Рейтинг серпня-2022
Останній відрізок літа приніс справжній ураган спортивного характеру, адже значна частина серпня ототожнювалася з великим чемпіонатом Європи – одразу в дев’яти різних дисциплінах: легка атлетика, велоспорт, спортивна гімнастика, тріатлон, академічна гребля, гребля на байдарках і каное, скелелазіння, пляжний волейбол і настільний теніс. На цьому об’єднаному турнірі в Мюнхені (Німеччина) ми назбирали купу нагород (15), поруч з якими треба згадати про наші медальні досягнення (17) на континентальній першості з водних видів спорту (Рим, Італія).
1. Олександр УСИК (професіональний бокс)
Хоча головним тріумфом українського спорту в серпні треба вважати непересічне досягнення Олександра Усика, якому вдалося захистити титули WBA, WBO, IBF в суперважкій вазі. У вересні минулого року український боксер сенсаційно переміг Ентоні Джошуа, ставши володарем трьох чемпіонських поясів. Реванш спочатку був запланований на весну 2022 року, але російська агресія змусила відкласти бій до 20 серпня. Тоді хлопці й зустрілися, причому тепер букмекери в ролі фаворита бачили нашого хлопця, який не розчарував.
В Джидді (Саудівська Аравія) довелося побачити яскравий двобій, коли за очками досить довго перемагав британець, однак останні раунди Усик провів максимально інтенсивно, змусивши суддів роздільним рішенням віддати перемогу саме Олександру – 113:115, 115:113, 116:112. Тепер українець дивиться на іншого британця – Тайсона Ф’юрі, який володіє титулом WBC. Якщо командам боксерів вдасться домовитися, то ми станемо свідками бою за звання абсолютного чемпіона світу в суперважкій вазі.
2. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
3. Марина БЕХ-РОМАНЧУК (легка атлетика)
Головним сегментом анонсованого МультиЄвро-2022 стали змагання найкращих легкоатлетів континенту. У цьому виді спорту нам вдалося здобути п’ять нагород, а на найвищій сходинці п’єдесталу пошани стояли Ярослава Магучіх та Марина Бех-Романчук. В секторі для стрибків у висоту Ярослава вважалася беззаперечною фавориткою, однак обмежитися легкою перемогою не вдалося. Українка подолала 1,95 м, що також зробила чорногорська спортсменка Марія Вуковіч, але за кількістю спроб на вершині класифікації все ж опинилася наша землячка.
Бех-Романчук на мюнхенській арені планувала здобути дві нагороди, але стрибки у довжину принесли українці тільки четверте місце. Зате Марина продемонструвала максимальний результат у потрійному стрибку, який нещодавно став другою рідною дисципліною атлетки. Чемпіонка змогла подолати 15-метровий рубіж, полетівши на 15,02 м, про що усі суперниці могли лише мріяти, тому реальної боротьби у фіналі не було.
4. Людмила ЛУЗАН (веслування)
5. Анастасія ЧЕТВЕРІКОВА (веслування)
Третє мюнхенське «золото» нам вдалося взяти в греблі на байдарках і каное, чим займалися Людмила Лузан та Анастасія Четверікова. Наші дівчата, зручно розташувавшись в каное, дуже швидко подолали 500 метрів, залишивши конкуренток далеко позаду. Лузан на цьому не зупинилася, вигравши два «срібла» вже в одиночному веслуванні. З другим результатом Людмила подолала дистанції 200 та 500 метрів, поступившись тільки суперницям з Іспанії.
6. Данило БОЛДИРЄВ (скелелазіння)
Доповнив нашу медальну картину найвищого ґатунку Данило Болдирєв, про роботу якого, є підозра, шанувальники українського спорту почули вперше. Це не дивно, адже українець займається досить екзотичним для нашої країни скелелазінням. І займається дуже успішно, адже на континентальній першості Болдирєву вдалося виграти «золото» у змаганні на швидкість. Нагорода дозволяє радіти зараз і дивитися з оптимізмом у майбутнє, адже скелелазіння буде входити в програму Олімпіади-2024.
7. Олексій СЕРЕДА (стрибки у воду)
8. Михайло РОМАНЧУК (плавання)
Тепер звертаємо увагу на столицю Італії, де на континентальній першості з водних видів спорту плавання принесло нам одну нагороду. Вже традиційно її автором став Михайло Романчук, який першим подолав дистанцію 1500 метрів, причому українець встановив новий національний рекорд – 14.36,10! Також максимальним досягненням в спорткомплексі Foro Italico відзначився Олексій Середа, для котрого стрибки у воду стали професією. Зі своїми професійними обов’язками українець впорався блискуче, вигравши суперечку на 10-метровій вишці. Також Олексій зміг дістатися до «срібла» у синхронних стрибках, коли на знайомій вишці його компаньйоном був Кирило Болюх. Ще одну нагороду такої ж якості Середа взяв у співпраці з Софією Лискун – це вже змішані змагання.
9. Артур ФЕЛЬФНЕР (легка атлетика)
Несподівано в рейтинг серпня увірвався Артур Фельфнер, який на чемпіонаті Європи посів п’ятнадцяте місце. Чому ж ми тоді про нього говоримо? Бо дивимося далеко вперед! І дивитися є на що, адже перед мюнхенським турніром українець здобув золоту нагороду на молодіжній світовій першості U-20 (Калі, Колумбія), метнувши спис на 79,36 м. У цій віковій групі наш земляк домінує, в поступово він повинен якісно перейти на дорослий рівень, адже особистий рекорд Артура становить 84,32 м. Якби Фельфнер показав такий результат в Мюнхені, то він розташувався б поруч з п’єдесталом пошани.
10. Андрій ПРОЦЕНКО (легка атлетика)
У Німеччині Андрій Проценко в секторі для стрибків у висоту здобув лише бронзову нагороду з показником 2,27 м. Але не варто забувати, що вже після континентальної першості наш хлопець виграв престижний етап «Діамантової ліги» в Лозанні, а рівень конкуренції на швейцарській території точно не поступався чемпіонату Європи.
Українські медалі на МультиЄвро-2022 (15)
«Золото» (4)
Данило Болдирєв (скелелазіння, на швидкість)
Ярослава Магучіх (легка атлетика, стрибки у висоту)
Марина Бех-Романчук (легка атлетика, потрійний стрибок)
Людмила Лузан, Анастасія Четверікова (веслування на байдарках і каное, каное-двійка, 500 м)
«Срібло» (5)
Ілля Ковтун (спортивна гімнастика, бруси)
Вікторія Ткачук (легка атлетика, 400 м з/б)
Олена Старікова (велоспорт, трек, гіт, 500 м)
Людмила Лузан (веслування на байдарках і каное, каное-одиночка, 200 м)
Людмила Лузан (веслування на байдарках і каное, каное-одиночка, 500 м)
«Бронза» (6)
Олена Старікова (велоспорт, трек, кейрін)
Анна Рижикова (легка атлетика, 400 м з/б)
Андрій Проценко (легка атлетика, стрибки у висоту)
Ігор Радівілов (спортивна гімнастика, опорний стрибок)
Людмила Бабак (веслування на байдарках і каное, каное-одиночка, 5000 м)
Дарина Верхогляд, Наталія Довгодько, Катерина Дудченко, Євгенія Довгодько (академічне веслування, парна четвірка, 2000 м)
Команди
Збірна України з шахів (жінки)
Всесвітня шахова Олімпіада виявилася щасливою для українських дівчат, які на високому рівні пройшли турнірну дистанцію, претендуючи на медаль. Здавалося, що нам доведеться тішитися після «срібного» успіху, але на фініші несподівано програла збірна Індії. Наші конкурентки, ймовірно, у вирішальний момент перехвилювалися на рідній землі, тому в Ченнаї перемогли: Марія Музичук, Ганна Музичук, Ганна Ушеніна, Наталія Букса, Юлія Осьмак (тренер – Михайло Бродський).
Збірна України з артистичного плавання
Знову повертаємося до чемпіонату Європи з водних видів спорту, фіксуючи той факт, що на турнірі ми здобули 17 нагород (10-6-1)! Купу золотих медалей нам вдалося взяти в артистичному плаванні, де двічі виблискувала Марта Федіна в технічній та довільній програмах. За такою ж схемою дві найпрестижніші нагороди взяли Марина Алексіїва та Владислава Алексіїва. Ще чотири медалі ідеальної якості ми здобули в групових вправах (довільна, технічна, комбінація, хайлайт).
Українські медалі на ЧЄ-2022 з водних видів спорту (17)
«Золото» (10)
Олексій Середа (стрибки у воду, 10 м)
Михайло Романчук (плавання, 1500 м вільний стиль)
Марта Федіна (артистичне плавання, соло, технічна програма)
Марта Федіна (артистичне плавання, соло, довільна програма)
Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва (артистичне плавання, дует, технічна програма)
Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва (артистичне плавання, дует, довільна програма)
Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська (артистичне плавання, команда, технічна програма)
Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська (артистичне плавання, команда, довільна програма)
Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська (артистичне плавання, команда, комбінація)
Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська (артистичне плавання, команда, хайлайт)
«Срібло» (6)
Софія Лискун (стрибки у воду, 10 м)
Антоніна Вишиванова (хай-дайвінг, 20 м)
Софія Лискун, Олексій Середа (стрибки у воду, 10 м мікст)
Софія Лискун, Ксенія Байло (стрибки у воду, 10 м синхрон)
Олексій Середа, Кирило Болюх (стрибки у воду, 10 м синхрон)
Ксенія Байло, Кирило Болюх, Вікторія Кесар та Данило Коновалов (стрибки у воду, команда)
«Бронза» (1)
Олександр Горшковозов, Олег Колодій (стрибки у воду, 3 м синхрон)
Подія
Старт футбольного сезону
Останній відрізок літа став періодом відродження українського футболу клубного рівня. Після восьмимісячної перерви, 23 серпня, відновилися ігри в українській Прем’єр-лізі, де вдалося зберегти звичний кількісний склад – 16 команд, але «Десну» та «Маріуполь» замінили «Металіст» і «Кривбас». Не дуже смачною родзинкою першості стали особливі правила безпеки, що змушували переривати матчі під час повітряних тривог, з чим ми зіштовхнулися досить швидко.
А приємним моментом чемпіонату міг стати єдиний телевізійний пул, на який розраховував канал Setanta Sports. Цей ресурс, намагаючись задовольнити усі клуби, деякі ігри показував у вільному доступі в інтернеті, а також не забуваємо про 16,2 мільйона доларів, які канал віддав за права на показ трьох сезонів. Однак навіть в такій ситуації знайшлися клуби, що вирішили залишитися на «плюсах» – «2+2» та УНІАН. Проти більшості пішли «Динамо», «Дніпро-1», «Зоря», «Металіст» та «Рух». Українська Прем’єр-ліга збиралася штрафувати ці колективи, однак вони завчасно звернулися в Печерський районний суд Києва, який заборонив будь-яким чином перешкоджати діям п’яти команд. Вони тепер цілком легітимно можуть співпрацювати з «плюсами». Однак УПЛ буде оскаржувати це рішення…
Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» у 2022 році
Січень – Дмитро ПІДРУЧНИЙ (біатлон).
Лютий – Олександр АБРАМЕНКО (фристайл).
Березень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Квітень – Богдан ЯДОВ (дзюдо).
Травень – Анжеліка ТЕРЛЮГА (карате).
Червень – Влада ХАРЬКОВА (фехтування).
Липень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Серпень – Олександр УСИК (професіональний бокс).