«Спортивна Честь України»

Рейтинг січня–2023

Початок року традиційно асоціювався з зимовими видами спорту. Флагманом в нашій країні, звісно, вважається біатлон, про що ми зайвий раз згадали на континентальній першості. Темою для окремої розмови став Європейський юнацький олімпійський фестиваль, а ще треба відзначити наші студентські успіхи на Універсіаді. Доповнюють перелік найкращих спортсменів січня представники різних дисциплін: боксу, тенісу, фристайлу, баскетболу та футболу

1. Анастасія МЕРКУШИНА (біатлон)
Дуже любимо ми говорити про вдалі біатлонні перегони на найвищому рівні – етапах Кубка світу, однак за умов серйозної конкуренції наші представники не змогли досягти визначних результатів. Три змагальні сесії відзначилися лише окремими сплесками активності, коли українці фінішували в районі 20-ї сходинки класифікації. Тому за підсумками другого місяця зими доведеться говорити про наші здобутки лише на чемпіонаті Європи (Ленцерхайде, Швейцарія), де серйозних суперників було не дуже багато.
Героїнею першості стала Анастасія Меркушина, яка спринт провела бездоганно з точки зору роботи на вогневих рубежах. Після цього українка дотерпіла останнє коло, залишившись на першій позиції. Анастасія випередила лише на 0,5 секунди шведку Тільду Йоханссон, а другою була німкеня Ванесса Хінц, у якої Меркушина виграла 1,8 секунди. От за це ми й любимо цю щиру дівчину – за неймовірний характер, чим можуть похизуватися лише окремі представниці чи представники нашої збірної.

2. Юлія ДЖИМА (біатлон)
3. Антон ДУДЧЕНКО (біатлон)
Також на ЧЄ-2023 ми здобули нагороди у двох індивідуальних стартах. Спочатку високим рівнем запам’яталася Юлія Джима, яка не змогла подолати одну суперницю та одну мішень. На другому вогневому рубежі українка припустилася помилки, тому довелося пропустити вперед представницю Німеччини – Ліза Марія Шпарк бігла повільніше, однак їй вдалося виконати двадцять ідеальних пострілів. Юлії до перемоги не вистачило зовсім трохи – 5,5 секунди.
В аналогічних перегонах, коли кожен промах додає неприємну хвилину, Антон Дудченко ніяк не міг сподіватися на «золото», адже реактивний Ендре Стрьомсгейм примудрився розбити усі мішені, що вкупі з високою швидкістю на лижні принесло безапеляційне перше місце. Норвезький спортсмен випередив срібного призера на дві хвилини – це дуже багато навіть для індивідуальних перегонів. Саме стільки чемпіону Європи програв Дудченко, у якого був один промах, причому українець припустився помилки також на другому рубежі, який трохи раніше розчарував Джиму.
Три нагороди в якісному форматі (1-2-0) дозволили сказати, що наша команда продемонструвала найкращий результат на останніх п’яти першостях континенту. А у медальній класифікації-2023 ми посіли третю сходинку, програвши тільки Норвегії (5-2-1) та Німеччині (2-1-3).

4. Олександра МЕРКУШИНА (біатлон)
5. Наталія КАЗЮК (фристайл)
Паралельно з чемпіонатом Європи пристойними результатами ми відзначилися на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі, що проходив в Італії. Відчуваючи якусь невидиму підтримку сестри, дві нагороди на цьому рівні здобула Олександра Меркушина. Вона також виграла спринт у дівчачому сегменті турніру, а потім українка з третім результатом подолала індивідуальну гонку. Треба відзначити, що в спринті українка не закрила одну мішень, а в наступній гонці взагалі було чотири хиби, однак висока швидкість дозволила Олександрі тріумфально завершити старти.
Вкрай несподівано ми на ЄЮОФ-2023 виграли «бронзу» у фристайлі, причому вдалим став шлях Наталії Казюк в дисципліні біг-ейр. Три нагороди на першості з віковим обмеженням 14–18 років – це наш максимум, якщо згадувати усі шістнадцять Фестивалів. Раніше були турніри, коли ми взагалі поверталися додому з порожніми руками, а тут потрійний успіх!
Медальний залік зимового ЄЮОФ-2023
Збірна «Золото» «Срібло» «Бронза» Разом
1. Франція 7 6 4 17
2. Італія 6 8 7 21
3. Швейцарія 6 3 3 12
4. Австрія 6 2 9 17
5. Угорщина 6 1 1 8
6. Словенія 6 0 0 6
7. Німеччина 4 5 8 17
8. Чехія 4 1 6 11
9. Швеція 3 5 6 14
10. Фінляндія 3 4 2 9
…15. Україна 1 0 2 3

6. Артем ДАЛАКЯН (професіональний бокс)
Нашу зимову казку перериває боксер Артем Далакян, який після тривалої перерви знову відчув смак перемоги. Українець не програвав раніше, а просто не бився довго, адже свій відбиток на перспективи хлопця наклала війна. Наш земляк в Лондоні (Великобританія) вшосте захищав престижний титул WBA у найлегшій вазі. Суперником Артема був дуже небезпечний Давид Хіменес з Коста-Рики, який змусив нас похвилюватися, але судді після дванадцяти раундів віддали перемогу чемпіону – 115:113, 115:113, 116:112. Тепер Далакян може думати про об’єднавчий бій з британським чемпіоном за версією IBF Санні Едвардсом.

7. Михайло ХАРУК (сноуборд)
На зимовій Універсіаді в американському містечку Лейк-Плесід наша команда не розчарувала. Українські студенти вибороли шість нагород (1-1-4), що треба вважати пристойним результатом. Колись на аналогічному турнірі ми брали більше нагород, хоча були й гірші першості, тому маємо середній результат під час війни – цим можна пишатися. Найпродуктивнішим українцем в США став сноубордист Михайло Харук, який виборов «золото» в паралельному слалом-гіганті, а третє місце українцю приніс паралельний слалом.
Нашу медальну картину студентської першості доповнили: Дмитро Грущак («срібло», біатлон, гонка переслідування), Надія Гапатин («бронза», сноуборд, паралельний слалом), Віталій Гребенюк і Дмитро Мазурчук («бронза», лижне двоборство, командний спринт), Юлія Городна та Степан Кінаш («бронза», біатлон, одиночна змішана естафета).
Медальний залік зимової Універсіади-2023
Збірна «Золото» «Срібло» «Бронза» Разом
1. Японія 21 17 10 48
2. Південна Корея 12 8 9 29
3. Канада 6 1 6 13
4. Франція 5 6 7 18
5. Польща 5 6 6 17
6. Чехія 5 1 6 12
7. Фінляндія 4 1 2 7
8. США 3 8 6 17
9. Швейцарія 3 6 2 11
10. Німеччина 3 4 6 13
…18. Україна 1 1 4 6

8. Дмитро КОТОВСЬКИЙ (фристайл)
9. Анастасія НОВОСАД (фристайл)
Є у нас важливі здобутки й у дорослому фристайлі, причому мова йде про престижний Кубок світу. Черговий етап цієї серії відбувся в Канаді, де у місті Ле Реле було одразу дві змагальні сесії. В чоловіків у лижній акробатиці Дмитро Котовський посів друге місце (119,91), програвши тільки швейцарцю Ное Роту (124,43). Наступного дня довелося українцю з кращим результатом стати лише третім (120,81), оскільки ефективніше попрацювали американець Куінн Делінджер (122,62) та згаданий Рот (121,24).
В жіночій першості стабільністю відзначилася Анастасія Новосад, посівши третю сходинку (86,71), причому наступного дня українка також опинилася на «бронзовій» позиції (90,59). Стабільно другою була американка Ешлі Колдуелл (92,00 та 93,06), а почергово «золоті» нагороди брали канадська дівчина Меріон Тенол (96,23) та австралійка Лаура Піл (109,15).

10. Марта КОСТЮК (теніс)
Відкритий чемпіонат Австралії з тенісу не запам’ятався великими сплесками активності від українок в одиночному розряді, де нашим максимумом став третій раунд. Саме там зупинилася Марта Костюк, але в парній першості їй вдалося дійти до півфінальної стадії, а допомогла нашій дівчині у цьому румунка Єлена Габріела Рузе. Марта встановила свій особистий рекорд на турнірах Великого Шлему, хоча це стосується лише змагань дуетів.

Команда
Баскетбольний клуб «Прометей»
Найсильніша баскетбольна команда нашої країни набрала фантастичний темп в Єврокубку, який вважається другим найсильнішим турніром континенту – після Євроліги. Спочатку український колектив не хапав зірок з неба на цьому рівні, але з кінця грудня і безпосередньо в січні «Прометей» створив фантастичну серію – шість перемог поспіль, завдяки чому наш клуб вийшов на першу сходинку своєї групи, хоча головні баталії стадії плей-офф ще попереду.

Подія
Футбольний рекорд України
В середині січня футболіст «Шахтаря» Михайло Мудрик встановив трансферний рекорд України! Англійський «Челсі» погодився віддати за футболіста 70 мільйонів євро, причому ще 30 «лимонів» наш клуб може отримати, якщо півзахисник продемонструє високу ефективність на Туманному Альбіоні.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2023 році
Січень – Анастасія МЕРКУШИНА (біатлон).