Сезонні гойдалки

Швидкоплинно минув біатлонний сезон-2024/2025. Як його за «свіжими слідами» оцінити для біатлону України? Кажуть, все пізнається у порівнянні. Але залежить і від того з чим порівнювати. Якщо брати до уваги кілька останніх сезонів, особливо останній, то є очевидний прогрес. Якщо ж згадати кращі часи українського біатлону, то поки що про таке залишається тільки мріяти.

Зробимо попередній огляд сезону-2024/2025, грунтуючись на фактах і показниках українців за цей термін. Час для глибокого аналізу і висновків ще буде попереду.
Передусім минулий сезон для українських біатлоністів умовно можна розділити на три періоди, між якими траплялися відносні гойдалки у результатах та показниках.
Українські біатлоністи на початку сезону відзначилися низкою досить гідних результатів, що дало вболівальникам підстави на оптимістичні очікування на майбутні перегони змагань. Подальший розвиток подій і наші показники на тлі цих очікувань переважно викликали відчуття розчарування. І вже під закінчення сезону наші надії все ж таки були винагородженні разом із «бронзовим» здобутком чоловічої естафети на етапі Кубка світу. Першої української медальної біатлонної нагороди за останні три роки.

ЦИФРИ І ФАКТИ

Командні
Почнемо із загального. У загальному заліку Кубка націй, де підсумовуються найкращі результати всіх учасників команд, в України у порівнянні з минулим сезоном є прогрес. Особливо це стосується чоловічої команди, яка повернула собі квоту у п’ять учасників гонки від країни. Хоча цього сезону нам було нерідко складно «наскребти» на гонку і чотирьох спроможних біатлоніста, але нехай буде. Щоправда, знову ж таки, з чим порівнювати. За підсумками минулого сезону чоловіча збірна опустилася у Кубку націй «на дно» – 11-е загальне місце, опускатися нижче це треба було вже дуже «постаратися». Тепер маємо 8-му позицію, можна сказати, наше «законне» місце. На початку сезону, як згадувалося відносно успішного, чоловіча збірна навіть здійнялася на 5-у позицію, але, як потім виявилося, це поки що наше «незаконне» місце. У жінок скромніше, але теж позитив – із 9-го минулорічного місця піднялися на 8-е. Будемо оцінювати наші загальнокомандні показники у нинішньому Кубку націй як сприйнятні. 8-мі місця обох збірних, як кажуть у деяких змаганнях, це показник «міцних середняків».
І, звичайно, окремо височить «бронзовим» монументом для нас звитяга чоловічої естафетної команди на етапі в чеському Новому Месті. Національна збірна України вперше за три сезони завершила змагальний рік із нагородою і відповідно знову «засвітилася» у загальному медальному заліку Кубка світу – 11 місце.
В естафетах також варто згадати, що українці тричі потрапляли до «квіткової» церемонії на 6-х позиціях:
Дмитро Підручний, Віталій Мандзин, Антон Дудченко, Тарас Лесюк (чоловіча естафета, Рупольдинг), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Антон Дудченко, Віталій Мандзин (змішана естафета, Контіолахті), Христина Дмитренко, Юлія Джима, Ірина Петренко, Анастасія Меркушина (жіноча естафета, Антгольц).
Суттєво, що є ще один здобуток, про який якось не дуже наголошувалося, а він важливий. Збірні України з біатлону на двох отримали 10 ліцензійних квот на участь у Олімпійських іграх 2026 року. Головним критерієм відбору на Ігри-2026 у біатлоні слугував сезонний залік Кубка націй. Найбільше біатлонних олімпійських ліцензій – по шість – здобували три топ-збірні в чоловічому (Франція, Норвегія, Швеція) та жіночому (Франція, Швеція, Німеччина) заліках Кубка націй. Натомість решта країн у топ-10 отримували по п’ять путівок на італійську Олімпіаду. Серед них – і збірні України, які завершили сезон на восьмих сходинках жіночого та чоловічого заліків. Здобувши по п’ять ліцензій, українці зможуть виставити на кожен олімпійський особистий старт по чотири біатлоністи + один запасний.

Індивідуальні
Очікувано статус лідерів українських збірних за підсумками сезону підтвердили Юлія Джима і Дмитро Підручний – 17-а та 19-а позиції у загальному заліку відповідно. На початках сезону були надії, що ветеранам українського біатлону конкуренцію складе молоде покоління в особах Христини Дмитренко та Віталія Мандзина, але молоді поки що забракло сил і майстерності на весь сезон. І вже на двох останніх етапах сезону до наших надій додався ще один промінчик після фінішу у двох гонках в топ-15 20-річної Олени Городної.
В особистих гонках українці не піднімалися на медальний подіум, але бували неподалік. Таких троє.

Біатлоністи України у «квіткових» церемоніях Кубка світу-2024/25:
4-те місце: Дмитро Підручний (спринт, Обергоф), Віталій Мандзин (коротка індивідуальна гонка, Контіолахті), Юлія Джима (спринт, Ансі).
5-те місце: Дмитро Підручний (спринт, Антгольц), Юлія Джима (індивідуальна гонка, Ленцергайде).
6-те місце: Дмитро Підручний (гонка переслідування, Обергоф).

ЛАУРЕАТИ СЕЗОНУ

Стурла Легрейд вперше в кар’єрі став володарем Великого кришталевого глобуса у чоловіків в загальному заліку. Перед цим він тричі фінішував там на другому місці: у 2021, 2022 та 2023 роках. Цей титул Легрейд здобув у боротьбі з живою легендою сучасного біатлону земляком Йоганнесом Бьо, для якого разом із братом Тар’єйом цей сезон став останнім у славетній професійній кар’єрі.
Переможниця жіночого загального заліку визначилася у драматичній боротьбі в останній гонці, на її останніх метрах, коли падіння перед фінішом Лу Жанмонно перекреслило її шанси у боротьбі за титул з Франціскою Пройсс. Для Пройсс це перший Великий кришталевий глобус у кар’єрі. До нього німецька біатлоністка йшла впродовж 12 років, зі свого дебюту на рівні Кубка світу у сезоні-2013/14.

Підготував Антон КУЩ