«Спортивна Честь України»

Рейтинг червня-2024

Доки олімпійські змагання у Парижі не досягли свого апогею, скористаємось нагодою, щоб пригадати здобутки і відзнаки українських атлетів у передолімпійський червень. В першу чергу це стосується легкоатлетів і плавців. Але помітні у цей відрізок часу були й деякі українські спортсмени, яких ми не побачимо на Олімпійських іграх-2024.

1. Олександр ЖЕЛТЯКОВ (плавання)

18-річний Олександр Желтяков став чемпіоном Європи з плавання на дистанції 200 метрів на спині у сербському Белграді. Його результат – 1.55,39 хвилин – новий національний рекорд на дистанції 200 метрів на спини. Желтяков виборов перемогу у драматичному фіналі. За 50 метрів до кінця запливу Желтяков продовжував бути третім. Однак у підсумку став чемпіоном, випередивши грека Апостолоса Сіскоса з перевагою у 0.03 секунди.
Це перше особисте «золото» Олександра на дорослих чемпіонатах Європи. До цього плавець виборював медалі лише на юніорському рівні. Це перша золота нагорода України в історії на дистанції 200 метрів на спині. І загалом перша медаль у плаванні на спині на Євро з водних видів спорту за останні 24 роки.
Також на чемпіонаті Європи-2024 з водних видів спорту Олександр Желтяков разом з Володимиром Лісовцем, Арсенієм Ковальовим та Іллею Лінником став бронзовим призером у чоловічій естафеті 4х100 м комплексним стилем. Перша медаль України у цій дисципліні на Євро за 18 років.

2. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)

Не будемо втомлюватися відзначати цю видатну спортсменку. 22-річна Ярослава Магучіх здобула єдине «золото» України на цьогорічному чемпіонаті Європи з легкої атлетики, який відбувся в італійському Римі. Українка виборола найвищу нагороду у секторі стрибків у висоту. У фіналі континентальній першості Ярослава подолала планку на висоті 2,01 метра, випередивши у боротьбі за золоту медаль сербку Ангеліну Топич – 1,97 метра. Першість у змаганнях для Ярослави Магучіх уже звичний стан, хоча сам результат, як для атлетки з таким потенціалом, не є дуже видатним, Ярослава здатна долати значно більші висоти. Це підтвердилося незабаром світовим рекордом, але то вже було наступного місяця. А в червні Ярослава Магучіх захистила звання чемпіонки Європи зі стрибків у висоту. Відзначимо також бронзову нагороду у цій дисципліні Ірини Геращенко. І це був перший в історії подвійний подіум України на Євро з легкої атлетики у жіночих стрибках у висоту.

3. Михайло РОМАНЧУК (плавання)

На чемпіонаті Європи з водних видів спорту 27-річний Михайло Романчук здобув золоту нагороду на дистанції 800 метрів вільним стилем. У переможному запливі Романчук не залишив суперникам жодних шансів боротися за «золото» і закінчив 800-метрівку чемпіоном з результатом 7:46.20 хвилин, що на понад дві з половиною секунди швидше від найближчого переслідувача українця на водних доріжках запливу. Це вже шоста золота нагорода у кар’єрі Михайла Романчука на Євро з водних видів спорту.
Михайло Романчук на цих європейських змаганнях також виборов срібну нагороду на дистанції 1500 метрів.

4. Софія ЛИСКУН, Ксенія БАЙЛО (стрибки у воду)

Софія Лискун і Ксенія Байло стали чемпіонками Євро з водних видів спорту у синхронних стрибках з 10-метрової вишки. Перемога українок була більш ніх переконлива – 288.78 бали. Другі – дует з Іспанії (260.67 бали), треті – спортсменки Франції – 240.60 бали. Представниці України піднялися на найвищу сходинку п’єдесталу у цій дисципліні на континентальних першостях уперше за роки незалежності.
Варто відзначити, що крім цього Софія Лискун здобула на чемпіонаті Євро-2024 з водних видів спорту срібну нагороду в одиночних стрибках з 10-метрової вишки.

5. Дарія МИРОНЮК (фехтування)

22-річна Дарія Миронюк стала віце-чемпіонкою Європи з фехтування на рапірах на змаганнях, які відбулися у Базелі, Швейцарія. Миронюк була близькою до здобуття «золота» турніру, але трохи не вистачило у фінальному поєдинку проти титулованої італійки Арріани Ерріго, срібної призерки Олімпіади-2012, а також 2-разової чемпіонки світу та Європи.
Україна здобула другу в історії медаль на чемпіонатах Європи з фехтування у жіночому одиночному турнірі в рапірі. Востаннє українська фехтувальниця здобувала європейську нагороду у цьому виді ще 17 років тому у 2007 році.

6. Владислав ЛАВСЬКИЙ (легка атлетика)

24-річний Владислав Лавський здобув срібну нагороду на чемпіонаті Європи-2024 у стрибках у висоту. Українець продемонстрував результат у 2,29 метра, який став повторенням особистого рекорду Владислава. Зазначимо, що Лавський уперше в кар’єрі взяв участь у великих міжнародних форумах серед дорослих після фіналів чемпіонатів Європи U-23 та U-20 та чемпіонату світу U-18.
Інший український спортсмен Олег Дорощук у цих змаганнях став бронзовим призером. Для обох українських стрибунів це перші медалі в кар’єрі на чемпіонаті Європи. Це також другий подвійний подіум України у чоловічих стрибках у висоту в історії континентальної першості.

7. Михайло КОХАН (легка атлетика)

Ще один молодий український атлет, від якого найближчим часом можемо очікувати високих світових результатів
Серед українських метальників відзначився на чемпіонаті Європи-2024 23-річний Михайло Кохан. Він здобув першу медаль у кар’єрі на рівні Євро, ставши бронзовим призером з метання молота. Українець показав найкращий результат під час п’ятої спроби – 80.18 метра, зовсім небагато поступившись «золотому» результату у цій дисципліні призера Олімпіади у Токіо та чинного чемпіона Європи поляка Войцеха Новіцкі – 80,95 метра.
У своїх попередніх звитягах Михало має перемоги на чемпіонатах світу і Європи серед юнаків та юніорів.

8. Владислав БУХОВ (плавання)

21-річний Владислав Бухов на чемпіонаті Європи-2024 з водних видів спорту посів третє місце у чоловічих змаганнях з плавання на 50 метрів вільним стилем.
Це дебютна нагорода Владислава Бухова на дорослих чемпіонатах Європи. На цьому рівні в змаганнях 50 метрів вільним стилем українець досі не фінішував вище восьмого місця. Але варто пам’ятати, що для Владислава вже не в диковинку перемоги на високому рівні і серед дорослих змагань. Владислав Бухов – чинний чемпіон світу з плавання на 50 метрів вільним стилем, титул, який він сенсаційно здобув на останній світовій першості в Катарі.

9. Анатолій ТРУБІН (футбол)

Збірна України з футболу не може похвалитися своїм виступом на Євро-2024. Але був в її складі гравець, до якого не може бути жодних питань. Навпаки, якби головний тренер нашої збірної довірив місце у воротах з першого матчу групового турніру Анатолію Трубіну, можливо українська команда мала б зовсім інший результат на чемпіонаті Європи. Трубін бездоганно відіграв у двох матчах турніру, які випали на його долю. Українські вболівальники у цих зустрічах, проти збірних Словаччини та Бельгії, назвали Анатолія кращим гравцем у складі збірної України, символічно визнавши його «Левом матчу». За 180 хвилин двох поєдинків Трубін парирував 8 ударів у ствір воріт, 5 з яких були з меж карного майданчика. Але один у футбольному полі – не воїн.

10. Святослав МИХАЙЛЮК (баскетбол)

Закінчуємо наш рейтинг найвищою відзнакою у світовому клубному баскетболі, володарем якої став український гравець. Святослав Михайлюк став чемпіоном НБА сезону-2023/2024 у складі «Бостон Селтікс». Роль Святослава у командній звитязі була далеко не визначною, але почесний титул, тим не менш, він має. І це буде, хоч і маленькими літерами, але вписано в історію найсильнішої баскетбольної ліги світу. Сам Михайлюк вперше в кар’єрі став чемпіоном НБА. Він є тільки другим українцем в історії, кому підкорилося це досягнення. Раніше це вдавалося лише Станіславу Медведенку, який двічі ставав чемпіоном НБА (2001, 2002) у складі «Лос-Анджелес Лейкерс».

КОМАНДА

Жіноча збірна України з фехтування на шаблях
Збірна Україна здобула срібну медаль Євро-2024 з фехтування у командній жіночій шаблі. Наші фехтувальниці були за крок від «золота», поступившись у фіналі Франції з різницею в один укол – 44:45. На цьому турнірі збірна України виступала у складі Ольги Харлан, Аліни Комащук, Олени Кравацької та Юлії Бакастової.
Востаннє Україна вигравала «срібло» Євро з фехтування у команді у жіночій шаблі у 2018 році.

ПОДІЯ

Чемпіонат Європи з футболу
Старт в Німеччині футбольного Євро-2024 привернув масовану увага не лише на європейському континенті, а й у всьому світі. Збірна України теж пробилася на цей футбольний форум. Причому українські футболісти опинилися в компанії найсильніших збірних Європи вже вчетверте поспіль. Закінчилося для нас це футбольне свято вже на груповому етапі, але, сподіваємось, отримали корисний досвід.