В понеділок, 17 жовтня, Карім Бензема отримав «Золотий м’яч», тому формально француз став найкращим гравцем 2022 року, хоча в цьому питанні є певний нюанс.
Раніше головна футбольна нагорода світу від видання France Football асоціювалася безпосередньо з календарним роком, що було досить незручно, адже доводилося враховувати половинки двох сезонів. Звісно, визначальною була перша половина року, коли розігрувалися клубні титули та проходили найважливіші матчі, тому реально вже в кінці травня чи на початку червня можна було робити великі висновки. Або трохи пізніше, якщо мова йшла про чемпіонат Європи чи світу, хоча й в такому випадку ще до настання осені приходили відповіді на усі найважливіші запитання.
Саме подібні роздуми схиляли до думки, що треба щось змінювати, а остаточно змусив обрати якусь сторону барикад мундіаль-2022, що року пройде в листопаді та грудні на катарських стадіонах. Ця подія зробила неможливим вручення «Золотого м’яча» на початку зими, тому нагородження відбулося в середині жовтня, причому вперше було офіційно заявлено про підсумки не календарного року, а сезону-2021/22. Хоча глобально нічого не змінилося, адже й раніше працювала ця схема, однак офіційно про це мова не йшла…
Приміром, коли у 2021 році нагороду отримав Ліонель Мессі… Так, він добре провів вирішальну половину кампанії-2020/21, але в другому півріччі аргентинець взагалі нічого не зробив, лише адаптуючись в новій команді – після переходу з іспанської «Барселони» у французький ПСЖ. Хоча тоді французьке видання, є підозра, трохи вплинуло на результати голосування, аби вдруге в історії відзначити представника француького клубу (після тріумфу в 1991 році Жан-Пьєра Папена з «Марселя»).
Але залишимо це у минулому, причому й схема голосування у порівнянні з 2021 роком змінилася. Раніше враховувалась думка журналістів 176 країн, а звітна нагорода знайшла свого власника за підсумками опитування представників засобів масової інформації 100 країн, які розташовуються вище в футбольній ієрархії планети. Зроблено це було заради того, аби відсіяти зовсім слабкі країни, де, припускається, журналісти можуть відзначатися необ’єктивністю через відсутність належного досвіду. Ну, це дуже суперечлива позиція представників France Football. І навіть трохи принизлива для певних країн, які автоматично стали країнами другого сорту, якщо говорити про футбольні аспекти.
За підсумками опитування журналістів 100 країн впевнену перемогу здобув Карім Бензема, у чому ніхто не сумнівався. Французький нападник у сезоні-2021/22 допоміг «Реалу» виграти іспанську першість та Лігу чемпіонів, причому саме Карім був незаперечним лідером колективу. Загалом у минулій кампанії француз провів 46 матчів, у яких забив 44 м’ячі та віддав 15 результативних передач. А ще не забуваємо 14 зустрічей за національну збірну і 10 голів (плюс 2 асисти), тому загалом маємо неймовірні показники: 60 ігор, 54 голи, 17 передач! Саме зі збірною Франції минулого року Карім ще й Лігу націй УЄФА виграв, тобто формально це вже був сезон-2021/22. Попереднім володарем «Золотого м’яча» гравець з французьким паспортом був ще в 1998 році – Зінедін Зідан.
Немає сумнівів, що Бензема давно заслуговував на персональну нагороду, до якої він йшов усю кар’єру. А футбольний шлях француза – це зростання в клубі «Ліон», звідки Карім перейшов у «Реал» влітку 2009 року, тому хлопець грає за «королів» понад 13 років! Не треба дивуватися, що поступово форварду доведеться думати про завершення кар’єри, а якщо говорити про цифри, то Бензема отримав «Золотий м’яч» у віці 34 роки та 290 днів, випередивши Мессі, котрий минулого року взяв аналогічний приз у віці 34 роки та 158 днів. Більш віковим володарем нагороди був лише Стенлі Метьюз в 1956 році, але його досягнення перевершити буде неймовірно складно (41 рік та 321 день).
Треба відзначити володарів інших нагород… Найкращим бомбардиром кампанії-2021/22 став Роберт Левандовський, який провів 56 матчів, а забив – 57 м’ячів. Це якщо враховувати збірну Польщі та клуб, а тоді форвард ще захищав кольори німецької «Баварії». Найпродуктивнішим воротарем журналісти усього світу назвали бельгійця Тібо Куртуа, який також грав за «Реал», коли клуб вигравав внутрішню першість та Лігу чемпіонів.
Найкращим молодим гравцем був визнаний 18-річний півзахисник іспанської «Барселони» Гаві, який вже встиг за національну збірну Іспанії трохи пограти. Якщ о комусь цікаво, то в стані каталонського колективу грає найкраща футболістка-2022 – іспанка Алексія Путельяс. Повертаючись до чоловічого футболу, треба відзначити, що найкращим клубом сезону-2021/22 став англійський «Манчестер Сіті». Як це вдалося визначити? Бо саме його представників найбільше в топ-30 гравців, які претендували на «Золотий м’яч».
Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ