та повертаюся до хлопців у пункт постійної дислокації, виконуватиму далі свою віськову місію».
Необхідно додати також, що ще по дві золоті нагороди Європейських ігор-2023 українські спортсмени здобули у змаганнях кульової стрільби, карате і фехтуванні. Одне «золото» у нашому активі від боксерського турніру.
ДодатковІ нагороди
Варто зазначити, що в рамках проведення ІІІ Європейських ігор також, окрім нагород, у Кракові розігрувалися і ліцензії на літню Олімпіаду-2024. Олена Костевич (кульова стрільба), Олександр Хижняк (бокс) та Олександр Товкай (сучасне п’ятиборство) вибороли 3 ліцензії для України на Олімпійській ігри у Парижі.
Українські легкоатлети, дякуючи успішним досягненням на Європейських іграх, змогли здобути право знову повернутися до елітного першого дивізіону світових змагань з легкої атлетики.
Досягненням, яке не відзначається спеціальними нагородами чи додатковими преференціями відзначилпся українська лучниця Анастасія Павлова. Вона в кваліфікації класичного лука серед жінок вона набрала 681 очко та побила рекорд Євроігор.
Приємні несподіванки і не дуже
Про те, що приємно потішило, а що розчарувало на європейських змаганнях з журналістами поділився член НОК України, призер Олімпіади-1996 Олександр Крикун: «Найбільше здивувала Вікторія Ус (чемпіонка у байдарці-кросі). Також приємно вразила жіноча збірна України з пляжного футболу (срібний призер Євро-2023). У деяких дисциплінах ми не добрали медалі через суддівське свавілля. Зокрема, у боксі судді просто не дозволили деяким спортсменам показати максимальні результати».
До слова, у боксі за словами президента Федерації боксу України Кирила Шевченка, вони розраховували у Польщі на три-чотири нагороди і, відповідно, олімпійські ліцензії у чоловіків та дві-три – у дівчат. Але нашу команду засудили. Представники МОК це зрозуміли і сказали, що такого більше не повториться, вже зняли 8 суддів після того, що сталося.
Також своє обурення суддівською упередженість публічно висловив головний тренер жіночої збірної України з баскетболу 3Х3 Юрій Процюк.
Господар наступних Європейських ігор-2027 ще не визначений.
Підготував Антон КУЩ
Медалісти збірної України на Європейських іграх
Золоті медалісти:
Наталія Кроль (Легка атлетика).
Ярослава Магучих (Легка атлетика).
Марина Бех-Романчук (Легка атлетика).
Олександр Хижняк (Бокс).
Вікторія Ус (Веслування).
Людмила Лузан (Веслування).
Джоан Фейбі Бежура (Фехтування).
Ольга Харлан (Фехтування).
Андрій Заплітний (Карате).
Анжеліка Терлюга (Карате).
Ігор Любченко (Муайтай).
Олександр Єфименко (Муайтай).
Олег Приймачов (Муайтай).
Олег Кухарик і Ігор Трунов (Веслування).
Людмил Лузан і Влерія Терета (Веслування).
Кирил Болюх і Олексій Середа (Стрибки у воду).
Олег Колодій і Данило Коновалов (Стрибки у воду).
Ксенія Байло і Кирил Болюх (Стрибки у воду).
Павло Коростильов і Юлія Коростильова (Кульова стрільба).
Змішана команда зі стрибків у воду (Стрибки у воду).
Жіноча команда зі стрільби із швидкострільного пістолету (Кульова стрільба)
Срібні медалісти:
Михайло Кохан (Легка атлетика).
Стефані (Брейкданс).
Людмила Лузан (Веслування).
Аніта Серьогіна (Карате).
Тімур Бриков (Кікбоксинг).
Єгор Скуріхін (Муайтай).
Іван Кожокар і Анастасія Павлова (Стрільба з луку).
Марина Алексіїва і Владислава Алексіїва (Синхронне плавання).
Ксенія Байло і Софія Есман (Стрибки у воду).
Чоловіча команда з веслування на байдарці (Веслування).
Команда з синхронного плавання (Синхронне плавання).
Жіноча команда із пляжного футболу (Пляжний футбол)
Бронзові медалісти:
Артур Фельфнер (Легка атлетика).
Владислав Шепелєв (Легка атлетика).
Володимири Станкевич (Фехтування).
Микита Філіпов (Карате).
Артем Мельник (Кікбоксинг).
Владислав Микитась (Муайтай).
Анастасія Михайленко (Муайтай).
Олена Костевич (Кульова стрільба).