Серця трьох

Міжсезоння

Нещодавно вдалося закрити останню тренерську дилему в елітному дивізіоні, над чим плідно попрацював «Дніпро-1», а відчутними кадровими новинками запам’яталися інші єврокубкові команди нашої неперевершеної країни: «Шахтар», «Динамо» та «Зоря».

«ДНІПРО-1»
Офіційно дніпровський колектив залишився без наставника 14 липня, коли стало відомо, що Ігор Йовічевіч тепер буде працювати в «Шахтарі». Та про цю новину усі або майже усі знали значно раніше, адже хорватському спеціалісту та «гірникам» не вдалося приховати факт перемовин. Ця ситуація обурила керівників «Дніпро-1», яким нібито тренер обіцяв залишитись, але усім відомо, що риба шукає місця, де глибше, а людина обирає найбільш комфортні та прибуткові умови роботи.
Однак паралельно з зазначеними новинами було розуміння того, що Олександр Кучер покине «Металіст» заради дніпровської команди. Харківський клуб також 14 липня оголосив, що надалі командою буде керувати Олег Ратій, хоча він знаходитиметься у статусі виконувача обов’язків головного тренера. А безпосередньо ключові питання, ймовірно, буде вирішувати Олександр Призетко, у якого ще немає ліцензії UEFA Pro.
Останнім актом драми «Серця трьох» повинно було стати призначення Олександра Кучера на посаду наставника «Дніпра-1», однак клуб довго тримав у собі цю новину, хоча командою вже не перший тиждень керував новий тренер. І от 29 липня прийшла офіційна інформація, що Кучер очолив головний колектив Дніпра. Контракт з фахівцем укладено терміном на два роки. До тренерського штабу увійшли: Юрій Ушмаєв, Андрій Кудимов, Валерій Городов, Євген Баришніков та Олександр Грицай.
Варто зазначити, що Кучер у березні 2020 року закінчив кар’єру гравця. Вже через кілька місяців Олександр Миколайович був призначений тренером новоствореного клуба «Метал», на базі якого минулого року був відроджений старий добрий «Металіст». З «Металом» Кучер успішно грав у Другій лізі, а вже з реформованою командою вдалося продуктивно попрацювати в Першій лізі, після чого прийшло підвищення у класі до елітного дивізіону.
Раніше йшла мова про те, що за 39-річного наставника «Дніпро-1» віддасть «Металісту» 1 мільйон євро компенсації, однак клуби цю інформацію не підтвердили, тому тут кожен може вірити або вважати таку компенсацію за юного тренера відвертою нісенітницею. А от ближчою до істини може вважатися теорія, яка говорить про те, що шалені гроші було віддано не лише за тренера, а ще й за п’ятьох гравців харківської команди, які вже переїхали в Дніпро. Тобто в Словенію, де команда проводить тренувальний збір.
Новачками клубу стали наступні гравці, які раніше перебували у Харкові: воротар Владислав Рибак (оренда на один рік), а також півзахисники Руслан Бабенко (контракт на два роки), Сергій Горбунов (контракт на два роки), Едуард Сарапій (оренда на один рік) і Володимир Танчик (контракт на два роки). Усі ці хлопці цілком можуть підсилити новий колектив Кучера, тим паче що наставник чудово знає можливості своїх колишніх і вже теперішніх підопічних. А що стосується 1 мільйона євро, то такі гроші у «Дніпра-1» з’явилися після продажу двох виконавців: голкіпер Валентин Кожокару пішов у бельгійський «Левен» за 400 тисяч євро, а англійський «Брентфорд» нещодавно віддав 1,5 мільйона євро за хавбека Єгора Ярмолюка.
Найбільш відомим новачком дніпровського колективу став півзахисник Артем Громов, який також може діяти на позиції форварда. Свого часу Артем грав за «Ворсклу» та «Динамо», а останні п’ять років 32-річний гравець захищав кольори «Зорі», звідки вдалося піти у статусі вільного агента. Громов з «Дніпром-1» підписав угоду на один рік.

«ЗОРЯ»
Тим часом «Зоря» знайшла нового нападника – Денис Безбородько підписав маленький контракт до завершення 2022 року. Вихованець академії «Шахтаря» свого часу грав за «Маріуполь» та «Десну», які вирішили пропустити сезон-2022/23. Однак треба згадати й «Олександрію», а за «Зорю» Денис не дуже продуктивно бігав у першості-2016/17. У попередній кампанії гравець в 18-ти матчах Прем’єр-ліги за чернігівську команду забив сім м’ячів та віддав дві результативні передачі. Непоганий доробок! Тепер 28-річний форвард спробує на хорошому рівні провести півріччя, аби отримати тривалий контракт з луганським колективом.

«ДИНАМО»
Більш несподіваним кроком відзначилися представники «Динамо», які безкоштовно відпустили Беньяміна Вербича. Словенський півзахисник з рідного «Целе» перейшов у «Копенгаген» в середині 2015 року, коли данський клуб віддав за футболіста лише 1 мільйон євро. Півзахисник на певному етапі захотів щось змінити, не погоджуючись на новий контракт з «Копенгагеном». Першу половину сезону-2017/18 Беньямін провів на дуже високому рівні, стабільно забиваючи в чемпіонаті країни, Лізі Європи та Лізі чемпіонів, завдяки чому з’явився предметний інтерес з боку «Динамо».
Данський колектив зрозумів, що в таких умовах не вдасться отримати за гравця великі гроші, тому клуб погодився на пропозицію киян – 4 мільйони євро. Сам півзахисник отримав в «Динамо» чудовий особистий контракт – 1 мільйон євро на рік. Поступово Вербич відпрацьовував гроші, але два роки тому з появою Мірчі Луческу словенець втратив місце в основному складі, де румунський спеціаліст хотів бачити швидших виконавців. Тому серйозна ігрова практика зникла, а ще хавбек епізодично потрапляв до лазарету, тому давно було зрозуміло, що словенець не отримає нової угоди.
Подальших перспектив пограти на високому рівні у Вербича не було, тому з’явилася надія лише на хороші гроші, які й запропонував «Панатінаїкос». Якщо вірити неофіційним джерелам, то в Греції півзахисник буде отримувати 2 мільйони євро на рік. Велику зарплату і трирічну угоду вдалося отримати, адже новий клуб футболіста нічого не давав «Динамо». Формально 28-річний хлопець повинен був залишити Київ в кінці поточного року, але президент динамівського клуба Ігор Суркіс вирішав завчасно відпустити гравця, який отримував одну з найбільших зарплат в столичному клубі. Це той випадок, коли наразі задоволені усі сторони, а чи не пожалує «Панатінаїкос» – час покаже.
Динамівці, варто відзначити, встигли провести солідний спаринг з англійським «Евертоном», проти якого, звісно, вийшли лише резервісти та молоді гравці, адже основа команди зараз концентрується на вирішенні задач в кваліфікації Ліги чемпіонів. Символічно, що на благодійний матч в статусі капітана ліверпульської команди вийшов наш Віталій Миколенко, який раніше грав за київський клуб. Наставник «Евертона» Френк Лемпард у звітній грі залучив ключових виконавців та гравців запасу, тому нікого не здивував той факт, що «Евертон» безапеляційно переграв експериментальне «Динамо».

«ШАХТАР»
Тим часом «Шахтар» втратив чергового бразильця. У кінці липня в Ісмаїлі завершився термін угоди з «гірниками», тому лівий захисник подався додому, де планує підписати контракт з одним із місцевих клубів. Ісмаїлі переїхав в Донецьк на початку 2013 року, залишивши португальську «Брагу», а віддати за гравця довелося 4 мільйони євро. Не одразу хлопцю вдалося влитися в основний склад «гірників», але поступово на багато років захисник закрив лівий край оборони, нікому не програючи конкуренцію за місце в основному складі.
За майже десять років 32-річний гравець провів у «оранжево-чорній» футболці 227 матчів, забив 16 м’ячів, зробив 42 результативні передачі. Разом із командою бразилець завоював 16 трофеїв: 6 разів ставав чемпіоном України (2012/13, 2013/14, 2016/17, 2017/18, 2018/19, 2019/20), виграв 5 Кубків України (2012/13, 2015/16, 2016/17, 2017/18, 2018/19) та 5 Суперкубків України (2013/14, 2014/15, 2015/16, 2017/18, 2021/22).
Тому тепер формально останнім бразильцем в «Шахтарі» залишається Марлон, ситуація якого ускладнена контрактом до 2026 року, тому просто так ніхто його взяти не може. Єдиним прийнятим варіантом вважається оренда – саме у цьому напрямку йде робота, але наразі нічого не відомо про нову команду 26-річного центрального захисника.
Лівий край оборони «оранжево-чорні» одразу підсилили, взявши в оренду на один сезон Богдана Михайличенка. Вихованець «Динамо» голосно про себе заявив у складі «Зорі», яка три роки тому викупила контракт гравця у киян за 1 мільйон євро. А вже влітку 2020-го Богдан перейшов в «Андерлехт» за 500 тисяч. В Бельгії українець розпочав вдало, коли навіть голом вдалося відзначитися, але поступово прямолінійна манера гри лівого захисника перестала вражати, а вже в сезоні-2021/22 хлопець лише епізодично з’являвся на полі. Тому оренда гравця на один сезон в «Шахтар» стала великою радістю для бельгійського колективу.
При цьому важко зрозуміти, навіщо «гірникам» 25-річний Михайличенко, якщо є 23-річний Віктор Корнієнко, який за якістю гри навряд чи поступається новому конкуренту. Не забуваємо про універсала Миколу Матвієнка, який може грати ліворуч в обороні. Також з «Маріуполя» повернувся Петро Стасюк, а ще є перспективний Андрій Булеза. Але лише офіційні матчі покажуть, хто краще буде себе почувати на позиції лівого захисника «Шахтаря».

Володимир СТАХІВ