Статусний тур

12-й тур

У більшості матчів цього туру УПЛ команди прагнули підтвердити свої зазіхання на певний статус. Одні на статус претендента на високі місця чемпіонату, інші на статус міцного середняка, а хтось на скромний статус незайвого учасника елітного дивізіону.

1-й тур (пропущений матч)
25 жовтня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 2:3 (1:2)
Голи: Степанюк (40, 90 з пенальті) – Філіппов (5), Гуцуляк (42, 53).
12-й тур
28 жовтня
«КРИВБАС» (Кривий Ріг) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 3:0 (2:0)
Голи: Кожушко (11, 51), Д. Кузик (41).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ДИНАМО» (Київ) – 1:1 (0:1)
Голи: Лучкевич (51) – Тимчик (19).
Вилучення: Ванат (63).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 0:1 (0:1)
Гол: Макуана (16).
«РУХ» (Львів) – «ОЛЕКСАНДРІЯ» – 0:0
29 жовтня
«МИНАЙ» – «ВЕРЕС» (Рівне) – 0:0
ЛНЗ (Черкаси) – «ОБОЛОНЬ» (Київ) – 3:0 (1:0)
Голи: Ковальов (30), С. Шестаков (56), Наумець (89).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 2:2 (0:1)
Голи: Корнієнко (47), Нестеренко (82) – Сидоров (17), Фарина (78).

Але розпочати хочу з події, яка не має безпосереднього відношення до поточного туру УПЛ, ба більше не має офіційного статусу. Проте йдеться про цілком конкретний процес, який може з часом кардинальним чином вплинути на весь український футбол.
За підсумками зустрічі президентів клубів УПЛ, що відбулася 25 жовтня, керівники ухвалили рішення скласти петицію про скликання позачергового конгресу УАФ, щоб обрати нового президента. Клуби вважають, що український футбол залишився без керівника. Наразі президент УАФ Андрій Павелко перебуває у СІЗО, як мінімум, до 23 листопада з туманними перспективами повернутися до роботи.
В УПЛ вважають, що Українській асоціації футболу потрібен новий президент. Одним з головних кандидатів називають Андрія Шевченка.
Раніше стало відомо, що низка регіональних асоціацій мають намір ініціювати позачерговий Конгрес.
Прихильники нагальних і радикальних рішень дещо розчаровано видихають, мовляв, ще одна зустріч головних інвесторів українського клубного футболу, не призвела до конкретних рішень і термінів. Так, ще немає «полум’я», але «іскрить» у футбольному господарстві України вже конкретно.

ДНІПРОВСЬКЕ ДЕРБІ
«Дніпро» – «Кривбас» – зустрілися дві команди дніпропетровщини. Дві команди, які перебувають у чудовому тонусі. Криворіжці – лідери за набраними очками нинішнього чемпіонату УПЛ, дніпровці – віце-чемпіони минулого і небезуспішно останнім часом претендують на повернення статусу претендента на високі позиції. «Кривбас» підійшов до зустрічі із земляками з двома поспіль перемогами в чемпіонаті, «Дніпро» з чотирма. Із появою біля керма команди Юрія Максимова дніпровці ще не знали гіркоти поразок. Взагалі, «Кривбас» і «Дніпро-1» наразі це тренерські команди двох Юріїв, Вернидуба і Максимова. Ніхто не применшує здібності і можливості футболістів. Без цього будь який тренер безсилий. Але ми бачили, коли цей потенціал не реалізовувався, а зараз дає результат.
У цьому матчі, «Кривбас» – «Дніпро-1», не вдаючись у подробиці, Вернидуб мав перед Максимовим перевагу, стратегічну і тактичну. Стратегічна – Юрій Вернидуб вже другий сезон створює по цеглині у Кривому Розі команду. Вернидуб досягнув швидкого і ефективного взаєморозуміння гравців. Коли кожен знає в яку мить і що робити – це заслуга тренера.
У Максимова у «Дніпрі-1» за спиною 6-ть матчів УПЛ і один кубковий. Якщо говорити про передумови сьогодення (тактичні), Вернидуб мав тиждень на продуману і цілеспрямовану підготовку до зустрічі з «Дніпро-1». Максимов мав посеред тижня важкий виснажливий матч в Полтаві. Кривбасівці виглядали енергійнішими. І ще одна важлива кадрова деталь, істотна для сьогоднішнього колектива Максимова – відсутність капітана команди Олександра Сватка, ключової фігури наразі в оборонних побудовах дніпрян. Крім психологічної впевненості, Максимов ще привніс прагматичну ефективність тактики команди. Команда вміє грати так, як їй у цей момент вигідно. Але ще є суперник. Цього разу «Кривбас» такого не дозволив і сам був володарем ситуації на полі.
Ось із таких різних складових склалася перевага криворізької команди, яку вона вміло перетворила на переможні цифри в кінцевому протоколі матчу.
Іще, Вернидуб уміє розкривати гравців, чи сприяти, щоб вони розкрились. Ефективний психолог, а на перший погляд так і не скажеш. Перший погляд часто оманливий. Феєричний матч 21-річного гравця «Кривбасу» Дениса Кузика. Він відзначився дебютним голом в УПЛ. А ще двома асистами. Ну, і Олег Кожушко проявив форвардські якості, опиняючись двічі в потрібний час в потрібному місці.
Тепер перша поразка Максимова і відчутна. Як відобразиться на виступах команди далі? Далі випробування характеру. Далі перевірка із матчів проти «Руха», «Шахтаря», «Чорноморця», «Ворскли» і «Полісся». Це називається – тримати удар.
А в «Кривбаса» вже в наступному турі гра «в царя гори». Матч за поточне перше місце з «Поліссям».

«ВТОМЛЕНА» КОМАНДА
Вболівальників «Динамо» останнім часом не залишає питання – що з командою, що є не так? І ніби є кому грати (принаймні, не гірші за інших), і ніби грається тактично все як належить (супердосвідчений тренер), і ніби має бути мотивація… А щось – не так. І справа не тільки в результах в останніх матчах, хоча для спорту результат це основне.
Спіймав себе на враженні, узагальненому, емоційному, абстрактному – «втомлена» команда. Згадалися часи, коли команда боролася на кілька фронтів і постійні нарікання на втому і виснажливість, фізичну і психологічну. «Динамо» вже вилетіло з єврокубків і навіть Кубок України вже не турбує. Немає безкінечних автобусів, потягів, літаків, а втома залишилася.
Символічний епізод. Наприкінці матчу «Динамо» з «Колосом» до відеотрансляції потрапив епізод з Андрієм Ярмоленком на трибуні. Спливають останні хвилини поєдинку, динамівцям конче потрібна перемога, а він на трибуні…позіхає. І це зовсім не закид Андрієві, він травмований, він тільки глядач. Це до «акторів» на сцені, які ніби грають, щось відбувається, а не надихає, а нудно, а не вірю і не переймає.
Немає лідера на полі, поза полем, ніде немає в клубі лідера. Команді потрібен струс. Я ні на що не натякаю, і це, можливо, зовсім не те, що ви подумали. І легше радити, ніж робити правильні кроки, але потрібен струс, інакше може дійти до стреса. А це вже набагато гірше.
За статусом у матчі «Колос» – «Динамо» явними фаворитами мусили бути кияни. Але якщо орієнтуватися на статистику показників двох команд, то, як не дивно, виглядало, що наразі у кращому тонусі перебуває «Колос».
У ковалівців безпрограшна серія складається з п’яти поєдинків, кияни двічі поспіль програли. «Колос» перед цим матчем зазнав лише 2 поразки в 11 матчах. «Динамо» мало 3 поразки лише у 8 матчах. Перед зустрічю з динамівцями ковалівці не поступалися у 5 п’яти матчах УПЛ поспідь. «Динамо» програло два попередні матчі чемпіонату.
У матчі «Колос» – «Динамо» цього разу жодна з команд на перемогу не награла. Забивали захисники. Але футбольна доля підкидає динамівцям чудову нагоду для реабілітації. Наступний матч чемпіонату у «Динамо» з «Шахтарем». Перемога у цьому протистоянні зніме, принаймні на час, розчарування. Поразка означатиме більш ніж серйозну кризу.

СТАТУСНІ ПРОТИСТОЯННЯ
«Рух» – «Олександрія». «Рух» виглядав краще за рахунок швидкості. У цьому компоненті олексадрійці значно поступалися. Але львів’янам бракувало елементарно виконавської майстерності, щоб ті моменти, які виникали, перетворити у голеві. Одночасно молода лінія оборони львів’ян (19–22 роки) інколи допускала дикі провали по центру захисту, якими пощастило, що не скористалися гості.
«Зоря» – «Полісся». Статусність «Зорі» минулого чемпіонату (бронзові нагороди) проти претензій на статус і здобуток у чемпіонаті нинішньому від «Полісся» (наразі друге місце у турнірній таблиці). «Зоря» здобула перед матчем з «Поліссям» три перемоги поспіль, щоправда, в різних турнірах – в УПЛ, в Кубку України та в Кубку конференцій. Але й «Полісся» два своїх останніх матчі в чемпіонаті виграло. Цього разу з реалізацією краще склалося у житомирців. Хто краще використовує свій шанс у рівному поєдинку, той «п’є шампанське».
«Ворскла» і «Металіст» претендують на статус «перші хлопці на селі». До вершин не дотягнутись, але й серед найгірших нам не місце. На тому мирно порішили, накидавши один одному.
ЛНЗ – «Оболонь» зійшлися в однаковому статусі новачків УПЛ. Несподіваний розгром з боку черкасців.
«Минай» – «Верес». Гра за 6 очок. В обох командах результатом одночасно незадоволені і втішені. Втрата очок у лобовому матчі за статус «врятованого», звичайно, прикрість, але поразка було б набагато гірше.

ПЕРЕНЕСЕНИЙ ДЕБЮТ
Матч «Шахтаря» з «Чорноморцем» 12 туру перенесено. Компенсуємо відсутність футболу додатковою інформацією щодо переходу до стану «гірників» із «Феєнорда» Маріно Пушича. «Феєнорду» вдалося отримати пристойну компенсацію за відхід одного з членів тренерського штабу. За інформацією нідерландських ЗМІ, «гірники» заплатили роттердамському клубу 1,25 мільйона євро. Ця сума, схоже, є однією з рекордних, яку будь-коли платили останнім часом за асистента головного тренера, що показує, наскільки у «Шахтарі» цінують здібності Маріно Пушича. У стан «гірників» Пушич перейшов із «Феєнорда», де був асистентом головного тренера першої команди Арне Слота.

КРАЩІ
Найкращим гравцем 12-го туру УПЛ було визнано нападника «Полісся» Бені Макуану, який забив єдиний гол у матчі із «Зорею» (перемога 1:0). У боротьбі за приз найкращому гравцеві 12-го туру УПЛ він випередив Олега Кожушка з «Кривбасу», Валерія Лучкевича з «Колоса» і Георгія Єрмакова з «Олександрії».
Найкращим тренером було визнано наставника «Кривбасу» Юрія Вернидуба, чия команда розгромила «Дніпро-1» з рахунком 3:0 і продовжує лідирувати в турнірній таблиці. Також на нагороду претендували Ярослав Вишняк із «Колоса», Юрій Калитвинцев із «Полісся» та Олега Дулуба з ЛНЗ.

БЕЗ ГЛЯДАЧІВ
Як стало відомо Sport.ua, суперництво в чемпіонатах під егідою УПЛ та ПФЛ з футболу найближчим часом пройде без глядачів. За інформацією, хоча вже були звернення зацікавлених організацій до профільного Міністерства з проханням визначитися, скільки уболівальників за воєнного стану можуть бути присутні на календарному поєдинку у випадку гарантії безпеки, ніхто з функціонерів вирішив не брати на себе відповідальність. Наразі це питання закрито і обговорюватися в найближчий час вже не буде. Щоправда, деякі клуби, незважаючи на заборону, дозволяють невеликим групам уболівальників відвідувати календарні поєдинки. Їх не зупиняють навіть штрафні санкції.

Роман СЛАВЕНКО