Українські хокеїсти, яким нещодавно, крім власних огріхів, не вистачило в дивізіоні 1А щасливого збігу обставин для досягнення своєї мети, можуть тихо позаздрити українським гандболістам, для яких у підсумку турніру відбору до фіналу чемпіонату Європи все склалося як не може бути кращим. Попри дві поразки у заключних матчах групи, збірна України з гандболу отримала путівку на європейський гандбольний форум. Нам дістався останній вхідний квиток із усіх можливих.
Перед двома заключними турами відбору до Євро-2026 збірна України зберігала реальні шанси посісти перше-друге місця у групі, і напряму кваліфікуватися до фіналу континентального чемпіонату. Для цього треба було успішно відіграти проти головних конкурентів – команд Нідерландів та Фарерських островів. Фарерам ми поступалися у турнірній таблиці одним очком, з Нідерландами йшли врівень. Місія здавалася здійсненною з огляду на те, що у першому колі збірна України обіграла фарерців (35:32), а нідерландцям трішки поступилися у рівній боротьбі на їхньому майданчику – 39:40.
Але не так сталося, як гадалося. Цього разу обидва матчі українська команда програла зазначеним суперникам практично без шансів для себе.
УКРАЇНА – НІДЕРЛАНДИ
На жаль, тепер у цьому протистоянні практично все було вирішено у першій половині матчу. Ще десь до середини тайму збірній України вдавалося тримати суперника на відстані досяжності – 7:9. Але потім п’ять поспіль м’ячів влетіли у наші ворота. Нідерланди не та команда, яка поступається такою комфортною перевагою, а Україна ще не та команда, яка спроможна за таких обставин цілковито змінити перебіг подій на свій бік із сильним суперником. Тому далі гра рівномірно – один-два голи в той бік, один-два в інший – добігала да свого логічного закінчення. Другий тайм українським гандболістам навіть вдалося звести внічию, проти чого наші опоненти жодним чином не заперечували.
Експерти у цьому матчі піддають критиці гру української команди як у захисті (нідерландці крізь центр проходили весь матч), так і в нападі (критична нереалізація в атаці). Щодо останнього впадають в очі голі цифри – в першій зустрічі між цими командами ми закинули у ворота 39 м’ячів, тепер тільки 27.
У цьому турі нам ще стало в нагоді, що збірна Косово, наш конкурент у боротьбі за 3-є місце, вдома не обіграли фарерців, хоча й вели у рахунку.
ФАРЕРИ – УКРАЇНА
Перед заключним матчем на Фарерських островах українці вже не претендували на прямі путівки на Євро з 1-2-го місць. Але здобуте бодай одне очко у цьому поєдинку відкривало б нам дорогу у Європу за додатковими показниками у конкуренції за 4 додаткові перепуски з третіми командами інших груп.
У цьому, знову програшному поєдинку, сценарій складався для нас у зворотньо несприятливому, у порівнянні з нідерландським, розвитку подій. Збірна України трималася у грі перший тайм і до половини другого. До рахунку 23:26. А потім знову стався провал – 2:8. Після чого обидві команди просто дограли матч.
На наше задоволення Нідерланди, які вже гарантували собі путівку на Євро, у матчі заключного туру з Косово відповідально підійшли до справи, і ми залишилися на 3-му місці у групі.
ПУТІВКА НА ЄВРО-2026
3-є місце у групі залишало збірній Україні ще шанси на бонусну перепустку на Євро-2026, яку отримували 4 кращих за здобутками збірні, що посіли 3-ті місця в усіх восьми групах. Після своїх поразок українцям залишалося сподіватися на благополучне для них завершення ще принаймні трьох(!) матчів в інших групах. Фортуна цього разу підіграла нам так як треба. Враховувалися матчі лише між першими 3-ма командами у групах. Все вирішило навіть не набрані очки, а різниця м’ячів, завдяки якій наша команда (-14) випередила Литву (-21) та Грецію (-23). В рейтингу третіх місць ми посіли останнє пропускне 4-е місце, нам дістався останній квиток, на останню сходинку, останнього вагону потяга, який помчить збірну України на чемпіонат Європи-2026, що відбудеться в Данії, Норвегії та Швеції.
Все ж таки відзначимо, що наші гандболісти теж доклали мінімально потрібних зусиль для щасливої розв’язки. До речі, єдиної поразки у турнірі переможцю нашої групи, Фарерським островам, завдала саме збірна України. Українець Дмитро Артеменко став другим бомбардиром серед учасників усіх груп – 48 голів. Порох є.
На Євро Україна повертається вперше з 2022 року. Чемпіонат стане восьмим в історії чоловічої гандбольної збірної. Дотепер найкращий результат української команди у фінальному турнірі – вихід у другий раунд змагання 2002 року (загальне 11-те місце).
ЄВРО-2026
Континентальна першість розпочнеться 15 січня 2026 року. Збірні-фіналісти зіграють у чотирьох містах: Берум (Норвегія), Гернінг (Данія), Крістіанстад та Мальме (Швеція).
За підсумками кваліфікації до чемпіонату Європи-2026 з гандболу визначилися всі 24 учасники майбутнього європейського фіналу.
Автоматичну путівку на Євро отримали три країни, які є організаторами: Данія, Норвегія та Швеція, а також Франція – чинний чемпіон. Українська збірна зуміла пробитися на чемпіонат за рейтингом найкращих команд, які посіли треті місця у своїх квартетах.
Учасники чемпіонату Європи-2026:
Чинний чемпіон: Франція
Господарі: Данія, Норвегія, Швеція
Переможці груп: Словенія, Угорщина, Ісландія, Іспанія, Хорватія, Фарерські острови, Німеччина, Португалія
Другі місця: Північна Македонія, Чорногорія, Грузія, Сербія, Чехія, Нідерланди, Австрія, Польща
Треті місця: Румунія, Італія, Швейцарія, Україна.
РЕЗЮМЕ
Не можна погодитися у цій ситуації з категоричною думкою закінчених скептиків – нема нам, мовляв, чого робити серед найсильніших гандбольних команд Європи, тільки ганьбитися. З такою психологію, то й взагалі не варто «виходити з хати». Це велика і ще поки рідкісна можливість, нехай навіть через поразки і невдачі, вчитися та набувати досвіду у безпосередній боротьбі з найкращими у своїй справі. Але це можливо і ефективно лише за однієї неодмінної умови – вмінню і бажанню аналізувати, фахово і відверто оцінювати та робити необхідні висновки з усіх власних дій. І починати це треба вже тепер. Підстав і матеріалу достатньо. Зрештою, ми маємо борг перед Фортуною, не гоже її осоромити.
Тарас ТАРАСЮК
Відбір на Євро-2026. Група 6
6-й тур
ФАРЕРСЬКІ ОСТРОВИ – УКРАЇНА – 35:27 (15:13)
Фарерські острови: Якобсен, Лацок, Сельвінді (1), Мортенсен (2), Нордберг, Мікк’ялссон, Гансен (1), Ав Тейгум (5), Поулсен (2), Міккельсен, Ведельсбьоль (2), Міттун (6), Еллефсен (9), а Скіпаґьоту (2), Расмуссен (5)
Україна: Новіков, Комок, Котюк, Близнюк (5), Савчук, Денисов (2), Артеменко (7), Тільте, Турченко (6), Редькін, Онуфрієнко (2), Бурзак (2), Стрельніков, Павловський, Міноцький (2), Благодір (1)
Нідерланди – Косово – 34:29 (16:12)
5-й тур
УКРАЇНА – НІДЕРЛАНДИ – 27:35 (11:19)
Україна: Котюк, Близнюк (4,) Савчук, Денисов (1), Артеменко (8), Тільте (2), Турченко (2), Редькін (1), Онуфрієнко (4), Бурзак (2), Стрельніков, Павловський, Міноцький (3), Благодір, Новіков, Комок
Нідерланди: Ставаст (2), тен Велде (3), Блау, Схонекер, Схаген (6), Кой (1), Хенен, Ферстейнен (6), Клейкерс (2), Стейнс (6), Смітс, ван Дейк, Нахтегаал (1), Байєнс (6), Равенсберген, Пол