Така різна правда

На початку нового тижня Леся Цуренко та Катерина Байндл пройшли перше коло турніру серії 250 в Угорщині, а Ангеліна Калініна стартовий поєдинок провела тільки в середу, 13 липня, коли інші українки вже намагалися пройти у чвертьфінал. Але наразі головною в українському тенісі вважається інша тема – скандальна…

ПРЕТЕНЗІЇ
Під час Вімблдону, який завершився минулої неділі, відносно спокійне тенісне життя країни збурив колективний лист наших дівчат, які поскаржилися в Міжнародну тенісну федерацію (ITF) на віце-президента Федерації тенісу України (ФТУ) Євгена Зукіна. Людмила Кіченок, Надія Кіченок, Марта Костюк, Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Катаріна Завацька, Ілля Марченко та Сергій Стаховський закликали усунути нашого функціонера від будь-якої тенісної діяльності на високому рівні (копії цього листа були адресовані керівникам АТР, WTA та окремих національних федерацій).
А ось і повний текст резонансного звернення: «Представники збірних України (жіночої та чоловічої) систематично піддавалися утиску та цькуванню з боку офіційних осіб ФТУ. Зукін дозволяє собі спілкування у грубій та непристойній формі з гравцями, не нехтуючи погрозами та шантажем. Він систематично перевищує повноваження, на власний розсуд та на основі своїх симпатій визначаючи склади національних команд. Підкреслюючи повну відсутність узгодженості та прозорості у діях Федерації та у використанні фінансової підтримки, нещодавно отриманої від міжнародної організації, гравці попереджають ITF про те, що Зукін сіє розкол та хаос, майже не спілкуючись з тенісистами. А якщо бесіди є, то в агресивній манері. При цьому віце-президент ФТУ не надає стандартної допомоги для участі у змаганнях Кубка Девіса чи Кубка Біллі Джин Кінг. У дуже важкий час для нашої країни ми як ніколи потребуємо підтримки та єдності українського тенісу. Натомість Зукін продовжує концентрувати увагу на власних інтересах і своїй міжнародній кар’єрі. І це лише маленька частина всього неподобства та жаху, з яким стикаються гравці. Не бажаючи миритися з таким ставленням і станом речей, нами створено та направлено до компетентних органів листа з вимогою усунути Зукіна з усіх посад в українському та європейському тенісі».
Досить швидко прийшла реакція ФТУ на фактично ультиматум шістьох тенісисток та двох тенісистів: «Президент Федерації тенісу України Сергій Лагур отримав листа від професійних українських тенісистів, в якому були висунуті обвинувачення на адресу виконавчого директора та віце-президента ФТУ Зукіна. На підставі цих звинувачень автори вимагали відставки функціонера з усіх його постів. Зважаючи на резонансну ситуацію, 7 липня відбулося позачергове засідання Президії ФТУ, на якому були розглянуті висунуті на адресу Зукіна обвинувачення. Під час засідання була проведена перевірка фактів, наведених у листі. Вони були визнані такими, що не відповідають дійсності. Також було висловлено здивування, чому гравці, які підписали листа, навіть не намагалися поспілкуватися з приводу своїх звинувачень з жодним представником Федерації. За підсумками голосування було визначено, що претензій до діяльності Євгена Зукіна на своїх постах немає. Президент ФТУ особисто про це повідомив усіх ініціаторів звинувачень на адресу Зукіна».

ДУМКИ
Одразу варто зазначити, що Завацька після публікації листа тенісистів, швиденько відкликала свій підпис, тому треба зробити висновок, що і в стані невдоволених є різні думки з приводу діяльності Зукіна. Також треба звернути увагу на те, що своє невдоволення показали у чоловічому секторі тільки Марченко та Стаховський, а от молодші хлопці мовчали.
Що стосується жіночої компанії, то там теж немає єдиної думки, адже, наприклад, Ангеліна Калініна не обурювалася, а Даяна Ястремська взагалі розкритикувала дівчат: «Цей лист спрямовано не проти Зукіна, а проти усього українського тенісу. Я рішуче засуджую такі дії, які абсолютно точно не є конструктивними та завдають значної шкоди національному спорту в очах міжнародних організацій. Добре знаю Зукіна, у першу чергу, як професіонала своєї справи, чесну й порядну людину. Він завжди дотримується виконання взятих на себе зобов’язань, готовий прийти на допомогу, якщо хтось з нас потрапляє у скрутну ситуацію. Дехто з тих, хто підписав цей лист, чудово знають про це з власного досвіду… Вважаю, що подібні речі мають вирішуватися між безпосередніми учасниками конфліктів, а не виноситися у публічний простір. Ще раз наголошую на своєму засудженні подібних дій в принципі, а у поточній ситуації, коли ми маємо всі єднатися, тим більше. Виникли якісь претензії – зверніться до Зукіна або до президента ФТУ Лагура. Ці люди відкриті до діалогу».
Позицію ФТУ цілком і повністю підтримав відомий український тренер Олександр Долгополов-старший: «Я дуже добре знаю, як важко працювати одночасно зі спортсменами, меценатами, клубами та іншими учасниками тенісного життя. Для цього потрібні неабиякі навички та знання. У пана Зукіна таких навичок та знань більше, ніж у будь-якого в Україні. Вважаю його найкращим тенісним менеджером в історії сучасної України».
З подібною позицією виступили капітан чоловічої команди Андрій Медведєв та капітан жіночої «бригади» Михайло Філіма, які зазначили, що ніхто з керівників Федерації не змушував їх коригувати склад збірної. Але при цьому важливою реплікою відзначився Філіма: «У період моєї роботи в жіночій збірній останнє слово було за мною щодо складу команди. Я говорив керівництву ФТУ, кого хотів би бачити у складі, і після цього велися переговори з гравцями. Безумовно, іноді не досягалося консенсусу як у фінансових питаннях, так і в організаційних».

ВИСНОВКИ
Саме Філіма підтвердив той факт, що усі проблеми лежать у фінансовій площині, а додатково з цього приводу окремо сказала Федерація у ще одному зверненні: «Наші тенісисти обурюються, що від них вимагають з власної кишені оплачувати витрати, пов’язані з виступами за збірну… Треба відзначити, що Зукін робить багато для українського тенісу. І для вас також, коли ви граєте за національну збірну. Можливо, вдалося б зробити ще більше, як би не витрати на підтримку саме вас, професійних тенісистів, які беруть участь у виступах національних збірних. Саме через це неможливо у повному обсязі фінансувати талановитих юніорів – на це просто не вистачає коштів у бюджеті ФТУ. Ви менше обізнані у повсякденному тенісному житті країни, в усьому тому, що стосується проведення змагань, зборів, організації виступів юніорських збірних. Але саме у цій сфері закладається майбутнє українського тенісу!»
Таку от історію ми отримали, яку назвати новою досить важко, бо вже не перший рік час від часу доводиться чути претензії, що провідні гравці не дуже хочуть грати за збірну через відсутність фінансування саме на період збору. Зазвичай ця проблема стає критичною, коли деякі гравці ігнорують національну збірну. Або приїздять через «не можу і не хочу». З тією ж Еліною Світоліною свого часу була неприємна ситуація, коли Федерація не хотіла її заявляти на Олімпіаду, оскільки тенісистка відмовлялась грати за збірну.
То де істина? Чи повинна Федерація виконувати фінансові забаганки тенісистів, які на комерційних турнірах непогано або добре заробляють? Чи мають право відносно чи повноцінно забезпечені гравці претендувати на додаткову допомогу від ФТУ? Ситуація насправді складна, адже на усі запитання можна відповісти по-різному, маючи для цього справедливі підстави. Правда ж полягає у тому, що наші тенісисти та тенісистки насправді обрали поганий час для подібного конфлікту. Та й з подібним зверненням дійсно варто було б йти у Федерацію, аби там знайти якесь компромісне рішення. Краще вже в кабінеті звинувачувати один одного та шукати шляхи розв’язання проблеми, ніж роздмухувати скандал у публічній площині…

Савелій СТУС