«Спортивна Честь України»

Рейтинг лютого–2024

Нарешті випала нагода попрощатися із зимовими подіями великого спорту, згадавши здобутки і звитяги українських спортсменів у лютому цього року. Серед визначних подій цього місяця варто відзначити чемпіонат світу з водних видів спорту, чемпіонати Європи зі спортивної боротьби та важкої атлетики, етапи Кубків світу тощо. А також традиційно звернемо увагу на наші спортивні перспективи на близьке майбутнє – звитяги українських юніорів.

1. Владислав БУХОВ (плавання)
На світовій першості з водних видів, який у лютому відбувався у місті Доха (Катар), 21-річний український атлет Владислав Бухов став чемпіоном світу з плавання на 50 метрів вільним стилем. Українець уперше в кар’єрі став володарем чемпіонського світового титулу. І це перша в історії світова медаль України на 50-метрівці вільним стилем. Досі українці не вигравали медалей цієї дисципліни.
У фіналі 50-метрівки вільним стилем відчайдушна боротьба за «золото» розгорнулася між чинним чемпіоном світу на цій дистанції й триразовим олімпійським призером австралійцем Камероном Макевоєм та нашим Владиславом Буховим. Українець випередив титулованого суперника на 0.01 секунди і ця переможна мить принесла йому дебютну медаль на найвищому світовому рівні.
Дотепер Бухов двічі зупинявся на чемпіонатах світу в півфіналах. З третьої спроби наш молодий плавець досягнув вершини у змаганнях на цій дистанції. Раніше Владислав Бухов уже здобував «золото» світової першості і встановлював світовий рекорд серед юніорів. Серед дорослих і найсильніших плавців світу це його дебютна звитяга.
Варто відзначити, що подібного успіху українські плавці не досягали уже 17 років. Це восьма перемога України у фіналах чемпіонатів світу з плавання та перша аж із 2007 року, коли Олег Лісогор здобув «золото» 50-метрівки, але брасом.
До того ж, результат Владислава Бухова у півфіналі нинішніх змагань оновив національний рекорд України на цій дистанції, що ще від Олімпіади-2016 належав Андрію Говорову.

2. Каміла КОНОТОП (важка атлетика)
Українська важкоатлетка 22-річна Каміла Конотоп втретє в кар’єрі і вдруге поспіль стала абсолютною чемпіонкою Європи з важкої атлетики. На лютневих змаганнях важкоатлетичного Євро у болгарскій Софії українка виграла три золоті нагороди у ваговій категорії до 59 кг.
Конотоп ставала абсолютною чемпіонкою Європи у 2021 та 2023 роках. На минулорічному чемпіонаті Каміла встановила особистий рекорд на цьому рівні – 235 кг за сумою виступів у ривку та поштовху.
У 2024 році Конотоп впевнено відстояла всі три титули, перебуваючи поза конкуренцію в обох дисциплінах – ривку та поштвоху. У ривку переможною стала спроба українки на 105 кг – на чотири кг більше за срібну призерку у цій дисципліні з Бельгії Ніну Стеркс. У поштовху Конотоп також випередила срібну призерку на шість кг – 125 кг проти 119 кг фінської важкоатлетки Сари Ретулайнен. Здобувши два «золота», Конотоп більш ніж переконливо гарантувала собі перемогу в двоборстві. За підсумковим доробком двох дисциплін вона випередила на 15 кг француженку Дору Чакунте.
Конотоп незмінно збирає по три нагороди на четвертому Євро поспіль. Лише на чемпіонаті 2022 року в албанській Тирані вона змінила «золото» на два «срібла» – в ривку та за сумою двоборства.
У поштовху Конотоп вчетверте поспіль виграє «золото» чемпіонату Європи. У 2021-2022 роках вона зробила це в категорії до 55 кг, у 2023-2024 роках – до 59 кг.
Конотоп принесла збірній Україні першу велику золоту медаль Євро-2024.

3. Ірина КОЛЯДЕНКО (боротьба)
Українка Ірина Коляденко здобула у лютому «золото» у жіночій вільній боротьбі на чемпіонаті Європи-2024 року, який відбувався у румунському Бухаресті. 25-річна українська спортсменка перемогла у ваговій категорії до 65 кг.
В «золотому» фіналі категорії Ірина Коляденко зустрілась з екс-українкою Катериною Зелених, яка на змаганнях представляла Румунію. Коляденко не залишила колишній співвітчизниці жодних шансів і здобула впевнену перемогу з рахунком 6:0.
Для Ірини це третя в кар’єрі золота нагорода континентальної першості. 2021 та 2023 року вона перемагала на чемпіонаті Європи у вазі до 62 кг, у цій же категорії Коляденко здобула «бронзу» на Олімпійських іграх-2020 у Токіо.
Ірина Коляденко принесла Україні першу і єдину золоту медаль на нинішньому Євро-2024. Значною мірою, дякуючи цій звитязі, а також трьом бронзовим і двом срібним нагородам, збірна України вдруге поспіль виграла командний залік чемпіонату Європи з жіночої боротьби за набраними у підсумку очками. Українки з 147-а очками на 5 балів випередили збірну Туреччини.

4. Ганна ДАВИДОВА (важка атлетика)
Ганна Давидова – ще одна українська золота медалістка минулого чемпіонату Європи з важкої атлетики. Ганна виграла європейську першість за сумою двоборства у категорії до 64 кг. До речі, срібна нагорода дісталась ще одній українській спортсменці Світлані Самуляк, яка мінімально поступилась партнерці по збірній. Загалом Давидова і Самуляк принесли Україні шість медалей, з них дві – великі.
У Ганни Давидової велика золота медаль перемоги у двох вправах сумарно, а також два «срібла» – у ривку та в поштовху. У Світлани Самуляк мале «золото» у ривку і бронзова медаль у поштовху. У підсумку в боротьбі за головну нагороду українок в сумарних результатах розділив один кілограм на користь Давидової.
Варто додати, у жіночому командному заліку збірна України стала переможцем важкоатлетичного Євро-2024: здобула 654 бали та випередила найближчого переслідувача, Туреччину, на 119 очок.

5. Марина та Владислава АЛЕКСІЇВИ, Марта ФЄДІНА,
Олександра ГОРЕЦЬКА, Вероніка ГРИШКО,
Дарія МОШИНСЬКА, Анастасія ШМОНІНА,
Валерія ТИЩЕНКО (артистичне плавання)

Україна здобула срібну медаль в артистичному плаванні на чемпіонаті світу-2024 з водних видів спорту катарській Досі. «Срібним» для українських артистичних плавчинь став виступ команди в акробатичній програмі. У фіналі цих змагань Україну представляли наші «русалки»: Марина та Владислава Алексіїви, Марта Фєдіна, Олександра Горецька, Вероніка Гришко, Дарія Мошинська, Анастасія Шмоніна, Валерія Тищенко.У фіналі українські русалки здобули срібну нагороду. Українки синхроністки у фіналі в боротьбі за нагороди чемпіонату світу трохи поступилися команді Китаю, але обійшли американок.
Ця медаль стала 25-ю у доробку наших синхроністок за всю історію виступів на чемпіонатах світу. Україна здобуває нагороди у цій дисципліні на світових першостях з 2013 року.

6. Олексій СЕРЕДА (стрибки у воду)
Українець Олексій Середа відмінно виступив на чемпіонаті світу з водних видів у індивідуальному фіналі зі стрибків з 10-метрової вишки та завоював бронзову нагороду. Вперше український спортсмен зійшов на п’єдестал чемпіонату світу у дисципліні індивідуальних стрибків з 10-метрової вишки. При цьому у фінал Олексій пройшов лише з п’ятим результатом. «Золото» та «срібло» залишилися за китайськими стрибунами.
Це перша нагорода 18-річного Олексія Середи в одиночному турнірі зі стрибків у воду на рівні чемпіонатів світу. Окрім того, він вперше завоював дві медалі на одній світовій першості. Перед цим Олексій разом з партнером по збірній Кирилом Болюхом став у Досі срібним призером у синхронних стрибках з 10-метрової вишки.

7. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Ярослава Магучіх яскраво розпочала новий сезон. Спочатку
22-річна українська атлетка тріумфувала на першому своєму турнірі року в німецькому Котбусі з результатом у 2.04 метра. Таким чином Ярослава змогла повторити свій третій найкращий результат у кар’єрі та встановила новий рекорд турніру та той час сезону-2024. До речі, завдяки двом успішним спробам на висоті 2 метри й вище Ярослава Магучіх вийшла на восьме місце в історії за кількістю таких елітних стрибків (45). Сьому позицію в цьому списку посідає інша українка Інга Бабакова (55). Рекорд у представниці Болгарії Стефки Костадінової – 195 успішних стрибків на планці 2 метри й вище. Пізніше у лютому Ярослава Магучіх теж з рекордом турніру (2.00) виграла престижні змагання в США.

8. Ольга ХАРЛАН (фехтування)
Українська шаблістка Ольга Харлан у лютому виборола перше «золото» у нинішньому сезоні Кубка світу. Це сталось на лютневому етапі у столиці Перу Лімі. Це 14-та золота нагорода Ольги Харлан на рівні Кубка світу в кар’єрі. І вперше – від етапу в Солт-Лейк-Сіті у 2019 році. Загалом наша іменита шаблістка за весь час своїх виступів здобула на етапах Кубка світу 31-у медаль. Ольга Харлан вигравала, крім золотих, ще вісім срібних медалей та дев’ять бронзових. Також на її рахунку чотири нагороди на Олімпіадах – «золото» та «срібло» у командному турнірі в 2008 та 2016 роках, а також дві «бронзи»» в особистому (2012, 2016 роки).

9. Олександра МЕРКУШИНА (біатлон)
Кілька відзнак наших майбутніх олімпійських надій.
19-річна Олександра Меркушина виграла у мас-старті золоту медаль юніорського чемпіонату світу з біатлону. Це єдина золота нагорода України на цьому лютневому турнірі і медальний прогрес Олександри – дві свої бронзові медалі минулорічного юніорського чемпіонату світу тепер вона обміняла на золоту.

10. Наталія ХИТРЕНКО, Вікторія КОВАЛЬ (санний спорт)
Український двомісний екіпаж у складі Наталії Хитренко та Вікторії Коваль завершив сезон в лідерах загального заліку юніорського Кубка світу з санного спорту 2023/24. Українська двійка розділила перше місце з представницями Німеччини. Змагання жіночих двійок у санному спорті дебютують у програмі наступних зимових Олімпійських ігор–2026.

КОМАНДА
ЗБІРНА УКРАЇНИ З ХОКЕЮ
Збірна України з хокею відібралася до заключного раунду чоловічої олімпійської кваліфікації. Українські хокеїсти виграли турнір прекваліфікації Олімпійських ігор-2026. Збірна України переграла усіх своїх суперників – комади Республіки Корея, Естонії та Польщі, які були господарями турніру і нашими головними конкурентами. Тепер у серпні-вересні 2024 року українці братимуть участь у фінальному раунді відбору на Олімпіаду-2026 у протиборстві зі збірними Латвії, Франції і Словенії.

ПОДІЯ
ВБОЛІВАЛЬНИКИ НА МАТЧАХ УПЛ
Наприкінці лютого відновився чемпіонат УПЛ з футболу. Крім вгамування після зимової перерви очікування за футбольними баталіями Української прем’єр-ліги, відновлення чемпіонату принесло довгоочікувану новацію – повернення на трибуни стадіонів вболівальників. Нехай поки-що в обмеженій кількості, і не скрізь ще в змозі їх прийняти (в Дніпрі ще не готові гарантувати футбольним глядачам необхідну безпеку), але український футбол уже починає набувати рис повноцінного дійства. І це обнадійлива тенденція.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2024 році
Січень – Даяна ЯСТРЕМСЬКА (теніс).