П’ять з мінусом

5-й тур

Чемпіонат Української прем’єр-ліги минув першу «ювілейну» відмітку – п’ять турів. Щоправда, п’ять турів – формально за календарем. Фактично треба відмінусувати низку матчів, які було перенесено. У перших п’яти турах чемпіонату лише в двох відбулися всі заплановані, згідно з календарем, матчі. У трьох турах матчі відмінялися. Загалом не відбулися уже чотири матчі. Наступного туру планується перенесення ще поєдинку «Зоря» – «Динамо».

26 серпня
ЛНЗ (Черкаси) – «МЕТАЛІСТ 1925» (Харків) – 0:1 (0:1)
Гол: Юсов (45).
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 0:3 (0:0)
Голи: Назаренко (77), Макуана (79), Будківський (88).
27 серпня
«МИНАЙ» – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 1:1 (1:1)
Голи: Вітенчук (25 з пенальті) – В. Волошин (16).
«КОЛОС» (Ковалівка) – «ШАХТАР» (Донецьк) – 0:2 (0:2)
Голи: Назарина (25), Кащук (45+2).
Вилучення: Гочолеішвілі (38).
«ВОРСКЛА» (Полтава) – «ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – 2:1 (2:0)
Голи: Степанюк (5), Юрченко (45+1) – Пердута (54, автогол).
28 серпня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «КРИВБАС» (Кривий Ріг) – 0:0
Голи: Піхальонок (16 з пенальті) – Тарануха (46), Краснопір (83).

Станом на п’ятий тур відбулися також нові замінусування в тренерському цеху команд УПЛ. Тепер Олександр Ковпак і Ненад Лалатович уже не є очільниками ЛНЗ і «Зорі», відповідно. Вже мінус три головні тренери які починали сезон в УПЛ.

Дилема перенесень
Зараз для оцінки становища у турнірній таблиці недостатньо просто окинути її оком. Бо це лише показник за набраними очками. Необхідно ще вмикати математичні навички, щоб вирахувати іншу таблицю – за втраченими очками. Все через те, що вже зараз різні команди провели різну кількість матчів.
1-й тур – перенесено матч «Ворскла» – «Дніпро-1», 3-й тур – «Динамо» – «Металіст 1925», 5-й тур – «Динамо» – «Верес», «Рух» – «Дніпро-1». У 6-му турі вже вирішене питання про перенесення матчу «Зоря» – «Динамо».
Тому за набраними очками вперше турнірну таблицю УПЛ-2023/2024 очолив минулорічний чемпіон «Шахтар». А за втраченими «гірники» лише на третьому, поступаючись «Руху», який за цим показником залишається лідером, і «Динамо». Теж саме спостерігається і в співвідношенні здобутого і втраченого між іншими командами змагання. Тому зараз важко однозначно оцінити позиції команд після формально п’яти турів чемпіонату.
А все така певна плутанина через те, що в регламенті турніру УПЛ у порівнянні з минулим сезоном щодо змін у календарі було внесені принципову зміну. Вона стосується поточних матчів в чемпіонаті команд, які паралельно беруть участь розіграшах єврокубків. Минулого сезону наші єврокубкові бійці теж могли ініціювати перенесення матчів чемпіонату під приводом необхідності підготуватися до відповідальних поєдинків в європейських кубках. Але тоді неодмінною умовою для таких змін була згода на перенесення команди-суперника, з яким мала відбутися зустріч в УПЛ. Із нинішнього сезону такої згоди вже не треба. Достатньо лише команді, яка проводить матчі у єврокубку, заявити про бажання і матч за її участі внутрішнього чемпіонату автоматично переноситься без зважання на позицію іншої команди. Такі перенесення вже ініціювали «Дніпро-1» і «Динамо». І з такими змінами змушені були змиритися «Ворскла», «Металіст 1925», «Верес» і «Рух». Але остання команда вже виступила із заувагою до такої практики в чемпіонаті. Львів’яни, наголошуючи, що всіляко бажають успіхів нашим представникам в Європі, але просять зважати і на їхні інтереси. Оскільки такі перенесення іншим командам ламають плани і графіки підготовки та участі в змаганнях УПЛ. Зокрема технічний директор «Руха» Олександр Чабан заявив: «Рух» підтримує ті клуби, які грають на євроарені, вболіває за них в євротурнірах, але наголошуємо на тому, що всі мають бути в рівних умовах. У кожного клубу є свої завдання і хочемо, щоб цю позицію сприймали з розумінням та з повагою. Тому ще раз закликаємо всі клуби терміново провести Загальні збори УПЛ щодо цього надважливого питання та внести зміни в Регламент, адже права більшості клубів були порушені, аби догодити обраним командам».
Ось така дилема. І одних можна зрозуміти, і інші мають рацію. А ще така може на нас звалитися організаційна проблема – коли грати усі ці перенесені матчі? Ще в єврокубках не грав «Шахтар». У нього в групі Ліги чемпіонів мінімум шість відповідальних і складних матчів. Мінімум шість матчів у групі ще зіграє «Зоря». Якщо під кожен єврокубковий тур переносити тур УПЛ, може виникнути неймовірна плутанина. Це треба якось регулювати.

Тренерські метаморфози
Виграє команда, програє тренер. Посада очільника команди – це крісло, яке будь-якої миті може перетворитися на електричний стілець.
Бувають відставки головного тренера, які «назрівали». І не викликають надмірного здивування. Такою очікуваною «несподіванкою» була відставка головного тренера «Дніпра-1» Олександра Кучера через невиразну гру команди в Європі і в Україні. Відставка тепер Олександра Ковпака, очільника черкаського ЛНЗ, в широкому експертному і вболівальницькому загалі принаймні наразі не передбачалося. Але щось пішло не так. Формальною причиною звільнення називається поразка від першолігової «Вікторії» у матчі Кубка України. Але, справді, це виглядає лише формальною причиною. По-перше, черкасьці поступилися одному із нинішніх лідерів Першої ліги, де ЛНЗ ще вчора грав сам, і теж інколи поступався. По-друге, викликає великі сумніви, що тренерському штабу черкаської команди було поставлене завдання поборотися за здобуття трофею Кубка України. Є інша версія відставки, але це лише версія. Уже вже з’явилася інформація про те, що керівництво ЛНЗ веде перемовини з відомим в Україні білоруським тренером Олегом Дулубом і екс-тренером «Дніпра-1» Олександром Кучером, зважаючи на їхній більший досвід. Тому треба було фактичне рішення. А поразка в Кубку України стало лише формальною причиною. Тепер шлях до прийняття рішення відкрито. Можливо, таким чином керівництво ЛНЗ вирішило здійснити посилення не тільки складу гравців, а й тренерського штабу. Поки що в черкаського клубу тренер – виконуючий обов’язки Юрій Дудник, який у своєму «бойовому хрещенні» поступився «Металісту 1925», хоча й в досить рівній боротьбі.
Антураж відставки очільника «Зорі» сербського фахівця Ненада Лалатовича дуже нагадує ситуацію з відходом Олександра Кучера. Теж нездалий старт в єврокубках і невиразна гра в УПЛ. І теж заява про добровільне складення повноважень головного. Єдина відмінність – для Лалатовича це звична в його тренерській кар’єрі процедура. За 13 років очільництва «Зоря» була для нього вже 15 командою. Щиро кажучи, і тут цей фахівець не виглядав переконливо, запам’ятався більше емоціями. Із заміною наставника у «Зорі» не забарилися. З’явилася інформація, що найближчим часом «Зорю» очолить колишній головний тренер «Металіста 1925» Валерій Кривенцов.
А ось хто був ще недавно кандидат №1 на вибуття із цеху головних тренерів команд УПЛ, так це очільник «Ворскли» Віктор Скрапник. Уже й подейкували, що на цю тему у нього були серйозні розмови на підвищених тонах з керівництвом клубу. Як у нашому житті все може швидко змінюватися. Після двох перемог поспіль в чемпіонаті уже позиції Скрипнака видаються міцними.

Прикмети туру
Роман Григорчук в українському, зокрема, одеському футбольному господарстві користується авторитетом. Пригадуєте, навіть після невдалого на чолі «Чорноморця» першого кола минулого чемпіонату, на Григорчука продовжували покладати сподівання і він загалом їх виправдав. Але цього разу, здається, Роман Йосипович «передав куті меду», розхвалючи епітетами «вони сьогодні герої, красені, просто молодці» своїх підопічних після перемоги минулого туру над «Динамо». Підбадьорювати своїх підопічних, звичайно, треба, але команда на гру з «Ворсклою» вийшля якась «розхристана» і занадто самовпевнена. А полтавці нарешті діяли з чітко випрацьованою тактикою і, головне, її реалізацією. Зробили ставку на контратаки, сказав Скрипник на післямачевій прес-конференції. І ставка спрацювала. Одесити виявилися зовсім не готові до таких стрімких набігів ворсклян. Захист «Чорноморця» регулярно провалювався, виходи сам на сам полтавців була звична історія у цьому матчі. У першому таймі забили двічі, якби не майстерність Олексія Шевченка, у другому могли реалізувати не менше. Цього разу Скрипник переграв Григорчука. Але цього разу наставник «Чорноморця» підняв по закінченню матчу тему, яка не так стосується конкретно цього поєдинку, як загалом ситуації у нашому футбольному господарстві. Я вже писав раніше, що футбольні судді у нас якась окрема недоторкана каста. Все втаємничено. Про дії ЗСУ ми знаємо більше, хоча іде війна, аніж про ситуацію в суддівському корпусі українського футболу. Хто, чому, як і скільки? Все покрито ковдрою «секретності». Існує купа інформаційних ресурсів, де можна кожне рішення, кожний вчинок і кожну обставину пояснити і аргументувати. Ми теж для цього готові надати шпальти газети – відповідайте на ваш розсуд. Не відповідати – це безвідповідальність, безвідповідальність – це безкарність, безкарність… самі можете здогадатися до чого провокує. З цього приводу уже офіційною заявою виступив клуб Чорноморець. У номері газети ми подаємо цю заяву. Нікого не підозрючи і не звинувачуючи. Просто ця тема варта уваги.
Патрік ван Леувен порушив неприємну для себе традицію останніх турів – «Шахтар» програє другий тайм і втрачає очки. Цього разу свій гандикап в голах «гірники» зберегли, але триває інша неприємна уже традиція. У матчі 5-го туру «Колос» – «Шахтар» на 38-й хвилині зустрічі захисник «гірників» Гіоргі Гочолеішвілі отримав пряму червону картку за грубий фол проти Андрія Богданова. 33-річного капітана ковалівського клубу довелося знімати з гри. Це вилучення є вже четвертим для гравців «Шахтаря» в цьому сезоні УПЛ. І всі по ділу. Ще раз поторюю – шипами прямою ногою в голеностом в Лізі чемпіонів не будуть навіть вдаватися до ВАР. Це питання ігрової дисципліни.
Згадали про «Колос». Футболісти цієї команди залишили враження немотивованих людей. Ні, йдеться зовсім не про гроші чи про якісь сьогоднішні інтереси. Немотивовані по футбольному життю і перспективах. Усім футболістам «Колоса», за винятком голкіпера Кирила Фесюна і молдовського юного новобранця Кетеліна Кукоша (дебютом не вразив), які вийшли в старті матчу – +27–30. Досвід є, майстерність більш-менш теж, бажання «рвати жили і гризти землю», ну нема. Нема життєвої професіональної перспекти? В топ-ліги Європи уже не запросять, в середнячки середнячкових чемпіонатів – нема сенсу. Нам і в Ковалівці (читай – в Києві) непогано. поразку від «Шахтаря» навіть в більшості ніхто ж не засудить, чого «вмирати» на полі. Таке склалося враження. Якщо я помиляюся, перепрошую.
На противагу – симбіоз досвіду і молодої спритності у виконанні «Полісся» у цьому турі проти «Олександрії». Знаєте, це ланцюгова реакція. Якщо юний мчить, то і ветерану треба «шевелити копитами», бо буде на контрасті виглядати немічним. І шевелять. Новобранці житомирців, 20-річний конголезець Бені Макуана і 18-річний бразилець Аріелсон,маючи природні дані і вже деякі помітні футбольні надбання, ще є «необтесані» і не інтегровані в командну гру колективу. Але яка самовіддача і бажання проявити себе. Менше з тим, мова не про це. По фінальному свистку, з усіх футболістів на полі, двоє упали на землю жадібно ковтаючи повітря. Це були – Макуана і Аріелсон. У хлопців є мета. Якщо немає мети – на пенсію. А якже гроші? Тоді «шевели копитами».

Погода туру
Ніколи не «сюсюкався» із нашими футболістами, але й знущатися над ними теж не бачу потреби. Хто придумав грати матчі о 13.00, о 15.00, коли стовпчик термометрів у затінку подекуди перевалював за +40? Автора, це ж хтось так вирішив. Цього «хтось» у краватці, без парасольки, на сонячний бік трибуни матчу. Бігати не треба. Просто нехай на сонці висидить весь матч. Якщо зможе. Інших варіантів не бачу.

Роман СЛАВЕНКО