«Спортивна Честь України»

Рейтинг жовтня-2022

Для нас головні події жовтня асоціювалися зі змаганнями та заходами футбольного характеру, причому розповідати доведеться одразу про клубні баталії та рівень національних збірних. В інших видах спорту теж була можливість говорити про успіхи українців, які плідно попрацювали на світовій першості з кульової стрільби, а також не варто залишати без уваги наші досягнення в боксі, спортивній гімнастиці, плаванні та тенісі.

1. Павло КОРОСТИЛЬОВ (стрільба)
2. Сергій КУЛІШ (стрільба)
Чемпіонат світу зі стрільби зазвичай проходив у змішаному потрійному форматі, коли одночасно змагалися майстри гвинтівки чи пістолета, а також проходила першість зі стендової стрільби та в роботі по мішені, що рухається. Однак у 2022 році Міжнародна федерація стрільби вирішила виокремити наймасовішу дисципліну, тому позаминулого місяця в Каїрі з’ясовували стосунки лише спортсмени, які працюють з гвинтівкою та пістолетом. Та й лише у цьому різновиді стрільби було на що подивитися, адже в Єгипті розігрувалися 40 комплектів нагород!
Найуспішнішим українцем на звітному турнірі став Павло Коростильов, який чотири рази стояв на п’єдесталі пошани! Наш земляк відзначився максимальним результатом, озброївшись стандартним малокаліберним пістолетом (з відстані 25 метрів). Друге місце посів Павло у командній першості, коли Денис Кушніров та Максим Городинець також показали, що також вміють володіти швидкострільним малокаліберним пістолетом (25 м). А якщо згадувати стандартний малокаліберний пістолет (25 м), то треба зазначити, що в міксті Коростильов посів третє місце, скориставшись допомогою Олени Костевич.
При цьому найважливішою звитягою Павла стала бронзова нагорода у стрільбі з пневматичного пістолета (10 м), бо це олімпійська дисципліна, а 2024 рік не за горами! Про Ігри, немає сумнівів, думає Сергій Куліш, якому вдалося в Каїрі здобути «золото» саме в олімпійському виді. Українець переміг усіх конкурентів, коли стріляв з довільної малокаліберної гвинтівки з трьох положень (50 м). До цієї звитяги Сергій додав змішане «срібло» в роботі з малокаліберною гвинтівкою у положенні лежачи, коли про себе нагадала й Дар’я Тихова.
Доповнюють нашу медальну картину на світовій першості Сергій Банькін, який здобув «бронзу» (пістолет, 50 м), а в міксті Юлія Коростильова та Городинець вибороли «золото» (швидкострільний малокаліберний пістолет, 25 м). Тому в сумі українська команда в Каїрі здобула вісім нагород (3-2-3), посівши четверту сходинку в медальному заліку, який без проблем виграв Китай.

3. Василь ЛОМАЧЕНКО (професіональний бокс)
Майже рік Василь Ломаченко не боксував, що пов’язано з російською агресією, але прийшов час повертатися, щоби продовжити шлях на чемпіонську вершину. На жаль, українець в кінці 2020 року втратив усі титули, коли програв Теофімо Лопесу, тому тепер треба проводити рейтингові бої, аби знову стати претендентом на чемпіонський поєдинок. Черговим суперником Василя став Джемейн Ортіс, який вважається міцним середняком у легкій вазі. Однак Ломаченку довелося активно попрацювати, щоби зламати опір американця. Бій тривав усі дванадцять раундів, після чого судді винесли вирок на користь українця – 115:113, 116:112, 117:111. Тепер наш земляк претендуватиме на чемпіонський бій з американцем Девіном Хейні, який наразі володіє усіма найпрестижнішими поясами – WBA, WBC, WBO, IBF.

4. Єлизавета ЛИТВИНЕНКО (дзюдо)
Чемпіонат світу з дзюдо – це не той турнір, де ми можемо вигравати багато нагород. Вже на третій першості поспіль Україна бере по одній медалі. У 2019 році Дар’я Білодід (48 кг) виборола «золото», наступний турнір-2021 асоціювався з третім місцем Якова Хаммо (100+ кг), а звітна першість в Ташкенті відзначилася бронзовим досягненням Єлизавети Литвиненко. У ваговій категорії до 78 кг юна українка, що дебютувала на чемпіонаті світу, впевнено пройшла до півфіналу, вигравши три сутички.
Однак потім 18-річна Литвиненко в столиці Узбекистану поступилася китайській спортсменці Ма Чженчжао, тому довелося обмежитися сподіваннями на «бронзовий» успіх. У додатковій суперечці Єлизавета змогла впоратися з досвідченою японкою Сорі Хамадою, причому українка перемогла олімпійську чемпіонку-2020 усього за 23 секунди!

5. Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика)
У спортивній гімнастиці жовтень для нас запам’ятався двома досягненнями Іллі Ковтуна, який здобув важливі нагороди на Кубку світового виклику. В угорському місті Сомбатхей наш земляк перевершив усіх конкурентів, коли мова йшла про вільні вправи, а наступного дня Ковтун взяв друге «золото», якісно попрацювавши на паралельних брусах.

6. Михайло РОМАНЧУК (плавання)
У другій половині жовтня відбувся перший етап Кубка світу з плавання на короткій воді. Змагання пройшли в Берліні, де другим місцем відзначився Михайло Романчук. Українець якісно пройшов дистанцію 1500 м вільним стилем (14.26,69), програвши лише відомому господарю води Флоріану Уеллбруку (14.25,41), який вважається одним з принципових суперників нашого земляка. Останній відрізок Романчук пройшов швидко, намагаючись дістати конкурента, але необхідним прискоренням відзначився й німець, якому вдалося зберегти невелику перевагу над конкурентом.

7. Артем ДОВБИК (футбол)
8. Андрій ЛУНІН (футбол)
Головною несподіванкою поточного чемпіонату України став «Дніпро-1», який очолює класифікацію елітного дивізіону нашого футболу. А найкращим гравцем команди треба вважати Артема Довбика, який очолює бомбардирський рейтинг внутрішнього турніру. Нападник досить рівно провів півріччя, однак відзначити все ж треба жовтень, коли йому вдалося забити сім м’ячів в чемпіонаті країни та Лізі конференцій. Причому в зустрічі з міцною «Зорею» Артем відзначився хет-триком, коли команда перемогла з аналогічним результатом 3:0.
Також восени про себе нагадав Андрій Лунін, який зазвичай сидить на лаві для запасних, адже Тібо Куртуа стабільно захищає ворота мадридської команди. Однак основний голкіпер ненадовго потрапив у лазарет, тому шість матчів за «Реал» провів Лунін. Українець в жовтні зіграв у класичному іспанському протистоянні, коли «вершкові» перемогли «Барселону» – 3:1. Андрій – наш перший футболіст, який зіграв у великій битві іспанських грандів.

9. Катерина БАЙНДЛ (теніс)
Останній відрізок тенісного сезону плідно провела Катерина Байндл (колишня Козлова). Вона в кінці жовтня успішно зіграла на турнірі ITF в Іспанії, де вдалося дійти до фіналу. Поетапно українка впоралася з кількома пристойними суперницями: Аранта Рус (Нідерланди), Івонн Кавальє-Реймерс (Іспанія), Андреа Лазаро Гарсія (Іспанія) та Анна Кароліна Шмідлова (Словаччина). На жаль, у вирішальній зустрічі Катерина поступилася італійці Жасмін Паоліні (4:6, 4:6). Однак 85 рейтингових очок наша землячка взяла, покращивши свої позиції у світовій класифікації. Тоді, на фініші жовтня, Байндл увійшла в топ-150, а потім, варто анонсувати, українка продовжила прогресувати…

10. Ірина МАЛОВІЧКО (стрільба)
На світовій першості зі стендової стрільби, що проходила в Осієку (Хорватія), ми медалей не брали, однак відзначити треба п’яте місце Ірини Маловічко у вправі скіт. І що з того? А виявилося, що таким чином Україна здобула першу ліцензію на Олімпійські ігри 2024 в Парижі!

Команда
Футбольний клуб «Шахтар»
Не секрет, що після 24 лютого наш футбол зробив черговий крок назад, а найбільше постраждав «Шахтар», який тепер змушений розраховувати на українських гравців, яких лише доповнюють нечисленні легіонери. А раніше ми бачили принципово іншу картину. Однак і в такій ситуації «гірники» змогли гідно зіграти в Лізі чемпіонів, посівши третю сходинку в групі. В жовтні нам вдалося взяти важливе очко в іграх з грізним іспанським «Реалом» (1:2, 1:1), а потім була доленосна нічия в дуелі з шотландським «Селтіком» (1:1). Саме тоді ми гарантували собі єврокубкову весну, хоча, звісно, мова йде лише про Лігу Європи. А ще не варто забувати, що саме в жовтні «гірники» здобули перемогу у принциповій зустрічі з «Динамо» у внутрішній першості (3:1).

Подія
Жеребкування футбольних турнірів
Восени ми дізналися суперників у відбірному раунді чемпіонату Європи з футболу 2024 року. Результати жеребкування виявилися дуже неприємними, адже збірна України потрапила у «групу смерті», де також зіграють Італія, Англія, Північна Македонія та Мальта. Наші перспективи треба вважати невтішними, адже у фінальну частину континентальної першості вийдуть дві найкращі команди кожної групи…
Також у жовтні відбулося жеребкування фінальної частини молодіжного чемпіонату Європи-2023 (U-21), куди ми змогли пройти. Наступного літа на груповому етапі ми зустрінемося з румунськими, іспанськими та хорватськими. Уся картина турніру наступна: Грузія, Португалія, Бельгія, Нідерланди (група A); Румунія, Іспанія, Україна, Хорватія (група B); Чехія, Англія, Німеччина, Ізраїль (група C); Норвегія, Швейцарія, Франція, Італія (група D).