«Спортивна Честь України»

Рейтинг червня–2022

Перший відрізок літа виявився надзвичайно насиченим на спортивні події найвищого ґатунку. Спочатку були континентальні першості з важкої атлетики та фехтування, а кінець місяця відзначився чемпіонатом світу з водних дисциплін. Також треба згадати п’ять етапів «Діамантової ліги» в легкій атлетиці, а величезна вишня на відомому кондитерському виробі – це змагання футбольних збірних усіх «вагових категорій».

1. Влада ХАРЬКОВА (фехтування)
На головний турнір Європи Влада Харькова їхала з певними досягненнями, але мова не йшла про дорослий рівень. У 2016 році українка виграла «бронзу» на юніорській першості континенту, а через три роки було командне досягнення того ж рівня у командних змаганнях. До наступної вершини Влада, як виявилося, знову йшла три роки, однак в Анталії наші землячці вдалося здобути поки що найбільшу звитягу у своїй кар’єрі!
З безвідмовною шпагою Харькова дуже впевнено пройшла усю турнірну дистанцію, відчувши певні труднощі лиже у двох сутичках. На стадії 1/8 фіналу Влада переграла на той момент ще чинну віце-чемпіонку континенту Марі-Флоранс Кандассамі з Франції – 15:11. Також непростим став фінал, у якому досить довго українка мала лише мінімальну перевагу (8:7, 10:9), але вирішальний відрізок двобою Харькова провела значно краще, ніж дворазова чемпіонка планети Росселла Ф’ямінго – 15:10.
Згадані дівчата з Франції та Італії все ж змогли фінішувати вище Влади, але це вже мова йде про командну першість, де Кандассамі з колегами дійшла до вершини, а Ф’ямінго допомогла своїй команді взяти «срібло». У півфіналі наших дівчат зупинив саме французький колектив, але після цього Харькова, Яна Шемякіна, Юлія Свистіль та Інна Бровко вибороли «бронзу», зупинивши швейцарську команду.
Треба відзначити, що ще дві нагороди на турецькій землі ми також здобули на командному рівні. Друге місце у змаганні шаблістів посіли: Андрій Ягодка, Юрій Цап, Богдан Платонов та Василь Гумен. А вже в останній день турніру голосно про себе нагадали шаблістки, яким вдалося отримати «бронзу». Над розв’язанням цієї задачі працювали: Ольга Харлан, Юлія Бакастова, Олена Кравацька та Олена Вороніна. Чотири нагороди дозволили нам бути третіми у медальному заліку Євро-2022, а вище України розташувалися вже знайомі нам збірні Італії та Франції.

2. Ірина ДЕХА (важка атлетика)
3. Марія ГАНГУР (важка атлетика)
Ще краще Україна виступила на континентальній першості з важкої атлетики, на якій ми сім разів стояли на п’єдесталі пошани (2-4-1), а такий результат говорить про другу сходинку медального рейтингу, де з відчутною перевагою перемогла Болгарія (5-1-2). Максимальним результатом у столиці Албанії запам’яталася Ірина Деха, яка, відверто кажучи, була фавориткою у ваговій категорій до 81 кг. У ривку Ірина дала собі раду з солідною вагою – 116 кг, тому вже на цьому етапі майже все було зрозуміло, адже найближча конкурентка підняла на вісім кілограмів менше. В поштовху Деха теж все зробила правильно, а сума українки склала 253 кг (116 + 137). Що стосується найближчої конкурентки, то це була ще одна наша землячка Аліна Марущак, яка взяла «срібло» з результатом 235 кг (108 + 127).
Ще одне «золото» нам принесла Марія Гангур (до 64 кг), якій довелося похвилюватися, адже суперниці також демонстрували хороші показники. Українка в сумі взяла 222 кг (102 + 120), здобувши основну перевагу у ривку, що доводить результат «срібної» туркені – 219 кг (99 + 120). На фініші турніру Нюрай Гюнгур намагалася зробити переможний поштовх на 124 кг, однак це була невдала спроба, а після цього вже не було сумнівів у перемозі української спортсменки.
Ще три срібні нагороди також здобули наші дівчата: Ангеліна Ломачинська (до 49 кг) – 167 кг (80 + 87), Каміла Конотоп (до 55 кг) – 207 кг (94 + 113), Анастасія Манєвська (до 87 кг) – 237 кг (107 + 130). Чоловіча команда в Тирані відзначилася лише однією медаллю – «бронзу» здобув Дмитро Вороновський (до 55 кг), який показав результат 242 кг (108 + 134).

4. Олексій СЕРЕДА (стрибки у воду)
На чемпіонаті світу з водних видів спорту одразу на три нагороди претендував Олексій Середа, який насправді міг забрати максимальний врожай. У особистій першості на 10-метровій вишці 16-річний українець посів лише шосту сходинку, а причина невдачі прихована у вкрай невдалій четвертій спробі, а от інші стрибки нашого хлопця тягнули на медальний рівень.
Ще ближче Олексій підійшов до п’єдесталу пошани у синхронних стрибка з Кирилом Болюхом. Українці опинилися на четвертій позиції, не зумівши досягнути поставленої мети у стрибку з найвищим коефіцієнтом складності (3,7). У цій спробі Олексій та Кирило отримали 67,71 бала, а от «бронзові» канадці за стрибок такої ж складності стали багатшими на 84,36. От і маємо майже 17 балів різниці лише за підсумками однієї спроби. А що ж там у підсумковому протоколі? Фактично з тією ж перевагою представники Північної Америки випередили українців (417,12 проти 396,27).
До нагороди у Будапешті юний Середа дійшов тільки в змаганні змішаних дуетів, отримавши якісну допомогу від Софії Лискун. Конкурувати ми не могли лише з бездоганною китайською парою, а у напруженій суперечці за «срібло» Олексій та Софія з невеликою перевагою обійшли хлопця і дівчину зі Сполучених Штатів Америки (317,01 проти 315,90).

5. Михайло РОМАНЧУК (плавання)
Дві бронзові медалі у столиці Угорщини взяв Михайло Романчук, який демонструє стабільно високі результати на дистанціях 800 м та 1500 м вільним стилем. Однак ці дисципліни на світовій першості принесли українцю одну «бронзу» – на 800-метрівці (7.40,05). Випередили Михайла тільки американець Боббі Фінке (7.39,36) та німець Флоріан Веллбрук (7.39,63).
А де ж друга нагорода? Річ у тому, що тепер Романчук захотів опанувати плавання на відкритій воді, зазіхнувши на 5 км та 10 км. «Десятка» принесла лише шосту сходинку, а от на вдвічі коротшій дистанції Михайло посів третє місце (53.13,90), програвши нашому знайомому Веллбруку (52.48,80) та італійцю Грегоріо Пальтріньєрі (52.52,70).

6. Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика)
7. Марина БЕХ-РОМАНЧУК (легка атлетика)
8. Анна РИЖИКОВА (легка атлетика)
9. Ірина ГЕРАЩЕНКО (легка атлетика)
10. Юлія ЛЕВЧЕНКО (легка атлетика)
Чемпіонат світу з легкої атлетики ще попереду, а у червні пройшли п’ять етапів «Діамантової ліги» (Рабат, Марокко; Рим, Італія; Осло, Норвегія; Париж, Франція; Стокгольм, Швеція), на яких ми здобули дванадцять нагород. Одразу варто відзначити, хто зміг показати результат у першій трійці: Ярослава Магучіх – 2 (2-0-0), Марина Бех-Романчук – 2 (1-1-0), Анна Рижикова – 3 (0-1-2), Ірина Геращенко – 3 (0-2-1), Юлія Левченко – 2 (0-1-1).
Цифри показують, що найкращі результати в активі Магучіх, яка звикла стрибати у висоту. Ярослава виграла турніри в Марокко та Франції, а от у столиці Швеції українка посіла лише п’яте місце. Її колеги по цеху на стокгольмській арені не мовчали, а взяли «срібло» та «бронзу», чим відзначились Левченко та Геращенко відповідно. Однак раніше, у Рабаті та Парижі, успішніше виступала Геращенко – двічі стала другою, а Левченко вдовольнилася лише французькою «бронзою».
В секторі для стрибків у довжину Бех-Романчук прогнозовано стала другою у Швеції, а от приємно здивувала наша землячка у Римі, де їй вдалося виграти «золото» з дуже хорошим результатом – 6,85 м, причому за спиною залишилася принципова суперниця Малайка Міхамбо (Німеччина)! Доповнити медальну картину вдалося Анні Рижиковій, яка теж стрибає, але лише через бар’єри, коли долає дистанцію 400 метрів. Українка друге місце посіла в Осло, а на етапах «Діамантової ліги» в Римі та Стокгольмі вдалося відзначитися бронзовими нагородами.

Команда
Збірна України з артистичного плавання
Згаданий чемпіонат світу з водних видів спорту виявився найвдалішим для нас за всю історію українського спорту – десять нагород (2-6-2). Основний медальний доробок став результатом роботи оновленої команди з артистичного плавання, де частково пройшла зміна поколінь. Два «золота» у комбінації та хайлайті нам принесли: Марта Федіна, Марина Алексіїва, Владислава Алексіїва, Вероніка Гришко, Софія Мацієвська, Олеся Деревянченко, Ангеліна Овчиннікова, Валерія Тищенко, Анастасія Шмоніна, Дарина Мошинська, Амелія Волинська. Ці ж дівчата здобули срібну нагороду у довільній програмі.
Також двічі друге місце посіла Федіна у сольних виступах – технічна та довільна програми. Тією ж дорогою у змаганні дуетів пішли Марина Алексіїва та Владислава Алексіїва, які також стояли на другій сходинці п’єдесталу пошани за підсумками «техніки» та довільного виступу.

Подія
Злети та падіння українського футболу
Футбол у червні приніс нам цілий оберемок різних емоцій. Звісно, що основними були ігри національної збірної, яка намагалася пройти у фінальну частину чемпіонату світу-2022. Для цього треба було пройти два випробування, але розв’язати цю задачу не вдалося. Спочатку в Глазго ми перемогли Шотландію (3:1), але потім поступилися у Кардіффі збірній Уельсу (0:1), яка й поїде в Катар. Після цього команда Олександра Петракова провели три зустрічі в рамках Ліги націй УЄФА-2022/23: у двох матчах з Ірландією українці перемогли та зіграли внічию (1:0, 1:1), а зовсім не було проблем у суперечці з Вірменією (3:0). Треба відзначити, що дві домашні зустрічі наші хлопці провели у Польщі, орендувавши головний стадіон міста Лодзь.
Тим часом молодіжна збірна України (U-21) закрила груповий етап відбірної кампанії Євро-2023. На фініші турніру підопічні Руслана Ротаня переграли Фарери та Північну Македонію (по 4:0), а потім була ефектна нічия з лідером групи – Францією (3:3). Якби ми здобули тоді перемогу, то стали б найкращою другою збірною кваліфікаційного циклу, яка напряму пройшла на континентальну першість. На жаль, одного очка «синьо-жовтим» не вистачило, тому доведеться провести матчі плей-офф зі Словаччиною. Хто здобуде перемогу 23 та 27 вересня, той поїде на Евро-2023 (U-21).
На початку червня юнацька збірна України (U-19) намагалася пройти у фінальну частину Євро-2022, який стартував одразу після відбору. Команда Володимира Єзерського спочатку перемогла Норвегію (3:2), потім зіграла внічию з Сербією (1:1), а наостанок вдалося переграти Нідерланди (2:1). На жаль, цього не вистало для першої сходинки класифікації, причому серби нас обійшли не за очками, особистими зустрічами, різницею голів чи забитими м’ячами, оскільки усі ці показники виявилися однаковими. Вирішальним став дисциплінарний фактор: у Сербії 10 попереджень у трьох матчах, а наші хлопці отримали 13 жовтих карток… Тому ми залишилися без Євро-2022 (U-19), де нещодавно перемогли англійці.

Лауреати рейтингу «Спортивна Честь України» в 2022 році
Січень – Дмитро ПІДРУЧНИЙ (біатлон).
Лютий – Олександр АБРАМЕНКО (фристайл).
Березень – Ярослава МАГУЧІХ (легка атлетика).
Квітень – Богдан ЯДОВ (дзюдо).
Травень – Анжеліка ТЕРЛЮГА (карате).
Червень – Влада ХАРЬКОВА (фехтування).