«Спортивна Честь України»

Серпень 2024 року

Головні спортивні змагання останнього місяця літа були сфокусовані на аренах XXXIII Літніх Олімпійських ігор 2024 року. Є приємність згадати і вшанувати звитяги українських спортсменів на головних спортивних стартах чотириліття. Наші атлети своїми олімпійськими звитягами дали достатньо підстав, щоб сформувати традиційний рейтинг індивідуальних досягнень українських атлетів, а також відзначити командну перемогу шаблісток за підсумками всесвітнього спортивного форуму у Парижі. Давайте скористаємось нагодою повернутися ще раз до радісних для українських вболівальників миттєвостей Олімпіади-2024, бо наступних нагод для олімпійських святкувань очікувати прийдешніх чотири роки.

  1. Ольга ХАРЛАН (фехтування)
    Ольга Харлан своїми звитягами на Олімпіаді-2024 ввійшла в історію українського спорту.
    33-річна фехтувальниця тепер є найтитулованішою українською спортсменкою в літописі Олімпійських ігор, здобувши 6 медалей. За доробком олімпійських медалей усіх ґатунків Харлан стала новою рекордсменкою в олімпійській історії України – досі ніхто з українських атлетів не здобував стільки нагород на головних спортивних змаганнях чотириріччя.
    Цього історичного спортивного звершення Ольга досягла саме в Парижі-2024. Спочатку Ольга Харлан розпочала український медалевий збір – в особистій першості шаблісток Харлан здобула «бронзу», що стало першою нагородою України на цій Олімпіаді. У сутичці за цю олімпійську нагороду Ольга, попри те, що програвала суперниці з Південної Кореї 6 балів, проявила свій легендарний характер і виграла сутичку останнім уколом.
    А потім був тріумф разом з Аліною Комащук, Юлією Бакастовою та Оленою Кравацькою у командній першості шаблісток. Без перебільшень, саме внесок Ольги Харлан став вирішальним у поєдинку за «золото» Олімпіади з командою Південної Кореї. На останній бій в командний залік Харлан вийшла з відставанням України у 3 бали – 37:40. А далі Харлан просто знищила свою суперницю (45:42) та принесла Україні перше «золото» Олімпіади-2024. Також Ольга стала п’ятою спортсменкою з України, якій вдалося вигравати в кар’єрі 2 олімпійських «золота».
    Для Ольги Харлан це були п’яті Олімпійські ігри, на чотирьох з яких вона піднімалася на олімпійський подіум:
    – Париж-2024 – «золото» (командна шабля) , «бронза» (особиста шабля.)
    – Ріо-2016 – «срібло» (командна шабля), «бронза» (особиста шабля).
    – Лондон-2012 – «бронза» (особиста шабля).
    – Пекін-2008 – «золото» (командна шабля).
  2. Олександр ХИЖНЯК (бокс)
    Це історія про те, як, попри всі примхи спортивної долі, прикрі невдачі і розчарування, наполегливою працею і непохитною вірою в успіх, зрештою, досягаються славетні перемоги.
    На попередній Олімпіаді в Токіо український боксер Олександр Хижняк був за крок від здобуття золотої медалі: перед вирішальниму третім раундом вів за очками, однак у підсумку поступився суперечливим нокаутом. Когось така прикра невдача могла і зламати. Але Олександр поставив собі за мету довести, що він насправді є найсильніший. До цієї мети довелося йти роками. На цьому шляху були нові випробування – незадовго до Олімпіади-2024 Олександр Хижняк зазнав травми, яка ставила під сумнів взагалі його участь в паризьких Іграх. Олександр переборов і цей виклик, зумівши у жорсткому цейтноті підготуватися до змагань.
    А далі справа була за відмінною майстерністю і непоборною волею до тріумфу. До фіналу Олімпіади-2024 Хижняк у новій для себе ваговій категорії до 80 кілограмів пройшов перемігши у півфіналі дворазового олімпійського чемпіона кубинця Арлена Лопеса. А в головному бою за «золото» здолав чинного чемпіона світу у цій ваговій категорії казахстанця Нурбека Оралбая. Так праця, віра і наполегливість призводять до омріяної мети.
    29-річний Олександр Хижняк став четвертим українським боксером, який завоював золоті нагороди Олімпійських ігор. Раніше від України олімпійськими чемпіонами у боксі ставали:
    – Володимир Кличко – (1996 рік), понад 91 кг.
    – Василь Ломаченко – (2008 рік), до 57 кг; (2012 рік), до 60 кг.
    – Олександр Усик – (2012 рік), до 91 кг.
  3. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
    Перед стартом Олімпіади-2024 Ярослава Магучіх здобувала всі титули і трофеї можливі у легкій атлетиці. Напередодні Ігор Ярослава перевершила ще й світовий рекорд у жіночих стрибках у висоту який непокірно тримався цілих 37 років. І тільки золотої нагороди і звання олімпійської чемпіонки в регаліях Ярослави Магучих ще не було. Ця обставина наклала певний відбиток на олімпійське протиборство у жіночому секторі для стрибків у висоту. Це той випадок, коли в прерогативу змагань між суперницями постав власне не сам результат, а титул який він приносив. Змагання не лише фізичної, технічної підготовки, а й іспит на міцність нервів і витримки.
    У жорсткій конкурентній боротьбі. Ярослава це випробування переможно витримала.Головну конкуренцію українці у фіналі складали представниці Австралії: чемпіонка світу-2022 Елеанор Паттерсон та Нікола Оліслагерс – чинна віце-чемпіонка Ігор, що випередила Магучіх у фіналі Токіо-2020. Висота 1.98 метра підкорилася лише двом стрибункам – Магучіх та Оліслагерс. Ось тут й зійшлися гра нервів і боротьба характерів. Очна боротьба за «золото» розпочалася на висоті 2.00 метра. Ярослава – перелетіл планку з першої спроби, тоді як австралійка потребувала трьох стрибків.
    Наступні висоти не підкорилися обом атлеткам, а відтак, тоді ще 22-річна (народжена у вересні) Ярослава Магучіх, уперше в кар’єрі стала олімпійською чемпіонкою!

4-8. Сергій КУЛІШ (кульова стрільба)
Далі ми змушені дещо відійти від усталеного регламенту нашого рейтингу здобутків українських спортсменів. Важко, а, може, і не справедливо, ставити одну олімпійську звитягу вище іншої, якщо у них одна здобута у боротьбі ціна – «срібло» у Олімпіаді-2024. Тому позиції об’єднуємо, а почергово подаєм відповідно з хронологією здобутих нагород.
Український стрілець Сергій Куліш здобув у перший день серпня для України другу після Ольги Харлан олімпійську медаль. Сергій Куліш став срібним призером Олімпійських ігор-2024 у фіналі стрільби з гвинтівки з трьох положень на дистанції 50 метрів. Українець до передостаннього пострілу був у чемпіонських перегонах, але, зрештою, друга позиція та срібна медаль. Це повторення нашого найкращого досягнення – друга медаль України в історії на Олімпіадах у стрільбі з гвинтівки у цій дисципліні. Першу виборов Юрій Сухоруков на Іграх у Пекіні у 2008 році.
Для 31-річного Сергія Куліша це друга олімпійська медаль у кар?єрі. На Іграх-2016 у Ріо-де-Жанейро він виграв теж «срібло» у стрільбі з гвинтівки з 10 метрів.

4-8. Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика)
20-річний Ілля Ковтун розглядався як претендент на олімпійські нагороди у кількох гімнастичних дисциплінах. Спочатку Іллі лишень трохи не щастило дістатися до подіуму Олімпіади-2024 (були нарікання і на суддівство). Ковтун двічі фінішував четвертим: у багатоборстві і у вільних вправах. Фінал на паралельних брусах став третім і останнім на Іграх, на якому український атлет був у боротьбі за медалі. І лідер української збірної зі спортивної гімнастики все ж не залишився без нагород. Ілля Ковтун виборов «срібло» у своїй коронній дисципліні з оцінкою 15,500, поступившись лише чинному олімпійському чемпіону Токіо-2020 китайцю Цзоу Цзиньюаню.
Це перша в спортивній кар’єрі медаль Іллі Ковтуна на Олімпійських іграх. На попередніх у Токіо він завершив змагання без нагород.

4–8. Парвіз НАСІБОВ (греко-римська боротьба)
Український борець греко-римського стилю Парвіз Насібов завоював срібну медаль на Олімпіаді-2024.
У фіналі 25-річний українець (вага до 67 кілограмів) у запеклій боротьбі, в прямому і переносному сенсі, поступився іранцю Саїду Есмаїлі Лейвесі з рахунком 5:6.
Зазначимо, що шлях українського борця до срібної нагороди складався на межі – бути чи не бути. В 1/8 фіналу Насібов на останніх секундах вирвав перемогу проти четвертого сіяного серба Мате Немеша (3:2). В 1/4 фіналу Парвіз у напруженій сутичці здолав п’ятого сіяного Амантура Ісмаїлова з Киргизстану (7:6). У півфіналі українець завдяки останній активній дії (3:3) вирвав путівку до фіналу в лідера світового рейтингу азербайджанця Хасрата Джафарова.
Для нашого борця цей успіх став повторенням досягнення минулої Олімпіади-2020, де він теж здобув «срібло».

4–8. Людмила ЛУЗАН, Анастасія РИБАЧОК (веслування на каное)
Ці спортсменки також підтвердили свій високий клас стабільністю результату. Поновивши спільні виступи в сезоні 2024 року, тандем Лузан і Рибачок підходив до паризьких Ігор у статусі чинних віце-чемпіонок Олімпіади-2020.
У фінальному старті олімпійського Парижу досвід знадобився нашим спорсменкам. На дистанції 500 метрів з веслування на каное-двійках вони зекономили сили на першій половині дистанції (6 позиція), а на другій – видали потужний фінішний спурт, який приніс їм срібні нагороди тепер уже і Олімпіади-2024, наздогнати не вдалося лише чинних олімпійських чемпіонок китаянок Сюй Шисяо та Сунь Мен’я.
Це третя олімпійська нагорода в кар’єрі 27-річної Людмили Лузан, друга – для 26-річної Анастасії Рибачок.

4–8. Ірина КОЛЯДЕНКО (вільна боротьба)
Ірина Коляденко в передостанній день змагань здобула для збірної України останню олімпійську нагороду на Іграх-2024 – українська борчиня посіла друге місце в турнірі жіночої вільної боротьби вагової категорії 62 кілограми. Ірина дуже впевнено пройшла весь шлях до фінальної сутички за «золото», але на успішну боротьбу проти японки Сакури Мотокі сил уже забракло.
Варто зазначити, що срібна нагорода 25-річної Ірини Коляденко є найкращим результатом українських борчинь на Олімпіадах за 20 років. На минулих Іграх у Токіо Коляденко була бронзовою призеркою.

9–11. Ірина ГЕРАЩЕНКО (легка атлетика)
Ще одне відхилення від стандартного формату нашого щомісячного рейтингу – у кількості лауреатів. Якщо обмежитися 10-а відзнаками, то поза межами опиниться один олімпійський медаліст. Хіба це припустимо? Сьогодні, як виняток, у нас 11 найкращих.
Наступний наш лауреат, бронзова призерка Олімпіади-2024 в жіночих стрибках у висоту Ірина Геращенко, довго і наполегливо йшла до цієї нагороди, вона для неї рівнозначна перемозі. Ірина нарешті зняла своє прокляття 4-х місць, на яких вона зупинялася на багатьох міжнародних змаганнях, і застрибнула на медальний щабель. Взяття з першої спроби висоти 1.95 метра принесло 29-річній українській легкоатлетці олімпійську «бронзу», яку вона розділила з австралійкою Елеанор Паттерсон, що продемонструвала ідентичний результат.
Для Геращенко це вже третя Олімпіада, вона була четвертою в Токіо-2020 та десятою в Ріо-2016.

9–11. Михайло КОХАН (легка атлетика)
У Михала Кохана нелегка дисципліна в легкій атлетиці – метання молота. Але із завданням – металевим легкоатлетичним снарядом вибороти метал олімпійської медалі, він впорався успішно.
23-річний український легкоатлет став бронзовим призером Олімпійських ігор-2024. У фіналі метання молота він показав третій результат, поступившись лише чинному чемпіону світу Ітану Кацбергу з Канади та бронзовому призеру світової першості угорцю Бенце Галашу. Кохан став першим українським легкоатлетом-чоловіком за вісім років, що виграв медаль Олімпійських ігор.
Михайло Кохан вдруге в кар’єрі виступав у фіналі Олімпіади. На попередній у Токіо він зупинився за крок від медалі: посів четверте місце.

9–11. Жан БЕЛЕНЮК (греко-римська боротьба)
І як не згадати видатну особу українського спорту, єдиного атлета, який здобув «золото» для України на минулій Олімпіаді у Токіо Жана Беленюка. Цього разу Беленюк у ваговій категорії до 87 кілограмів став бронзовим призером Парижу-2024. Цей «бронзовий» поєдинок 33-річного Жана Беленюка був заключним для борця у його спортивній біографії. Після закінчення протистояння Жан символічно зняв борцівки і залишив їх посередині олімпійського килима – він завершив 24-річну кар’єру медаллю Ігор-2024.
Беленюк йде зі спорту в статусі триразового олімпійського медаліста. Він має у своєму здобутку повний набір олімпійських нагород. Крім «бронзи» Парижа-2024, ще «срібло» Ріо-2016 та «золото» Токіо-2020.
Дякуємо, Жане, за ті радісні миті, які ти неодноразово дарував українським вболівальникам!

КОМАНДА
Жіноча збірна України з фехтування
Золоту олімпійську медаль у командній першості шаблісток здобули Ольга Харлан, Аліна Комащук, Юлія Бакастова та Олена Кравацька. Українки впевнено подолали чвертьфінал з Італією та 1/2 проти Японії, й зустрілися у вирішальному поєдинку з фехтувальницями з Південної Кореї. Поєдинок, у якому українки тривалий час поступалися, відрив кореянок сягав 6 очок. А на останній бій командної сутички за Україну вийшла Ольга Харлан. І впевнено все розставила на місця (45:42) – олімпійська золота нагорода в української команди!

ПОДІЯ
XXXIII Літні Олімпійські ігри
Найвеличніше спортивне свято чотириліття, в якому взяло участь 10 714 атлетів із 206 країн. Олімпійська програма була представлена 32 видами спорту, розіграно 329 комплектів нагород. Найбільшу кількість медалей у Парижі виграли американські спортсмени – 126, із яких 44 золотих. Від України змагалися 140 спортсменів в 26 із 32 олімпійських дисциплін. Українські атлети вибороли 12 медалей: 3 золоті, 5 срібних і 4 бронзових. Найуспішнішою у збірній України з двома медалями («золото» та «бронза») стала фехтувальниця Ольга Харлан. Україна посіла 22 місце в загальному медальному заліку.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України у 2024 році:
Січень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).
Лютий – Владислав БУХОВ (плавання).
Березень – Сергій РЕБРОВ (футбол).
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Олександр УСИК (бокс).
Червень – Олександр ЖЕЛТЯКОВ (плавання)