Міжсезоння
Українські клуби Прем’єр-ліги напружено готуються до другої частини сезону-2022/23, не забуваючи про досягнення кадрових цілей, хоча активністю на трансферній ниві відзначаються не усі колективи елітного дивізіону нашого футболу.
БЕЗ «МЕТАЛІСТА»
На початку поточного тижня варто констатувати той факт, що п’ятнадцять клубів чемпіонату України вийшли з відпустки, причому окремі колективи встигли провести товариські матчі. А зовсім немає інформації щодо «Металіста», який досі відпочиває. Ймовірно, рано чи пізно харків’яни повернуться до тренувального процесу, але наразі хвилює кадровий потенціал команди. Минулого року підопічні Олега Ратія та Олександра Призетка не вражали, відзначившись лише кількома непоганими матчами на першому відрізку першості. Саме стартові здобутки дозволяють «жовто-синім» перебувати на одинадцятій сходинці класифікації, проте не можна не відзначити, що найсвіжіша перемога колективу була зафіксована ще в середині жовтня минулого року. Після цього «Металіст» провів вісім матчів: три нічиї та п’ять поразок.
Здавалося, що в такій ситуації клуб спробує посилитися, однак бажання – це одна історія, а можливості – зовсім інша. Саме з можливостями відчуваються великі труднощі, тому й досі футболісти відпочивають, думаючи більше не про футбол, а про своє майбутнє. Вже цього року «Металіст» втратив воротаря – Олександра Рибку, а в перспективі може йти мова про відчутніші проблеми. Вже відомо, що шість гравців команди поїхали з «Дніпром-1» на збори, плануючи сподобатися наставнику дніпровської команди. У цей великий перелік потрапили: голкіпер Орест Костик, захисники Богдан Порох, Єгор Клименчук, хавбеки В’ячеслав Танковський, Євген Підлепенець, а також нападник Максим Прядун.
Можливо, не усі згадані хлопці залишаться у дніпровській команді, але у них є потенціал, щоби знайти пристойне місце роботи в інших клубах. Тому вже зараз треба говорити про те, що «Металіст» опинився в дуже складній кадровій ситуації. Звісно, швиденько можна набрати гравців сумнівного рівня з нижчих дивізіонів, але як з ними досягати спортивних результатів – невідомо. Одинадцята поточна сходинка – це не катастрофа, однак до зони вильоту усього п’ять очок, а нижче переважно знаходяться клуби, у яких ще й одна грав в запасі є. Тому варто припустити, що «металістам» навесні доведеться вкрай важко.
ЦИГАНКОВ В ІСПАНІЇ
Також одинадцяте місце наразі посідає «Жирона», яка на знайомі п’ять пунктів відклеїлася від іспанської зони вильоту. Однак керівники клубу розуміють, що ситуація може змінитися у будь-яку мить, тому додаткові кадри у цей непростий час зайвими точно не будуть. Саме про таку логіку варто говорити, констатуючи факт переходу півзахисника «Динамо» Віктора Циганкова у цей колектив, причому ця транзакція давно не була секретом.
Запитання стосувалися лише умов, адже на певному етапі «Жирона» схилялася до попереднього контракту з українцем, який міг підсилити іспанський клуб лише найближчого літа вже в статусі вільного агента. Однак середняк ЛаЛіги все ж погодився віддати солідні гроші, щоби Віктор вже зараз переїхав до Іспанії. Будь-який англійський колектив може посміятися, коли мова йде про 5 мільйонів євро, однак для Піренеїв це насправді солідна сума. Безпосередньо «Жирона» взагалі організувала найбільший трансфер у своїй історії, адже понад 5 мільйонів євро клуб ніколи не сплачував за гравця.
Немає сумнівів, що «Жирона» планує пізніше продати футболіста, щоби «нагріти руки», однак динамівці про це подумали, тому наш клуб отримає 50% грошей від наступного продажу виконавця. Однак це лише перспектива, а наразі треба відзначити, що 25-річний гравець підписав з «Жироною» особисту угоду до середини 2027 року. Залишається додати, що Віктор за «Динамо» провів 236 матчів в усіх турнірах (64 – в єврокубках). За цей час виконавець забив 94 м’ячі, з яких 77 – у чемпіонатах України, 4 – в національному Кубку, 13 – на міжнародній арені. Загалом Циганков перебуває у структурі «Динамо» з 2011 року, а найперші кроки ще на дитячому рівні гравець робив в академії вінницької «Ниви».
Після підписання угоди з «Жироною» Віктор прокоментував трансфер: «Настав момент, коли я прощаюсь «Динамо». Звичайно, я бачив це трохи інакше. Але є так, як є. Все ж ми змогли домовитися, що я піду саме взимку, а клуб отримає за мене гроші. Я приїхав до Києва у 13-річному віці, а сьогодні у мене є можливість грати в одній з найкращих ліг світу, тому хочу лише подякувати «Динамо». Дякую вболівальникам за все. За критику, за те, що палко підтримували нас тоді, коли щось йшло не так. Бажаю «Динамо» лише перемог, перших місць, Ліги чемпіонів, трофеїв. Я ваш уболівальник до останніх моїх днів, та тепер підтримуватиму команду з іншого боку. Окреме спасибі воїнам, які захищають нашу країну, нашу незалежність та наші кордони. Завдяки їм маю можливість поїхати та грати в одному з найкращих чемпіонатів. Сподіваюся, ви повернетесь додому до своїх родин і дітей цілими, щоб у вас все було добре, щоб війна закінчилася нашою перемогою».
ПОВЕРНЕННЯ РАКИЦЬКОГО
А «Шахтар» тим часом посилив лінію оборони, до якої минулого року виникали певні запитання. Щодо роботи в центрі захисту великих претензій до Миколи Матвієнка не було, а от Валерій Бондар чи Сергій Кривцов не вражали. Тому «гірники» знайшли досвідченого гравця – Ярослава Ракицького, який майже усю кар’єру провів саме в донецькому колективі. На початку 2019 року захисник несподівано пішов у «Зеніт», який віддав «Шахтарю» 10 мільйонів євро. Приблизно три роки Ярослав захищав кольори російської команди, але після настання 24 лютого 2022 року українець миттєво припинив співпрацю з «Зенітом», отримавши статус вільного агента.
Після цього кілька місяців Ярослав перебував без роботи, а працевлаштуватися вдалося лише в кінці липня минулого року, коли була підписана угода з турецьким клубом «Адана Деміспор». За цю команду Ракицький грав не дуже багато, тому нікого не здивував той факт, що українець залишив Туреччину, а тепер 33-річний захисник підписав з «Шахтарем» маленьку угоду – до літа поточного року. Саме час нагадати, що за першу команду «гірників» Ярослав грав з 2009 до 2019 року: 326 матчів, 14 голів і 19 трофеїв.
Звісно, Ракицький після повернення говорив лише теплі слова про клуб: «Я завжди мріяв повернутися до «Шахтаря», якому належить моє серце. Де б я не грав, продовжував слідкувати за командою та вболівати за неї. Знаю, що після початку війни колектив відчутно змінився, однак в оновленому форматі «гірникам» вдалося якісно зіграти в Лізі чемпіонів. Тому ще треба познайомитися з багатьма виконавцями. Розумію, що доведеться багато працювати, щоби вибороти місце в основному складі. Амбіції в «Шахтаря» незмінні – завжди бути першим і у єврокубках домагатися гарних результатів. А моє завдання – допомогти команді. Сподіваюся, з кожним тренуванням і з кожною грою ми набиратимемо обертів».
НОВІ ЗАХИСНИКИ
Також про оборону подумав «Дніпро-1», який взяв флангового захисника Хайнера. Наразі мова йде про піврічну оренду, а потім, якщо виникне бажання, наш клуб зможе викупити гравця. У рідній країні 27-річний виконавець устиг пограти за дев’ять команд, ніде не затримуючись надовго, тому обережний підхід дніпровського клубу зовсім не здивував.
Зрозуміло, що після підписання орендної угоди бразилець не міг не згадати про специфічні футбольні умови в нашій країні: «Перші враження в «Дніпрі-1» дуже позитивні. Одразу помітно, що клуб заряджений на досягнення найвищих цілей. Знаю, що команда добре виступає у європейських турнірах, є лідером чемпіонату і має перспективу зіграти у Лізі чемпіонів. Звісно, думав і про війну, але після розмов з агентом та представниками клубу я погодився грати. Вірю, що Україна переможе, адже в усьому винна росія, а в українців немає вибору – лише боротися та захищати свою країну».
В інших командах елітного дивізіону варто відзначити воротарський аспект в «Олександрії». Команду залишив Олег Білик, який ще не встиг працевлаштуватися у новій команді, але варіанти у хлопця є. На його місце в «Олександрію» прийшов Микита Шевченко, який раніше грав за «Зорю», а в Кіровоградську область голкіпер приїхав у статусі вільного агента.
Аутсайдер ліги «Львів», як зазначалося, підписав 35-річного голкіпера Рибку, а сталося це після переходу воротаря Олександра Ільющенкова в «Карпати». Головною несподіванкою треба вважати угоду з досвідченим українським захисником Олексієм Дитятьєвим, який понад п’ять років грав за кордоном. Олексій свого часу на високому рівні захищав кольори «Олімпіка» та «Карпат», після чого в середині 2017 року перейшов у польську «Краковію». Саме у цьому колективі наш земляк провів п’ять сезонів, а останнє півріччя пройшло в команді «Аксу» з Казахстану.
Ігор КРОВНИЙ