«Спортивна Честь України»

Рейтинг липня-2023

Випала нагода повернутися до липня-місяця цього року, щоб відзначити і вшанувати звитяги українських спортсменів. А згадати є що. І не лише про спортивні результати і досягнення. А й про прояви справжньої громадянської і спортивної честі та гідності. І про силу волі тріумфально повертатися у великий спорт після вимушеної паузи. І про успіхи українських юних спортсменів, на яких ми у майбутньому покладаємо великі надії.

1. Ольга Харлан (фехтування)
Це той випадок, коли, попри усі спортивні здобутки і звитяги, на чільне місце виходить честь держави, людська гідність і щирий патріотизм.
Українська шаблістка Ольга Харлан на змаганнях чемпіонату світу в Мілані (Італія) переконливо здолала «нейтральну» фехтувальницю Анну Смірнову у першому раунді ЧС-2023 з рахунком 15:7. Після завершення поєдинку українка не потиснула суперниці з країни-агресора руку. Російська фехтувальниця залишилась на доріжці, прагнучи дочекатися дискваліфікації українки, а судді дуже довго вирішували, що робити. Спочатку здавалося, що здоровий глузд візьме гору і всі із розумінням поставляться до ситуації – якщо ви вже допускаєте до змагань (хіба щось міняє – під прапором чи без прапора) представників держави – вбивці і насильника, то вже не вимагайте з ними ручкатися. А, ні. Чиновники Міжнародної федерації фехтування згодом підкилимно-закулісно «порєшали» і зняли за це Харлан зі змагань. Це було гидко і обурливо. Ольга отримала шалену підтримку і вияв захоплення проявом принципової громадянської позиції, як в Україні, так і в усьому світі. Як від простих уболівальників, так до видатних спортсменів і знаменитих осіб.
Зрештою, Ольга Харлан і її принципова позиція перемогли. Міжнародний олімпійський комітет повідомив про надання поза відбором шаблістці Ользі Харлан ліцензії для участі в Олімпійських іграх 2024 року. Міжнародна федерація фехтування ухвалила рішення запровадити заміну раніше традиційному рукостисканню між спортсменами на привітання на відстані.
Добро сильніше зла.

2. Еліна Світоліна (теніс)
Еліна Світоліна після річної декретної відпустки повернулася у великий теніс. І відразу заслужила гучних овацій. Справжню сенсацію спричинила українська тенісистка на турнірі Великого шолому Вімблдоні, діставшися до півфіналу одного з найпрестижнішого світового тенісного змагання, здолавши шляхом Вінус Вільямс, Софію Кенін, Вікторію Азаренко. В чвертьфіналі Еліна обіграла на той момент першу ракетку жіночого світового рейтингу польську тенісистку Ігу Свьонтек – 2:1 (7:5, 6:7 (5:7), 6:2).
Світоліна втретє в кар’єрі вийшла до півфіналу турніру Великого шолому і вдруге на Вімблдоні (US Open 2019, Вімблдон 2019, 2023). Еліна Світоліна за підсумками цих змагань здійснила стрімкий злет у світовому тенісному рейтингу і знову отримала статус першої жіночої ракетки України.

3. Людмила Кіченок (теніс)
Хоча мікс (чоловічо-жіноча пара) у тенісі вважається менш статусним розрядом, ніж одиночний, але титул є титул. Українська тенісистка Людмила Кіченок стала чемпіонкою Вімблдона-2023 у змішаному парному розряді! У фіналі трав’яного турніру Великого Шолому українка та її напарник Мате Павич (Хорватія) у трьох сетах обіграли тандем Сюй Іфань (Китай)/Йоран Фліген (Бельгія).2:1 (6:4, 6:7 (9), 6:3).
Кіченок вперше зіграла у фіналі турніру Великого Шолому і з першої спроби здобула трофей. Людмила стала третьою українкою, яка виграла титул на турнірі Великого Шолому, та першою з українських тенісистів, хто взяв трофей на трав’яному Вімблдоні.

4. Олексій Середа, Кирило Болюх (стрибки у воду)
Виступ Олексія Середи і Кирила Болюха забезпечив Україні нагороду чемпіонат світу з водних видів спорту, який відбувся у Японії. Олексій і Кирило вибороли «срібло» у чоловічих синхронних стрибках з 10-метрової вишки. А також на цьому світовому чемпіонаті було здобуто дві олімпіцські ліцензії – обидві в активі Олексія Середи. Середа виборов ліцензію у синхронних стрибках з 10-метрової вишки разом з Кирилом Болюхом, а також індивідуальну в стрибках із 10-метрової вишки.

5. Владислава Алексіїва, Марина Алексіїва,
Марта Фєдіна, Вероніка Гришко, Дар’я Мошинська,
Ангеліна Овчиннікова, Анастасія Шмоніна,
Валерія Тищенко (артистичне плавання)
Збірна України з артистичного плавання також повернулася з японського чемпіонату світу з водних видів спорту з медаллю. Українки завоювали бронзову нагороду в довільній програмі. Владислава Алексіїва, Марина Алексіїва, Марта Фєдіна, Вероніка Гришко, Дар’я Мошинська, Ангеліна Овчиннікова, Анастасія Шмоніна, Валерія Тищенко набрали 256,2415 бала і поступилися тільки командам Китаю та господаркам, японкам.

6. Ірина Геращенко (легка атлетика)
Ірина Геращенко виграла липневий етап Діамантової ліги у польському Хожуві. Геращенко взяла висоту 1,98 метра, встановивши рекорд турніру.
Відзначимо, що Ірина Геращенко та ще одна українська атлетка Юлія Левченко виконали олімпійський норматив у секторі стрибків у висоту на цьому етапі Діамантової ліги та вибороли ліцензії на Олімпійські ігри-2024.

7. Михайло Кохан (легка атлетика)
Український метальник молота Михайло Кохан посів перше місце на чемпіонаті Європи U-23, який відбувся у фінському Еспоо. У фіналі в заключній спробі Михайлу вдалося показати свій найкращий у сезоні результат та здобути золоту нагороду. А за кілька днів Михайло Кохан виграв змагання в метанні молота на змаганнях золотої серії Світового континентального туру в Угорщині. Він показав результат 79,37 метра – його найкращий результат у сезоні та виконання олімпійського нормативу.

8. Олександр Желтяков (плавання)
Олександр Желтяков ще одна з юних надій українського спорту. Він став дворазовим чемпіоном та срібним призером чемпіонату Європи з плавання серед юніорів в Белграді. 17-річний плавець переміг на дистанціях 100 м і 200 м на спині, а на 200 м ще й встановив рекорд юніорського чемпіонату Європи – 1 хв 55.79 сек. На дистанції 100 метрів на спині Желтяков встановив новий рекорд України – 53.98 Також Олександр виборов срібло на дистанції 50 м на спині.

9. Артур Фельфнер (легка атлетика)
Український легкоатлет Артур Фельфнер став чемпіоном Європи серед молоді U-23 у метанні списа. Українець завоював «золото» із результатом 83.04, з перевагою у понад три метри над найближчим суперником. Фельфнер встановив новий найкращий результат сезону в Європі серед атлетів до 23 років.

10. Кароліна Келюх (велоспорт)
Кароліна Келюх здобула золоту нагороду чемпіонату Європи 2023 з велоспорту (трек) серед юніорів та молоді, що відбувся у португальського містечку Анадія. Кароліна перемогла у дисципліні спринт серед юніорок. На шляху до золотої нагороди українка перемогла представницю Великобританії, а у фіналі здолала суперницю з Франції.

Команда
Збірна України U-19 з футболу
2 липня сталася історична подія для українського футболу – вперше здобуто право грати у футбольному турнірі Олімпійських ігор. Для досягнення цієї мети необхідно було на молодіжному чемпіонаті Європи дістатися до півфіналу. Серйозним бар’єром на цьому нашому шляху у чвертьфіналі була збірна Франції – один із головних фаворитів Євро U21. Ми переконливо здолали грізного суперника – 3:1. Тепер Україна буде представлена на Іграх-2024 і в футболі.

Подія
Новий сезон УПЛ
Наприкінці липня розпочався новий сезон-2023/2024 футбольної Української прем’єр-ліги. І це не просто вже 33-й чемпіонат вищого дивізіону з часу Незалежності. І не просто 16-й сезон Української прем’єр-ліги. Це другий чемпіонат часів повномасштабної війни. Який Україна проводить попри агресію, терор і залякування жорстокого і підлого ворога. Він хотів, щоб ми вмирали, а ми живемо, боронимося і навіть граємо в футбол.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2023 р.