«Сім раз відмір…»

24-й тур

У весняній частині чемпіонату Української прем’єр-ліги зіграно сім календарних турів. Достатня дистанція, щоб відміряти здобутки команд у цей період, коли клубне футбольне змагання елітних колективів сезону-2023/2024 наближається до своєї роз’язки. Попереду, щоб остаточно розділити на всіх здобутки і втрати, залишилося, без урахування перенесених матчів, лише по шість поєдинків кожному. Ми склали таблицю здобутків команд за ці сім «весняних» турів. Можна відмітити низку цікавих показників і тенденцій.

13 квітня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «МИНАЙ» – 1:1 (0:0)
Голи: Приймак (63) – Устименко (58 з пенальті).
Вилучення: Рибка (12), Корнійчук (67).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ДИНАМО» (Київ) – 0:1 (0:0)
Гол: Бражко (64).
Вилучення: Н. Волошин (45).
«РУХ» (Львів) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 1:1 (0:1)
Голи: Б. Таллес (73) – Кожушко (45).
14 квітня
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:1 (0:1)
Гол: Сікан (21).
Вилучення: Зубков (56).
«ЗОРЯ» (Луганськ) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 1:0 (1:0)
Гол: Горбач (12).
«ПОЛІССЯ» (Житомир) – «КОЛОС» (Ковалівка) – 1:0 (0:0)
Гол: Танковський (83).
15 квітня
ЛНЗ (Черкаси) – «ВЕРЕС» (Рівне) – 1:0 (0:0)
Гол: Хобленко (48).
«МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – «ДНІПРО-1» (Дніпро) – 1:1 (0:1)
Голи: Імереков (90+3) – Гуцуляк (19)

Мабуть, головна ознака – повернення на чільні місця визнаних авторитетів українського клубного футболу. «Шахтар» і «Динамо», як це було переважно вже багато раніше років, знову ведуть передусім боротьбу між собою за чемпіонський трофей. Успішний «весняний» футбол дозволив їм очолити і загальну турнірну таблицю першості. Єдині два клуби, які навесні не зазнали в чемпіонаті жодної поразки. «Шахтар» взагалі за цей період не втратив жодного очка. Щоправда, тут варто згадати про матч з «Олександрією», коли немислима безвідповідальність з олександрійського боку в оформленні заявок на турнір, принесла «гірникам» замість втрати двох очок технічну перемогу.

«ВЕСНЯНІ» ЛІДЕРИ І НЕВДАХИ
Отже, цей умовниний титул «весняного» лідера сезону УПЛ-2023/2024 тримають за собою футболісти «Шахтаря». Друга позиція у «Динамо». І з третім місцем є співпадіння із загальною таблицею чемпіонату. Третій показник у проходженні «весняної» дистанції показав Кривбас, але не в нього одного такі здобутки. І тут ми можемо говорити про певні сезонні метаморфози.
«Рух» і «Зоря» видали хороший темп. Якби у стані луганців не відбувався тренерський бедлам на початках чемпіонату, цілком могли претендувати на єврокубкову зону першості. А так лише підтягнулися до серединки з більш-менш уже помітним гандикапов від небезпечної зони. Враховуючи, що «Зоря» не так давно була ще у цій зоні, досягнуті останнім часом результати цілком можна вважати прийнятними.
«Рух» попри усю свою підкреслену «скромність» теперішніх амбіцій, має реальні єврокубкові перспективи. В минулому турі ще поборотися рухівцям з «Шахтарем» не вдалося, але з «Кривбасом» цього туру було гідне протистояння.
Пригальмував, як для високих цілей, навесні «Дніпро-1». Подібне щось було і рік назад. Але, мабуть, тут дещо інші об’єктивні обставини. «Дніпро-1» – «машина без запаски». Двоє-троє вибуло – все пробуксовування. Можливо, це оманливе враження, але, як ось в останньому матчі з «Металістом 1925», проглядається в команди якась втома. Це може бути як фізичне, так і психологічне.
І впадає в очі, звичайно, круте «весняне піке» «Полісся». Якби не дві поспіль перемоги в останніх турах, житомирці були б на останньому місці у нашій умовній часовій таблиці турніру. Рішучість поборотися за єврокубки повернулася – уже добре.
Чорноморець у «весняній» лихоманці. Обнадійливі промінчики добротної гри змінюються холодним вітром безпорадності. Днями у своєму інтерв’ю Роман Григорчук висловив нотки, не те щоб відчаю, але якогось роздратування. Для чого, мовляв, Одесі команда, яка, у кращому випадку буде боротися у чемпіонаті за 10-е місце. Одесі потрібна команда, яка бореться за єврозону і грає в єврокубках. Натяк на те, що для цього потрібно щось й зробити. Важко не погодиться.
Те саме можна сказати і про Харків. Весною 2024-го «Металіст 1925» найгірший. Єдиний, хто не вигравав. Навіть, по людські співчуваєш Віктору Скрипнику. Він щотуру молиться на свою першу харківську тренерську перемогу, як на манну небесну, а її все немає.
Не набагато кращі справи навесні у «Колоса», що трохи навіть несподівано. Але у них хоча б є минулорічний запас. Це якось тримає.
Низка команд чемпіонату УПЛ виявилася не підвласною для якихось кардинальних сезонних перемін. Це ті, яких ми називаємо середняками. Вони в усіх таблицях десь трохи вище, трохи нижче середини. Такі теж потрібні.

ТУРНІРНІ ПЕРСПЕКТИВИ
Якщо говорити про загальні турнірні перспективи всього сезону-2023/2024, то можна визначити кілька найбільш вірогідних варіантів.
У боротьбі за чемпіонський титул вже вималювався звичний дует – «Шахтар» і «Динамо». В останньому турі обоє лідерів пройшли через випробування грою в меншості. Обоє досягли своє локальної мети – перемоги. Для цього у цих команд є достатній потенціал. Краща ситуація у чемпіонських перегонах у «гірників». Вони мають перевагу над конкурентом у чотири очки. Команди ще зіграють між собою, але в одному матчі такий гандикап не відіграти. Киянам для сподівання на перше місце потрібна допомога зі сторони, хтось ще має відібрати очки у «гірників».
«Кривбас» має перевагу у перспективі на «бронзу». Той самий гандикап в чотири очки перед «Дніпром-1». Дніпряни в свою чергу на чотири очки випереджають «Рух», який йде слідом. У цій частині турнірної таблиці склалася норма дистанції в чотири бали. І лише уже далі прямо дихає в потилицю львів’янам «Полісся», яке прагне реанімації і реабілітації.
Далі у таблиці відносний спокій. Вирішуються локальні завдання. Триматися «золотої» середини.
Ще одна «гаряча» зона – останні чотири позиції. Тут буде бій «не на життя, а за життя». Ті ж мінус чотири очки від зони можливого порятунку у «Миная». Але у них є своя перевага, яка повернула минайців до боротьби – їм нічого втрачати. Проте це все вірогідні варіанти. Попереду ще шість турів. Низка перенесених матчів. Можливі варіанти. Інтрига збері-гається. Будемо спостерігати і вболівати.

Володимир СТАРИНСЬКИЙ