«Спортивна Честь України»

Рейтинг березня–2024

Із черговим оглядом найкращих українських спортивних досягнень трохи забарились, було багато оперативних подій, надолужуємо. Тим більше, згадати про приємне ніколи не буває запізно. Перший місяць весни в українських вболівальників був позначений футбольними переживаннями і надіями. Національній збірній з футболу належало дати відповідь на доленосне питання – бути їй чи не бути на фінальному турнірі чемпіонату Європи-2024. Команда України, яка перед тим тричі поспіль брала участь у фіналах Євро, продовжила звитяжну традицію – ми знову серед еліти європейського футболу.
А також згадаємо успіхи українських спортсменів у інших видах спорту.

  1. Сергій РЕБРОВ (футбол)
    Зазвичай, ми не вносили до нашого рейтингу головних тренерів українських спортсменів. Але, мабуть, настає час і нагода зробити виняток із цього традиційного підходу. Тим більше, коли мова йде про такий колективний вид спорту, і за діями та за духом, як футбол. Йдеться про головного тренера збірної України з футболу Сергія Реброва.
    Коли говорять про футбольних керманичів зважають на турнірну стратегію боротьби, командну тактику втілення тренерських ідей на ігровому полі, кадровий підбір виконавців тощо. Це все вартує обговорення та оцінок і щодо нинішньої збірної України. Але зараз хочеться сказати і відзначити дещо інше, не менш важливе, а часто і вирішальне – характер команди і волю до перемоги.
    І тут не йдеться про якісь експертно-суб’єктивні оцінки чи коментарі, бо є красномовні беззаперечні факти і цифри.
    Збірна Україна під керівнийтвом Сергія Реброва загалом провела 9-ть офіційних матчів. Згадайте, в понад половині із них, а саме в 5-и поєдинках, наша команда по ходу матчів поступалася суперникам. І в 4-х із цих 5-ти матчів, які невдало складалися, збірна України здобувала перемоги. В груповому турнірі: з Північною Македонією (3:2), Мальтою (3:1) А найголовніші – два останніх березневих протистояння за право грати на Євро-2024 з Боснією і Герцеговиною (2:1) та Ісландією (2:1).
    Це чи не головна заслуга Сергія Реброва і його тренерського штабу – створення сильного духом колектива, який попри все, здатен досягати поставлених цілей.
  2. Олена КОСТЕВИЧ, Олег ОМЕЛЬЧУК (кульова стрільба)
    Перше місце на Євро-2024 з кульової стрільби, який відбувся в угорському Д’єрі в змішаному турнірі з пневматичного пістолета (відстань – 10 метрів) посіли Олена Костевич і Олег Омельчук. Суперниками українців у боротьбі за «золото» стали австрійці Сільвія Штайнер та Рікард Цехмейстер, що ставали чемпіонами світу-2022 в цій дисципліні. У фіналі прицільнішими були українці, що випередили суперників на шість очок – 17:11.
    Костевич і Омельчук вдруге здобувають перемогу на рівні Євро у командному змішаному турнірі з пневматичного пістолета. Спільно вони також вигравали континентальний чемпіонат 2019 року в Осієку.
    Для Олени Костевич це сьоме «золото» континентальної першості в кар’єрі. Та шосте – здобуте саме на відстані у 10 метрів. Олег Омельчук вчетверте здобуває титул чемпіона Європи. У 2014 році він виграв «золото» чоловічого турніру з 10 метрів, у 2021-му – з 50 метрів.
    До того ж, на Євро-2024 Костевич здобула срібну нагороду, а Омельчук срібну та бронзову в командних змаганнях.
  3. Сергій КУЛІШ, Олег ЦАРЬКОВ, Святослав ГУДЗІЙ (кульова стрільба)
    Ще одна українська золота звитяга на чемпіонаті Європи з кульової стрільби з 10 метрів. У чоловічому командному турнірі з пневматичної гвинтівки першість для України здобули Сергій Куліш, Олег Царьков та Святослав Гудзій.
    Для здобуття найвищої нагороди нашим хлопцям довелося виявити неабиякі волю до перемоги і спортивний характер. Вони пробились до чвертьфіналу з останнього, восьмого місця у кваліфікації. У чвертьфіналі та півфіналі українці показали другий результат, обидва рази поступившись хорватам. У підсумку саме проти них наші спортсмени зустрілись у фіналі і здобули перемогу з рахунком 17:11, а відтак й «золото» Євро-2024.
    В такому ж складі українські чоловіки здобули «срібло» у командній стрільбі з пневматичної гвинтівки на 10 метрів.
  4. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
    Ярослава Магучіх стала віце-чемпіонкою світу зі стрибків у висоту в приміщенні в шотландському місті Глазго. Щиро кажучи, суперечливі емоції. З одного боку, срібна нагорода на чемпіонаті світу-2024 з легкої атлетики у приміщенні – це видатна звитяга. А з іншого – Ярослава вже привчила своїх численних вболівальників до найвищих і висот, і щаблів на подіумі. До слова, Магучіх була переможницею на минулому чемпіонаті світу-2024 з легкої атлетики у приміщенні. Цього разу відстояти титул не вдалося. Проте поступилася Ярослава (1.97 метра проти 1.99) теж зірковій суперниці – олімпійській віце-чемпіонці Олімпіади-2020 австралійці Ніколі Оліслагерс. Медаль Магучіх – єдина для України на чемпіонаті світу-2024 з легкої атлетики у приміщенні. Сприйматимемо цей старт як «розігрів» перед Іграми-2024 в Парижі.
  5. Михайло КОХАН (легка атлетика)
    У португальській Лейрії відбувся Кубок Європи-2024 з метальних дисциплін. 23-річний Михайло Кохан з рекордом сезону вперше здобув «золото» дорослого Кубка Європи з метань.
    Раніше ставав переможцем на молодіжному рівні у змаганнях U23. Серед головних конкурентів нашого атлета був угорець Бенце Халаш – бронзовий призер чемпіонату світу-2023 та срібний медаліст Євро-2022. Зрештою, Кохан переміг, причому зробив це з особистим рекордом сезону – в останній спробі метнув молот на 78.13 метра.
  6. Артур ФЕЛЬФНЕР (легка атлетика)
    Артур Фельфнер, як і Михало Коман, теж здобув дебютне доросле «золото» Кубка Європи з метальних дисциплін в португальській Лейрії. 20-річний українець виграв свій перший міжнародний старт від початку року у секторі з метання списа. Переможні 81.89 метра – повторення п’ятого топ-результату в кар’єрі Артура Фельфнера.
    У підсумку у медальному заліку Кубка Європи з метальних дисциплін легкої атлетики другий рік поспіль Україна завершила на першому місці.
  7. Ольга ХАРЛАН (фехтування)
    Ще одна зірка українського спорту, яка дає підстави регулярно згадувати про себе у нашому рейтингу.
    Ольга Харлан здобула ювілейну бронзову медаль на етапах Кубка світу з фехтування на шаблях. Українська шаблістка здобула бронзову нагороду на етапі в Афінах.
    Ольга Харлан виборола третю медаль у нинішньому сезоні Кубка світу з фехтування. На першому етапі в Алжирі Харлан завоювала срібну медаль, а на другому в Лімі – золоту, яка стала для неї першою з 2019 року на цьому рівні.
    Це ювілейна, десята бронзова нагорода Харлан на етапах Кубка світу. Шаблістка також здобула 14 золотих нагород та вісім срібних. Загалом – 32-га медаль Ольги на етапах Кубка світу.
  8. Юлія ЛОБАН (легка атлетика)
    Юлія Лобан посіла шосте місце у п’ятиборстві чемпіонату світу з легкої атлетики в приміщенні
    23-річна Лобан вдруге в кар’єрі змагалася на світовій першості. Найкращим для українки став виступ у штовханні ядра, де показала четвертий результат зі спробою на 13.90 метра.
    Юлія Лобан – лідерка українського жіночого багатоборства в останні сезони. У сезоні-2022 в сербському Белграді 23-річна українська легкоатлетка посіла в загальному заліку 10-те місце. У 2023 році на Євро в приміщенні – 12-те місце. Тепер є очевидний прогрес.
  9. Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика)
    Ілля Ковтун здобув «золото» на етапі Кубка світу зі спортивної гімнастики, що відбувся в азербайджанському Баку. 20-річний українець переміг у змаганнях на паралельних брусах.
    Від початку сезону Ковтун вже мав два «золота» Кубка світу – обидва на паралельних брусах етапів у Каїрі та Котбусі. Таким чином Ілля підтверджує свій надвисокий клас у цій диципліні. Ковтун – чемпіон Європи 2023 року в змаганнях на паралельних брусах. За кар’єру – п’ятиразовий призер континентальної першості.
  10. Вікторія ОНОПРІЄНКО (художня гімнастика)
    Вікторіця Онопрієнко здобула для України «»золото»» у багатоборстві на першому етапі Гран-прі з художньої гімнастики в естонському Тарту.
    Етап у Тарту – перший у нинішньому сезоні Гран-прі з художньої гімнастики. Вікторія Онопрієнко вдруге поспіль тріумфувала в особистому багатоборстві на саме на цьому етапі Гран-прі.
    До перемоги у багатоборстві Вікторія Онопрієнко додала ще три золоті медалі: у вправах з обручем, м’ячем і стрічкою. Загалом в українки на цьому рівні 21-а медаль, із них і 9 золотих.
    Вікторія Онопрієнко – чемпіонка Європи 2023 року у вправах з обручем та бронзова призерка ЧС-2023 у вправах з булавами. На літніх Олімпійських іграх 2020 року у Токіо вийшла до фіналу змагань та посіла 10-те місце.

КОМАНДА
Збірна України з футболу
Збірна України здобула путівку на чемпіонат Європи в Німеччині, який відбудеться з 14 червня до 14 липня 2024 року. Через втрату можливості напряму кваліфікуватися на континентальний футбольний форум, наша команда виявила наполегливість у досягненні мети і довела своє право представляти Україну серед найсильніших команд Європи через поєдинки плей-офф Ліги націй. На Євро-2024 виступлять 24 найкращі команди континенту.

ПОДІЯ
Вихід на Євро-2024
Збірна України з футболу стає вже традиційним учасником фінальних турнірів чемпіонатів Європи. Це четвертий поспіль наш вихід на Євро. Дотепер збірна Україна тричі грала у фінальній частині чемпіонату Європи: у 2012-му, 2016-му та 2020 роках. Найкращий наразі результат збірної України на чемпіонатах Європи – чвертьфінал Євро-2020.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2024 році:
Cічень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).
Лютий – Владислав БУХОВ (плавання).