«Спортивна Честь України»

Рейтинг листопада-2023

Серед спортивних подій листопада, з огляду на досягнення українських атлетів, варто виділити чемпіонат Європи з дзюдо, старт першого в олімпійському сезоні етапу Кубка світу з фехтування, низку молодіжних міжнародних змагань, де міцніє наша надія на здобутки найвищого світового гатунку у майбутньому.

1. Дільшот Халматов (дзюдо)
Український спортсмен Дільшот Халматов виграв срібну медаль у категорії до 60 кг на чемпіонаті Європи 2023 року з дзюдо, який відбувся у французькому Монпельє. 25-річний атлет впевнено розпочав свій європейський турнірний шлях з низки перемог.У півфіналі наш дзюдоїст завдяки трьом шидо взяв гору над французом Ромейном Вальд’є Пікаром, і лише у фіналі поступився ще одному місцевому улюбленцю Луці Мхейдзе.
Відзначимо, що для українця це дебютна нагорода з континентальної першості. І це була перша медаль для української збірної на цьому ЧЄ-2023 з дзюдо.

2. Богдан Ядов (дзюдо)
А другу медаль європейської першості з дзюдо українській команді приніс Богдан Ядов. Український спортсмен завоював бронзову нагороду у категорії до 66 кг.
У медальній сутичці богдан здобув перемогу над Яшаром Наджафовим з Азербайджану та став бронзовим призером Євро-2023. Це його друга медаль на рівні чемпіонатів Європи. Також для 26-річного українського дзюдоїста це третя медаль у сезоні, після золотої та бронзової нагород на двох етапах серії Грендслем.

3. Ангеліна Калініна (теніс)
Жіноча тенісна збірна України у раунді плей-офф Кубка Біллі Джин Кінг здолала суперниць з Нідерландів – 3:1
Найпотужнішим посиленням нашої команди стала 27-ма ракетка нинішнього світового рейтингу WTA Ангеліна Калініна. Вона перемогла у обох своїх одиночних зустрічах і внесла найбільший внесок у загальну перемогу збірної України в матчі. До речі, Ангеліна у свої 26 років на цих змаганнях дебютувала за українську тенісну збірну.
4. Даяна Ястремська (теніс)
Зробила свій внесок в українську перемогу у раунді плей-офф Кубка Біллі Джин Кінг і Даяна Ястремська. Хоча у перший день змагань вона поступилася лідеру команди Нідерландів 51-й ракетці світу Аранчі Рус, зате саме звитяга у своєму другому протистоянні з Сюзан Ламенс, коли Даяна в трьох сетах змогла переламати хід поєдинку, забезпечили збірній Україні дострокову загальну перемогу в матчі – 3:1.

5. Ольга Харлан(фехтування)
На другу сходинку п’єдесталу пошани першого в олімпійському сезоні Кубка світу зійшла українська шаблістка Ольга Харлан. Для 33-річної уродженки Миколаєва «срібло», здобуте на змаганнях в Алжирі, стало ювілейною 30-ю особистою нагородою Кубка світу. На шляху до фіналу українська шаблістка змусила скласти зброю п’ятьох суперниць, зокрема у півфіналі здолала медалістку останніх двох чемпіонатів світу Деспіну Георгіаду з Греції (15:12). Зупинити Харлан вдалося лише у фіналі першому номеру світового рейтингу FIE француженці Сарі Бальзер (15:11).

6. Влада Харькова, Олена Кривицька, Джоан Фейбі Бежура
та Інна Бровко (фехтування)

Українські шпажистки здобули командне золото етапу Кубка світу з фехтування в італійському Леньяно. Українки перемогли у фіналі-триллері збірну Південної Кореї, у складі якої виступали призерки Олімпіади-2020 та чемпіонки світу, (41:40).
Українські шпажистки вперше за 7 років, із сезону 2016 року, виграла золото етапу Кубка світу. В олімпійській кваліфікації Україна піднялась на п’яте місце, відтак претендує на олімпійську ліцензію за континентальною квотою.

7. Артем Довбик (футбол)
У трьох матчах, які Артем провів у листопаді в Іспанії за свою Жирону (більше зіграти завадило ушкодження) він забив два голи і зробив три результативні передачі. В поєдинку Ла Ліги з Осасуною (визнаний кращим гравцем матчу) на рахунку Довбика гол і два асисти, а в матчі з Райо Вальєкано український футболіст відзначився голом. Ще в одному поєдинку на Кубок Іспаниї Артем записав на свій рахунок результативну передачу. Наразі Довбик є одним із кращих бомбардирів іспанського чемпіонату.

8. Анна Музичук (шахи)
Українська шахістка Анна Музичук посіла друге місце (8 очок з 11) у престижному турнірі Grand Swiss Tournament-2023. Перше місце дісталося Рамешбабу Вайшалі з Індії, яка набрала лише на півочка більше. На турнірі розігрувалися дві путівки до Турніру претенденток 2024, де буде визначено суперника китаянки Цзюй Веньцзюнь у матчі за світову шахову корону.

9. Світлана Самуляк (важка атлетика)
20-річна українка Світлана Самуляк стала абсолютною чемпіонкою світу з важкої атлетики серед юніорів. На першості світу в Гвадалахарі (Мексика) їй вдалося зробити золотий хет-трик. Харківська спортсменка, виступаючи у ваговій категорії до 59 кг, показала перший результат у ривку, поштовху та за сумою двоборства (98+116 = 214 кг), не залишивши жодних шансів суперницям у боротьбі за нагороди.

10. Микита Рубановський (важка атлетика)
Медальний хет-трик зробив на чемпіонаті світу з важкої атлетики серед юніорів у Гвадалахарі Микита Рубановський, який виступав у ваговій категорії до 109 кг. Український важкоатлет став бронзовим призером у ривку (167 кг), здобув золото із особистим рекордом в поштовху (207 кг) та в сумі двоборства (374 кг), де випередив у напруженій боротьбі іранця Арію Пайдара (373 кг).

Команда
Збірна України з футболу
Буває, коли навіть не вдалося досягти головної мети, спортсменів проводжають аплодисментами за боротьбу і прагнення до перемоги. Це можна сказати про українську футбольну збірну. До останньої хвилини завершального матчу відбіркового турніру українські футболісти на рівних вели боротьбу з чинними чемпіонами Європи збірною Італії за путівки на Євро-2024. Трохи забракло удачі і суддівської справедливості. Зате збірна України з гідно піднятою головою закінчила змагання і зберігає шанси потрапити на футбольне Євро.

Подія
Перемога у плей-офф Кубка Біллі Джин Кінг
Жіноча тенісна збірна України здійснила переможний крок у раунді плей-офф Кубка Біллі Джин Кінг. Перемога над тенісистками Нідерландів – 3:1 дозволить українкам наступного року спробувати свої сили на вищому тенісному командному рівні – в раунді Кваліфікації за право виступити у фінальному турнірі Кубка. Наразі збірна України в рейтингу Кубка Біллі Джин Кінг посідає 18-е місце.

Рейтинг грудня-2023

Спортивні події останнього місяця року дають нам підстави уже відзначити деякі досягнення українських спортсменів. У грудні цікавим чином зійшлися в часі виступи наших атлетів у виді спорту літніх Олімпіад – плаванні, і зимових – біатлоні.

1. Михайло Романчук (плавання)
У румунському місті Отопені відбувся чемпіонат Європи-2023 з плавання на короткій воді.Український атлет Михайло Романчук зумів на цих змаганнях вибороти дві нагороди. Спочатку Ромачук у фінальному запливі на дистанції 1500 метрів вільним стилем фінішував третім. Це друга медаль для Романчука у кар’єрі на рівні чемпіонатів Європи на короткій воді. Першу він виборов ще у 2017 році – «золото» на цій же дистанції 1500 метрів вільним стилем. Українець на цьому чемпіонаті також фінішував третім на дистанції 800 метрів вільним стилем.
Варто відзначити, що виступ у на чемпіонаті Європи став Михайла Романчука першим за останні чотири місяці – востаннє український плавець виступав ще на чемпіонаті світу-2023, який закінчив без нагород. Романчук – один з українських плавців з виконаними нормативами на Олімпіаду-2024.

2. Олександр Желтяков (плавання)
18-річний Олександр Желтяков трішки не доплив до п’єдесталу пошани на чемпіонаті Європи 2023 року з плавання на короткій воді. Українець посів четверте місце на дистанції 200 метрів на спині, при цьому встановивши національний рекорд. Юний плавець вперше змагався на чемпіонаті Європи з плавання на короткій воді. Спортсмен виступив у чотирьох дисциплінах: 50, 100 та 200 м на спині, а також в естафеті 4×100 м комплексом. У змаганнях на 50 та 100 м Олександр Желтяков установив на цих дистанціях нові юніорські рекорди України. Крім того в естафеті Олександр у складі збірної посів сьоме місце з національним рекордом – 23.98 секунди. Желтяков також має виконаний норматив на Олімпіаду-2024.

3. Анастасія Меркушина (біатлон)
Після невиразного старту в новому сезоні у грудні нас нарешті потішили біатлоністи. Є сенс відзначити низку позитивних результатів. Анастасія Меркушина відзначилася на 3му етапі Кубка світу в швейцарському Ленцерхайде. У гонці переслідування Настя встановила новий рекорд для наших біатлоністів – у неї перший особистий фініш у топ-10 для українського біатлону у сезоні-2023/2024 в змаганнях Кубка світу. До слова, Меркушина вперше з березня 2019 року фінішувала у топ-10. Вона повторила свій другий найкращий результат у кар’єрі.

4. Ірина Петренко (біатлон)
У Ірини Петренко другий найкращий особистий результат серед українських біатлоністів у нинішньому сезоні Кубка світу. У тій же гонці переслідування на 3-му етапі в Ленцерхайде вона зуміла посісти 12-е місце, а якби наприкінці дистанції не підвела стрільба, могла б поборотися і за медалі (йшла на 4-му місці). До того ж Петренко наразі має найвищу позицію серед українських біатлоністів в індивідуальному заліку Кубка світу – 26-те місце.

5. Дмитро Підручний (біатлон)
32-річний біатлоніст – справжній капітан чоловічої збірної України. Через пошкодження він був змушений пропустити стартовий етап нового сезону. А вже на другому етапі на початку грудня в німецькому Гохфільцені Дмитро зумів у гонці переслідування показати кращий для української команди індивідуальний результат – 19 місце. На цьому ж етапі капітан посприяв у складі естафетної команди разом з Артемом Тищенком, Артемом Примою і Антоном Дудченко здобути почесне 5-те місце. Підручний також кращий серед українських біатлоністів-чоловіків в індивідуальному заліку Кубка світу – 34 позиція.

6. Юлія Джима (біатлон)
Ще одну знакову особу в сучасному українському біатлоні хотілося б відзначити. Юлія Джима, як і Підручний, пропустила старт сезону. Її повернення до складу жіночої збірної України у грудні сприяло зростанню показників і її подруг по командів. Українські біатлоністки значно покращили свої результати на останньому етапі Кубка світу в в Ленцерхайде. Та й 24 місце Юлії Джими в індивідуальній гонці – це найкращий для неї результат на Кубку світу від початку березня цього року.

7. Христина Дмитренко (біатлон)
Наступна відзнака – якоюсь мірою ще аванс. Але для цього є підстави. Христина Дмитренко вперше в кар’єрі фінішувала в очковій зоні особистих змагань Кубка світу з біатлону. В спринті швейцарського Ленцергайде українська біатлоністка посіла 27-ме місце. У гонці переслідування Христина з 29-ю позицією підтвердила не випадковість свого перебування у топ-30. Варто зазначити, що
24-річна Дмитренко проводить свій дебютний сезон на рівні Кубка світу.

8. Ольга Харлан (фехтування)
Жодного турніру без нагороди – під таким девізом розпочинає олімпійський сезон наша титулована шаблістка Ольга Харлан. У грудні 33-річна уродженка Миколаєва зійшла на другу сходинку п’єдесталу пошани Гран-прі в Орлеані Перемога над дворазовою чемпіонкою світу серед юніорів (2021) кореянкою Чон Ха Йон (15:13) у чвертьфіналі гарантувала українській спортсменці нагороду. Вона не зупинилася на досягнутому і далі взяла гору над досвідченою француженкою Сесілією Бердер (15:11). І лише у фіналі поступилася її співвітчизниці, дворазовій призерці Олімпіади-2020 Манон Апіті-Брюне (12:15).

9. Віталій Миколенко (футбол)
Якщо умовно спробувати визначити позитивні відгуки щодо українських футболістів в Англії, напевне, останнім часом найбільше це лунало на адресу Віталія Миколенка. Українець проводить дуже сильний сезон в «Евертоні». Статистичний портал WhoScored представив свою версію найкращих флангових захисників нинішнього сезону АПЛ за середньою оцінкою. Миколенко у тріці найкращих серед гравців усіх команд вищого дивізіону Англії.

10. Дарій Лукашенко, Анна Максименко (фехтування)
Традиційно не забуваємо про здобутки юних українських атлетів. Шабліст Дарій Лукашенко переміг в особистому заліку на етапі юніорського Кубка світу в турецькій Анталії. Чинний віце-чемпіон Європи серед юніорів Дарій Лукашенко раніше вже підіймався на п’єдестал Кубка світу серед юніорів, але вперше зумів дістатися найвищої сходинки.
На аналогічних змаганнях серед шпажисток, які проходили у німецькому Лаупгаймі, найсильнішою стала Анна Максименко.Для 16-річної львів’янки, яка вже сходила на п’єдестал чемпіонатів світу серед кадетів та юніорів, це перша в кар’єрі особиста медаль, і одразу золота, на етапах юніорського Кубка світу.

Команда
Чоловіча естафетна команда збірної України з біатлону
Ця відзнака одночасно ностальгія і надія на повернення колишніх здобутків. Востаннє кращого результату чоловіча збірна Україні на естафетах Кубка свіду досягала ще у березні 2020 року, коли здобула срібну нагороду на етапі в Нове Мєсто. Хочеться вірити у повернення досягнень.

Подія
Чемпіонат світу з гандболу серед жінок
Для нас це знаковий світовий форум, бо серед еліти жіночого світового гандболу після тривалої перерви була і національна команда України. Українська збірна востаннє пробивалася на змагання найсильніших жіночих гандбольних команд уже 14 років тому, у 2009-му. Збірна України на цьому чемпіонаті не змогла пробитися до чвертьфіналу змагань, але досвід отримано неціненний.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2023 році
Січень – Анастасія МЕРКУШИНА (біатлон)
Лютий – Анастасія НОВОСАД (фристайл)
Березень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика)
Травень – Артем ДОВБИК (футбол)
Червень – Ольга ХАРЛАН (фехтування)
Липень – Ольга ХАРЛАН (фехтування)
Серпень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Вересень – Каміла Конотоп (важка атлетика)
Жовтень – Ілля Ковтун (спортивна гімнастика)
Листопад – Дільшот Халматов (дзюдо)
Грудень – Михайло Романчук (плавання)