«Синьо-жовті» стандарти

«Діамантова ліга»

Восьмий етап «Діамантової ліги» у Стокгольмі частково варто вважати останньою репетицією перед чемпіонатом світу, яку наші легкоатлетки провели досить неоднорідно.

ФЕНОМЕН З ЖЕРДИНОЮ!
Про українських представниць у столиці Швеції, звісно, будемо говорити, та спочатку треба віддати належне іншій «синьо-жовтій» нації, яка приймала звітні змагання. Скандинавська країна може похвалитися пристойними досягненнями лише в окремих видах «королеви спорту» (ми з тієї ж «опери»), а основним активом шведів, звісно, вважаються стрибки з жердиною. Арман Дюплантіс – це не просто успішний атлет, а феномен чи навіть своєрідне явище у світовому спорті.
Свого часу з великими потугами Рено Лавіллені зумів перевершити досягнення Сергія Бубки у приміщенні, стрибнувши у 2014 році на один сантиметр вище – 6,16 м. А от на відкритій арені неймовірний рекорд українця тримався до 2020 року, коли Дюплантіс також на один сантиметр обійшов теперішнього керівника Національного олімпійського комітету України. Арман подолав поперечку на висоті 6,15 м! Після цього швед у приміщенні кілька разів перевершив стрибок француза, тому наразі найкращим досягненням вважається 6,20 м, які скандинав показав на березневому чемпіонаті Європи-2022 у столиці Сербії.
Повернемося до Стокгольма, де змагання відбувалися, звісно, просто неба, а в такій ситуації рекордом вважався згаданий показник шведа – 6,15 м. Арман вже давно не переймається з приводу золотих нагород, які він збирає впевнено і невпинно, тому кожен старт за його участю викликає лише одне запитання: з яким результатом переможе 22-річний хлопець?
Великі сподівання покладалися на минулий тиждень, адже Швед змагався перед рідними вболівальниками, які переважно прийшли на стадіон, аби побачити саме свого земляка. Дюплантіс не розчарував шанувальників, легко здобувши перемогу, а коли вже й математичні сумніви вдалося посунути в сторону, постало питання рекордних стрибків. Арман спробував перевершити своє досягнення, встановивши поперечку на висоті 6,16 м!
Перша спроба не принесла успіху, після чого взявся допомагати хлопцю досвідчений Лавіллені, кращі роки якого вже у минулому. У Стокгольмі 35-річний француз посів п’яте місце, маючи час та бажання на додаткові справи. Саме такою справою був тісний контакт с Арманом, який без сумнівів вирішив довіритися Рено, а той взяв на себе важливу місію з визначення оптимального моменту для стрибка – з огляду на вітрову ситуацію. І коли Лавіллені показав, що час виконувати спробу, швед усе зробив правильно, перелетівши через поперечку, яка трохи захиталася від легкого контакту, але не впала.
Таким от чином народився черговий рекорд на відкритій арені – 6,16 м! Однак розподіл на різні досягнення у стрибках з жердиною варто вважати умовним, тому офіційно єдиним світовим рекордом зазначений стрибок Армана на 6,20 м у приміщенні. Звісно, на відкритій арені змагатися важче саме через вітер, однак немає сумнівів, що на чемпіонаті планети Дюплантіс спробує стрибнути хоча б на 6,21 м. Стокгольмський етап «Діамантової ліги» показав, що у шведа є резерви, аби претендувати на оновлення рекорду! Світова першість, варто нагадати, стартує 15 липня у Юджині (Сполучені Штати Америки).

ЯРОСЛАВА БЕЗ «ЗОЛОТА»
На подібні звитяги ми поки що не можемо розраховувати, хоча у поточному сезоні Ярослава Магучіх привчила до своїх перемог, вигравши три «золота» на трьох етапах «Діамантової ліги». І не менш важливо, що у поточному сезоні українка стрибала 2,03 м, а це зовсім недалеко від світового рекорду – 2,09 м, який видатна болгарська спортсменка Стефка Костадінова встановила у 1987 році! Саме з теплими думками ми йшли до чемпіонату світу, особливо не сумніваючись, що Ярослава переможе у Стокгольмі…
Та на шведському стадіоні Магучіх почувала себе не дуже впевнено, зумівши показати відверто непереконливий результат – 1,89 м. Вище українки стрибнула не лише призова трійка, а ще й Надія Дубовицька з Казахстану. Дівчата подолали 1,93 м, а золоту нагороду з показником 1,96 м забрала австралійка Елінор Паттерсон. За її спиною розташувалися Юлія Левченко та Ірина Геращенко, які виконали непогані спроби, але нещодавно в Парижі наші дівчата стрибали вище – 1,95 м та 1,98 м відповідно. Хочеться вірити, що це не спад українок, а певна специфіка покриття в секторі для стрибків у висоту, до якого наші дівчата не змогли призвичаїтися. Однак дві нагороди у Швеції – це чудовий доробок «синьо-жовтих»!
Однією медаллю довелося обмежитися у бігу на 400 метрів з бар’єрами, хоча треба сказати, що саме на такий результат ми розраховували. Вільних місць на п’єдесталі пошани було усього два, оскільки усі розуміли, що неймовірна Фемке Бол візьме «золото». Представниця Нідерландів саме так зробила, традиційно випередивши усіх суперниць з великою перевагою. До речі, у аналогічній чоловій дисципліні без проблем перемагає Алісон Дос Сантос, тому й бразилець у другій половині липня буде головним претендентом на перемогу.
Однак повернемося до дівчат, зафіксувавши, що Анна Рижикова продовжує збирати «метал» на «діамантових» етапах. Сумарно на чотирьох стартах українка взяла вже три «бронзи» та одне «срібло»! Але важливіше те, що у Стокгольмі наша землячка показала свій найкращий результат у поточному сезоні. Тією ж дорогою у Швеції пішла Вікторія Ткачук, яка теж прогресує перед світовою першістю.

НАЦІОНАЛЬНИЙ РЕКОРД!
Вперше у «діамантовій» кампанії-2022 взяла участь Наталія Стребкова, від якої ми оптимістично очікували результат в районі шостої сходинки. Однак українка змогла приємно здивувати, хоча на старті дистанції 3000 метрів з перешкодами Наталія трималася у хвості групи. У цьому насправді немає нічого поганого, однак досить швидко єдина група розділилася на дві підгрупи: провідний квартет й усі інші. Позаду опинилася Стребкова, але їй вдалося поступово підвищити темп, зачепившись за найшвидших суперниць. Вирішальними тут стали останні два кола, коли українка обійшла двох конкуренток, та вирішальний спурт за 300 метрів до фінішу виявився завчасним. Швейцарка Кіяра Шеррер відсиділася за спиною Наталії, після чого дотягнулася до бронзової нагороди безпосередньо перед «стрічкою».
Звісно, четверта позиція з передумовами на медаль – це перспективно і неприємно, але варто дивитися на результат Стребкової, яка встановила своє найкраще досягнення у кар’єрі, також зафіксувавши новий рекорд України – 9.24,54! Він оновився вперше з 2008 року, коли чудові підсумкові цифри показала інша наша землячка Валентина Жудіна (9.27,26).
Жіночі стрибки у довжину відзначилися небаченою щільністю результатів. Перша п’ятірка у цій дисципліні виглядає наступним чином: Лоррейн Юген – 6,81 м, Марина Бех-Романчук – 6,76 м, Хадді Санья – 6,74 м, Агата Де Соуза – 6,73 м, Малайка Міхамбо – 6,72 м. Медальний стрибок українка зробила у вирішальній п’ятій спробі, лише на чотири сантиметри перевершивши свій попередній результат, але цього вистачило, аби переграти трьох суперниць. Однак зрозуміло, що у Юджині для нагороди доведеться стрибати ще краще – ближче до 6,90 м. Хоча, ясна річ, це лише припущення, а навіть на великих турнірах бувають різні ситуації.

ГОЛОВНЕ – ГРУДИ!
Наостанок варто звернути увагу на Домніка Лобалу, біля якого стоїть дивна абревіатура – ART. Вона означає, що це команда біженців (Athlete Refugee Team), у яку переважно входять африканці, хоча також є представники Ірану, Іраку, Афганістану, Венесуели… Що стосується Лобалу, то він раніше бігав за Південний Судан, однак зараз хлопець покинув рідну країну через переслідування (політичні чи кримінальні), а саме за таких умов спортсменів набирають в абстрактну збірну біженців.
І ще для розуміння певних нюансів легкої атлетики треба відзначити, що у жіночому бігу на 200 метрів дві найкращі спортсменки показали однаковий результат до сотих частин секунди – 22,37. Діна Ашер-Сміт та Муджинга Камбунджі неймовірно боролися до останніх метрів, після чого судді довго дивилися фотофініш. На цій картинці ноги й руки швейцарки першими досягли лінії, однак тепер визначальним вважається торс, а якщо вже говорити про реалії, то груди спортсменів чи спортсменок. У кого ця частина тіла першою була на фініші – той і переміг. Виявилося, що на якісь міліметри більші груди були у британської легкоатлетки…

Петро ЛУЦЕНКО

8-й етап. Стокгольм (Швеція)
30.06.2022
Жінки
3000 м з/п
1. Дейзі Джепкемей (Казахстан) 9.15,77
2. Еліс Фіно (Франція) 9.19,59
3. Кіяра Шеррер (Швейцарія) 9.24,16
…4. Наталія Стребкова (Україна) 9.24,54
400 м з/б
1. Фемке Бол (Нідерланди) 52,27
2. Рашелл Клейтон (Ямайка) 53,90
3. Анна Рижикова (Україна) 54,33
…5. Вікторія Ткачук (Україна) 54,72
Стрибки у довжину
1. Лоррейн Юген (Великобританія) 6,81
2. Марина Бех-Романчук (Україна) 6,76
3. Хадді Санья (Швеція) 6,74
Стрибки у висоту
1. Елінор Паттерсон (Австралія) 1,96
2. Юлія Левченко (Україна) 1,93
3. Ірина Геращенко (Україна) 1,93
…5. Ярослава Магучіх (Україна) 1,89
…7. Катерина Табашник (Україна) 1,85