Тепер на пару із жінками

Чоловіча збірна України з волейболу у дебютному для себе сезоні елітної Ліги націй лише за крок зупинилася від виходу до фінального раунду турніру. Але отримано безцінний досвід на наступний сезон. А за рік волейболістам-чоловікам буде «веселіше» змагатися у Лізі націй, бо до цього престижного турніру лідерів світового волейболу тепер пробилася і жіноча збірна України.

ЛІГА НАЦІЙ. ЧОЛОВІКИ

Чоловіча збірна України з волейболу після двох раундів змагання елітного дивізіону Ліги націй мала 5 перемог у 8 матчах і перебувала на 6-му місці у загальній таблиці турніру. Щоб продовжити боротьбу за нагороди Ліги, вихід до 1/4 фіналу, необхідно було посісти місце у першій сімці, оскільки Китай гарантовано потрапляв до фінальної частини змагань як господар. В останньому раунді змагання для українців залишалося чотири поєдинки з командами Нідерландів, Італії, Сербії та Канади. Точно було відомо, що три перемоги у цих протистояннях Україну гарантовано виводять з дебютної спроби у Лізі націй до її фінального турніру. Як зрештою виявилося, для цього здобутку вистачило б і двох вікторій. Але не склалося.
Починалося для нас досить вдало – перемога над одним із аутсайдерів Ліги, Нідерландами. Хоч було вже нелегко, довелося грати максимальних п’ять сетів, але здобуто результат, який впритул наблизив збірну України до почесної мети. Залишалося зробити один успішний крок.
І українці вирішили надовго не відкладати і досягти цього вже у наступному матчі проти чинних чемпіонів світу італійців. Після перших двох сетів здавалося, що то є марна справа. Італійці впевнено почали поєдинок. І, мабуть, дещо заспокоїлись, а Україна вже доводила, що її не лякає лише авторитет суперника. Третій сет цього матчу був одним із найкращих у виконанні українців на всьому турнірі. Продовжили ще у 4-му, а на тай-брейк уже не стало сил. Заднім числом, коли все закінчилося, майнула думка – а може даремно було «надриватися» з чемпіонами світу, зберегли б сили і нерви на наступні вирішальні матчі? Але відповіді на це питання ми вже не дізнаємось ніколи. Зрештою, треба ж колись починати давати бій і чемпіонам світу.
На два заключних матчі Ліги націй-2025 у команди України «закінчився бензин». І з попередніх матчів було зрозуміло, що й ці суперники, Сербія та Канада, нам були по силі, але, на жаль, уже не було сил. Відверто кажучи, обидва ці матчі ми програли без шансів. До речі, це один із важливих висновків цього дебютного сезону в Лізі націй – на такому рівні практично неможливо пройти всю турнірну дистанцію на одному подиху, обмеженою кількістю ключових гравців. Без певної ротації не обійтися, навіть якщо це матиме ризик певних втрат. Тут доречно відзначити, що в складі збірної України у цьому ігровому тижні дебютував в Лізі націй 20-річний Андрій Челеняк. Це теж досягнення для нашої команди на перспективу.
Ще багато можна робити висновків, які акумулюються в одному понятті – досвід. Надіємся, це буде зроблено. А головне, що ми зрозуміли: боротися в еліті – це посильний наш рівень. Значить треба дбати про зростання.
Всі матчі збірної України в Лізі націй-2025: США – 3:0, Куба – 3:2, Бразилія – 2:3, Іран – 2:3, Франція – 0:3, Туреччина – 3:0, Японія – 3:2, Болгарія – 3:1, Нідерланди – 3:2, Італія – 2:3, Сербія – 0:3, Канада – 1:3.

ІНДИВІДУАЛЬНІ ЗДОБУТКИ

Українські волейболісти в сезоні Ліги націй-2025 змогли відзначитися і особистими показниками.
Наш огравальник Дмитро Янчук увійшов до топ-5 найрезультативніших гравців турніру – 190 очок у 12 матчах. У кожному поєдинку він набирав щонайменше 10 очок, а в матчі проти Італії повторив рекорд України – 25 очок. Янчук також посів п’яте місце за кількістю очок в атаці (165) і третє – за ейсами (18). Він став найкращим бомбардиром збірної, випередивши Василя Тупчія (185), та Юрія Семенюка (142).
На рівні збірної Дмитро проводить другий сезон, дебютувавши після зміни тренерського штабу у 2024-му. На клубному рівні грає за «Епіцентр-Подоляни» й залишається єдиним із топ-5 бомбардирів збірної, хто виступає в українському чемпіонаті.
А капітан збірної України Юрій Семенюк став найкращим блокувальником турніру – 37 очок після блоків. Найрезультативнішим у цьому компоненті став матч проти Болгарії (6 очок). Семенюк зіграв в усіх 12 матчах української команди сезону Ліги націй.

12-й тур. 20 липня
Україна – Канада – 1:3 (21:25, 27:25, 29:31, 21:25)
Україна: Тупчій (13), Тодуа (3), Янчук (21), Щитков, Семенюк (13), Кісілюк (3), Бойко, Коваль (4), Синиця (1), Полуян (13).
11-й тур. 18 липня
Україна – Сербія – 0:3 (22:25, 19:25, 17:25)
Україна: Тупчій (15,) Семенюк (10), Янчук (10), Тодуа (5), Полуян (3), Синиця (2), Бойко (л), Ковальов (1), Щитков (1), Челеняк.
10-й тур. 17 липня
Україна – Італія – 2:3 (15:25, 20:25, 25:16, 25:23, 10:15)
Україна: Синиця (1), Семенюк (9), Янчук (25), Тупчій (16), Тодуа (4), Кісілюк (3), Бойко (л), Щитков (2), Тевкун, Полуян (11), Челеняк.
9-й тур. 16 липня.
Україна – Нідерланди – 3:2 (25:21, 20:25, 20:25, 26:24, 15:13)
Україна: Ковальов (12), Тодуа (1), Тупчій (21), Янчук (16), Семенюк (16), Щитков (2), Бойко (л), Синиця, Челеняк (1), Полуян, Кісілюк (2).

ЛІГА НАЦІЙ ЖІНКИ

Жіноча збірна України з волейболу вперше в історії зіграє в Лізі націй! Після блискучого переможного виступу в Золотій Євролізі-2025 жіноча національна команда забезпечила собі ще одну важливу перемогу – шлях до Ліги націй 2026 року.
Команда кваліфікувалася до елітного турніру наступного сезону за підсумками міжнародного рейтингу.
Сталося це завдяки 15-му місцю команди в міжнародному рейтингу Міжнародної федерації волейболу (FIVB).
Цікаво, що Україна могла й не отримати путівку до престижного турніру, якби в останньому матчі рейтингового сезону наша головні конкурентки, збірна Пуерто-Ріко, в турнірі Центральноамериканського регіону перемогла Мексику в трьох або чотирьох сетах, але гра закінчилася з рахунком 3:2 на користь Пуерто-Ріко, що не дозволило їм обійти Україну. Подякуємо мексиканкам, а далі розраховуватимемо на власні сили і можливості.
Тепер жіноча волейбольна збірна України, услід за чоловічою українською командою, дебютує в еліті світового волейболу в Лізі націй-2026 року.