Третій раунд Вімблдону (це 1/16 фіналу) став останньою зупинкою українок в одиночному розряді, а до другого тижня турніру ми дотягнули лише у змаганні жіночих дуетів.
УКРАЇНСЬКА ДУЕЛЬ
На початку британської першості ми залишилися без Даяни Ястремської, яка поступила у першому матчі, а інші українки подолали стартовий бар’єр. Однак завчасно було відомо, що друге коло елітної першості ми не зможемо пройти без втрат, оскільки на турнірній дорозі зустрілися Ангеліна Калініна та Леся Цуренко. Фавориткою двобою, звісно, вважалася 25-річна тенісистка, яка у світовій класифікації посідає 34-ту сходинку. А от 33-річна Леся наразі перебуває на 101-й позиції, тому думка букмекерів не викликала подиву. Плюсом Калініної була й хороша форма, яку вдалося набрати саме у поточному сезону, а Цуренко лише нещодавно почала демонструвати пристойну гру, залишивши у минулому дуже неприємну травму ліктя.
Однак за підсумками зустрічі далі пройшла саме Леся, у чому можна знайти логіку, хоча насправді й перемога Ангеліни не вважалася б збігом обставин, адже дівчата провели дуже рівну зустріч, маючи однакові шанси на підсумкову перемогу. Кожен сет проходив у напруженій боротьбі, коли ключовими стали найважливіші м’ячі у критичні моменти, коли зазвичай давав про себе знати солідний досвід Цуренко. Вона ж проводила вже 36-й турнір Великого шлему у основній сітці, а от Ангеліна лише 11-й раз вийшла на такий високий рівень!
Також треба сказати, що за характером гри наші землячки відрізняються, що показала звітна зустріч. Леся надає перевагу грі на задній лінії, а Ангеліна зовсім не проти попрацювати біля сітки. Зустріч на Вімблдоні показала, що кожна тенісистка просто надає перевагу своїм сильним сторонам. Приміром, Калініна неодноразово чудово діяла біля сітки, даючи собі раду навіть з дуже непростими низькими м’ячами. А також українка досить часто використовувала короткі удари, змушуючи суперницю йти вперед.
У такому стилі перша ракетка України виграла першу партію, зробивши вирішальний брейк у другому геймі, після чого з проблемами на своїй подачі Ангеліна зіштовхнулася лише на фініші сету. Леся тричі перебувала в одному розіграші від порятунку, та Калініна виправляла свої ж помилки, зумівши реалізувати сет-бол з третьої спроби.
Було досить дивно, що у цей напружений момент досвід не допоміг Цуренко, однак він про себе нагадав трохи пізніше, коли друга партія поступово йшла до тай-брейку. За рахунку 4:5 Калініна зіграла не кращим чином, дозволивши суперниці отримати сет-бол, який одразу був реалізований. У цьому випадку саме Ангеліні не вистачило витримки, бо її короткий удар у вирішальний момент виявився занадто кволим – сітка.
Також невдалий короткий удар у виконанні Калініної виявився ключовим у третьому сеті, коли фаворитка вела з брейком, однак не втримала перевагу у шостому геймі. Саме тоді Ангеліна придумала короткий удар, але вийшов він «дерев’яним», чим спокійно скористалася Леся. Схоже, на цьому етапі Цуренко отримала ключову психологічну перевагу, тому надалі гра йшла по сценарію майбутньої переможниці, яка домінувала у більшості розіграшів, здобуваючи перевагу на своїй улюбленій задній лінії.
Підсумкові статистичні дані, на жаль, не тішать обох дівчат, які багато помилялися. У пасиві Калініної 57 невимушених помилок, а у Цуренко – 38. Але за чисто виграними м’ячами спостерігається відносний паритет: Ангеліна – 19, Леся – 21. Також досвідчена українка мала перевагу у реалізації брейк-пойнтів, що зовсім не дивує: Калініна – 3/12 (25%), Цуренко – 4/10 (40%).
Єдиним мінусом звітної зустрічі стало дуже холодне привітання наших тенісисток після завершення матчу. У той час, коли усьому світу треба показати українську єдність, Леся та Ангеліна виключно формально потиснули руки без жодних обіймів, посмішок та теплих слів. Прикро і дивно.
ОДИНОЧНИЙ ФІНІШ
Також прикро, що у третьому колі Вімблдону досвід Лесі не допоміг, що викликає щирий подив. Юле Німайєр лише другий раз у своїй кар’єрі грала у основному раунді Великого шлему, проте саме 22-річна тенісистка краще проводила найважливіші розіграші. Дуже важливий статистичний показник у цій зустрічі, як не дивно, був на стороні українки. Вона чисто виграла 20 м’ячів, а невимушених помилок було 29, тому маємо від’ємний баланс –
«-9». Але у німкені справи йшли ще гірше – «-16» (27-43). Як при цьому перемогла саме Німайєр?..
Відповідь насправді знаходиться на поверхні – Юле значно менше помилялася, коли мова йшла про брейк-пойнти. Їй вдалося реалізувати майже все – 11/12 (92%), а от Цуренко багато помилялася, коли були можливості забрати подачу суперниці – 10/19 (53%). Лесі не допомогли навіть одинадцять подвійних помилок у виконанні німкені, а ще варто відзначити, що переможниця багато м’ячів виграла на першій подачі – 52%, а ідентичний показник у Лесі неприємно здивував – 32%.
Після матчу Цуренко не приховувала, що почувала себе жахливо у той день, відзначивши, що розум і тіло жили окремо один від одного. Чому так відбулося? Українка говорить про психологічне перенавантаження. Можливо, так і є, адже Леся давно не доходила до третього кола на турнірах Великого шлему. Це сталося вперше за останні три роки – після Відкритого чемпіонату Франції-2019. А що стосується Вімблдону, то Цуренко лише повторила своє досягнення на цьому турнірі – знову третій раунд (як і в 2017 році).
Ще раніше покинула лондонські корти Марта Костюк, гра якої не вражала ще у першому колі, про що «Вболівальник» раніше говорив. Однак 20-річна українка могла приємно здивувати, якби трохи краще використовувала шанси на брейк-пойнтах у грі з Шуай Чжан. За рахунку 5:3 у першій партії наша землячка мала три сет-боли на прийомі, однак одного вирішального удару не вистачило. Після цього, не зумівши впоратися з хвилюванням, Костюк програла свою подачу. У наступному геймі Марта двічі була в одному кроці від брейку, та 33-річна китаянка відігравалася. Тай-брейк також пройшов у рівній боротьбі, та у вирішальний момент знову нагадав про себе досвід суперниці.
У другому сеті на корті була лише Чжан, яка відносно легко перемогла з двома брейками. Костюк другий раз поспіль покидає Вімблдон після другого матчу, а поки що рекордним досягненням української тенісистки на турнірах серії Великого шлему вважається четверте коло тогорічного Roland Garros. Але у Марти ще все попереду, тому сумувати наразі не варто.
ПЕРЕРВАНА СЕРІЯ
Також усе попереду у 21-річної Іги Швентек, однак вона на британських кортах вважалася фавориткою. Польська тенісистка приїхала в Лондон з феноменальною серією – 35 перемог поспіль! Вже на Вімблдоні перша ракетка світу виграла ще дві зустрічі, однак вже тоді було зрозуміло, що щось йде не так… У другому колі Іга лише у трьох сетах переграла нідерландку Леслі Керкхове, яка у світовій класифікації займає 138-му сходинку. Швентек точно бачила свої численні помилки, проте нічого не змогла з цим зробити вже у битві з Алізе Корне.
Досвідчена французька тенісистка (32 роки) змогла скористатися недоліками у грі суперниці. Неідеальна готовність Іги рано чи пізно повинна була прийти – так завжди буває, а на класі витягнути важкий матч молода Швентек не змогла. І це не дивно, адже, як вже було зазначено, у неї все попереду. Представниця Польщі досить спокійно сприйняла першу поразку з 16 лютого поточного року: «Знаєте, зазвичай після невдалих матчів я себе критикую, бо знаю, що щось неправильно робила у тій чи іншій зустрічі. Але зараз не та ситуація. Просто я ще до турніру відчувала, що не знаходжуся у найкращих кондиціях. Намагалася добре підійти до трав’яного Вімблдону, але не змогла. Тому поразка особисто мене не дуже здивувала. Може, хтось скаже, що це було неправильне налаштування перед грою… Не знаю… Просто я говорю правду, що не очікувала від себе чогось надзвичайного. Якщо на тренуваннях є проблеми, то вони обов’язково виникнуть і у грі. Може, воно й на краще, що моя 37-матчева переможна серія перервалася, бо це досягнення трохи тиснуло на мене».
Насправді шкода, що Іга вилетіла, адже саме вона була головною тенісисткою, яка підтримувала Україну ще від початку війни, про що свідчить синьо-жовта стрічка на голові Швентек. Ми ж тепер будемо довитися на парний розряд, де продовжують виступ сестри Кіченок. Але вони грають не разом, а окремо, утворюючи дуети з Оленою Остапенко (Латвія) і Ралукою Олару (Румунія). Дівчата матчі третього кола провели в понеділок, тому є надія, що у наступному номері буде можливість з позитивом говорити про наші успіхи у парному розряді.
Савелій СТУС
27.06–02.07.2022
Wimbledon. Лондон (Великобританія). Серія Grand Slam (трава)
Чоловіки
Парний розряд
Перший раунд
Мартінес (Іспанія)/Сміт (Австралія) –
Молчанов (Україна)/Голубєв (Казахстан) 6:3, 7:6, 6:4
Жінки
Одиночний розряд
Перший раунд
Калініна (Україна, 29) – Бондар (Угорщина) 4:6, 6:2, 6:4
Цуренко (Україна) – Барредж (Великобританія) 6:2, 6:3
Костюк (Україна) – Суон (Великобританія) 4:6,6:4, 6:4
Богдан (Румунія) – Ястремська (Україна) 6:2, 6:2
Другий раунд
Цуренко (Україна) – Калініна (Україна, 29) 3:6, 6:4, 6:3
Чжан (Китай, 33) – Костюк (Україна) 7:6, 6:2
Третій раунд
Німайєр (Німеччина) – Цуренко (Україна) 6:4, 3:6, 6:3
Парний розряд
Л. Кіченок (Україна, 4)/Остапенко (Латвія, 4) – Доден (Франція)/Марія (Німеччина) 2:6, 7:5, 6:3
Н. Кіченок (Україна, 15)/Олару (Румунія, 15) – Грамматікопулу (Греція)/Пліпих (Таїланд) 6:2, 6:3
Костюк (Україна)/Мартинцова (Чехія) – Бренгл/Девіс (США) 6:3, 6:4
А. Росольська (Польща, 11)/Рутліфф (Нова Зеландія, 11) – Калініна (Україна)/Бегу (Румунія) 6:4, 6:4
Бенчіч (Швейцарія)/Сандерс (Австралія) – Ястремська (Україна)/Галфі (Угорщина) 6:2, 6:7, 7:6
Другий раунд
Л. Кіченок (Україна, 4)/Остапенко (Латвія, 4) – Хартоно/Схюрс (Нідерланди) 6:2, 7:6
Н. Кіченок (Україна, 15)/Олару (Румунія, 15) – Барнетт/Ніколлс (Великобританія) 3:6, 6:4, 7:6
Дабровскі (Канада, 3)/Ольмос (Мексика, 3) – Костюк (Україна)/Мартинцова (Чехія) 7:5, 3:6, 6:3