«Штурм» у перспективі

Жеребкування

Понеділок, 18 липня, став визначальним днем для формування пар учасників третього відбірного раунду трьох єврокубкових турнірів, які для нас асоціюються з трьома українськими командами, але найголовнішим українським активом у Лізі чемпіонів наразі вважається «Динамо».

ТУРНІРНА ФОРМУЛА
На початку поточного тижня ми побачили вже третю церемонію жеребкування сезону-2022/23. Перший відрізок літа, 7 червня, запам’ятався визначенням долі кількох колективів у попередньому раунді Ліги чемпіонів, а трохи згодом, 14–15 червня, дводенна сесія дозволила сформувати пари двох стартових етапів кваліфікації Ліги чемпіонів та Ліги конференцій. Саме тоді про свої поточні випробування дізналися «Динамо» та «Ворскла».
Тепер прийшов час йти далі, але вже мова йшла про усі три турніри. Схема розіграшу єврокубків була сформована таким чином, що Ліга Європи починалася лише з третього відбірного раунду, адже більшість команд спочатку були кинуті в інші два турніри. Підтвердженням тому слугує кількість клубів, які починали боротьбу в трьох змаганнях: Ліга чемпіонів – 78 (34%), Ліга Європи – 21 (9%), Ліга конференцій – 134 (57%). Однак не будемо забувати, що у підсумку ми отримаємо однакові групові етапи – по 32 команди. Якщо ще раз зачепити цифри, то у кваліфікації єврокубків зупиняться 137 колективів, а 96 клубів дійдуть до групового етапу.
Звісно, ми сподіваємося на краще, а головні очікування на даному етапі стосуються динамівців, які намагаються перемогти турецький «Фенербахче» за підсумком двох класичних матчів, які, не забуваємо, ще з попереднього сезону не враховують фактор гостьових голів. У киян є хороший стимул для виходу у третій відбірний раунд Ліги чемпіонів, адже на цьому етапі «біло-сині» зігріють потенційно з менш складним суперником, ніж згаданий стамбульський колектив.
Та спершу треба сказати про специфіку жеребкування цього етапу Ліги чемпіонів. Найголовнішим вважається факт посіву, коли усі команди діляться на дві когорти – з більшим та меншим рейтингом. Якщо мова йде про пару, приміром, «Динамо» – «Фенербахче», то її рівень визначається за колективом з вищим рейтингом. Тобто в такому випадку ключовим вважається київський колектив з показником 44,000, а турецький клуб може похизуватися лише коефіцієнтом 14,500, який формується за сумою рейтингу країни та окремо взятої команди.
Хто зіграє у третьому відбірному раунді Ліги чемпіонів? Якщо говорити про Шлях чемпіонів, де присутні виключно переможці національних чемпіонатів, то там треба відзначити лише дві нові команди – це відома сербська «Црвена Звезда» та менш авторитетний «Аполлон» з Кіпру. До них трохи пізніше приєднаються десять переможців попередньої кваліфікаційної сесії, яких ми ще не знаємо, але вже маємо контури наступної стадії турніру.

ДРУГА СИЛА АВСТРІЇ
Шлях представників ліг створений для колективів, які у своїх першостях не дійшли до вершини, але стояли у класифікації одразу після чемпіонів. Другий відбір Ліги чемпіонів був призначений лише для чотирьох клубів, але в третьому колі до двох тріумфаторів попередньої стадії приєднаються шість нових колективів. Динамівці під час жеребкування входили в групу сіяних команд, тому нашими можливими опонентами були: «Монако» (Франція), «Штурм» (Австрія), «Юніон» (Бельгія) та переможець дуелі «Мітьюлланд» (Данія)/АЕК (Кіпр). Звісно, ми не хотіли зустрітися з представником французької першості, а інші клуби за класом можна поставити в один ряд.
Саме з цього ряду ми й отримали суперника – срібного призера австрійської першості (його рейтинг УЄФА – 7,770). У цій країні вже давно встановилася гегемонія «Зальцбурга», який виграв останні дев’ять чемпіонатів, тому друге місце для будь-якої команди – це хороше досягнення. До речі, першість тут проводиться за схемою, яка нещодавно використовувалася в Україні. Спочатку в Австрії дванадцять команд грають класичні два кола, після чого йде розподіл на два секстети: у першому йде боротьба за найвищі місця, а в іншому команди б’ються за виживання і шанс на путівку у Лігу конференцій. За підсумками турніру сьома та восьма команди проводять очний двобій, переможець якого грає з п’ятим колективом, коли й визначається останній учасник єврокубків від Австрії. А ще треба відзначити принциповий момент – у секстетах клуби розпочинають боротьбу з половиною очок, набраних в основному раунді чемпіонату. В Україні нещодавно, наприклад, нічого подібного не було – усі набрані бали зберігалися.
Що стосується нашого суперника, то «Штурм» був другим і за результатами регулярного чемпіонату, і на другому етапі – в елітній шістці. Конкурувати з «Зальцбургом» не було можливості, але й у суперечці за «срібло» особлива інтрига не спостерігалася. Тому без будь-яких сумнівів треба вважати команду з міста Грац другою силою австрійського футболу. Детальніше говорити про потенціал цього колективу будемо пізніше, якщо виникне така необхідність, а дізнаємося ми про це наступного тижня – 27 липня, коли в Стамбулі «Фенербахче» та «Динамо» поставлять крапку у з’ясуванні стосунків.

РІЗНІ ВАРІАНТИ
Тоді треба бути готовими до усіх сценаріїв. Звісно, ми віримо у киян, але невдача не залишить нашу команду без єврокубків, оскільки у такій ситуації «біло-сині» перейдуть на трохи нижчий рівень – у Лігу Європи. У результатах жеребкування біля окремих пар вказано CL-L (Champions League Loser), яке означає, що там буде грати не переможець, а команда, що програла. Ліга Європи тоді для нас буде ототожнюватися з третім відбірним раундом, де клуб, який за сумою двох зустрічей програє в Туреччині, вже очікує чеський «Словацко». Чемпіонат Чехії розігрується за схемою, яка нагадує австрійську, але перехід на другий етап проходить зі збереженням усіх набраних очок.
«Словацко» в регулярній першості посів четверту сходинку, після чого у провідному секстеті цей колектив також опинився одразу позаду медальної трійки. Наразі немає потреби детально говорити про нашого можливого опонента в Лізі Європи, адже ми сподіваємося на краще. Хоча зазначимо, що команди, які програють в третій кваліфікації Ліги Європи, потраплять у четвертий відбірний раунд Ліги конференцій. А невдахи четвертого кола Ліги Європи напряму пройдуть в групу Ліги конференцій. Якщо ж кияни подолають «Фенербахче», а потім програють «Штурму», то буде можливість без зайвих проблем готуватися до групи Ліги Європи. Тому варіантів у нас багато, але віримо в успішний виступ «біло-синіх» саме в максимально престижній Лізі чемпіонів!
До речі, не треба забувати й про «Дніпро-1», який отримав змогу довше готуватись до міжнародних випробувань, а єврокампанія для третьої команди незавершеного чемпіонату України-2021/22 розпочнеться в четвертій кваліфікації Ліги Європи. На цій стадії стартують лише сім команд, серед яких присутній і дніпровський колектив. Інші учасники четвертого раунду – це переможці попереднього етапу турніру, а також клуби, які програли в третьому відбірному раунді Ліги чемпіонів (Шлях чемпіонів). Жеребкування четвертої кваліфікації усіх трьох турнірів заплановано на 2 серпня, тому й до цієї події залишаться небагато часу, який пролетить дуже швидко. «Дніпро-1», якщо успішно пройде єдине випробування, потрапить в групу Ліги Європи, а невдача приведе до падіння на рівень групового раунду потенційно менш сильної Ліги конференцій.

Ігор КРОВНИЙ

Ліга чемпіонів
Третій відбірний раунд
Шлях представників ліг
«Динамо» (Україна)/« Фенербахче» (Туреччина) – «Штурм» (Австрія)
Перші матчі – 2–3 серпня, матчі у відповідь – 9 серпня.

Ліга Європи
Третій відбірний раунд
Основний шлях
L-CL «Динамо» (Україна)/»Фенербахче» (Туреччина) – «Словацко» (Чехія)
Перші матчі – 4 серпня, матчі у відповідь – 11 серпня.