Старт з міжусобними конфліктами

Сезон-2022/23. Напередодні

Субота, 22 жовтня, в нашому чоловічому баскетболі буде асоціюватися з початком нової внутрішньої першості сезону-2022/23, в якій зіграють тільки вісім колективів.

ЧЕМПІОНАТ
На жаль, склад учасників у порівнянні з минулою кампанією суттєво зменшився: з дванадцяти до восьми команд. Елітний дивізіон нашого баскетболу покинули: «Прометей» (Слобожанське), «Харківські Соколи», «Хімік» (Южне), «Одеса», «Кривбас» (Кривий Ріг), «Тернопіль» та «Миколаїв». На плаву залишилися тільки п’ять колективів: «Будівельник» (Київ), «Київ-Баскет», «Дніпро», «Запоріжжя» та «Черкаські Мавпи». Добре, що до них приєдналися нові клуби: БІПА (Одеська область), «Старий Луцьк» та «Говерла». Завдяки цьому вдалося сформувати вісімку Суперліги.
Також треба нагадати, що після колективного обговорення вдалося визначитися з форматом змагань. Зазвичай ми бачили регулярний чемпіонат та плей-офф, але в сезоні-2022/23 матчів на виліт не буде. Команди просто проведуть чотири кола, щоби сформувати класифікацію, яка й стане підсумковою.
Повномасштабна війна в нашій країні змусила проводити ігри без глядачів, тому команди, аби мінімізувати переміщення, будуть грати за формулою «баблів», збираючись великою бригадою у тому чи іншому населеному пункті задля проведення одразу кількох поєдинків.
На стартовому відрізку чемпіонату, 22-24 жовтня, «Запоріжжя», «Старий Луцьк», «Київ-Баскет», «Черкаські Мавпи» зберуться в столиці України, щоби провести по три дуелі, які прийме арена «Венето» (колишній «Меридіан»). Після цього, 25–27 жовтня, гратимуть «Говерла», БІПА, «Будівельник» та «Дніпро», які відвідають Івано-Франківськ та головний майданчик місцевого Коледжу фізичного виховання. Усі ігри покажуть канали «XSPORT» та «XSPORT+», а також частину матчів на себе візьме You Tube-канал Федерації баскетболу України.
Саме в Івано-Франківську 14–16 жовтня пройшов товариський турнір Goverla Cup, який виграв «Дніпро», друге місце посів «Київ-Баскет», третім став «Будівельник», а на останній сходинці опинилися господарі – «Говерла». Для розуміння співвідношення сил варто подивитися на усі результати спарингів: «Говерла» – «Київ-Баскет» – 64:77, «Будівельник» – «Дніпро» – 53:88;»Київ-Баскет» – «Дніпро» – 69:60, «Говерла» – «Будівельник» – 59:79; «Будівельник» – «Київ-Баскет» – 72:63, «Говерла» – «Дніпро» – 55:62.

ПРОБЛЕМА
Треба відзначити, що «Харківські Соколи», «Хімік», «Одеса», «Кривбас», «Тернопіль» та «Миколаїв» пропускають сезон в Суперлізі не від хорошого життя, а от у «Прометея» інша історія. Найзаможніший клуб країни принципово відмовився від участі в чемпіонаті України, оскільки представники ФБУ забажали отримати від клубу 4,5 мільйона гривень! Хоча інші клуби за участь в турнірі сплатили лише по 40 тисяч гривень.
Немає сумнівів, що у «Прометея» є такі гроші, однак президент клубу Володимир Дубинський відмовився відкривати гаманець, вважаючи, що Федерація чинить несправедливо. Її аргумент дуже простий: захотів грати в комерційному Єврокубку, який не проходить під егідою Міжнародної федерації баскетболу (ФІБА), то повинен сплатити компенсацію – це якраз оті 4,5 мільйона гривень!
Після цього до нашої Федерації звернулися українські баскетболісти «Прометея», які розуміють, що залишаються без важливої ігрової практики, адже в Єврокубку та Латвійсько-Естонській лізі тренер буде сподіватися на хороших легіонерів та лише досвідчених вітчизняних виконавців. От українські гравці «Прометея» й звернулися з листом до Федерації…

ЛИСТУВАННЯ
У цьому зверненні, якщо відкинути купу гарних слів, мова йде про наступне: «Всі знають ситуацію, що склалась з обов’язковим внеском для баскетбольного клубу «Прометей» у чемпіонаті України, який складає 4,5 мільйона гривень, коли для всіх інших клубів він дорівнює 40 тисяч гривень. Про це публічно у великому інтерв’ю висловлювався президент клубу Дубинський та гравці нашої команди, але відповіді зі сторони ФБУ ми не отримали та внесок для «Прометея» не був зменшений. Такими діями з боку Федерації було поставлено під загрозу спортивну кар’єру дванадцятьох молодих гравців нашого клубу, які тепер змушені пропустити наступний сезон, не дивлячись на те, що готові брати участь у чемпіонаті України. А тепер відомо, що відсутність заявки на внутрішню першість – це позбавлення гравців ліцензії від ФБУ. Ми хочемо дізнатись та зрозуміти як у цивілізованому світі це можливо? Всі баскетболісти клубу вже офіційно зареєстровані в Латвійсько-Естонській лізі провели кілька матчів… Тобто гравці клубу «Прометей» не можуть брати участь і в Латвійсько-Естонській лізі також? Наше єдине бажання – грати під прапорами України, доводити світу нашу незламність, славити країну на європейських аренах і зараз ми не розуміємо, для чого з нас роблять розмінну монету! Просимо розібратись в ситуації, врегулювати це питання і прийняти справедливе рішення, яке піде на користь насамперед українському баскетболу і Україні в цілому».
У відповіді президента ФБУ Михайла Бродського теж викинемо пафосні слова, залишивши лише суть, хоча вже перша частина листа дозволяє зрозуміти формат ставлення функціонера до баскетболістів та їхньої позиції: «Шановні гравці збірної, ми глибоко вас поважаємо та завжди рахувалися з вашими думками. Однак ви звернулися до мене явно не зі своїм особистим листом, а з черговим текстом від власника «Прометея» – пана Дубинського, якому за три роки роботи в українському баскетболі важливіші власні амбіції, ніж розвиток українського баскетболу та українських гравців і тренерів. Абсолютно не бачу нічого страшного у внеску на чемпіонат України для «Прометея» – 4,5 мільйона гривень, які пішли б на підтримку вітчизняних клубів. В такій ситуації ми могли б і командам допомогти у важкий час, і не дати можливість грошам брати їх у полон, адже до цього Дубинський хотів підкупити три команди українського чемпіонату, пообіцявши їм, за нашою інформацією, 12 мільйонів гривень. Однак тепер є факт – мінімум один український сезон «Прометей» пропустить, хоча він планував в Суперлізі грати другим складом. І про головне, те що турбує гравців! Федерація баскетболу України фізично не могла та не може позбавити гравців їх ліцензій, оскільки всі виконавці «Прометея» після початку війни були ліцензовані іншими національними федераціями. За правилами ФІБА «Прометей» мав отримати спочатку листи відкріплення від інших федерацій по кожному з гравців (що він і зробив влітку), а потім подати до ФБУ список гравців для отримання відповідних ліцензій на право виступати в чемпіонаті України. «Прометей» цього не зробив, оскільки відмовився брати участь в нашій Суперлізі. Тому всі гравці команди мають статус відкріплених гравців, але не є ліцензованими гравцями ФБУ. Звідси й висновок – грати в Латвійсько-Естонській лізі не заборонено. Але заборонено в Україні!».
Що ж ми маємо у залишку? В умовах зовнішньої агресії в нашому спорті немає єднання, а на перше місце виходять принципи та гроші. Шкода, але це не поодинокий випадок, що стосується лише баскетболу. Приміром, у футболі теж не вдалося знайти спільний знаменник в питанні створення телевізійного пулу… Такий стан речей, звісно, бентежить і хвилює, бо єдиним фронтом досягти перемоги над агресором значно легше, а коли у нас всередині виникають різні сторони барикад, то шансів на тріумф стає менше. Тому хотілося б, аби наші багатії посунули на другий план свої принципи й амбіції – заради розвитку українського спорту та країни!

Савелій СТУС

Учасники Суперліги-2022/23
«Дніпро»
«Запоріжжя»
«Київ-Баскет»
«Старий Луцьк»
«Черкаські Мавпи»
«Будівельник» (Київ)
БІПА (Одеська область)
«Говерла» (Івано-Франківськ)