«Спортивна Честь України»

Рейтинг серпня–2023

Настала черга попрощатися зі спортивним літом 2023 року, вшановуючи досягнення українських спортсменів у серпні. У фокусі уваги спортивних змагань цього періоду був чемпіонат світу з легкої атлетики, а також інші міжнародні змагання, чемпіонський боксерський бій, непересічне футбольне досягнення. Особливо варто відзначити благодійну спортивну акцію на підтримку України.

1. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
Ярослава Магучіх вперше в кар’єрі стала чемпіонкою світу зі стрибків у висоту. На змаганнях в Будапешті (Угорщина) українка здобула «золото» з результатом 2.01 метра.
Боротьба за золоту нагороду розгорнулася між Магучіх, та австралійками Оліслагерс і Паттерсон. 2.01 з першої спроби не перестрибнула жодна з майбутніх медалісток. Натомість другий стрибок реалізувала Магучіх, повторивши свій найкращий результат сезону та вийшовши на проміжне перше місце. Обидві австралійки врешті так і не стрибнули 2.01 метра – дебютне «золото» здобуває Магучіх!
Здолавши по ходу 1.97 метра, Ярослава ще й виконала олімпійський норматив. Та змагатиметься на літній Олімпіаді-2024 у Парижі.
Магучіх оформила чемпіонський дубль, додавши перемогу на ЧС-2023 до свого «золота» світової першості-2022 в приміщенні. Ярослава, бронзова олімпійська призерка Токіо-2020, і двічі зупинялася за крок від звання чемпіонки світу.
Магучіх також друга чемпіонка світу зі стрибків у висоту в історії України. Та перша – з 1999 року, коли в Севільї «золото» здобувала Інга Бабакова.

2. Олександр Усик (бокс)
Український боксер-супертяж Олександр Усик успішно захистив титули чемпіонасвіту в суперважкій вазі за версіями WBA Super, WBO, IBF та IBO. 26 серпня у польському Вроцлаві у головному бою 36-річний український боксер Олександр Усик (20-0, 13 КО) у 9-му раунді переміг технічним нокаутом 25річного британського боксера Даніеля Дюбуа (19-1, 18 KO).
Ключовий епізод стався у 5-му раунді. Дюбуа відверто пробив нижче поясу, й Усик тривалий час приходив до тями. Такої поведінки Олександр супернику не пробачив. У 7-му раунді Усик провів серйозні атаки та не відпускав суперника від канатів. Українець чудово провів цей відрізок. Дюбуа важко дихав та віддав весь простір супернику.
Перший нокдаун стався у 8-му раунді, коли Дюбуа став на коліно, а рефері відрахував. А у 9-му раунді бій було завершено на користь Усика.
Олександр Усик здобув 21-шу перемогу на профі-рингу, не зазнавши жодної поразки!

3. Марина Бех-Романчук (легка атлетика)
Марина Бех-Романчук здобула Україні срібну медаль чемпіонату світу з легкої атлетики в Будапешті. Представниця Хмельниччини вперше в кар’єрі стала віце-чемпіонкою у змаганнях з потрійного стрибка.
Вже з першої спроби у фіналі Бех-Романчук стрибнула на 15 метрів – другий найкращий результат українки в кар’єрі та особистий рекорд сезону. Стартовий стрибок також вивів українку на проміжне перше місце. Лише в шостому стрибку нашу атлетку перевершила головний фаворит змагань венесуелка, чинна чемпіонка світу Юлімар Рохас – стрибком на 15.08 метра.
На топ-рівні в потрійному стрибку Марина виступає з 2022 року. Попри це, їй вже вдалося стати у цій дисципліні чемпіонкою Євро-2022, виграти «золото» Європейських ігор-2023 та сім медалей на етапах Діамантової ліги. Марина перша українська медалістка чемпіонатів світу з потрійного стрибка з 2013 року. Тоді третє місце посіла Ольга Саладуха.
До того ж Бех-Романчук вдруге стає віце-чемпіонкою світу з легкої атлетики. У 2019 році вона виборола «срібло» в стрибках у довжину.

4. Олена Костевич (кульова стрільба)
Срібну нагороду на чемпіонаті світу з кульової стрільби, що відбувся у Баку (Азербайджан), Україні здобула чемпіонка та триразова бронзова медалістка Олімпійських ігор Олена Костевич.
На другу сходинку п’єдесталу 38-річна спортсменка з Чернігова зійшла у стрільбі зі стандартного малокаліберного пістолета на дистанції 25 метрів.
Кваліфікувавшись у фінальну вісімку з сьомим результатом, на першому етапі вирішальної стадії зуміла вийти в лідери, і у боротьбі з вибуванням дійшла до дуелі за «золото», де поступилася німкені Дорен Веннекамп (31:40), результат якої став повторенням світового рекорду.
Відзначимо, що для Олени Костевич це четверта індивідуальна медаль на чемпіонатах світу. Свою першу нагороду вона виборола 21 рік тому і продовжує тримати високий світовий рівень.

5. Андрій Ярмоленко (футбол)
4-го серпня в матчі 2-го туру Української прем’єр-ліги динамівець Андрій Ярмоленко на 31-й хвилині реалізував пенальті у ворота «Оболоні». Для футболіста цей гол став особливим. Таким чином, Андрій Ярмоленко довів число забитих голів в рамках вищого дивізіону чемпіонату України до 100. 33-річний Ярмоленко – шостий футболіст зі 100 голами в історії УПЛ. Для цієї звитяги Андрію знадобилося провести в складі київського «Динамо» 229 матчів. Згадаємо, що свій дебютний гол в еліті Андрій Ярмоленко забив у сезоні 2007/08.
До Ярмоленка лише один футболіст забивав 100 або більше голів в УПЛ за один клуб – Сергій Ребров теж у складі «Динамо» (113).
Рекорд за результативністю в чемпіонаті належить Максиму Шацьких (124). У топ-6 наразі Ярмоленко – єдиний з досі діючих гравців УПЛ.

6. Ірина Геращенко (легка атлетика)
Ірина Геращенко виборола п’яте місце у стрибках у висоту серед жінок у фінальних змаганнях будапештського чемпіонату світу з легкої атлетики.
Ірина Геращенко, вдруге в кар’єрі змагалася у фіналі світового легкоатлетичного форуму. П’яте місце – її другий найкращий результат на чемпіонатах світу.
Найбільшою медальним здобутком міжнародних топ-змагань для Ірини Геращенко залишається «срібло» чемпіонату Європи в приміщенні 2021 року. Одночасно українка була близькою до подіумів Олімпійських ігор-2020 (четверте місце), чемпіонатів світу та Європи 2022 року (четверте та п’яте місця відповідно).

7. Михайло Кохан (легка атлетика)
Михайло Кохан увійшов до топ-5 в метанні молота та повторив особистий рекорд на чемпіонатах світу.
ЧС-2023 став для Кохана вже третім. Кваліфікацію Михайло завершив з другим топ-результатом – 78.47 метра. Та автоматично пройшов до фіналу, виконавши відбірковий норматив (77 метрів). У фіналі заключна спроба на 79.52 метра після помилок від переслідувачів остаточно закріпила за Коханом п’яте місце.
П’яте місце – повторення особистого рекорду Кохана на чемпіонатах світу з легкої атлетики, яке він також посідав на ЧС-2019 у Досі. Лише вп’яте в кар’єрі Кохан кинув молота за позначку в 79 метрів. 79.59 – його четверта найкраща спроба в кар’єрі.

8. Олена Собчук (легка атлетика)
Українська легкоатлетка Олена Собчук на чемпіонаті світу в Будапешті здобула показника, який став для неї виконанням нормативу на Олімпіаду-2024 в Парижі. Спортсменка з України з найкращим результатом у кар’єрі фінішувала 10-ю (1:28:50) у фіналі спортивної ходьби на 20 кілометрів серед жіночих змагань.

9. Христина Погранична (художня гімнастика)
Відзначимо успіхи українських спортсменів на літній Універсіаді у китайському місті Ченду.
Христина Погранична здобула 2 «золота» і «срібло» у художній гімнастиці. 20 річна студентка Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського перемогла у вправах з обручем і зі стрічкою.
Христина також здобула срібну нагороду в індивідуальному багатоборстві.

10. Назар Чепурний (спортивна гімнастика)
Український спортсмен Назар Чепурний завоював золоту нагороду Універсіади 2023 року у гімнастичних змаганнях. Він переміг в опорному стрибку. 20-річний спортсмен виконав два стрибки з коефіцієнтом складності 5,6, і сумарно набрав 14,883 бала. Це був єдиний фінал України в спортивній гімнастиці на нинішній Універсіаді.

Команда
Команда Андрія Шевченка та Олександра Зінченка
5 серпня у Лондоні відбувся благодійний футбольний матч «Для відновлення України». Гра проходила на стадіоні «Стемфорд Брідж», який є домашньою ареною «Челсі». Головною метою було нагадати світу про вторгнення Росії в Україну. Крім того, було проведено збір коштів для відновлення Михайло-Коцюбинського ліцею у Чернігівській області, який потрапив під обстріл росіян.
У поєдинку брали участь «синя» та «жовта» команди, капітанами яких були Андрій Шевченко та Олександр Зінченко. У складі обох команд на поле виходили легенди світового футболу: Петр Чех, Фабіо Каннаваро, Жерар Піке, Кларенс Зеєдорф, Джанфранко Дзола, Самуєль Ето’О, Клод Макелеле, Єнс Леманн, Робер Пірес, Пер Мертезакер, Жерар Піке тощо.

Подія
Чемпіонат світу з легкої атлетики
Із 19 по 27 серпня у столиці Угорщини Будапешті відбувся 19-й чемпіонат світу з легкої атлетики. На світовій першості виступали 2187 атлетів із 202 країн. Під час змагань учасники розіграли 49 комплектів нагород.
Україну на чемпіонаті світу-2023 з легкої атлетики представлять 29 спортсменів у 12 дисциплінах: 18 жінок і 11 чоловіків. Наша збірна провела найуспішніший чемпіонат світу з легкої атлетики за останні 10 років у медальному заліку. Здобувши «золото» та «срібло» на ЧС-2023 з легкої атлетики, Україна посіла 14-е місце у медальному заліку турніру – це шостий найкращий результат в історії наших виступів на цьому рівні. Востаннє у топ-14 цього рейтингу «синьо-жовті» були у 2013 році, коли з чотирма нагородами (дві з них – «золото») посіли дев’яте місце.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2023 році
Січень – Анастасія МЕРКУШИНА (біатлон).
Лютий – Анастасія НОВОСАД (фристайл).
Березень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Квітень – Ілля КОВТУН (спортивна гімнастика).
Травень – Артем ДОВБИК (футбол).
Червень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).
Липень – Ольга ХАРЛАН (фехтування).