В останніх матчах останнього туру відбіркового турніру Золотої Євроліги і чоловіча, і жіноча збірні України зустрічалися з командами Бельгії. Хто б міг уявити перед початком цього турніру, що цей поєдинок для чоловічої збірної зводитиметься лише до приємної формальності – з якого місця ввійти до «Фіналу чотирьох», а для жіночої – стане матчем за «виживання».
У підсумку чоловіча збірна України, після всіх кадрових катаклізмів, які її спіткали, несподівано у відбірковому турнірі посіла загальне третє місце і продовжує боротьбу у фінальній четвірці. А жіноча збірна України, теж несподівано, припинила з п’ятим місцем боротьбу у турнірі.
ЖІНКИ
Звісно, причини будь-яких успіхів і невдач передусім треба шукати в собі і своїх діях. Хто винен жіночій збірній України, що на старті Золотої Євроліги вони втратили очко у матчі зі скромною Словенією (3:2)? А шведки, які випередили нас, зі словенками очок не втратили (3:0). Ось цього одного очка і не вистачило для виходу до «Фіналу чотирьох». Навіть не очка, не вистачило одного переможного сету, але, хто винен, що у вирішальному сеті у матчі з Бельгією ви ведете у рахунку з більш ніж комфортною перевагою (19:14) і, зрештою, примудряєтеся програти?
Але є об’єктивні недоречності, пов’язані, як на мене, з новою системою відбіркового циклу до фінального турніру. Коли всі 12 команд зібрали до однієї групи, а матчів грається для кожного лише по шість. І виходить, що рівень суперників у різних команд не однаковий. Нехай трішки, але це може грати вирішальну роль. Наприклад, збірна України два останні матчі відбору грали з явними лідерами – командами Чехії і Бельгії. А збірна Швеції з Чехією взагалі у відборі не грали. Один матч, програний чи виграний, і все міняється в турнірній таблиці.
Тим не менш, минулорічні переможниці Золотої Євроліги, жіноча збірна України, перш за все причину своєї невдачі мусить шукати у власних прорахунках, помилках і недопрацюванні. І це, звичайно, тема для окремої виваженої розмови.
Якщо згадувати окремі матчі, то у грі нашої жіночої збірної впадала у вічі якась аномальна нестабільність. Це розпочалося ще з першого матчу нинішньої Золотої Євроліги у матчі з далеко не найсильнішим суперником збірною Словенії – гойдалки між понад переконливо виграними сетами, і раптовими провалами в інших. Що закінчилося фатальною втратою очка, якого і не вистачило. І закінчуючи, вже згаданою, безглуздою втратою перемоги у ключовому для нас сеті останнього матчу з командою Бельгії. І до цього варто додати часто відсутність концентрації і зібранності у вирішальні моменти гри. Це стосується і матчу з Чехією. Протягом сету ведемо рівну боротьбу. Тільки доходить справа до вирішальних відрізків, якийсь провал, парад помилок, коллапс. Принаймні так було з чешками у першому (за рахунку 18:19) та третьому сетах (за рахунку 22:21 на нашу користь і подальшу втрату українками 4-х очок поспіль).
У підсумку, за рівності очок і перемог зі збірною Швеції у загальній турнірній таблиці довелося рахувати співвідношення партій (кількість виграних сетів ділиться на кількість програних). У збірної України воно становило 13-9, а у Швеції 12-8. За додатковим показником (коефіцієнтом) підсумкове 4 місце дісталося шведкам.
ЧОЛОВІКИ
Після того, як напередодні старту Золотої Євроліги, до стану чоловічої волейбольної збірної України не прибула низка провідних гравців, перспективи української команди в турнірі оцінювалися досить скептично. А наші волейболісти, наперекір песимістам, змогли посісти в груповому турнірі третє місце і вийти до «Фіналу чотирьох».
Ключовою у досягненні цієї мети була зустріч у 5 матчі відбіркового турніру збірної України з – командою Португалії.
У нервовому перебігу подій українці обмінялися з португальцями переконливими перемогами у перших двох сетах. А на наступні вирішальні сети збірна України змогла зібратися і в напруженій боротьбі вирвати таку необхідну перемогу. Це достроково гарантувало вихід до фіналу турніру.
В останньому поєдинку відбіркового турніру, результат якого для української команди вже не мав турнірного значення, ми в п’яти сетах поступилися збірній Бельгії. Бельгійцям ця перемога теж нічого не давала. Тепер всі думки збірної України про фінал Золотої Ліги. Апетит приходить під час їжі.
Андрій ПРОЦЕНКО
Жіноча Золота Євроліга-2024. 3-й тур. Тарнув (Польща)
1 травня
Чехія – УКРАЇНА – 3:0 (25:20, 25:19, 25:22)
2 червня
УКРАЇНА – Бельгія – 1:3 (21:25, 28:25, 18:25, 23:25)
Чоловіча Золота Євроліга-2024. 3-й тур. Тарнув (Польща)
31 травня
УКРАЇНА – Португалія – 3:1 (25:16, 17:25, 25:22, 25:23)
2 червня
УКРАЇНА – Бельгія – 2:3 (20:25, 25:15, 25:21, 25:27, 11:15)