Напередодні
В понеділок, 15 серпня, була поставлена жирна крапка в питанні трансляцій матчів чемпіонату України, які все ж буде показувати відносно новий гравець на нашому телевізійному просторі – канал Setanta Sports.
ШЛЯХ ДО МЕТИ
Керівники Прем’єр-ліги на початку тижня пафосно відзначили, що вдалося створити єдиний телевізійний пул, про що мова йшла давно, але досі ніхто не міг втілити в життя мрію. Початком цієї історії треба вважати факт створення Прем’єр-ліги, яка з’явилася перед початком сезону-2008/09, тому варто говорити, що до єдиного телепулу ми йшли 14 років. Зазвичай основний «кулак» вдавалося сформувати, однак завжди знаходилися колективи, які не бажали жити разом на одному каналі. Більшість ігор першості раніше показували канали «Футбол 1/2/3», однак «Динамо», «Зоря» та деякі інші клуби не хотіли туди йти, залишаючись на «плюсах» – з «2+2» і «УНІАН».
Нещодавно Рінат Ахметов, керуючись чинним законодавством України, був змушений закрити «Футболи», аби уникнути статусу олігарха, який чинить певні перешкоди в процесі ведення бізнесу, з яким у Ахметова й без того є деякі труднощі після початку повномасштабної російської агресії. Тоді на горизонті й з’явилася Setanta Sports, яка, ймовірно, влаштовувала всіх з точки зору ідеології, адже канал мав нейтральний статус, не контактуючи близько з тими чи іншими командами.
Хоча до останнього моменту в єдиний пул не хотіли вступати «Динамо», «Дніпро-1», «Зоря» та «Рух», які прагнули, аби вболівальники мали можливість дивитися матчі на максимально доступних каналах і безкоштовно. Тепер, судячи з усього, цей квартет погодився на запропоновані умови, хоча остаточно про позицію зазначених колективів ми дізнаємося трохи пізніше. Річ у тому, що переважно клуби на своїх офіційних інтернет-сайтах публікували новину про створення єдиного пулу, а от чотири команди цього не зробили, що наводить на певні підозри…
СХЕМА МЕТИ
То які ж умови запропонувала Setanta Sports? Найважливішим аспектом треба вважати той вільний доступ, про який йшла мова. Звісно, безкоштовну пряму трансляцію ніхто давати не буде, але матч у запису на відомому ресурсі Youtube з’явиться дуже швидко – орієнтовно за 15 хвилин після завершення гри. Також важливим кроком для популяризації українського футболу стане швидка передача клубам оглядів матчів, які також будуть у вільному доступі в інтернеті.
Про формат прямого ефіру ми вже писали, тому просто варто нагадати вже відому інформацію, аби сформувати повну телевізійну картину. Найкращий варіант перегляду – це інтернет-ресурс setantasports.com, де буде можливість побачити усі матчі! Для цього треба оформити підписку за 109 гривень на місяць! Звісно, у цей пакет входитиме увесь контент платформи: англійська Прем’єр-ліга, німецька Бундесліга, Національна хокейна ліга, Формула-1, тенісні турніри, легкоатлетичні змагання та багато іншого. Про окремий дешевший пакет виключно для шанувальників УПЛ наразі мова не йде.
Другий варіант перегляду – це класичне телебачення та канали Setanta Sports і Setanta Sports+, які будуть показувати не усі, але мінімум чотири матчі у прямому ефірі в кожному турі. Однак потім, вже у запису, будуть транслюватися усі поєдинки! Це задоволення, ймовірно буде трохи дорожчим – 150–200 гривень за звичайний доступ до класичних телевізійних каналів. Раніше основним супутниковим провайдером був Xtra TV, а тепер треба дивитися на схожу мережу Viasat, яка також транслює Setanta Sports і Setanta Sports+.
Абсолютно безкоштовна формула – це Youtube-канал Setanta Sports, де два матчі кожного туру буде можливість подивитися в прямому ефірі. Тут сплачувати треба лише безпосередньо за доступ до інтернету, а усе інше – просто так.
На організацію трансляцій Setanta Sports дала 16,2 мільйона доларів за три сезони (2022/23, 2023/24, 2024/ 25). Орієнтовно половина цих грошей піде на формування якісної картинки, а інші гроші напряму отримають клуби на свої потреби. У першому сезоні кожна команда може розраховувати на 100 тисяч доларів. Звісно, для «Шахтаря» чи «Динамо» – це копійки, а от маленькі клуби зможуть з допомогою цих фінансів трохи покращити свою матеріальну базу.
МАСШТАБ МЕТИ
Українська Прем’єр-ліга відзначає, Setanta Sports є провідним спортивним телеканалом у 14 країнах Європи та Азії із загальним населенням 154 мільйони людей. Їх лінійні канали транслюються 425 кабельними операторами та охоплюють до 15,5 мільйонів домогосподарств, що робить Setanta Sports найпоширенішим спортивним каналом у регіоні з аудиторією більш ніж 61 мільйон глядачів. В Україні Setanta Sports вже охоплює понад 2,5 мільйони домоволодінь.
Компанія має довгострокові спортивні права преміум-класу на більшості своїх територій і пропонує ексклюзивні трансляції найпопулярніших спортивних турнірів. Тепер до поважного списку приєднається також і наша Прем’єр-ліга. УПЛ та її учасники розглядають це як украй важливий перший крок у довгостроковій перспективі. Існує переконані, що цей довгоочікуваний досвід дасть УПЛ змогу підвищити рівень українського футбольного продукту.
Дуже важливо, що в такі складні часи вітчизняні команди таки змогли об’єднатися та стати в один ряд із футбольними топ-лігами світу, запровадивши принцип єдиного телепулу. В умовах конструктивних перемовин клубами було запропоновано та підтримано позицію щодо абсолютної необхідності триматися принципів рівності учасників та дотримуватися всіх зобов’язань, встановлених статутом ліги та нормативно-правовими документами УАФ і УПЛ.
Керівники УПЛ офіційно подякували усім клубам: «Українська Прем’єр-ліга вдячна всім клубам, які підтримали відповідне рішення, а також представникам УАФ, що сприяли у перемовинах і наблизили нас до омріяної мети. Але найбільше ми хочемо подякувати безстрашним воїнам Збройних Сил України: саме завдяки вашій мужності та професіоналізму цей чемпіонат взагалі став можливим! Бажаємо всім нам цікавого та насиченого футбольного сезону під мирним українським небом! Слава Україні!»
Володимир СТАХІВ
До речі
Подвійний зсув на старті
Невдовзі після оприлюднення календаря чемпіонату українська Прем’єр-ліга визначилася з детальним графіком матчів першого туру, який довелося трохи «порізати»…
Обмеження, звісно, стосуються двох колективів, які зараз б’ються у кваліфікації єврокубків. «Динамо» якраз 23 серпня буде проводити гру в Португалії проти «Бенфіки», плануючи пройти в групу Ліги чемпіонів. Схожа ситуація і у «Дніпра-1», адже ця команда 25 серпня буде грати на Кіпрі проти місцевого АЕКа, тримаючи в голові місце в групі Ліги Європи. Варто нагадати, що невдача приведе до переходу дніпровського клубу в основний раунд Ліги конференцій, а кияни, якщо програють «орлам», вирушать в Лігу Європи.
Однак про це думати будемо пізніше, а свої ігри стартового туру Прем’єр-ліги представники Києва та Дніпра проведуть 16 листопада поточного року: «Інгулець» – «Динамо», «Дніпро-1» – «Олександрія». Ці дуелі обережно стануть між 13-м та 14-м турами УПЛ, а ще треба відзначити, що на той момент закінчаться групові баталії в Лізі чемпіонів, Лізі Європи та Лізі конференцій. Остання ігрова сесія в єврокубках запланована на 1-3 листопада, а 7 листопада відбудеться жеребкування перших раундів плей-офф трьох турнірів. Цей незвичний графік пов’язаний з чемпіонатом світу-2022, який розпочнеться 20 листопада в Катарі.
Анонс 1-го туру
23.08.2022
«Шахтар» – «Металіст 1925» (13.00)
«Зоря» – «Ворскла» (15.00)
«Чорноморець» – «Верес» (15.00)
«Колос» – «Кривбас» (17.00)
24.08.2022
«Минай» – «Львів» (13.00)
«Рух» – «Металіст» (15.00)
16.11.2022
«Інгулець» – «Динамо»
«Дніпро-1» – «Олександрія»
Товариські матчі
15.08.2022
«Металіст 1925» – «Металург» – 2:0 (1:0).
Голи: Дмитренко (35), Габелок (50).
«МЕТАЛІСТ 1925»: Сидоренко (Мозіль, 46), Жичиков (Шершень, 80), Безуглий, Курило, Рудавський, Габелок, Д. Кравченко (Ткачук, 70), Бичек (потенційний новачок-1, 70), Р. Русин (Ременюк, 70), Дмитренко (Дудік, 70), І. Зубков (потенційний новачок-2, 70).
«Колос» – «Чорноморець» – 1:1 (1:1).
Голи: Мякушко (22) – Штогрін (6).
«КОЛОС»: Волинець (Пахолюк, 70), Новак, Гончаренко, Золотов, Чорноморець, Оріховський (Соловйов, 86), Мілько (Задоя, 82), Болбат (Смирний, 60), Мякушко (Д. Кузик, 70), Ільїн (Ісаєнко, 70), К. Попов (Лисенко, 60).
«Шахтар» – «Аль-Фатех» (Саудівська Аравія) – 5:0 (4:0).
Голи: Сікан (7, 37), Вакула (24), Кривцов (34), Траоре (80, з пенальті).
«ШАХТАР»: Пятов (О. Шевченко, 56), Фарина, Чоботенко, Кривцов, Бондар, Корнієнко, Джурасек, Очеретько (Криськів, 55), Кащук, Вакула, Сікан (Траоре, 55).
«Шахтар» – «Аль-Фатех» (Саудівська Аравія) – 1:3 (1:1).
Гол «Шахтаря»: Мудрик (29).
«ШАХТАР»: Трубін, Конопля, Козік, Матвієнко, Михайличенко, Степаненко, Бондаренко, Судаков, Топалов, Мудрик, Тотовицький.