П’ята висота поспіль

ЧС-2022 (Юджин, США). Підсумки

Чемпіонат світу з легкої атлетики в Сполучених Штатах Америки наша команда завершила з прийнятним для себе результатом: дві нагороди – срібна та бронзова.

ПЛЮСИ
Обидві медалі вдалося здобути в секторі для стрибків у висоту, що не повинно дивувати, адже ця дисципліна незмінно приносить нам п’єдестал пошани протягом останнього десятиліття. У 2013 році Богдан Бондаренко здобув золоту нагороду, встановивши рекорд чемпіонатів світу (2,41 м), який досі ніхто не зміг перевершити. За два роки Богдан вдовольнився срібною нагородою, після чого висота для нас вже ототожнювалася з дівчатами. На першості-2017 Юлія Левченко посіла друге місце, а світова першість-2019 принесла «срібний» успіх Ярославі Магучіх.
На останньому турнірі усі ми сподівалися, що вже більш досвідчена і все ще дуже юна Ярослава візьме «золото», про що говорили попередні старти. Однак 20-річна українка зупинилася на другій сходинці з чудовим результатом 2,02 м. Елінор Паттерсон теж подолала цю поперечку, а перемогла австралійка завдяки меншій кількості спроб. До речі, в березні на континентальній першості у приміщенні Магучіх також стрибнула на 2,02 м, здобувши тоді «метал» найвищої якості.
В Юджині вкрай неприємне четверте місце посіла Ірина Геращенко. Українка в США встановила особистий рекорд – 2,00 м, однак італійка Елена Валлортігара також подолала два метри, але з меншою кількістю стрибків. Фантастичний результат без нагороди – це не новина, адже на чемпіонаті світу-2019 Левченко також подолала 2,00 м і залишилася на четвертій позиції. Такі метаморфози говорять про височенний рівень конкуренції, однак Україна все одно залишається дуже успішною саме в стрибках у висоту.
Дуже довго на других ролях у цьому виді змагальної програми перебував Андрій Проценко, який у нашій країні стабільно знаходився в тіні Богдана Бондаренко, а на чемпіонатах світу Андрій постійно провалювався. Цікаво, що Олімпіади Проценко проводив відносно непогано: Лондон-2012 – 9-те місце, Ріо-де-Жанейро-2016 – 4-те місце. А от в Токіо-2020 наш хлопець зупинився в кваліфікації… Саме з таким невтішним результатом, не проходячи в фінал, Андрій проводив усі попередні світові першості (2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019). Два турніри 2009 і 2011 років – це лише початок спортивного шляху, а от після цього українець стабільно міг розраховувати на високі місця, та потрапити в елітну групу топ-12 не вдавалося.
Жахлива традиція стала історією в США, де 34-річний атлет легко пройшов у фінал, подолавши 2,28 м. В основній змагальній сесії українець показав результат 2,33 м, встановивши особистий рекорд поточного сезону, а взагалі свого часу Андрій навіть 2,40 м долав. Проценко, до речі, був найдосвідченішим учасником фінальної суперечки, але при цьому він може пристойно про себе нагадати через два роки на Олімпіаді. Також варто розраховувати на 32-річного Бондаренка, якого замучили травми, але хочеться вірити, що у 2024 році Богдан отримає можливість показати свої найкращі результати.

МІНУСИ
Вкрай невдало чемпіонат світу пройшов для Марини Бех-Романчук, яка претендувала на нагороди одразу у двох видах змагальної програми. Головним розчаруванням став потрійний стрибок, у якому зараз конкуренція не дуже висока. Звісно, є неймовірна Юлімар Рохас (Венесуела), з якою ніхто не може суперничати, але на другу чи третю сходинку українка цілком могла розраховувати. Однак змагання дозволили згадати, що у фіналі усі шість спроб отримують спортсменки, які після трьох стрибків потраплять у топ-8…
На жаль, Марина зробити цього не змогла, стрибнувши двічі дуже погано – 12,70 м та 13,91 м. А от перша спроба була просто фантастичною, коли українка полетіла під 15 метрів! Цього цілком могло вистачити для «срібла», однак стрибок довелося забракувати через мінімальний заступ – 11 міліметрів. Подальші змагання показали, що для нагороди Бех-Романчук вистачило б і особистого максимуму, який становить 14,74 м, однак показати його в США не вдалося.
Останній день першості також дозволяв розраховувати на п’єдестал пошани, причому одразу Марина стрибнула на 6,79 м, зробивши серйозну заявку на високе місце. На жаль, після цього суперниці покращували свої результати, а наша 27-річна землячка стабільно робили заступи – чотири рази поспіль! Останній стрибок дозволив отримати покращення, але плюс три сантиметри – це не той показник, з яким можна було розраховувати на медалі. Знову треба відзначити неймовірну щільність результатів в стрибках у довжину, коли «бронзу» і нашу восьму позицію поділяли лише сім сантиметрів, куди увійшли шість спортсменок: 6,89 м, 6,88 м, 6,87 м, 6,87 м, 6,84 м, 6,82 м.
Оце й усі види змагальної програми чемпіонату світу, у яких ми реально могли претендувати на нагороди. Два п’єдестали пошани дозволили Україні посісти 31-шу сходинку в медальному заліку, але в іншій класифікації «синьо-жовта» команда опинилася на 21-й позиції. Мова йде про рейтинг, який враховує місця у топ-8 з кроком в один бал: переможець отримує вісім очок, а восьмий атлет – одне. Сумарно ми у цій класифікації набрали 22 бали (0-1-1-1-0-0-1-2). До вже згаданих наших героїв додалися Михайло Кохан, який був сьомим у метанні молота, і Анна Рижикова, яка у фінальному забігу на 400 метрів з бар’єрами посіла восьму сходинку.
Усі атлети, яким вдалося потрапити в топ-8, змогли отримати солідні гроші: «золото» – 70 000 доларів, «срібло» – 35 000, «бронза» – 22 000, 4-те місце – 16 000, 5-те місце – 11 000, 6-те місце – 7 000, 7-те місце – 6 000, 8-те місце – 5 000. Звісно, про податки забувати не варто. А автори світових рекордів в Юджині отримали по 100 000 доларів США! У цей невеликий список увійшли: американка Сідні Маклафлін (400 м з/б), нігерійка Тобі Амусан (100 м з/б) і неймовірний швед Арман Дюплантіс (стрибки з жердиною).
Окремо треба сказати, що наша країна була представлена лише у 14-ти видах змагальної програми (29%), а 35 видів пройшли без нашої участі. Раніше такого слабкого представництва у нас не було, а причина цього прихована у невеличкій українській делегації – 22 спортсмени. Зазвичай на світовій першості у нас вдвічі більше атлетів, однак війна в Україні не дозволила багатьом показати результат, якого вистачило б для поїздки на головний турнір планети. Тому треба говорити про страшний форс-мажор, сподіваючись, що до наступного року ми встигнемо вигнати ворогів зі своєї землі. Чемпіонат світу пройде два роки поспіль (2022, 2023), оскільки звітна першість спочатку була запланована на 2021-й, але турнір довелося перенести через коронавірусну інфекцію.

Петро ЛУЦЕНКО

Результати збірної України
Чоловіки
Стрибки у висоту
Андрій Проценко «Бронза»
Олег Дорощук 15-те місце
Штовхання ядра
Роман Кокошко 15-те місце

Жінки
800 м
Ольга Ляхова 28-ме місце
400 м з/б
Анна Рижикова 8-ме місце
Вікторія Ткачук 10-ме місце
3000 м з/п
Наталія Стребкова 22-ге місце
4х400 м
Катерина Карпюк, Анастасія Бризгіна, Вікторія Ткачук, Анна Рижикова; Мар’яна Шостак 9-те місце
Спортивна ходьба 20 км
Олена Собчук 11-те місце
Анна Шевчук 12-те місце
Людмила Оляновська Не фінішувала
Спортивна ходьба 35 км
Надія Боровська Не фінішувала
Стрибки у довжину
Марина Бех-Романчук 8-ме місце
Потрійний стрибок
Марина Бех-Романчук 11-те місце
Стрибки у висоту
Ярослава Магучіх «Срібло»
Ірина Геращенко 4-те місце
Юлія Левченко 15-те місце
Стрибки з жердиною
Марина Килипко 16-те місце
Яна Гладійчук 23-тє місце
Метання молота
Ірина Климець 22-ге місце