Спаринг та втрата

Міжсезоння

Понеділок, 25 липня, став напрочуд активним днем для «Шахтаря». Товариський матч з авторитетним нідерландським «Аяксом» треба вважати позитивним актом (навіть з врахуванням поганого результату), а от безоплатна втрата одного з ключових виконавців стала проблемою.

В ОДНІ ВОРОТА
Перед грою з провідним колективом Нідерландів в основну групу гравців влився півзахисник Артем Бондаренко, якого вже не хвилює незначне ушкодження. Також готовий до великих випробувань Сергій Кривцов, але наставник Ігор Йовічевіч вирішив перестрахуватися, тому захисник 25 липня не брав участі у товариській грі. По індивідуальному графіку все ще працюють захисники Мар’ян Фарина та Микола Матвієнко, а також старанно набирає форму нападник Лассіна Траоре. Гравець збірної Буркіна-Фасо залишається лише одним з двох іноземців у складі донецької команди, а другий легіонер – це хорват Невен Джурасек, якого клуб нещодавно придбав у загребського «Динамо».
На минулому тижні «гірники» провели дебютний спаринг літнього міжсезоння, зігравши внічию 3:3 з «Фортуною» – однією з найгірших команд чемпіонату Нідерландів. А у понеділок «оранжево-чорні» зустрілися з лідером згаданої країни, який у попередньому сезоні виграв чемпіонат Нідерландів, випередивши ПСВ лише на два очки. А от у фінальній грі національного Кубка представники Ейндховена взяли гору – 2:1.
Саме ці колективи зовсім скоро, 30 липня, розіграють Суперкубок країни, а 6 серпня «Аякс» проведе першу зустріч внутрішньої першості, коли суперником чемпіона стане наша знайома «Фортуна». Якщо дивитися на графік амстердамців, то вже зараз вони повинні бути готові на 100%, а в такому випадку вага звітного спарингу була дуже високою – для розуміння того, на що здатен українізований «Шахтар»… Також і для «Аякса» це була гарна перевірка, адже команда влітку залишилася без наставника Еріка Тен Хага, який пішов в англійський «Манчестер Юнайтед». Новим тренером чемпіона Нідерландів став ще один місцевий спеціаліст Альфред Схредер, який раніше входив в штаб іспанської «Барселони» та очолював відомий бельгійський клуб «Брюгге».
Гравці українського клубу вже традиційно грали в футболках без прізвищ, а замість них з’явилися назви міст, які найбільше постраждали через російську агресію: Ірпінь, Волноваха, Чернігів, Охтирка, Миколаїв, Харків, Херсон, Буча, Маріуполь… На жаль, цей перелік дуже великий – занадто великий, аби вистачило на футбольному полі 23-х гравців, які виходили на поле с синьо-жовтими стягами. І усі наші хлопці зараз фактично лише починають підготовку до нового сезону, який в Україні стартує 23 серпня. А також не треба забувати, що й в «Шахтарі» нещодавно почав роботу новий наставник.
Зібравши усі відомі факти, народилося нехитре припущення, що гра буде проходити з перевагою господарів поля, які приймали «гірників» на своєму стадіоні за підтримки вболівальників. Припущення, на жаль, виявилося правильним: «Аякс» грав першим номером, а ми переважно сподівалися на контратаки. Такий характер зустрічі не завжди приносить користь активному колективу, адже надійна оборона цілком може перекусити позиційні атаки, однак у нашому випадку гольові моменти поблизу володінь Анатолія Трубіна та Андрія Пятова виникали часто. Про це також нагадує приємна для нідерландської команди статистика: удари – 22 проти 6, у площину воріт – 10 проти 2, кутові – 12 проти 1.
Досить довго нам вдавалося уникати проблем, за що треба сказати слова вдячності воротарю та захисникам, які відчайдушно виправляли свої помилки, блокуючи удари гравців «Аякса». А в окремих випадках підопічні Схредера пробивали не дуже влучно. Наші контратаки при цьому помирали ще в середині поля, тому звернути увагу треба лише на удар головою Олексія Кащука, але м’яч прийшов до рук голкіпера.
А що ж з голом Михайла Мудрика? Тоді про осмислену наступальну дію мова не йшла, оскільки реактивний Михайло просто оббіг свого опікуна, якого ніхто не встиг підстрахувати, тому хавбек в останній фазі індивідуального спурту просто переграв воротаря. Господарі позиційно атакували з певними елементами різноманітності, намагаючись використовувати і тонкі передачі, і простріли з флангів, і навіси. Саме подача з лівого краю та скидка дозволила Душану Тадичу вразити пусті ворота «Шахтаря».
В другому таймі на полі було ще більше умовних резервістів донецької команди, які епізодично контролювали м’яч, але реального просування до воріт «Аякса» не було, тому основне запитання не тішило: чи пропустимо ми ще? Пропустили… Другий м’яч у наші ворота забив Стівен Бергейс, якому відчутно допоміг рикошет від ноги нашого гравця. Ближче до фінального свистка ми отримали третій гол, коли Мохаммед Кудус влучно пробив з лінії штрафного майданчику.
Вже йшла мова про те, що зараз команди знаходяться на різних етапах міжсезонної підготовки, тому характер гри і результат не повинні хвилювати. Тим паче що в чемпіонаті України у «Шахтаря» не буде суперників такого рівня, але при цьому ми отримали орієнтир на груповий етап Ліги чемпіонів, де якраз й гратимуть дуже сильні колективи.

ВІЛЬНИЙ СОЛОМОН
А що там з трансферами? «Гірники» в понеділок вже офіційно втратили Манора Соломона, який був одним з головних трансферних активів команди. Звісно, усі розуміли, що талановитий гравець збірної Ізраїлю покине «Шахтар» після початку війни, але були думки, що наш клуб зможе гарно заробити на продажу футболіста. Все ж не треба забувати що на початку 2019 року довелося заплатити за талановитого гравця 6 мільйонів євро, які отримав ізраїльський «Маккабі» (Петах-Тіква)…
Наш клуб був близьким до вдалої операції, адже «Фулхем» давав за 23-річного гравця 8 мільйонів євро, а також «Шахтар» планував отримати 15% від подальшого продажу футболіста. До фіксації угоди залишалися лічені дні, коли керівники ФІФА вирішили, що в умовах війни в нашій країні легіонери мають право призупиняти дію контрактів з українськими клубами. Тобто самі виконавці на сезон-2022/23 можуть йти куди захочуть на правах оренди.
Отримавши такий бонус, англійський клуб скасував усі попередні домовленості з «Шахтарем», а почав контактувати лише з Соломоном, який спокійно підписав орендну угоду з новим клубом на один рік. Що буде потім? У Манора залишиться лише шість місяців угоди з «гірниками», які він спокійно відпрацює, а потім повернеться в «Фулхем» на постійній основі і в статусі вільного агента. Така от проста і ефективна схема для британського колективу, а інтереси «Шахтаря» ця формула не враховує. І нічого з цим не зробиш, якщо керуватися тим згубним для «помаранчово-чорних» правилом.
Загалом після початку війни вже тринадцять іноземців залишили донецький клуб, а формально зосталися тільки захисники Ісмаїлі та Марлон, які теж активно займаються пошуками нового місця роботи, не бажаючи повертатись в український колектив. Тому майже повністю український «Шахтар», який нещодавно важко були уявити, уже став реальністю. Навряд чи це добре для потенціалу команди, але зараз такі часи, що головне вижити, а що буде потім – це буде потім…

Володимир СТАХІВ

Товариські матчі
26.07.2022
«Шахтар» – «Аякс» (Нідерланди) – 1:3 (1:1).
Гол «Шахтаря»: Мудрик (33).
«ШАХТАР»: Трубін (Пятов, 46), Конопля (Кірюханцев, 46), Козік (Савченко, 63), Бондар (Удод, 63), Корнієнко (Стасюк, 46), Степаненко (к) (Вакула, 46), Бондаренко (Чех, 46; Криськів, 88), Кащук (Очеретько, 46), Судаков (Джурасек, 46), Мудрик (Топалов, 46), Тотовицький (Кулаков, 46).
«Зоря» – «Полісся» – 5:3 (4:2).
Голи «Зорі»: Крістіан (18, 42), Кабаєв (26), Нагнойний (30), Матеус Мота (90).
«ЗОРЯ»: Мацапура, Данченко (Алефіренко, 79), Імереков, Батагов (Снурніцин, 71), Вантух (Сміян, 61), Назарина, Чурко (Хлань, 46), Крістіан (Матеус Мота, 79), Кабаєв (Луньов, 46), Булеца (Тлумак, 79), Нагнойний (Гладкий, 61).
«Металіст 1925» – «Нива» Б – 3:0 (0:0).
Голи: Дмитренко (73), потенційний новачок-4 (95), Ткачук (118).
«МЕТАЛІСТ 1925» (1-й тайм): Сидоренко, Шершень, Безуглий, Курило, потенційний новачок-1, Мартинюк, Габелок, Д. Кравченко, Р. Русин, Ременюк, потенційний новачок-2; 2-й тайм: М. Коваленко, Жичиков, Ю. Потімков, Ткачук, І. Коваленко, Коваль, потенційний новачок-3, потенційний новачок-4, потенційний новачок-5, Дмитренко, Зубков.
Примітка. Матч «Металіст 1925» – «Нива» Б пройшов у форматі чотирьох таймів по 35 хвилин.