Спогади й реалії

Груповий етап

Щодо іншого українського єврокубкового представника, «Динамо» в Лізі Європи, теж є бажання вдатися до аналогій. Тільки історичних, минулих часів. Перед матчем динамівців з «Вікторією» мав необачність переглянути архівне відео гри тодішнього «Динамо» 1975, 1986, 1999 років. Проти «Баварії», «Атлетіко», «Барселони». Футбол давно минулих днів, але яка швидкість, яка техніка, яке завзяття у динамівському виконанні тих часів. Ніхто не топчеться на місці, тільки у русі, тільки обличчям, а не одним місцем, до воріт, постійні відкриття партнерів і точність виконання. Тодішні покоління «Динамо» виходили на поле вигравати поєдинок, а в нинішніх мета – зіграти матч. Відчуваєте різницю.

28 листопада
«ДИНАМО» (Київ) – «ВІКТОРІЯ» П (Чехія) – 1:2 (0:0)
Голи: Кабаєв (90+5) – Видра (55), Шульц (90).

На тлі таких ностальгічних спогадів і порівнянь якось недоречним виглядають спроби в сучасних динамівських єврореаліях докладно аналізувати тактичні побудови, ігрові схеми, кадрові експерименти і ротації. Бо немає відповіді на просте, але основне питання – а заради чого? Щоб було?

МАТЧ

Олександр Шовковський знов проявив схильність, як в тому анекдоті, «переставляти ліжка». Ну, вийшло «Динамо» в п’ять захисників, чи додало це міці і надійності в обороні, коли той же Крістіан Біловар, мабуть, з незвички перетворився у «блукаючого захизника»? Інколи з користю, інколи – ні, як вийде. Чехи вже на початку матчу по господарськи примусили добре попрацювати Георгія Бущана. «Вікторія», звісно, не та команда, яка здатна закрити й таке «Динамо» біля своїх воріт, гра перейшла в неквапливу рівну футбольну боротьбу, суперники інколи обмінювалися небезпечними моментами біля чужих воріт. Виходили на хороші ударні позиції Віталій Буяльський і Микола Шапаренко, тільки удари були не такі хороші, як позиції, і воротар «Вікторії» з ними впорався.
На початку другого тайму «Динамо» забило, але цього разу офсайдні правила футболу завадили Костянтину Вівчаренку вписати своє ім’я в динамівську історію Ліги Європи-2024 як голевого першопрохідця. Все ж таки «Вікторія» виявилася вправнішою, на 55-й хвилині Матей Видра з напівкола штрафного майданчика точно і за всіма правилами спрямував м’яч низом у дальній кут «Динамо». А на останній хвилині основного часу «Вікторія» закріпила свою вікторію у матчі, коли Павел Шульц з меж карного, і знову без перешкод динамівських захисників, потужно пробив у кут воріт Бущана.
Все ж таки футбольний бог змилостився над динамівціями і подарував насамкінець матчу їм маленьку радість, підкоригувавши так буцу Владислава Кабаєва, що м’яч після чергової простої подачі за немислимою траєкторію шикарно красиво влетів у самісіньку дев’ятку воріт «Вікторії». Гольовий почин «Динамо» в турнірі відбувся. І на тому дякуєм.
Після п’яти турів «Динамо» посідає останнє, 36-те місце у загальній турнірній таблиці основного раунду Ліги Європи, залишаючись єдиною командою турніру, яка ще не набрала жодного очка.
Починав цей огляд з екскурсу в приємні футбольні спогади. І закінчу на історичній, але не дуже приємній, ноті. Вперше в історії «Динамо» стартує у груповому раунді єврокубків з п’яти поразок поспіль. За спостереженням статистиків, кияни повторили другий найгірший результат українських клубів на старті єврокубків – зрівнялись з «Карпатами», які у сезоні-2010/2011 зазнали п’яти поразок поспіль теж у Лізі Європи. Більше на груповому етапі програв лише «Металіст» – шість поєдинків в сезоні-2014/2015, і знову у Лізі Європи. Якийсь нефартовий для нас єврокубок, а динамівцям у ньому цього сезону грати ще три матчі.

ТУРНІРНА СИТУАЦІЯ

«Динамо» зберегло теоретичні шанси на вихід у 1/16 фіналу плей-оф Ліги Європи, для цього треба виграти всі 3 матчі, що залишилися: проти «Реала Сосьєдад», «Галатасарая» та РФШ, або, якщо дуже пощастить, можна проскочити з 7-а очками. Шансів потрапити до топ-8 київська команда вже не має навіть теоретичних. Але немає й лиха без добра. Якщо «Динамо» в наступному турі програє і «Реалу Сосьєдаду», то надалі може спокійно і цілеспрямовано, на відміну від того ж «Шахтаря», готуватися до продовження чемпіонату УПЛ, а січневі матчі Ліги Європи вже використовувати у контексті цієї підготовки.
Топ-8 клубів турніру вийдуть у стадію 1/8 фіналу. Команди, які займуть місця з 9-го до 24-го, візьмуть участь у 1/16 фіналу. 12 найгірших команд попрощаються з єврокубками.

Наступний календар динамівців у Лізі Європи:
12 грудня. «Реал Сосьєдад» (Іспанія) – «Динамо».
21 січня. «Галатасарай» (Туреччина) – «Динамо».
30 січня. «Динамо» – РФШ (Латвія).