В австралійському Мельбурні стартував в основній сітці Відкритий чемпіонат Австралії, перший турнір сезону із серії Великих шоломів. Звання чемпіонів Australian Open захищатимуть переможці минулого розіграшу Новак Джокович та Аріна Сабалєнка серед чоловіків і жінок відповідно. Українські ж тенісисти, на старт змагань основної сітки АО-2024, вивели нашу присутність на турнірах Australian Open на висоту національного рекорду.
РЕКОРДНІ РОЗКЛАДИ
Якщо бути абсолютно точним, то рекорд встановили виключно наші тенісистки, без чоловічої участі – сім українок вперше грають в основі Australian Open. Досі в першому раунді цього турніру грали не більше шести українців (2008).
До основного турніру Відкритого чемпіонату Австралії чотири наші співвітчизниці безпосередньо пройшли завдяки своїм позиціям у світовому рейтингу – Еліна Світоліна, Ангеліна Калініна, Леся Цуренко та Марта Костюк.
До того ж в Австралії водночас три українські тенісистки (Світоліна, Калініна, Цуренко) зі старту отримали статус сіяних в основних змаганнях – це рекорд України.
Ще три українки потрапили до основи турніру через кваліфікацію. Зокрема, лише однієї позиції у світовому рейтингу не вистачило Даяні Ястремській, щоб напряму бути зарахованою до основної сітки. Проте Даяна лідеркою посіву подолала три раунди відбору і вп’яте для себе виступає на австралійському чемпіонаті.
Ще дві українські тенісистки, Юлія Стародубцева та Дар’я Снігур, також через сито кваліфікації, вибороли дебютну для себе можливість брати участь в основі Australian Open. Для Стародубцевої це взагалі є перший досвід виступів в основі турнірів Великого шолому.
Крім рекорду української присутності в основній сітці Відкритого чемпіонату Австралії, Україна повторила національний рекорд за кількістю тенісисток в основі з урахуванням усіх турнірів Великого шолому (крім Australian Open, це ще Вімблдон, Ролан Гаррос і US Open), за всі часи нашої участі у них. Це третій подібний випадок в історії українського тенісу:
2007 рік. Ролан Гаррос – сім тенісисток (три – в другому раунді)
2008 рік. Вімблдон – сім тенісисток (три – в другому раунді)
2024 рік. Australian Open – сім тенісисток (чотири – в другому раунді)
І тут ми підібралися до ще одного рекорду, який українські дівчата повторили вже по закінченню першого раунду основної сітки Відкритого чемпіонату Австралії.
Вдруге в історії чотири українки зіграють у другому раунді Australian Open.
Відбулися матчі 1/64 фіналу, першого кола, Відкритого чемпіонату Австралії 2024 року. За його результатами у 2-й раунд вийшли 4 українки: Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Марта Костюк та Даяна Ястремська. Це другий випадок в історії, коли 4 представниці України пробилися до 2-го раунду австралійського чемпіонату. Вперше це сталося у 2018 році – тоді до другого кола вийшли Еліна Світоліна, Леся Цуренко, Катерина Володько (Бондаренко) та Марта Костюк. Також це другий випадок в історії турнірів Великого шолому, коли 4 українки вийшли до другого раунду – раніше це сталося на US Open у 2020 році.
Ще 3 українки, а саме Ангеліна Калініна, Юлія Стародубцева та Дар’я Снігур, завершили виступи в одиночному розряді Australian Open-2024 у 1/64 фіналу.
На цьогорічному Australian Open Україна не була представлена в основній одиночній чоловічій сітці: Віталій Сачко та Ілля Марченко вибули в другому й першому колах кваліфікації відповідно. Щоправда, Віталій Сачко в запеклій боротьбі після двох тай-брейків поступився американцю Александару Ковачевичу, який, зрештою, потім не тільки пробися до основної сітки нинішнього АО, а й здобув перемогу у її першому раунді.
Хоча бували часи, коли у чоловічій частині змагань на Australian Open в основній сітці були представлені по три тенісиста України. До речі, двоє українських тенісиста, Андрій Медвєлєв та Олександр Долгополов, а також Еліна Світоліна свого часу досягали найбільшого успіху серед наших на Відкритих чемпіонатах Австралії.
Досягнення українців на Australian Open:
Андрій Медведєв – (1/4 – 1995)
Олександр Долгополов – (1/4 – 2011)
Еліна Світоліна – (1/4 – 2018, 2019)
Олена Бондаренко – (1/8 – 2010)
Ольга Савчук – (1/16 – 2006)
Катерина Володько – (1/16 – 2009, 2016, 2018)
Сергій Стаховський – (1/16 – 2013)
Леся Цуренко – (1/16 – 2013)
Даяна Ястремська – (1/16 – 2019)
Марта Костюк – (1/16 – 2018, 2022, 2023)
Катерина Байндль – (1/16 – 2023)
Ангеліна Калініна – (1/16 – 2023)
МАТЧІ 1/64 ФІНАЛУ
Впевнено бар’єр 1/64 фіналу серед українських тенісисток здолала досвідчена Еліна Світоліна. Рівно години 19-й сіяній в основній сітці нашій співвітчизниці вистачило, щоб продемонструвати майстер-клас 18-річній австралійці Тайлі Престон. Цікаво, що на початку матчу Еліна ніби заохочувала до боротьби юну господарку кортів, двічі підряд програвши свою подачу. Але далі все швидко стало на свої місця.
Найгучнішу сенсацію у позитивному сенсі серед українських тенісисток сотворила Даяна Ястремська. За жеребом їй, яка пробиласі до основної сітки Australian Open через сито кваліфікації, у 1/64 турніру випало грати проти 7-ї ракетки світу чешки Маркети Вондроушової, чинної чемпіонки Вімблдону. Коли є настрій, Даяна і раніше була здатна на подвиги, але, щоб розтрощити титуловану суперницю 6:1, 6:2 – це було дуже приємною несподіванкою. Можливо, Маркета зараз і не в найкращій спортивній формі, але це ніяк не применшує заслуги нашої тенісистки у більш ніж переконливій перемозі. Ястремська стала першою в історії тенісисткою з кваліфікації, яка програла не більше трьох геймів гравцеві з топ-10 рейтингу WTA в основній сітці Відкритого чемпіонату Австралії.
Успіх Лесі Цуренко у матчі проти Лючія Бронцетті певною мірою був очікуваний. Тим більше, минулого року Леся вже пермагала італійку – 2:0. Але цього разу перемога далася нелегко. Цуренко поступилася у першому сеті і у важкій боротьбі змогла схилити шальки терезів у двох наступних, відтак і у матчі. У Лесі не дуже ладилося з подачею – 8 подвійних помилок і жодної на виліт. Хоча старти в основі Australian Open Цуренко завжди давалися не просто. Вона не могла пробитися до другого раунду турніру в Австралії з 2019 року.
Не кращим чином пішли справи з подачею у поєдинку з американкою Клер Лю і у Марти Костюк – 7 подвійних, за матч більше половини перших не пройшли. І, звичайно, притаманний Марті фонтан емоцій. Цього разу впоралася. У третьому вирішальному сеті питань про її перемогу не було – 6:1.
Не вдався дебют в основі Australian Open у Дар’ї Снігур. Її шанси на перемогу у протистоянні з американкою Алішою Паркс приблизно роцінювалися перед матчем як 50/50. Власне рівність шансів підтвердив і сам перебіг поєдинку. Матч тривав 1 годину 48 хвилин і завершився у трьох сетах. Снігур, вигравши першу партію, потім програла другу, а у вирішальному сеті була попереду із брейком (3:1), проте у підсумку поступилася.
Юлія Стародубцева вперше в кар’єрі грала в основній сітці турніру Великого шолому. Жереб для дебюту виявився безжалісним для неї. В 1/64 турніру їй належало грати проти 6-ї ракетки світового рейтингу Онс Жабер із Тунісу. Юлія старалася як могла. Бракує ще досвіду матчів із суперниками такого рівня, є над чим багато працювати щодо індивідуальної майстерності, набувати психологічної впевненості. Але саме для цього такі матчі і мають цінність.
Наше найбільше розчарування першого кола Відкритого чемпіонату Австралії – Ангеліна Калініна. Сам факт поразки від доволі досвідченої 33-річної нідерландської тенісистки Аранчі Рус ще можна сприйняти. Ніяк не можна зрозуміти безпорадність Ангеліни, яка супроводжувала цю невдачу. 1:6, 0:6 – це навіть не розгром, це тебе просто сьогодні не було на корті. Немає про що говорити, має бути якась причина. Поки що ніхто нічого не пояснює. Показова обставина – Калініна програла всі три свої матчі на старті нинішнього сезону на турнірах в Австралії.
ШЛЯХ
Чотири українські тенісистки продовжили боротьбу в другому раунді Відкритого чемпіонату Австралії. Відзначимо, в разі успіху усіх, буде встановлено ще один тенісний національний рекорд – ніколи ще в історії турнірів Великого шолому 4 українських тенісисти не виходили одночасно до третього кола основної сітки змагань.
На жаль, є одна технічна проблема – їхні матчі другого кола на АО-2024 відбулися уже після передачі цього номеру газети до друку. Ми подаєм інформацію із ким мали зустрітися наші тенісистки, а потім повернемося до цих подій у наступному номері.
У другому колі, 1/32 фіналу, Australian Open-2024 українки отримали таких суперниць:
Еліна Світоліна (WTA №23) – Вікторія Томова (Болгарія, WTA №70) – очні зустрічі – 2-0
Леся Цуренко (WTA №33) – Ребекка Масарова (Іспанія, WTA №91) – раніше не зустрічалися
Марта Костюк (WTA №37) – Елізе Мертенс (Бельгія, WTA №28) – 0-1
Даяна Ястремська (WTA №93) – Варвара Грачова (Франція, WTA №39) – раніше не зустрічалися
ІНШІ
У жіночому одиночному розряді найбільшої втрати у 1/64 фаворитам-сіяним завдала наша Даяна Ястремська, вибивши із турніру Маркету Вондроушову (№7 посіву). У першій десятці посіву втрат у першому колі більше не було.
Загалом, крім Вондрушової, із сіяних тенісисток у першому раунді вибули (в АО 32 сіяних тенісистки за рейтингом): Самсонова (№13), Кудерметова (№15), Александрова (№17), Лінетт (Польща, №20), Векіч (Хорватія, №21), Кирстя (Румунія, №22), Потапова (№23), Чжу (Китай, №29), Ван (Китай, №30), Боузкова (Чехія, №31) і, на жаль, наша Ангеліна Калініна – №24
У чоловіків майже все склалося відповідно рейтингів. Найбільша втрата у 1/64 серед фаворитів – чілієць Ніколас Харрі, лише №18. І ще тільки один вибув сіяний – Бублік (Казахстан, №31).
Однак привернуло увагу, що першій ракетці світу Новаку Джоковичу знадобилося аж 4 години, щоб здолати 18-річного хорватського дебютанта Діно Пріжмича (АТР №187) – 3:1.
Андрій ПРОЦЕНКО
1/64 фінала
Жінки
Одиночний розряд
Еліна Світоліна (Україна, 23) – Тейла Престон (Австралія, 201) 2:0 (6:2, 6:2)
Леся Цуренко (Україна, 33) – Лючія Бронцетті (Італія, 55) 2:1 (3:6, 7:5, 6:3)
Даяна Ястремська (Україна, 93) – Маркета Вондроушова (Чехія, 7) 2:0 (6:1, 6:2)
Марта Костюк (Україна, 37) – Клер Лю (США, 99) 2:1 (6:3, 4:6, 6:1)
Дар’я Снігур (Україна, 134) – Аліша Паркс (США, 82) 1:2 (6:2, 2:6, 4:6)
Юлія Стародубцева (Україна, 150) – Онс Жабер (Туніс, 6) 0:2 (3:6, 1:6)
Ангеліна Калініна (Україна, 30) – Аранча Рус (Нідерланди,45) 0:2 (1:6, 0:6)