Січень 2025 року
Буває, коли потік поточних важливих і значимих справ повністю забирає зусилля та увагу, що бракує часу і можливості обернутися назад, підсумувати і оцінити здобутки та досягнення. Так і в нас вийшло з традиційним місячним рейтингом звитяг українських спортсменів на аренах світу. Але від традицій відмовлятися негоже, тому надолужуємо часову прогалину від минулих вартісних подій в українському спорті. Тим більше, нерідко з відстані згадати заслужене в минулому і цікавіше, і приємніше. У найближчих номерах «Вболівальника» цим і займемося. Отже, повертаємось на початок року, січень спортивний.
- Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Січень особливий місяць своєю перехідною властивістю від року до року. В ньому ми вшановуємо спортсменів, які заслужили цю пошану низкою видатних попередніх виступів. І нікого не здивує, що починаємо ми знову з Ярослави Магучіх. На сьогодні найтитулованішої української спортсменки. У січні видатні здобутки Ярослави вчергове було відзначено на світовому рівні.
У рейтингу Міжнародної федерації легкої атлетики (Word Athletics) стрибунок у висоту перше місце посіла українська олімпійська чемпіонка Ігор-2024 в Парижі 23-річна Ярослава Магучіх. Вона у сезоні-2024 також виграла третій поспіль фінал Діамантової ліги, «золото» чемпіонату Європи, а також стала світовою рекордсменкою зі стрибків у висоту, приборкавши багато років недоступну позначку – 2.10 метра. Ярославу Магучіх, до того ж, визнали найкращою легкоатлеткою 2024 року у небігових дисциплінах та найкращою легкоатлеткою Європи. Відзначимо принагідно і четверту позицію серед жінок в рейтингу Word Athletics у цій легкоатлетичній дисципліні нашої Ірини Геращенко, яка вигравала «бронзи» Олімпіади-2024, фіналу Діамантової ліги та чемпіонату Європи.
Топ-5 рейтингу за версією World Athletics. Стрибки у висоту
1. Ярослава МАГУЧІХ (Україна) 1494 очки
2. Нікола Оліслагерс (Австралія) 1421
3. Ангеліна Топич (Сербія) 1347
4. Ірина Геращенко (Україна) 1341
5. Елеанор Паттерсон (Австралія) 1336
- Олександр УСИК (бокс)
Українець Олександр Усик у січні був названий найкращим боксером 2024 року за версією Всесвітньої боксерської ради (WBC). У 2024-му Усик спершу став абсолютним чемпіоном світу в надважкій вазі після перемоги над Тайсоном Ф’юрі у травні, маючи у активі пояси WBA, WBO, IBF, IBO, WBC та The Ring. Вже у грудні Олександр, попри втрату титулу IBF, вдруге переміг британця у бою-реванші й захистив свої титули чемпіона світу.
За підсумками року українця визнали найкращим боксером за версією WBC. Також перший бій Усик – Ф’юрі став найкращим у році, де Олександр був близький до нокауту суперника й виграв роздільним рішення суддів. Для 38-річного Олександра Усика – це вже друга перемога у номінації. Вперше його визнавали найкращим боксером року у 2018-му, коли він ще виступав у першій важкій вазі.
Також у січні у Лондоні відбулася церемонія нагородження The Ring Awards-2024, яка зібрала зірок світового боксу. Серед фаворитів заходу знову був український чемпіон Олександр Усик, який здобув одразу три нагороди: «Боксер року», «Подія року» та «Раунд року». - Михайло КОХАН (легка атлетика)
Одночасно відзнака і великі надії на майбутнє. Міжнародна федерація легкої атлетики внесла до рейтингу найкращих легкоатлетів світу українського атлета Михайла Кохана – у метанні молота.
Михайло Кохан завершив 2024-й на другому місці у рейтингу метальників молота. Він у сезоні-2024 здобув бронзові медалі на Олімпіаді, чемпіонаті Європи, а також «срібло» й «бронзу» етапів Діамантової ліги й перемагав на чемпіонаті Європи з окремих дисциплін у метанні молота. У рейтингу він поступився тільки чемпіону Олімпіади-2024 канадійцю Ітану Катцбергу. Михайлу Кохану – 24 роки, головні його звитяги ще попереду, вже досягнуте дає підстави на це сподіватися.
Топ-5 рейтингу World Athletics. Метання молота (чоловіки)
1,. Ітан Катцберг (Канада) 1458 очок
2. Михайло КОХАН (Україна) 1417
3. Павел Файдек (Польща) 1357
4. Войцех Новіцкі (Польща) 1357
5. мБенсе Халаш (Угорщина) 1349
- Дмитро ПІДРУЧНИЙ (біатлон)
Капітан збірної України з біатлону Дмитро Підручний був визнаний у першому місяці року найкращим біатлоністом тижня на Кубку світу за підсумками етапу в Обергофі. Тут у січні відбувся перший чоловічий старт 2025 року – спринтерська гонка. Найкращий результат серед українців показав 33-річний Дмитро Підручний, який фінішував на четвертому місці – це повторення найкращого результату українця в кар’єрі на етапах Кубка світу з біатлону. До цього Дмитро двічі був четвертим у мас-стартах у Новому Месті (сезон-2019/20) та Рупольдингу (сезон-2015/16). І це його найвище досягнення у спринті на рівні Кубка світу. У цій гонці Підручний спершу був проміжним лідером гонки, пройшовши чисто два вогневі рубежі. У підсумку від «бронзи» Дмитра відділили лише 6,7 секунди. Також Дмитро Підручний увійшов до «квіткової церемонії». у наступній гонці переслідування – шоста позиція. Підручний ще виборов п’яте місце у спринті на наступному січневому етапі Кубка світу з біатлону в Антгольці.
5. Юліанна Туницька, Олена Стецьків, Олександра Мох,
Андрій Мандзій, Ігор Гой, Назарій Качмар (санний спорт)
Збірна України вперше в історії виграла медаль в естафеті Кубка світу з санного спорту. Українська команда з санного спорту здобула медаль Кубка світу на етапі в латвійській Сігулді – «бронзу» змішаної естафети. Українці фінішували на відстані 3.947 секунди від переможців з Німеччини. Цю звитягу можна віднести і до командного здобутку, але вирішили відзначити в особистій категорії нашого рейтингу, щоб відзначити всіх поіменно, бо цей успіх склався сумарно саме з індивідуальних результатів. Команду представляли одиночки Юліанни Туницької, Андрія Мандзія, двійки Ігоря Гоя з Назарієм Качмаром та Олени Стецків з Олександрою Мох.
Це 9-а нагорода збірної України в історії виступів на Кубку світу із санного спорту та перша – в естафетних перегонах. Востаннє українські саночники сходили на подіум Кубка світу в 2008 році. Тепер маємо і тут майбутні олімпійські надії на зимових Іграх-2026
6. Владислав ГЕРАСКЕВИЧ (скелетон)
Владислав Гераскевич став у січні 4-м на першому етапі Кубка світу-2025 зі скелетону, виду спорту подібного до санного. Це повторення рекорду України, який і належав Владиславу. Гераскевич повторив найкращий результат у кар’єрі на рівні Кубка світу. Це сталося на змаганнях у німецькому Вінтерберзі. До 3-го місця Владиславу Гераскевичу забракло 0,32 секунди. Такого ж успіху, 4-та позиція, Гераскевич досягав на етапі у Лейк Плейсіді у березні 2024 року. Для Владислава також це четвертий фініш у кар’єрі в топ-6 Кубка світу. 26-річний Владислав Гераскевич піднявся в загальному заліку Кубка світу зі скелетону на п’яту сходинку. Вдалось це українцю саме завдяки результату на етапі у Вінтерберзі. Так зароджується ще одна українська надія на зимову Олімпіаду-2026.
7. Еліна СВІТОЛІНА (теніс)
Еліна Світоліна першою серед українських тенісистів виграла 100 матчів на турнірах Великого шолому. Перша ракетка України здобула ювілейну перемогу в кар’єрі на рівні найпрестижніших турнірів у січні на Australian Open-2025. Для Еліни Світоліної це був вже 11-й Відкритий чемпіонат Австралії. Загалом за кар’єру 30-річна Світоліна провела 145 матчів на турнірах Великого шолому. Наразі Еліна Світоліна є єдиною з українців, кому вдалось досягти результату у 100 (а потім і 101, і 102) перемог на такому рівні. Андрій Медведєв, який перебуває на другій сходинці цього рейтингу, здобув 64 перемоги на турнірах Великого шолому. Еліна Світоліна втретє вийшла у чвертьфінал на Australian Open та повторила особистий рекорд на турнірі.
8. Богдан БОРКОВСЬКИЙ (біатлон)
Український біатлоніст 20-річний Богдан Борковський став дворазовим чемпіоном на зимовій Універсіаді-2025, що відбулася у січні в італійському Турині. Спочатку Богдан переміг у короткій індивідуальній гонці. Це «золото» Богдана Борковського стало першою нагородою України на зимовій Універсіаді-2025. Також це перша золота нагорода України з 2017 року на зимових Універсіадах у біатлоні. І перша золота медаль чоловічої збірної України на зимових Універсіадах з біатлону з 2015 року. Це також перше «золото» Богдана Борковського на міжнародних турнірах. Потім Борковський на цій зимовій Універсіаді-2025 виграв другу золоту нагороду у гонці переслідування. Крім того, на цих змаганнях Богдан Борковський здобув «бронзу» у спринті.
9. Ростислав СЕМЕНЧЕНКО (футзал)
21-річний Ростислав Семенченко був визнаний у січні найкращим молодим футзалістом світу за версією міжнародної премії Jako Futsal Awards. На чемпіонаті світу-2024 національна збірна України із Семенченком посіла третє місце. Ростислава за підсумками турніру визнали третім топ-футболістом мундіалю – він отримав від організаторів символічну «Бронзову бутсу». Також варто додати, що вперше в історії номінації премії Jako Futsal Awards (з 2004 року) найкращим молодим футзалістом світу визнали українця.
10 Анна УШЕНІНА (шахи)
Їхні змагання відбуваються за цілковитої тиші. Можливо тому про їхні здобутки згадується не так часто, як того заслуговує. Виправляємось. Українська 39-річна шахістка Анна Ушеніна стала віце-чемпіонкою Європи зі швидких шахів серед жінок. Відбулося це на турнірі, що проходив в січні у Монте-Карло.Участь у індивідуальних змаганнях взяли 122 шахістки
Для Ушеніної – це перша медаль на індивідуальному чемпіонаті Європи. Загалом, це вже дев’ята особиста нагорода Анни у міжнародних змаганнях з шахів.
КОМАНДА
Молодіжна збірна України з хокею
Збірна України U-20 виграла чемпіонат світу з хокею у дивізіоні ІВ. У своїй групі юні українські хокеїсти виграли всі п’ять матчів турніру (з Японією, Італією, Польщею, Естонією, Кореєю) і впевнено посіли перше місце в змаганнях. Таким чином Україна U-20 з максимальним показником стала чемпіоном в групі B дивізіону I та виходить до дивізіону IA, другої за силою ліги, де востаннє молодіжна збірна України грала ще в 2011 році.
ПОДІЯ
Універсіада-2025
У січні в італійському Турині відбулася 32-а зимова Універсіада. В 11 видах спорту розіграли 96 комплектів нагород. Загалом на турнірі були представлені 55 країн – найбільша кількість з 2019 року. Представники збірної України були заявлені до змагань у 7 видах спорту: біатлоні, гірськолижному спорті, сноубордингу, фігурному катанні, хокеї, лижному фрістайлу та керлінгу. Наша студентська команда виграла 12 нагород: 4 золоті, 4 срібні, 4 бронзові і у загальнокомандному заліку посіла 10-е місце.