Спортивна газета "Вболівальник"

«Спортивна Честь України»

Рейтинг липня-2024

Насиченість і розмаїття спортивних подій змушувало за браком часу і обмеженістю газетної площі переносити огляд головних особистих і командних звитяг українських атлетів в середині літа. Зате тепер ми отримали цікаву нагоду звірити досягнення і наші надії у липні, передолімпійського місяця, з тим як це реалізувалося на головних літніх спортивних змаганнях чотириліття. Хтось із спортсменів України підтвердив наші сподівання на Олімпіаді-2024, хтось розчарував, а хтось встиг і потрапити до липневого рейтингу успіху українського спорту, здобувши нагороду уже на старті олімпійських змагань, які розпочалися наприкінці липня. Згадуємо і відзначаємо.

  1. Ольга ХАРЛАН (фехтування)
    А ця славетна українська спортсменка першою порадувала нас уже на Олімпійських іграх в Парижі.
    29 липня, на третій день олімпійських змагань, Ольга Харлан у драматичному протистоянні виграла першу медаль України на Олімпіаді-2024: бронзова нагорода особистого турніру фехтування на шаблях.
    Ольга розпочала олімпійський турнір із трьох впевнених перемог на шляху до півфіналу: над японкою Шіхомі Фукушимою (15:9), азербайджанкою Анною Баштою (15:6) та угоркою Анною Мартон (15:7). Зупинити Харлан у півфіналі вдалося лише другій шаблістці світового рейтингу господарці змагань француженці Сарі Бальцер (7:15). Найдраматичнішим вийшов «бронзовий» фінал українки: Харлан поступалася кореянці Чой Себін з різницею в шість уколів – 5:11. Ольга виявила у цей складний відрізок поєдинку неймовірні характер і волю до перемоги, зрівнявши рахунок – 11:11. А коли на табло було 14:14, і долю олімпійської нагороди визначала одна-єдина точна дія, вирішальне значення стало за філігранною майстерністю, непохитною впевненістю і нездоланною вірою в свій успіх 33-річної української фехтувальниці. Переможна атака була за Ольгою Харлан, яка принесла їй бронзову медаль Ігор-2024 і на той момент п’яту нагороду у славній олімпійській кар’єрі.
  2. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
    Ярослава Магучіх здійснила те, що легкоатлетичний світ в стрибках у висоту серед жінок чекав цілих 37 років!
    Ярослава першою в історії жіночих змагань взяла висоту 2.10 метра, встановивши новий світовий рекорд у цьому виді легкоатлетичних досягнень. Попередній рекорд було встановлено ще у 1987 році болгаркою Стефкою Костадіновою, яка тоді взяла висоту 2.09 метра.
    Світовий рекорд Магучіх підкорився на липневому етапі Діамантової ліги в Парижі. Подолати його українка змогла після того, як здобула чергову перемогу на змаганнях. Спочатку у боротьбі з австралійкою Ніколою Оліслагерс українка єдиною взяла планку 2.03 метра. А потім почалися рекордні стрибки. Ярослава спершу взяла висоту 2.07 метра та оновила особистий рекорд зі стрибків у висоту. І тоді настала історична подія – Ярослава Магучих з першої ж спроби взяла висоту 2.10 метра і встановила новий світовий рекорд!
    Українська атлетка виправдала наші сподівання та незабаром стала найкращою і на Олімпійських іграх, але зазіхнути на покращення тепер свого ж світового рекорду не вдалося. Невже це досягнення Магучіх у жіночих стрибках у висоту знову на десятиліття? Гадаємо, що 23-річна Ярослава так не думає.
    Ярослава Магучіх наразі залишається єдиною чинною володаркою світового рекорду серед українських спортсменів.
  3. Михайло КОХАН (легка атлетика)
    А це той атлет, який своїми липневими результатами заклав надії на олімпійський успіх і потім сповна виправдав наші сподівання.
    Український метальник молота 23-річний Михайло Кохан став бронзовим призером липневого етапу Діамантової ліги у Парижі. Участь у цьому передолімпійському турнірі разом з Коханом взяли всі провідні та заслужені європейські метальники молота. Причому Михайлу довелося виявити неабияку наполегливість у здобутті нагороди змагань. Кохан виборов для себе бронзову медаль лише в останній спробі на 75.13 метра. Український метальник був дуже близьким у досягнені ще вищої позиції – у підсумку йому не вистачило лише п’яти сантиметрів для «срібла».
    І за кілька днів Михайло Кохан знову відзначився. Український атлет здобув срібну медаль у метанні молота на Меморіалі Іштвана Дьюлаї, що проходив у межах «золотого» континентального туру World Athletics в угорському Секешфегерварі. Важливо, що Кохан виявив тенденцію до поліпшення своїх результатів. На цьому турнірі Михайло метнув молота на 80.50 метра – кращий результат він демонстрував лише двічі за кар’єру. Як виявилося пізніше, ці успіхи стали запорукою наступної «бронзової» звитяги Михайла Кохана на Олімпійських ігра, але про це вже в наступному рейтингу місяця.
  4. Олександр ТОВКАЙ (сучасне п’ятиборство)
    Україна здобула перше в історії «золото» чемпіонату Європи з сучасного п’ятиборства серед чоловіків, який відбувся у столиці Угорщині Будапешті. Першим в історії сучасного п’ятиборства України чемпіоном Європи став 28-річний Олександр Товкай.
    Товкай у фіналі європейського чемпіонату розпочав змагання з перемоги у фехтуванні і втримав перевагу до самого фінішу, завоювавши «золото». Найближчим переслідувачем Товкая був чинний чемпіон Європи Джорджіо Малан,однак українець випередив італійця на десять очок у загальному заліку і фінішував першим.
    Окрім цього, Олександр Товкай разом із Юрієм Ковальчуком та Гордієм Березняковим здобули «срібло» чемпіонату Європи в командних змаганнях, а разом з Павлом Тимощенком виборов третє місце в чоловічій естафеті змагань.
    Такі здобутки надавали надії і на майбутні олімпійські успіхи. На жаль, всі надії зруйнував нещасливий випадок. До цього вже не будемо повертатися, тому кілька слів про цей олімпійський конфуз. За підсумками першого змагального дня з фехтування український спортсмен, був лідером своєї півфінальної групи. Але в наступному раунді п’ятиборства, кінному конкурі, стався прикрий випадок. Під час виступу Олександра його кінь, які надавалися олімпійцям для виступу за жеребом, тричі відмовився перестрибувати через перешкоду, через що Товкай втратив шанси пройти у фінал, бо не отримав за цей виступ жодного очка. Такий «троянський кінь», на жаль, для нашого атлета, для якого ця Олімпіада була дебютною. А в липні все у нього було добре.
  5. Владислава та Марина АЛЕКСІЇВИ (синхронне плавання)
    Ще одні наші липневі надії на олімпійські змагання, які були близькими до збуття. Але спершу про липень і його здобутки.
    А в липні українські синхроністки з Харкова 23-річні сестри-близнючки Владислава та Марина Алексіїви стали чемпіонками у технічному дуеті суперфіналу Кубка світу, який відбувся в угорському Будапешті. Це – було перше «золото» сестер у 2024 році.
    За свій виступ українки Влада та Марина Алексіїви набрали 260.2700 бали, – рекордний показник сезону для української пари, випередивши китайський та ізраїльський дуети.
    На Олімпійських іграх-2024 Марина та Владислава Алексіїви, бронзові призерки Олімпіади-2020 у командних змаганнях та дворазові віце-чемпіонки світу в дуеті за 2022 рік, за підсумками змагань посіли п’яте місце. У нашої команди були питання до суддівства.
  6. Марина БЕХ-РОМАНЧУК (легка атлетика)
    Українська легкоатлетка 29-річна Марина Бех-Романчук у липні через травму провела свій перший старт сезону-2024 в потрійному стрибку і здобула бронзову медаль на етапі Діамантової ліги в Монако.
    На цих змаганнях, які одночасно вважалися генеральною підготовкою до Олімпіади-2024 в потрійному стрибку Бех-Романчук, серед інших суперниць, конкурувала із чинною володаркою сезонного рекорду домініканкою Теєю Лафонд, переможницею двох етапів цьогорічної серії кубинкою Леяніс Перес Ернандес і другою топ-стрибункою світового рейтингу Шанікою Рікеттс з Ямайки. З другої спроби українка навіть вийшла в лідерки змагань. У Марини вийшов стрибок на 14.81 метра – четвертий найкращий у кар’єрі українки у цій дисципліні. Але потім Лафонд і Ернандес не на багато перестрибнули українку.
    Надалі Бех-Романчук вперше в кар’єрі виступила у фіналі Олімпіади у потрійному стрибку. Травма таки завадила стрибнути краще 11-го місця.
  7. Еліна СВІТОЛІНА (теніс)
    Еліна Світоліна другий рік поспіль пройшла до чвертьфіналу Вімблдону, одного із чотирьох найпрестижніших тенісних турнірів сезону серії Великого шлему. На шляху до цього досить серйозного показника варто відзначити перемогу Еліни за два сети у третьому колі над десятою ракеткою світового рейтингу Онс Жабер. Власне, таке досягнення, 1/4 фіналу, для Світоліної є досить звичною справою. І саме за це вона заслуговує особливої відзнаки.
    30-річна Еліна Світоліна водинадцяте вийшла у чвертьфінал турнірів Великого шлему за останні 10 років. Це третій результат в світі у жіночому тенісі. Частіше за Світоліну подібного результату за цей термін досягали лише американка Серена Вільямс (16 разів) та румунка Сімона Халеп (13). Стабільність – ознака класу, але самих трофеїв зі стількох спроб Еліна не вигравала.
    Знову ж таки, проектуючи цей результат на подальшу Олімпіаду, це надавало нам певні сподівання на вдалий виступ Еліни, але більше надій було на досвід Світоліної, бо суперниці там були доволі сильні. На жаль, Еліні Світоліній у Парижі не вдалося повторити або поліпшити свій «бронзовий» успіх Токіо.
  8. Таїсія ОНОФРІЙЧУК (художня гімнастика)
    16-річна українка Таїсія Онофрійчук здобула дебютне для себе «золото» Кубка світового виклику з художньої гімнастики – в румунському Клужі-Напоці тріумфувала у вправах зі стрічкою. Серед спортсменок, яких випередила Онофрійчук, – чемпіонка Панамериканських ігор-2023 у дисципліні Барбара Домінгос з Бразилії, чемпіонка Євро-2022 у багатоборстві ізраїльтянка Дарія Атаманов і чинна чемпіонка світу вправ зі стрічкою німкеня Дарья Варфоломєєв. Перша нагорода Таїсії на Кубку світового виклику і перша медаль України на рівні серії в сезоні 2024 року.
    Таїсія Онофрійчук, що проводить дебютний сезон серед дорослих, також представляла Україну в особистому олімпійському багатоборстві Олімпіади-2024 – дев’яте місце у фіналі.
  9. Олена КОСТЕВИЧ (кульова стрільба)
    Окремо варто відзначити знану українську спортсменку, яка у липні не вигравала трофеїв, титулів чи медалей. Але саме у липні нею було встановлене видатне досягнення.
    Українська стрільчиня Олена Костевич встановила національний рекорд за кількістю виступів на Олімпійських іграх. У Парижі спортсменка розпочала змагання на своїй шостій(!) Олімпіаді в кар’єрі. Олена Костевич – перший український спортсмен в історії, який виступив на понад п’яти Іграх. Стрільчиня дебютувала на такому рівні двадцять років тому: на Олімпіаді-2004 в Афінах, де одразу завоювала «золото». З того часу Олена не пропускала жодних Ігор і здобула ще три медалі, зокрема оформила «бронзовий» дубль у Лондоні (2012) та ввійшла до призової трійки Токіо (2021) у парі з Олегом Омельчуком. На Іграх в Токіо Костевич була прапороносицею збірної України.
  10. Владислав КРАПИВЦОВ (футбол)
    Насамкінець відійдемо від олімпійської тематики і згадаймо про гру мільйонів в контексті виходу української юніорської збірної до півфіналу Євро-2024 U-19.
    Воротар збірної України U-19 Владислав Крапивцов увійшов до символічної збірної найкращих футболістів юніорського Євро. Колишній воротар молодіжної команди «Дніпра-1» провів у воротах збірної України U-19 усі матчі на Євро: проти Північної Ірландії, Норвегії та Італії у групі, а також проти Франції у півфіналі. Два з чотирьох поєдинки українець відстояв «на нуль». Загалом 19-річний голкіпер пропустив три голи у 4-х матчах та здійснив 14 сейвів.

КОМАНДА
Юнацька збірна України U-19
Збірна України з футболу виборола путівку на молодіжний чемпіонат світу-2025. Сталося це за підсумками виступів у липні української юніорської команди на Євро-2024, де наша збірна вийшла до півфіналу змагань. Це гарантувало Україні участь на молодіжному чемпіонаті світу з футболу, оскільки. юніорське Євро також є відбором на мундіаль U-20. Для України це п’ятий відбір на молодіжний чемпіонат світу з футболу. Перед цим команда стабільно виходила у плей-оф: у 2001, 2005, 2015 роках грала в 1/8 фіналу. А на ЧС-2019 взагалі досягла історичного результату, ставши чемпіоном турніру.

ПОДІЯ
Відкриття літньої Олімпіади-2024
З 26 липня у французькій столиці, Парижі, та ще в 16-ти французьких містах почалися 33-ті літні Олімпійські ігри в спортивній історії людства. На них зібралися національні команди 205 країн планети. 10500 атлетів з усього світу розігрували 329 комплектів нагород у 32-х видах спорту. На Олімпіаді-2024 від України змагалися 140 спортсменів. Збірна України була представлена в 26 із 32 олімпійських дисциплін. Девіз Олімпійських ігор-2024 – «Ігри, відкриті для всіх» («Games Wide Open» ). Гасло України на Олімпіаді-2024 – «Сила волі до перемоги» («The Will to Win»)

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2024 році:
Січень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).
Лютий – Владислав БУХОВ (плавання).
Березень – Сергій РЕБРОВ (футбол).
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Олександр УСИК (бокс).
Червень – Олександр ЖЕЛТЯКОВ (плавання).

Exit mobile version