«Спортивна Честь України»

Вересень 2023 року

Перший осінній місяць, вересень, приніс нам відразу три чемпіонати світу, в яких здобували нагороди українські атлети – з важкої атлетики, боротьби та кульової стрільби. Також звично тішила своїми досягненнями у легкій атлетиці Ярослава Магучіх, а шанувальниеів спортивної гімнастики не могло не потішити повернення до змагань Олега Верняєва.

1. Каміла Конотоп (важка атлетика)
Каміла Конотоп відзначилася у вересні медальним хет-триком на чемпіонаті світу з важкої атлетики в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія). Українська спортсменка здобула три медалі у категорії до 59 кг. Конотоп у ривку показала результат 106 кг, програвши суперниці з Китаю лише 1 кг. Таким чином Каміла здобула «срібло», додавши до нього «бронзу» за 130 кг у поштовху. Це повторення особистого рекорду спортсменки. За сумою двох показників (236 кг) українка стала віце-чемпіонкою світу, поступившись лише китаянці Суо Шифан (243 кг).

2. Юлія Ткач (боротьба)
На чемпіонат світу з боротьби-2023, який пройшов з 16 по 24 вересня 2023 року в Белграді (Сербія), віце-чемпіонкою світу у ваговій категорії до 59 кілограмів стала Юлія Ткач. На шляху до медалі українка здобула перемоги над нейтральною спортсменкою Анастасією Сідєльніковою (5:4), норвежкою Отелі Хоі (5:0) та німкенею Єленою Бруггер (2:0). Лише у сутичці за золоту нагороду українка програла Чжан Ці з Китаю (1:4). Це 5-та медаль Юлії у кар’єрі на чемпіонатах світу (1 «золото», 2 «срібла», 2 «бронзи»).

3. Денис Баблюк, Ігор Кізима, Данило Даніленко (кульова стрільба)
Перемогою завершила збірна України чемпіонат світу з кульової та стендової стрільби, що проходив у столиці Азербайджану, Баку. У заключний день змагань і перший вересневий день осені на найвищу сходинку п’єдесталу зійшли Денис Баблюк, Ігор Кізима та Данило Даніленко у стрільбі з малокаліберної ґвинтівки по рухомій мішені на 50 м (перемінна швидкість). «Золото», яке виборола чоловіча команда, стало 14-ю нагородою України у Баку. Загалом у скарбничці збірної України – 7 золотих, 5 срібних, 2 бронзових медалей. І це друге місце у медальному заліку після Китаю (15-7-6).

4. Жан Беленюк (боротьба)
Український борець греко-римського стилю Жан Беленюк здобув бронзову медаль на чемпіонаті світу-2023 у Белграді. Разом з нагородою у ваговій категорії до 87 кг олімпійський чемпіон Токіо-2020 і срібний призер Ріо-2016 отримав і ліцензію на третю у кар’єрі Олімпіаду – у Парижі-2024.
Жан у чвертьфіналі зазнав поразки від чинного віце-чемпіона Європи та бронзового призера попередньої світової першості Алі Дженгіза з Туреччини (1:3). 32-річний український борець отримав шанс продовжити боротьбу у втішній сітці й скористався ним. Він переміг фінна Тоні Метсомякі (5:1), Жалгасбая Бердімуратова з Узбекистану (5:3), Нурсултана Турсинова з Казахстану (7:2) і здобув п’яту в кар’єрі медаль на чемпіонатах світу.

5. Ірина Коляденко (боротьба)
Відразу за корифеєм української боротьби, є необхідність відзначити відразу ще трьох наших майстрів на чемпіонаті світу 2023 з боротьби. «Бронзу «в олімпійській ваговій категорії до 62 кг, а разом з нею і ліцензію до Парижу-2024, здобула Ірина Коляденко. 25-річна борчиня з Ірпеня на шляху до медалі за технічними очками поступилася віце-чемпіонці Токіо-2020 Айсулуу Тинибековій із Киргизстану (2:2). Проте українка жодних шансів не залишила у втішній сітці досвідченій молдавській борчині Маріані Чердівару-Ешану (10:0), а у сутичці за бронзу німкені Луїзі Німеш (10:0). Це друга медаль світового гатунку після «срібла» у Нур-Султані-2019 для Ірини Коляденко, яка є дворазовою чемпіонкою Європи і бронзовою медалісткою Олімпіади-2020,

6. Ярослав Фільчаков (боротьба)
Український спортсмен Ярослав Фільчаков виборов «бронзу» у ваговій категорії до 82 кілограмів. Поступившись у чвертьфіналі іранцю Аліреза Азізхуну Мохмадіпіані (1:4), український спортсмен використав свій шанс у втішних сутичках. Спочатку впевнено здолав господаря килима Бранко Ковачевіча (9:0), а далі у вирішальній і рівній зустрічі за «бронзу» взяв гору над Міхаілом Браду з Молдови (1:1). Для Ярослава Фільчакова це друга нагорода на чемпіонатах світу, він є чинним віце-чемпіоном Європи. Торік на ЧС він також виборов бронзову нагороду.

7. Василь Михайлов (боротьба)
Чинний чемпіон Європи Василь Михайлов зійшов на третє місце п’єдесталу у ваговій категорії до 79 кг. Він повторив своє торішнє бронзове досягнення. Михайлов поступився у півфіналі Володимиру Гамкрелідзе із Грузії. Потім український борець у сутичці за «бронзу» переміг Болата Сакаєва із Казахстану.

8. Ярослава Магучіх (легка атлетика)
Ну, як без неї. Тим більше Ярослава Магучіх із місяця в місяць дає привід говорити про неї у захопленій тональності. У вересні українська спортсменка встановила рекорд сезону та виграла фінал Діамантової ліги-2023 з легкої атлетики, який пройшов у американському Юджині. Ярослава Магучіх подолала у другій спробі планку на висоті 2.03 м та встановила новий рекорд сезону в світі та стала тріумфатором Діамантової ліги. Ярослава здобула протягом року чотири перемоги на етапах Діамантової ліги і вдруге поспіль виграла головний приз легкоатлетичної серії у цій дисципліні.

9. Олег Верняєв (спортивна гімнастика)
Олімпійський чемпіон зі спортивної гімнастики Олег Верняєв здобув «золото» та «срібло» на Кубку світового виклику у турецькому Мерсіні. Це перші медалі з міжнародних стартів для спортсмена через тривалу перерву, пов’язану із дискваліфікацією. Верняєв переміг у вправах на паралельних брусах, а також здобув срібну нагороду у змаганнях на коні. За кілька днів по тому Олег на наступному етапі Кубка світового виклику в угорському місті Сомбатхей знову здобув «срібло» у вправах на коні.

10. Олександр Желтяков (плавання)
У вересні Олександр Желтяков став дворазовим чемпіоном світу серед юніорів на дистанціях 100 м та 200 м на спині, встановив дорослий та юніорський рекорди України, здобув олімпійську ліцензію та отримав звання найкращого спортсмена турніру серед чоловіків. Крім того, дніпрянин виборов «срібло» на 50 м на спині, ставши першим українцем, якому вдалося виплисти на цій дистанції з 25 секунд.

Команда
Збірна України з тенісу
Чоловіча збірна України з тенісу сенсаційно здолала (3:2) у матчі Кубка Девіса команду Колумбії, яка вважалася явними фаворитом у цьому протистоянні. Україна у світовому рейтингу Кубка Девіса посідала 36-те місце, Колумбія – 19-е. Тим не менш, збірна України (Олексій Крутих, Владислав Орлов, Ілля Білобородько, В’ячеслав Бєлінський) у напруженій боротьбі вперше з 2016 року виборола право грати в плей-офф за вихід до фінального турніру Кубка Девіса.

Подія
Вихід до 1/4 Євроволей-2023
На чоловічому чемпіонаті Європи з волейболу збірна України спромоглася дістатися чвертьфінальної стадії турніру.
Це вдруге повторення найкращого результату на рівні Євро волейбольної чоловічої збірної України за всю історію. Підопічні головного тренера українців Угіса Крастіньша грали за перший у своїй історії півфінал із Словенією, але поступилися супернику з рахунком 1:3. Як підсумував Крастіньш: «Гідно грали. Це успіх українського волейболу».

Жовтень 2023 року

У жовтні серед міжнародних змагань найвищого рівня варто виділити чемпіонат світу зі спортивної гімнастики. Серед тих, хто відзначився на цьому турнірі були й українські спортсмени. Варто також звернути увагу і на успіхи наших фехтувальників. Нарешті дали привід заговорити про них поважно українські футболісти-легіонери топових чемпіонатів Європи.

1. Ілля Ковтун (спортивна гімнастика)
Український атлет 20-річний Ілля Ковтун завоював срібну медаль у багатоборстві на чемпіонаті світу-2023 зі спортивної гімнастики, який відбувся у бельгійському Антверпені. Це найкращий результат в історії України в багатоборстві на гімнастичних чемпіонатах світу. Ковтун за сумою балів на 6 приладах набрав 84.998 й поступився лише Дайкі Хасимото із Японії (86.132). Український гімнаст Ілля Ковтун після здобуття срібної медалі поділився думками:»Це важкий час для моєї країни, тому це дуже особлива медаль. Надзвичайно важливо, що ми здобули тут командну квоту на Олімпійські ігри 2024».
Це друга медаль у кар’єрі для Ковтуна на чемпіонаті світу (у 2021 році виборов «бронзу» в багатоборстві).

2. Назар Чепурний (спортивна гімнастика)
Назар Чепурний приніс Україні на чемпіонаті світу 2023 року зі спортивної гімнастики в бельгійському Антверпені бронзову нагороду в опорному стрибку. Чепурний програв тільки британцеві Джейку Джерману («золото») і американцеві Хою Янгу («срібло»). Що цікаво, у боротьбі за бронзову нагороду Назар Чепурний випередив іншого українця, Ігоря Радівілова, який став четвертим.
Для Чепурного це перша в кар’єрі медаль на дорослих чемпіонатах світу. У серпні він завоював «золото» Універсіади.

3. Ольга Харлан (фехтування)
Ольга Харлан переможно відкрила олімпійський сезон, зійшовши на найвищу сходинку п’єдесталу пошани на турнірі серії Сателіт FIE з фехтування на шаблях, що проходив у турецькому Стамбулі.
Наша титулована спортсменка виграла спочатку шість боїв у групі, а потім ще п’ять у турі прямого вибування. Зокрема у чвертьфіналі з перевагою в один удар взяла гору над британкою Кейтлін Максвелл (15:14), у півфіналі змусила скласти зброю чемпіонку Європи та віце-чемпіонку світу-2022 Анну Башту з Азербайджану (15:10), а у фіналі, який перетворився на українське дербі, здолала подругу по команді Аліну Комащук (15:8)??

4. Аліна Полозюк (фехтування)
На найвищу сходинку п’єдесталу в жіночій рапірі на турнірі серії сателітів FIE у Стамбулі зійшла Аліна Полозюк. 21-річна вихованка миколаївської школи виграла у турі прямого вибування 6 поєдинків. Полозюк в 1/2 фіналу змусила скласти зброю румунку Емілію Корбу (12:10), а у фіналі виявилася сильнішою за італійку Марту Камміллетті (15:6).
Це друга в кар’єрі медаль на рівні Сателіта української рапіристки Аліни Полозюк.

5. Влада Харькова, Олена Кривицька, Дар’я Варфоломеєва (фехтуваня)
Збірна України з фехтування у складі шпажисток Влади Харькової, Олени Кривицької та Дар’ї Варфоломеєвої вибороли «срібло» на Кубку Європи, який проходить у Кальярі (Італія). Українки у фіналі турніру, який вважається аналогом футбольної Ліги чемпіонів, поступилися з рахунком 39:45 господарям турніру – команді Італії. У півфіналі українська команда здобула перемогу 45:26 над другою збірною України у складі Інни Бровко, Юлії Свистіль та Ксенії Пантелєєвої. Це тріо в підсумку посіло 4-е місце.

6. Андрій Погребняк, Максим Коржовой, Богдан Пнівчук,Євген Лазаренко (фехтування)
Бронзовими призерами командного Кубок Європи з фехтування, що проходив в італійському Кальярі, стали українські рапіристи Андрій Погребняк, Максим Коржовой, Богдан Пнівчук та Євген Лазаренко. Поступившись у півфіналі майбутнім віце-чемпіонам турніру – господарям доріжки італійцям на чолі з чинним чемпіоном Європи Філіппо Маччі (19:45), українські рапіристи «бронзу» вже не віддали. Вони не залишили шансів у поєдинку за третє місце британській команді (45:24).

7. Євген Балєвський (дзюдо)
Євген Балєвський виборов чемпіонське звання на Кубку Європи з дзюдо, що проходив у чеській Празі. Балєвський (понад 100 кг) здобув три яскраві перемоги іппоном і четверту дострокову в фіналі через неможливість суперника вийти на та тамі. Для 23-річного киянина це перше «золото» на Кубку Європи.

8. Дар’я Снігур (теніс)
Українська тенісистка Дар’я Снігур виграла турнір ITF 60 у Глазго (Шотландія). У матчі за титул українка у двох сетах переграла Мону Бартель із Німеччини – 2:0 (6:4, 6:4).
Для Снігур це була перша перемога на 60-тисячнику ITF, раніше вона двічі перемагала на 100-тисячниках. Усі перемоги були здобуті на хардових покриттях.

9. Михайло Мудрик, Артем Довбик (футбол)
Михало Мудрик довгоочікувано у жовтні відкрив лік своїм голам в Англії. Це сталося 2-го жовтня у матчі за Челсі проти «Фулхема». У цьому місяці Мудрик встиг забити ще й «Арсеналу».
Артем Довбик вперше у жовтні відзначився дублем за «Жирону» в матчі з «Альмерією». Артем став головним бомбардиром своєї команди, лідера іспанської Ла Ліги.

10. Данило Боснюк (бадмінтон)
Український бадмінтоніст Данило Боснюк здобув «бронзу» міжнародного рейтингового турніру Dutch Open 2023, що відбувся у місті Хертогенбос (Нідерланди). 23-річний атлет на шляху до нагороди здолав 1-у ракетку турніру Марка Кальюва та бронзового призера Європейських ігор-2015 досвідченого іспанця Пабло Абіана. Окрім нагород, на цих змаганнях розігрувалися важливі очки для кваліфікації на Олімпійські ігри 2024 у Парижі.

Команда
Волейбол. «Прометей» (Дніпро)
Дніпровський «Прометей» з першого місця в групі вийшов до
2-го етапу кваліфікації чоловічої Ліги чемпіонів з волейболу. Слобожанська команда здобула три перемоги в трьох матчах у турнірі першого раунду кваліфікації. Чемпіон України переміг ВаЛеПа (Фінляндія), «Хіпо Тіроль» (Австрія) та «Динамо Апелдорн» (Нідерланди). «Прометей» вперше у своїй історії змагається у найпрестижнішому європейському клубному турнірі – Лізі чемпіонів.

Подія
Національні чемпіонати
У жовтні, майже одночасно, стартували чергові національні чемпіонати популярних в Україні командних видів спорту. Почалися чемпіонати України з баскетболу (чоловічий і жіночий), з волейболу (чоловічий і жіночий), з гандболу (чоловічий і жіночий), з хокею. Життя триває.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2023 році
Січень – Анастасія МЕРКУШИНА (біатлон).
Лютий – Анастасія НОВОСАД (фристайл).
Березень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Артем ДОВБИК (футбол).
Червень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).
Липень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).
Серпень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).