Міністерство молоді та спорту України оприлюднило список осіб, які порушили взяті зобов’язання щодо термінів повернення на територію України після закінчення спортивних заходів. Відповідний перелік, до якого потрапили 236 осіб, опубліковано на офіційному сайті Мінмолодьспорту.
Це спортсмени, які виїхали за кордон під час воєнного стану за спеціальним дозволом, але не повернулися після завершення спортивних заходів. Більшість із них не дуже відомі широкому загалу. Але є й такі про яких, напевне, ви чули. Найвідоміші серед них – футболісти, хокеїсти та баскетболісти. Зокрема, колишній півзахисник збірної України та низки вітчизняних футбольних команд Артем Громов (який зараз на контракті з ФК АЕК, Ларнака, Кіпр) і колишній гравець київського «Динамо» Владислав Кулач ( ФК «Зіря», Азербайджан), а також баскетболісти Андрій Кожем’якін і Олександр Кобець.
Знайшлося місце в переліку й для хокеїстів, які відстоювали честь України на недавньому Чемпіонаті світу-2023. У списку «неповерненців» нападник Дмитро Німенко, оборонець Пилип Пангелов-Юлдашев, нападник Євген Фадєєв. Також не повернулася до України й низка виконавців молодіжної збірної.
До України, як повідомляють в міністерстві, не повернулись після змагань чотири провідних шахісти, які входять до ТОП-10 національного рейтингу: Павло Ельянов, Юрій Криворучко, Олександр Арещенко та Кузубов Юрій.
Згадується член збірної України з фігурного катання Андрій Кокура.
Однак, звертає увагу, що серед порушників, зокрема, немає трьох українських футболістів, які взимку 2023 року оформили трансфери до європейських клубів: Михайла Мудрика («Челсі», Англія), Іллі Забарного («Борнмут», Англія) та Віктора Циганкова («Жирона», Іспанія).
Але щодо Віктора Циганкова,була інформація, що він є засновником благодійного фонду та виїхав з України через систему «Шлях».
У будь-якому разі, коментарів і тлумачень щодо конкретних персон із цього списку немає.
Було лише загальне пояснення в ефірі «Свобода» Матвія Бідного, заступника міністра молоді та спорту України:
«Це ті люди, які формально здійснили порушення, тому що вони залишилися там за кордоном поза межами тих офіційних спортивних заходів і тим часом, за яким вони мали повернутися відповідно за наказом міністерства. Була ситуація, коли приїхали до готелю, взяли таксі і просто далі поїхали десь у невідомому напрямку. Звісно, така поведінка не гідна члена національної збірної команди. Якщо ми бачимо, що це принципова позиція людини – не виходити на контакт, і це говорить про те, що я не буду повертатися, що хочете, то і робить. Ми бачимо, що ця людина нас ввела в оману», – сказав Матвій Бідний.
У Міністерстві молоді та спорту заявили про санкції проти спортсменів, які не повернулися з міжнародних змагань до України. Атлетів, що потрапили до переліку Міністерства молоді та спорту, виключили зі складу збірних. А зі спортсменами, які мали контракт з міністерством, угоди були розірвані в односторонньому порядку.
З іншого боку лунають заперечення і пояснення це якимсь непорозумінням. Або питання – чому до різних спортсменів різні Підходи.
Зокрема, вже відгукнувся один із звинувачених футболіст Артем Громов. 33-річний форвард кіпрського АЕКа прокоментував потрапляння до списку спортсменів-порушників від Мінмолодьспорту:
«Якщо чесно, я дуже здивований. Відразу постає питання, чому там є я та Кулач, але немає українських гравців, які взимку перейшли до клубів Англійської прем’єр ліги? Це одразу наводить на думку про якусь вибірковість.
Було б цікаво почути коментар Мінмолодьспорту з цього приводу. Якщо я щось порушив, то я вибачаюсь, але закон повинен бути один для всіх», – сказав Громов.
До речі, Артем Громов після закінчення цього сезону залишить кіпрський АЕК. Про це повідомляє офіційний сайт клубу з Ларнаки. Має це якесь відношення до зазначеної ситуації, чи ні – невідомо.
Чекаємо з приводу усіх «неповерненців» на додаткову інформацію і конкретику.
Підготував Антон КУЩ