«Спортивна Честь України»

Рейтинг березня–2023

Перший місяць весни виглядає таким собі умовним містком, яким змагання у зимових видах спорту поступово переходять до літніх. У березні ще закінчували сезонну боротьбу спортсмени-фристайлісти. У сезоні-2022/2023 українським майстрам фристайлу є чим похвалитися. Взагалі, за здобутками у світових змаганнях цей вид спорту для України виходить на перші позиції, випереджаючи традиційного раніше лідера наших сподівать біатлон. Український фристайліст Дмитро Котовський завершив сезон на другому місці у загальному заліку Кубка світу з лижної акробатики. В біатлоні про таке нині ми навіть і не мріємо. Провели свої чемпіонати світу дорослі і юні фігуристи. Тут ми теж маємо втрату колись звитяжних позицій. Але з’явився промінчик надії на перспективу. У легкій атлетиці добрі славні традиції українських здобутків підтримуються. Особливо стрибунами у висоту. Це довів березневий чемпіонат Європи у цьому виді спорту. Саме українським легкоатлетам-медалістам останньої європейської першості ми віддали перші місця у цьому рейтингу.

1. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Українська легкоатлетка Ярослава Магучіх виграла золоту медаль у стрибках у висоту європейського легкоатлетичного чемпіонату. Чемпіонат Європи з легкої атлетики в закритих приміщеннях відбувся з 2 по 5 березня в турецькому Стамбулі – це основний старт «зимового сезону» 2023 року для легкоатлетів.
21-річна Ярослава Магучіх приїхала на Євро-2023 у статусі лідерки світового сезону та головної фаворитки на перемогу. Ярослава у фіналі гарантувала собі «золото» стрибком на 1 м 98 см. Після того, як забезпечила собі золоту нагороду, Магучіх штурмувала новий найкращий результат сезону у світі (2.03 м), але не пощастило. У фіналі змагалися ще дві українські спортсменки. Про них ми згадаємо у цьому рейтингу згодом.

…5. Юлія Левченко (Україна) – 1,94 м

21-річна Ярослава Магучіх виграла ЧЄ у приміщенні втретє у кар’єрі. Вона також є чинною чемпіонкою світу в залі та чемпіонкою Європи у стрибках у висоту на відкритому повітрі. Крім цього, українка двічі вигравала срібло ЧС та бронзу Олімпіди-2020.
Ярослава Магучіх: «Ми зробили усе, що могли: у нас є дві нагороди, лунає гімн. Люди чують наш гімн, бачать два наші прапори і це доводить, що ми незламні. І ми будемо боротися в усіх сферах: ми були незалежні, є незалежні, і будемо незалежною та сильною нацією».

2. Андрій Проценко (легка атлетика)
Український легкоатлет Андрій Проценко здобув «срібло» чемпіонату Європи у приміщенні у стрибках у висоту.
У Стамбулі Проценко у фіналі вже у першій спробі показав результат 2,29 м, якого у підсумку вистачило, аби здобути срібну медаль. Чемпіоном Європи став нідерландець Дауе Амельс, який стрибнув на 2,31 м. «Бронза» у бельгійця Томаса Кармоя, який здолав планку на висоті 2,29 м, але програв українцю за спробами.

ЧЄ-2023 з легкої атлетики
Чоловіки. Стрибки у висоту.
1. Дауе Амельс (Нідерланди) – 2,31 м
2. Андрій Проценко (Україна) – 2,29 м
3. Томас Кармой (Бельгія) – 2,29 м

Для Проценка Євро в приміщенні у Стамбулі – лише третє у кар’єрі. У 2015 році він посів п’яте місце, однак у 2019-му став віце-чемпіоном змагань.
Загалом в активі 34-річного українського легкоатлета з Херсонщини – шість медалей на рівні чемпіонатів світу та Європи як на відкритому повітрі, так і у приміщенні. Серед них – дві «бронзи» у 2022 році: на чемпіонатах світу та Європи.
Андрій Проценко: «Чому українські стрибуни круті? Бо у нас гарна школа, більш технічна, ніж у багатьох країнах. І у нас професійні тренери, а не викладачі фізкультури, що готують спортсменів. Я задоволений стрибками, все йшло добре. Трішки не доборовся. Тобто, я боровся, але не вийшло. Знову друге місце, але я цим задоволений. Проте ще є час, пострибаю».

3. Роман Кокошко (легка атлетика)
Українець Роман Кокошко виграв бронзову медаль чемпіонату Європи з легкої атлетики в приміщенні у штовханні ядра та встановив новий національний рекорд – 21,84 м. Попереднє досягнення – 21,83 м – з 1999 року належало Олександру Багачу.
26-річний Кокошко – дебютант чемпіонату Європи у приміщенні. Він став першим українцем, що відібрався на ці змагання саме у штовханні ядра за останні 10 років. А вихід Романа у фінал став першим для України за останні 23 роки.
На чемпіонаті Європи у Стамбулі Кокошко з результатом 21,23 м йшов до останньої спроби на четвертій позиції. Проте в шостій спробі українець штовхнув ядро на 21,84 м та вийшов на третє місце.

Стамбул, Туреччина, 3 березня
Чоловіки. Штовхання ядра
1. Зане Вейр (Італія) – 22,06 м
2. Томаш Штанек (Чехія) – 21,90 м
3. Роман Кокошко (Україна) – 21,84 м

4. Катерина Табашник (легка атлетика)
Українська стрибунка у висоту Катерина Табашник на легкоатлетичному Євро у фіналі із першої спроби взяла висоту 1.94 м, що дозволило їй здобути бронзову нагороду. Це перша медаль
28-річної Катерини Табашник на рівні чемпіонатів Європи чи світу. На Євро-2019 у приміщенні вона зупинилася у кроці від медалі, посівши четверте місце.
Катерина Табашник: «Ми захищаємо честь нашої країни, наш прапор. Знаєте, у голові тільки флешбеки: те, що відбувається вдома, що у нас війна. І тільки це. Звісно, хочу присвятити медаль. Я думаю, що… Думаю, мама радіє, бачить і допомагає мені. Хочу присвятити медаль їй, щоб вона була поруч».
Мама Катерини трагічно загинула 18 серпня 2022 року внаслідок артилерійського обстрілу окупантами Харкова.

5. Дмитро Котовський (фристайл)
Український фристайліст Дмитро Котовський завершив нинішній сезон на другому місці у загальному заліку Кубка світу з лижної акробатики. Цьогоріч 21-річний спортсмен з Рівного виграв два етапи КС у Дір-Веллі та Енгадіні.
Котовський став другим спортсменом в історії, якому вдалося виконати на змаганнях найскладніший стрибок в лижній акробатиці під назвою «ураган» (потрійне сальто з п’ятьма гвинтами – «фул-тріпл фул-фул»). А сума балів, яка принесла йому першу в кар’єрі перемогу в Кубку світу – 138,32 стала рекордною не лише для нього, а для всього фристайлу України. Також це шостий результат за всю історію цього виду спорту.

6. Юлія Левченко
25-річна уродженка Бахмуту Юлія Левченко – досить досвідчена і титулувана спортсменка. Срібна призерка чемпіонату світу-2017. Має у своїх здобутках «срібло» і «бронзу» чемпіонатів Європи.
Цього разу українська спортсменка посіла п’яте місце у секторі зі стрибків на чемпіонаті Європи з легкої атлетики у приміщенні. Левченко також взяла висоту 1.94 м, але лише з третьої спроби. Саме це й не дозволило їй боротися за медалі.
Юлія Левченко: «Прикро, що не зачепилася за медаль. Але я рада, що тут, що відібралася, й щаслива за Катю, що вона нарешті на п’єдесталі, адже вона так довго до цього йшла. І рада, що Ярослава принесла «золото» Україні. Хочеться, звісно, щоб ми нарешті вже всі були задоволені, але призових місць лише три, а учасниць більше».

7. Неллі Попович (фристайл)
А далі відзначимо тих, хто є українською надією у спорті – зовсім молодих і юних атлетів.
15-річна українка Неллі Попович стала переможницею етапу Кубка Європи з лижної акробатики, який проходив в Обертауерні (Австрія). Спортсменка отримала за свій стрибок 57.50 бала. Українка всього на 0.49 бала випередила двох представниць Китаю, які набрали однакову суму. Зазначимо, що для Попович це перша у кар’єрі нагорода на етапах Кубка Європи.

8. Віолетта Сєрова та Іван Хобта (фігурне катання)
Українські фігуристи вибороли «бронзу» у канадському Калгарі на юніорському чемпіонаті світу. У змаганнях спортивних пар 16-річна Віолетта Сєрова та 19-річний Іван Хобта стали бронзовими призерами. Попереднього разу в цій дисципліні представники України були на п’єдесталі пошани на чемпіонаті світу 2000 року, тобто у змаганнях спортивних пар ця нагорода стала для України першою за 23 роки. Крім того, ця медаль стала для України першою за 8 років на чемпіонатах світу з фігурного катання.

9. Ганна Лащевська (спортивна гімнастика)
15-річна Ганна Лащевська з Івано-Франківська виграла «золото» у фіналі вправ на брусах на етапі Кубка світу зі спортивної гімнастики, який проходив у місті Доха (Катар). Крім того, Лащевська стала другою у цих же турнірних змаганнях на колоді.

10. Артур Фельфнер (легка атлетика)
19 річний Артур Фельфнер став єдиним атлетом на Кубку Європи з метань, що 11–12 березня відбувся в Лейрії (Португалія), який відправив спис за 80 метрів – 80.09 м. Це дозволило йому упевнено виграти змагання серед молоді. Для порівняння, у срібного призера, француза Ленні Бріссола, 72.55 м. З таким прогресом є всі підстави сподіватися, що в недалекому майбутньому Артур зможе успішно змагатися з найсильнішими атлетпми світу.

Команда
Баскетбольний клуб «Прометей»
Український чоловічий баскетбольний «Прометей» виграв груповий турнір в Кубку Європи. Другий за статусом європейський клубний турнір, де представників України не було вже довгих дев’ять років. Наприкінці змагань підопічні Ронена Гінзбурга здобули одинадцять перемог підряд і перше місце в групі. Це надало «Прометею» право продовжити боротьбу в раунді плей-оф Кубка Європи. Але то вже було в квітні.

Подія
Відбір до Євро-2024
Футбольна Європа стартувала в кваліфікаційних турнірах до чемпіонату Європи 2024 року. Провела перший свій матч відбору і збірна України. На жаль, на лондонському «Вемблі» наші хлопці поступилися чинним віце-чемпіонам Європі збірній Англії – 0:2. Враховучи, що попереду ще чимало матчів, а також є надія на появу у нашій Національній команді повноцінного тренерського штабу, не будемо втрачати оптимізму.