Жовтень 2024 року
У жовтні майже всі українські шанувальники спорту стали палкими футзальними вболівальниками І не тому, що раптом змінилися уподобання, а через блискучий виступ на чемпіонаті світу збірної України з футзалу. Наші футзалісти, виборовши бронзові нагороди у світовій першості, встановили видатне досягнення для нашої країни в командних видах спорту. Україна здобула першу в історії медаль чемпіонату світу з футзалу. До того ж українські футзалісти вперше в історії здобули для нашої країни медаль на чемпіонатах світу з командних видів спорту.
- Петро ШОТУРМА (футзал)
Те що відзначаємо саме капітана футзальної збірної України, вже саме є цілком зрозумілим і вмотивованим. Петро Шотурма вів за собою на чемпіонаті світу-2024 з футзалу своїх товаришів зі збірної України. Інколи трапляється так, що звитяги і досягнення дістаються і ціною навіть власного здоров’я.
32-річний Петро Шотурма зазнав важкої травми у півфінальному матчі турніру з Бразилією (2:3), через яку не зміг продовжити зустріч. Межі майданчика капітан української команди змушений був залишити на ношах. Внаслідок, Петро Шотурма, травмувавши колінний суглоб, переніс хірургічне втручання, відновлення футзаліста від серйозної травми триває дотепер.
За відсутності капітана збірна України в «бронзовому» матчі мундіалю розгромила команду Франції – 7:1, вигравши свої перші нагороди в історії виступів на турнірі. Партнери Петра Шотурми цю історичну звитягу присвятили серед іншого і своєму мужньому капітану.
На чемпіонаті світу Шотурма відзначився двома голами: забив єдиний м’яч нашої команди у ворота Аргентини (1:7) і доклався до розгромної перемоги у чвертьфіналі над Венесуелою (9:4).
За національну команду Петро Шотурма грає з 2010 року, коли дебютував у 18-річному віці. З 2020 року виступає з капітанською пов’язкою. - Данило АБАКШИН (футзал)
Крім командної «бронзової» звитяги гравці української збірної на чемпіонаті світу були удостоєні індивідуальних нагород за виявлені особисті ігрові якості. Особливої відзнаки і пошани на цьому світовому футзальному форумі заслуговували бомбардири турніру. Серед найкращих голеадорів чемпіонату світу-2024 з футзалу був і український гравець.
Зокрема Данило Абакшин здобув «срібну» бутсу світового футзального мундіалю. На турнірі український бомбардир забив 7 м’ячів, ставши другим найкращим бомбардиром за кількістю голів на чемпіонаті світу. Зокрема надзвичайно важливим хет-триком українець відзначився у матчі за третє місце проти французів (7:1).
Єдиний гравець чемпіонату світу, якому вдалося перевершити голеадорське досягнення футзаліста збірної України, став представник команди чемпіона світу-2024 форвард команди Бразилії Марсель – 10 голів.
Також Данило Абакшин із шістьма результативними передачами розділив перемогу із французом Мухаммедом серед найкращих асистентів. - Ростислав СЕМЕНЧЕНКО (футзал)
Другий український футзаліст якого особисто відзначили на чемпіонаті світу став 21-річний Ростислав Семенченко. Наймолодший гравець збірної України, здобув «бронзовий» м’яч та звання третього найкращого гравця світової першості. Зокрема український універсал став найкращим гравцем матчу за бронзову нагороду Україна – Франція. Також на турнірі Семенченко відзначився одним голом – у поєдинку проти Венесуели. Ще український футзаліст протягом турніру відзначився 3-ма результативними передачами. Ростислав Семенченко взяв участь в усіх семи матчах збірної України на «бронзовому» чемпіонаті світу-2024 .
Найбільше індивідуальних нагород, природно, що дісталися переможцям футзального чемпіонату світу-2024. «Золотий м’яч», приз найкращому футзалісту мундіалю, вручено капітану збірної Бразилії Дієго, «Срібний м’яч» – ще одному бразильцю Марлону. - Олександр КОСЕНКО (футзал)
В командних видах спорту нерідко важко виділяти якісь персоналії окремо, бо тут залежать досягнення від кожного, і від командного духа загалом. Але є персона в команді роль і значення якої, без сумніву, є особливим. Йдеться про головного тренера, особа якого, бува опиняється в затінку серед зіркових виконавців. Сьогодні окрема відзнака в нашому рейтингу головному тренеру збірної України з футзалу Олександру Косенку. Під його проводом національна команда України вперше у своїй історії завоювала бронзові медалі світової першості.
Олександр Косенко провів за збірну України з футзалу понад десять сезонів як гравець. А в червні 2014-го року вже очолив національну команду на посаді головного тренера.
Косенко двічі здобував престижні нагороди у складі збірної як гравець (срібний призер чемпіонатів Європи: 2001, 2003.) А тепер у його активі нагорода світового футзального масштабу уже як очільника національної команди. - Дар’я АПАНАЩЕНКО (футбол)
Ми не дуже часто згадуємо про жіночий футбол. А там є свої героїні, які досягли видатних результатів. 38-річна Дар’я Апанащенко першою в історії України провела у жовтні 150 матч за національні збірні України з футболу, це рекорд, який стосується як жіночих, так і чоловічих збірних. За команду України півзахисниця виступає з 2002 року. Дебют Апанащенко за жіночу збірну України відбувся ще 2002 року, коли українка у віці 16 років зіграла у кваліфікації ЧС-2003. Із «синьо-жовтими» вона кваліфікувалася на єдиний чемпіонат Європи в історії команди – 2009 року в Фінляндії.
Ювілейним, 150-м для Апанащенко став матч плей-оф відбору на Євро-2025, в якому наша команда зіграла внічию з Туреччиною(1:1), а Дар’я стала авторкою голу українок. Серед чоловіків рекордсменом матчів за збірну є Андрій Ярмоленко – 124 поєдинки. Апанащенко також має 66 голів за жіночу збірну – теж рекорд в обох національних командах. У чоловіків рекордсменом залишається Андрій Шевченко із 48 м’ячами. - Михайло МУДРИК (футбол)
А тепер згадаємо про відносно юних у футболі. Футбольна збірна України в жовтні обіграла команду Грузії (1:0) і здобула першу перемогу у сезоні Ліги націй з футболу. Грузія, натомість виграла обидва стартові матчі та підходила до поєдинку з нашою командою у статусі лідера групи. Значною мірою успіху збірної України зарадила дуже вдала гра 23-річного українського півзахисника Михайла Мудрика. На 35-й хвилині матчу Михайло забив переможний гол за рахунок майстерних індивідуальних дій: змістився з лівого флангу, обігравши трьох захисників Грузії та влучно пробив низом в лівий нижній кут воріт з-за межі штрафного майданчика. Мудрика було визнано найкращим гравцем поєдинку, а збірна України, дякуючи цьому успіху, знову повернулася до боротьби за високі місця у турнірі. - Олексій ЛЕНЬ (баскетбол)
Центровий Олексій Лень встановив унікальний рекорд за кількістю сезонів, які українці провели в НБА. Сталось це у жовтні під час першого поєдинку «Сакраменто» у сезоні-2024/25 НБА. Лень розпочав кар’єру в НБА у 2013 році, коли приєднався до «Фінікс Санз». З того часу Олексій зіграв у п’яти клубах. У сезоні 2024/25 український центровий розпочав виступи у своєму 12-му регулярному чемпіонаті НБА. Таким чином Олексій Лень встановив рекорд серед українців за кількістю сезонів, проведених в НБА. У цьому переліку Олексій випередив Віталія Потапенка, що провів 11 сезонів в найсильнішій баскетбольній лізі світу. - Юлія СТАРОДУБЦЕВА (теніс)
Тепер до індивідуальних видів спорту. Українські шанувальники тенісу могли оцінити стрімке піднесення у жовтневих рейтингах WTA нашої тенісистки Юлії Стародубцевої. Юлія вперше у своїй кар’єрі вийшла у чвертьфінал турніру WTA 1000, зокрема, який відбувався у Пекіні. У режимі реального часу Стародубцева піднялась на 79-те місце у світовому рейтингу, що стало для Юлії новим особистим рекордом. До речі, у жовтні Юлія Стародубцева стала першою українською тенісисткою за п’ять з половиною місяців, що пробилася до чвертьфіналу турніру WTA 1000. - Олександр ОВЧАРЕНКО (теніс)
В українського чоловічого тенісу наразі досягнення значно скромніші, аніж у жіночого. Тому, тим більше, хочеться порадіти бодай не найгучнішим, але успіхам.
Тенісист збірної України Олександр Овчаренко виграв свій третій титул турнірів ITF у сезоні-2024 – тріумфував на ґрунтових кортах італійської Санта-Маргеріта-ді-Пули.
Овчаренко повторив особистий рекорд за титулами ITF в одному сезоні. 22-річний Олександр Овчаренко, який розпочинав тиждень 418-м у рейтингу ATP, виграв п’ять матчів на шляху до титулу. Це зарадило йому встановити особистий рекорд у світовому рейтингу ATP – він здійнявся на 331-ше місце. - Юрій ЗАХАРЄЄВ (бокс)
Ще про наші надії. Збірна України посіла перше місце у медальному заліку молодіжного чемпіонату Європи з боксу 2024 року. У підсумку українцям вдалось вибороти 14 медалей, з них вісім – золотих. У фінальних поєдинках за «золото» загалом взяли участь 11 представників України.
Зокрема Україну на турнірі представив 22-річний Юрій Захарєєв, що став першим в історії боксером, який в один рік став чемпіоном світу на дорослому та молодіжному рівні. На молодіжному Євро-2024 Захарєєв зумів вибороти своє друге «золото» континентальної першості.
КОМАНДА
Збірна України з футзалу
Збірна України з футзалу виборола дебютну бронзову нагороду чемпіонату світу. Але ця звитяга стосується не лише футзалу – Українська національна збірна вперше в історії виграла медаль саме на чемпіонатах світу в командних видах спорту за часи незалежності.
Нагадаємо, що у фінальному турніру чемпіонату світу-2024 з футзалу збірна України лише в півфіналі світового футзального форуму в гострій і напруженій боротьбі поступилася майбутнім тріумфаторам змагання команді Бразилії з рахунком 2:3. Зате у поєдинку за бронзові нагороди українці не залишили жодних шансів на успіх суперникам із Франції – 7:1.
ПОДІЯ
Чемпіонат світу з футзалу
На вартісність спортивної події, звичайно, впливає її статус і престижність. Але для вболівальників ще одним додатковим критерієм оцінки значимості події, безумовно, є те, яких успіхів на ній вдалося досягти улюбленій команді. В Узбекистані у жовтні закінчився чемпіонат світу-2024 з футзалу. У ньому збірна України вперше у своїй історії здобула бронзову нагороду, обігравши у матчі за третє місце комангду Франції -7:1. Чемпіоном світу-2024, вже шестиразовим за ківлькістю трофеїв, стала Бразилія, яка у фіналі здолала збірну Аргентини – 2:1.
Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2024 році:
Січень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).
Лютий – Владислав БУХОВ (плавання).
Березень – Сергій РЕБРОВ (футбол).
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Олександр УСИК (бокс).
Червень – Олександр ЖЕЛТЯКОВ (плавання).
Липень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Серпень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).
Вересень – Андрій ТРУСОВ (плавання).