«Спортивна Честь України»

Лютий 2025 року

Сьогодні архівуємо останній зимовий місяць нинішнього сезону, згадуючи здобутки українських спортсменів у лютому 2025 року. Природно, що ще календарний місяць зими тримав у розпалі низку змагань саме зимових видів спорту. В атлетів України у цих турнірах були свої досягнення, які варті бути відзначені. Особливо хочеться зробити акцент на успіхах юних українських атлетів на змаганнях високого міжнародного рівня, бо це наше майбутнє у великому спорті. Але й у видах змагань, більше притаманним іншій порі року, теж спортсмени включилися у боротьбу. На початку лютого набув ходи легкоатлетичний сезон 2025 року. У його старті відзначилися перемогами і здобутками українські спортсмени. Уже звично ці звитяги були досягнуті атлетами України у секторі для стрибків у висоту.

  1. Катерина ТАБАШНИК (легка атлетика)

    У легкоатлетичній дисципліні стрибків у висоту у лютому в українських спортсменів було відразу кілька здобутків у нагородах різного «дорогоцінного металу». Ми вирішили почати з Катерини Табашник з огляду на дві причини. По-перше, вона першою за обліком календарного часу здобула «золото» у престижних міжнародних змаганнях для України. По-друге, Ярослава Магучіх, яка за якістю здобутої нагороди у лютому могла б конкурувати з Катериною, зовсім не була обділена нашою увагою і захопленням раніше, і є всі підстави сподіватися, що так само буде неодноразово у майбутньому.
    5-го лютого українська стрибунка у висоту 30-річна Катерина Табашник з особистим рекордом сезону виграла етап Континентального туру в приміщенні. Легкоатлетка здобула «золото» на змаганнях у чеському Тржинеці. У Чехії українка боролася за подіум разом з титулованими стрибунками, зокрема переможницею першого етапу Золотої серії-2025 Нагішою Такахаші (Японія), фіналістками Олімпіади-2024 Сафіною Саддулаєвою (Узбекистан) та Татьяною Гусіною (Греція). Вже на висоті 1.91 метра Катерина гарантувала собі першість в турнірі, оскільки всі суперниці зійшли з дистанції. Забезпечивши собі «золото», Катерина продовжила штурм висоти і з першої спроби подолала планку 1.93 метра, оновивши особистий рекорд сезону. Вдруге в кар’єрі Табашник тріумфувала у Тржинеці: також вигравала місцеві змагання у 2019 році з результатом 1.92 метра.
    Континентальний тур. Тржинець. Стрибки у висоту

    Катерина Табашник (Україна) 1.93 м
    Нагіша Такахаши (Японія) 1.88 м
    Ерін Шоу (Австралія) 1.84 м

    2. Олег ДОРОЩУК (легка атлетика)

    Український стрибун у висоту 23-річний Олег Дорощук досить потужно почав новий легкоатлетичний сезон, додавши надії нашим вболівальникам, що у цій дисципліні чоловіки зможуть на найвищому рівні підтримати жіночі звитяги України.
    Дорощук , як і Табашник, теж 5-го лютого здобув срібну нагороду на етапі Континентального туру в приміщенні у чеському Тржинці. А за кілька днів потому Олег Дорощук здобув другу поспіль медаль наступного Континентального туру зі стрибків у висоту: ще одне «срібло» змагань в приміщенні в іншому чеському місті Густопече. Таким чином, Олег виграв другу поспіль медаль від початку сезону.
    У Тржинці український атлет суперничав за подіум ще з 11 учасниками, зокрема з фіналістами Олімпіади-2024, чехом Яном Штефелою та японцем Рьоїті Акамацу, а також срібним призер чемпіонату Європи-2022 німцем Тобіасом Потьє та чемпіоном Азії-2015 Такаші Ето (Японія). Саме чеському стрибуну Дорощук поступився кількома сантиметрами у боротьбі за «золото» змагань. До речі, «бронзу» тут здобув ще один український атлет Дмитро Нікітін, що принесло перший подвійний подіум Україні у сезоні-2025 у стрибках у висоту на міжнародному рівні.
    Континентальний тур. Тржинець. Стрибки у висоту

    Ян Штефала (Чехія) 2.30 м
    Олег Дорощук (Україна) 2.27 м
    Дмитро Нікітін (Україна) 2.24 м

    Також лише кількох сантиметрів не вистачило Олегу Дорощуку до найвищої сходинки п’єдесталу пошани на етапі Континентального туру в Густопече (Чехія) у боротьбі з представником Республіки Корея Ву Санхьоком – віце-чемпіоном світу 2022 року та бронзовим призером світової першості в приміщенні.
    Континентальний тур. Густопече. Стрибки у висоту
    Ву Санхьок (Республіка Корея) 2.31 м
    Олег Дорощук (Україна) 2.28 м
    Рьоїті Акамацу (Японія) 2.25 м

    3. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)

    А тепер про неї, українську летючу ластівку, як без цього.
    Українська стрибунка у висоту 23-річна Ярослава Магучіх 1
    8-го лютого з кращим на той час результатом сезону здобула «золото» етапу Континентального туру у приміщенні в словацькій Банській Бистриці. Суперницями українки були титуловані легкоатлетки, зокрема австралійська чемпіонка світу 2022 року та бронзова призерка Олімпіади-2024 Елеанор Паттерсон. Змагались також і дворазова медалістка чемпіонатів Європи та призерка фіналу Діамантової ліги сербка Ангеліна Топич, срібна призерка Євро-2023 у приміщенні Бріт Веерман (Нідерланди), а також чемпіонка Європи U-18 угорка Ліліанна Баторі. Довелося вболівальникам Ярослави і дещо похвилюватися. На позначці 1.93 метра Магучіх опинилась на межі вильоту: не змогла підкорити планку з двох спроб та перенесла планку на наступну висоту. 1.96 метра українка взяла зі своєї єдиної спроби та продовжила виступи на турнірі. Далі проблем у Ярослави Магучіх не було, аж до переможного топ-результату сезону – 2.01 метра. Ярослава здобула своє четверте «золото» в кар’єрі на турнірі у словацькій Банській Бистриці.

    Континентальний тур. Банська Бистриця. Стрибки у висоту
    Ярослава Магучіх (Україна) 2.01 м
    Елеанор Паттерсон (Австралія) 1.99 м
    Ангеліна Топич (Сербія) 1.96 м

    4. Владислав ГЕРАСКЕВИЧ (скелетон)

    Тепер про зимові види спорту. Український скелетоніст
    26-річний Владислав Гераскевич здобув другу міжнародну перемогу в кар’єрі. Сталося це на етапі Кубка Європи в норвезькому Ліллегаммері. Гераскевич здобув першу золоту медаль Кубка Європи у кар’єрі. Дотепер найкращим результатом українця була сьома позиція, теж в лютому, але 2021 року. Для Владислава це друга перемога на міжнародних змаганнях в кар’єрі. До цього український скелетоніст вигравав «золото» Кубка Північної Америки ще у 2018 році. Також Владислав Гераскевич здобув найкращу позицію у міжнародних гонках сезону-2024/25. До цього він був четвертим на етапі Кубка світу у німецькому Вінтерберзі.
    Варто зазначити, що Владислав Гераскевич був українським першопрохідцем у цьому виді спорту – перший в історії України скелетоніст, який здобував олімпійську ліцензію. Чудово було б тепер і першим здобути українську олімпійську нагороду у цій дисципліні.

    Кубок Європи зі скелетону. Етап у Ліллегаммері
    Владислав Гераскевич (Україна) 1:43.91 хв
    Фелікс Зеібель (Німеччина) +0.26 с
    Александер Шлінтнер (Австрія) + 0.27 с

    5. Дмитро КОТОВСЬКИЙ (фрістайл)

    Український фрістайліст 23-річний Дмитро Котовський здобув у лютому «срібло» Кубка світу з лижної акробатики, виборовши першу нагороду для України у сезоні світових змагань з лижної акробатики. Сталося це на четвертому етапі турніру, що минув в американському Дір-Веллі.
    Котовський відібрався до суперфіналу з третім результатом. У суперфіналі Дмитро успішно виконав потрійне сальто з чотирма гвинтами: отримав за нього оцінку 115.49 бала. Цей результат став другим серед усіх учасників: поступився українець лише американцеві Квінну Делінджеру, дворазовому срібному призеру чемпіонатів світу у лижній акробатиці. Загалом для Дмитра Котовського це сьома медаль призового рівня у міжнародних змаганнях, серед них – шостий подіум на рівні Кубка світу з лижної акробатики.

    Лижна акробатика. Кубок світу, Дір-Веллі (чоловіки)
    Квінн Делінджер (США) 122.57 бала
    Дмитро Котовський (Україна) 115.49
    Крістофер Лілліс (США) 104.43

    6. Володимир СТАНКЕВИЧ (фехтування)

    Із засніжено-льодових арен знову повертаємося до спортивної зали. Український фехтувальник Володимир Станкевич виграв першу за три роки медаль українських шпажистів на Кубку світу з фехтування. Це відбулося на лютневому етапі змагання в німецькому Гайденгаймі. Українець дістався до півфіналу турніру. За місце у фіналі Станкевич фехтував із 11-м номером світового рейтингу італійцем Давіде Ді Веролі. У першій очній зустрічі фехтувальників на рівні Кубка світу. Володимир поступився у боротьбі – 12:15 й завершив змагання із «бронзою». Українець зійшов на подіум Кубка світу в чоловічій шпазі вперше з травня 2022 року. Тоді саме Станкевич приніс збірній «золото» етапу в Тбілісі.
    Володимир Станкевич – 29-річний шпажист збірної України. Срібний призер командного турніру на чемпіонаті Європи-2017 та володар «бронзи» Європейських ігор-2023 в особистій шпазі.

    7. Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс)

    Українська тенісистка Даяна Ястремська вперше за півтора року стала фіналісткою турніру WTA. Сталося це завдяки перемозі в півфіналі змагань WTA 500 у австрійському Лінці проти данки Клари Таусон (2:0 за сетами).
    24-річна Даяна Ястремська зрівнялася з Лесею Цуренко за кількістю фіналів для українських тенісисток на рівні WTA-туру та вийшла на друге місце у рейтингу за цим показником після вже легендарної Еліни Світоліної.
    Тенісистки України за кількістю фіналів на рівні WTA-туру:
    Еліна Світоліна 21 фінал
    Леся Цуренко, Даяна Ястремська 6 фіналів
    Альона Бондаренко, Наталія Медведева 5 фіналів
    Марта Костюк 3 фінали
    Катерина Володько (Бондаренко), Катерина
    Байндл (Козлова), Марія Коритцева, Ангеліна Калініна два фінали.

    8. Марія ХОХЕЛЬКО (шорт-трек)

    І обіцяне про молоді звитяги і перспективи. Українка Марія Хохелько виборола історичне «золото» у шорт-треку на зимовому Європейському юнацькому олімпійському фестивалі-2025 (ЄЮОФ – змагання юних спортсменів до 18-ти років) у грузинському Бакуріані. Українська шорт-трекістка здобула перемогу на дистанції 1000 метрів. Золота нагорода Хохелько стала першою в історії України у шорт-треку на цій дистанції Європейського юнацького олімпійського фестивалю. До того ж на цих змаганнях Марія на двох інших дистанціях – 500 м та 1500 м – стала бронзовою призеркою.

    9. Єгор КУРЦЕВ (фігурне катання)

    Україна завоювала перше за 10 років «золото» на зимовому Європейському юнацькому олімпійському фестивалі у фігурному катанні. Його здобув юний український фігурист Єгор Курцев у одиночному фігурному катанні. Востаннє перше місце у цій дисципліні на ЄЮОФ посідав наш Іван Павлов ще у 2015 році. Це перша медаль України у фігурному катанні загалом за шість років. Останньою медалісткою України була Анастасія Архипова, яка виборола «бронзу» на ЄЮОФ-2019 року. Надіємося на поступове відродження славних традицій українського фігурного катання.

    10. Вікторія ХВОСТЕНКО, Тарас ТАРАСЮК (біатлон)

    У біатлоні українські справи ще тримаються у вболівальницьких надіях та сподіваннях. Але підсилення «молодою наснагою» у цьому виді спорту напевне нам стане у нагоді. Такі перспективи на майбутнє подарував уже згадуваний зимовий Європейський юнацький олімпійський фестиваль. Українська біатлонна команда, у складі Вікторії Хвостенко і Тараса Тарасюка, виграла золоту нагороду на ЄЮОФ у одиночній змішаній естафеті змагань.
    Золота медаль у одиночній естафеті зимового Європейського юнацького олімпійського фестивалю-2025 стала першою загалом для України в біатлонних стартах цих змагань з 2023 року. Тоді у жіночому спринті перемогла Олександра Меркушина. В одиночній естафеті ЄЮОФ це третя українська нагорода: у 2013 році команда України також вигравала «золото», а у 2005-му – бронзову медаль.
    ЄЮОФ-2025. Одиночна змішана естафета

    1. Україна (1+2) 40:20.7
    2. Чехія (4+5) +16.8
    3. Швейцарія (4+8) +55.5

    КОМАНДА

    Жіноча збірна України з футболу
    На тлі сумнівних досягнень чоловічої футбольної збірної України, жіноча національна команда розпочала сезон з відмінних результатів. Українська команда здобула дві поспіль перемоги на старті турніру Ліги націй у дивізіоні В над суперницями з Албанії та Хорватії – по 2:1. Це стало запорукою подальшого успішного протистояння з головним конкурентом, збірною Чехії, (1:0, 1:1), і високих майбутніх шансів на перше місце у групі із цих 4-х команд. Переможці груп ліг В перейдуть у наступному циклі турніру до ліг А, що важливо напередодні європейського відбору до чемпіонату світу серед жінок 2027 року в Бразилії.

    ПОДІЯ

    Зимовий Європейський юнацький олімпійський фестиваль
    Збірна України вперше в історії потрапила до топ-5 медального заліку зимового Європейського юнацького олімпійського фестивалю-2025 (ЄЮОФ), що відбувся у лютому в грузинському Бакуріані. За підсумками змагань українські спортсмени вибороли п’ять нагород – 3 золоті медалі і 2 бронзові. України вперше в історії виборола більше трьох нагород на зимовому ЄЮОФ, таким чином встановивши свій історичний медальний рекорд. До складу збірної ввійшли 50 спортсменів, які змагалися у семи видах спорту: біатлон, лижні гонки, гірськолижний спорт, лижний фристайл, фігурне катання, хокей та шорт-трек.

    Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2025 році:
    Січень – Ярослава Магучіх (легка атлетика).