«Спортивна Честь України»

Рейтинг травня-2024

За лічені дні починаються найголовніші спортивні події чотириріччя – Олімпійські ігри-2024. Місяці, які передували цій величній спортивній події були значною мірою уже під її впливом. Хтось із атлетів докладав головних зусиль, щоб здобути право серед найкращих брати участь у стартах Ігор-2024, для когось це була остання перевірка своїх сил і можливостей для штурму найбільших висот Олімпіади. Таким був передолімпійський травень Проте були спортивні події і атлети, виступи яких не були причетні до олімпійського руху, але мали не меншу вагу і резонанс у спортивному світі. Передусім йдеться про українських боксерів-професіоналів, які у травні здобули чемпіонські титули.

1. Олександр УСИК (бокс)

Українець Олександр Усик, перемігши роздільним рішенням суддів: 115-112, 113-114, 114-113 британця Тайсона Ф’юрі, став першим в історії професійного боксу абсолютним чемпіоном суперважкої ваги за всіма провідними версіями – WBA, WBC, WBO та IBF. Досі в надважкій вазі ніхто не об’єднував одразу чотири основних титули професійного боксу. 37-річний Усик до своїх чемпіонських поясів WBA, WBO та IBF у цій вазі додав пояс чемпіона за версією WBC, який дотепер належав Ф’юрі. Українець зберіг стовідсотковий показник у поєдинках на рівні профі – 22 перемога у 22-му бою. З них 14 Олександр завершив нокаутом.
      Крім того, Олександр Усик – другий в історії професійного боксу боєць, який ставав абсолютним чемпіоном світу і у важкій, і у суперважкій вазі після Евандера Голіфілда.
      Ще одна цікава історична обставина. Всі чотири найпрестижніші чемпіонські пояси у супертяжкій вазі свого часу вже були українськими. Але на двох братів. Це, коли в 2011-му році Володимир Кличко володів титулами в WBA, WBO та IBF. А Віталій Кличко був чемпіоном WBC.

2. Денис БЕРІНЧИК (бокс)

Одночасно з боєм Усика, у ніч з 18 на 19 травня, в Сан-Дієго (США) українець Денис Берінчик (19-0-0, 9 КО) переміг у поєдинку за звання чемпіона світу за версією WBO в легкій вазі (до 61,2 кг) мексиканця Емануеля Наваррете (38-1-1, 31 КО). Для Берінчика це був перший бій в кар’єрі за пояс чемпіона світу. Наваррете був чемпіоном світу у трьох вагових категоріях.
      Поєдинок тривав усі 12 раундів і завершився роздільним рішенням суддів – 115:113, 116:112, 112:116. Берінчик вперше завоював чемпіонський пояс на професійному ринзі та продовжив свою переможну ходу – 20 перемог у 20 боях.

3. Максим ГОРОДИНЕЦЬ (кульова стрільба)

Максим Городинець – чемпіон та призер чемпіонату Європи, який відбувся в хорватському Осієку з кульової стрільби – швидкісна стрільба з пістолета . Окрім особистої золотої нагороди українець став володарем олімпійської ліцензії. Ще двічі він підіймався на подіум у командних змаганнях. У мікст-дуетах у швидкострільному пістолеті на 25 м Максим Городинець та Юлія Коростильова стали першими. А чоловіча трійка у складі Максим Городинця, Володимира Пастернака та Дениса Кушнірова у цій ж дисципліні піднялася на другу сходинку п’єдесталу пошани.

4. Ірина ГЕРАЩЕНКО (легка атлетика)

У травні відбулися два етапи престижного легкоатлетичного змагання – Діамантова ліга. На етапі у Досі (Катар) срібну нагороду здобула стрибунка у висоту Ірина Геращенко. Це стала перша легкоатлетична медаль України у сезоні. Для Геращенко, яка пропустила зимову частину сезону, змагання у Досі стали першими в 2024 році. Тривалий час Ірина Геращенко в секторі для стрибків у висоту цього етапу мала проміжний залік без помилок. Вперше Ірина помилилась на висоті в 1.94 метри. За результатами трьох спроб українка не змогла взяти цю планку.Переможницею змагань стала сербка Ангеліна Топич, якій єдиній підкорилася ця висота. Ірина Геращенко має іменну ліцензії на Олімпіаду-2024.

5. Ганна РИЖИКОВА (легка атлетика)

Ганна Рижикова з особистим рекордом сезону здобула бронзову нагороду етапу Діамантової ліги в забігу на 400 метрів з бар’єрами. Це був перший старт українки у сезоні Діамантової ліги – і відразу місце на подіумі. 34-річна українська бігунка Ганна Рижикова фінішувала у трійці призерок етапу Діамантової ліги у Марракеші (Марокко). Сталося це на дистанції 400 метрів з бар’єрами, які уперше в сезоні були представлені на цих змаганнях. Рижикова пробігла дистанцію за 55.06 секунди, що на 0.77 секунди краще за попередній особистий найкращий результат сезону.

6. Ігор МЕРЕЖКО (хокей)
      Збірна України переможно завершила чемпіонат світу з хокею 2024 року у дивізіоні ІВ. Найціннішим гравцем (MVP) чемпіонату світу було визнано захисника України Ігоря Мережка. Капітан національної команди відзначився не лише надійною грою в обороні (українські хокеїсти пропустили дві шайби у 5-ти матчах за весь турнір), а й набрав дев’ять очок в атаці: 4 голи + 5 асистів. Мережка також визнали найкращим захисником ЧС-2024 у дивізіоні ІВ.

7. Ярослав ЖМУДЕНКО (настільний теніс)

У рамках європейського кваліфікаційного турніру відібратися на Олімпіаду вдалося одразу двом українцям у настільному тенісі. Ярослав Жмуденко виборов іменну ліцензію на Олімпіаду вийшовши до півфіналу змагання.Ярослав Жмуденко відібрався на свою другу Олімпіаду в кар’єрі. Він також змагався на Іграх-2012 у Лондоні. Україна вп’яте поспіль буде представлена на Олімпійських іграх у настільному тенісі.

8. Маргарита ПЕСОЦЬКА (настільний теніс)

Маргариті Песоцькій для досягнення мети потрапляння на Олімпіаду довелося на кваліфікаційних змаганнях дійти до останнього раунду боротьби за ліцензію. У вирішальному драматичному поєдинку перемога була на боці українки, а з нею і перепустка на Олімпіаду-2024. Маргарита Песоцька вп’яте поспіль кваліфікувалася на Олімпійські ігри, але у 2016 році вона пропустила змагання через травму. Тож у Парижі зможе зіграти на четвертих Іграх у своїй кар’єрі.

9. Еліна СВІТОЛІНА (теніс)

Хоча й не вдалося Еліні Світоліній на Ролан Гаррос-2024 захистити очки, здобуті на минулорічному турнірі у Франції (тоді вона дісталася чвертьфіналу), але загалом саме Світоліна найуспішніше виступила серед наших тенісистів – вона єдина із українок, хто дістався 1/8 фіналу в одиночному розряді Відкритого чемпіонату Франції. Стабільність високих результатів після річної декретної відпустки і життєва позиція викликає повагу.

10. Аліна ДАДЕРКО (важка атлетика)

Традиційно увага до наших юних спортивних надій. Аліна Дадерко – призер чемпіонату світу з важкої атлетики до 17 років (м. Ліма, Перу). За сумою двоборства у ваговій категорії до 59 кг Аліна стала другою (184 кг). Також важкоатлетка здобула срібну нагороду у ривку (84 кг) та бронзову у поштовху (100 кг).

КОМАНДА

Збірна України з хокею
        Національна збірна України стала переможцем чемпіонату світу в Дивізіоні ІВ, який відбувся у Литві. Українські хокеїсти здобули перше місце з виключно перемогами у конкурентній боротьбі з п’ятьма збірними (Литва, Естонія, Китай, Іспанія, Нідерланди), а з ним і путівку до Дивізіону ІА, який є другим за статусом у світовому хокеї. Востаннє збірна України грала на такому рівні у 2017 році. Тепер українська хокейна дружина отримала можливість наступного сезону боротися за вихід до турніру уже найсильніших збірних світу.

ПОДІЯ

Історичне визначення абсолютного чемпіона
        Бій за титул абсолютного чемпіона надважкої ваги за версіями – WBA, WBC, WBO та IBF, який відбувся між українцем Олександром Усиком і британцем Тайсоном Ф’юрі 18 травня в Ер-Ріяд, Саудівська Аравія. Це був перший в історії професійного боксу поєдинок за звання абсолютного чемпіоном суперважкої ваги за усіма чотирма провідними версіями. І Олександр Усик став першим в історії професійного боксу, хто об’єднав одразу всі найвищі титули найпрестижнішої вагової категорії.