Спортивна газета "Вболівальник"

Пройдене в УПЛ-2023/2024

Проміжні підсумки

Завершено першу частину Української прем’єр-ліги-2023/2024. Це 33-й чемпіонат вищого дивізіону з часу незалежності і 16-й сезон УПЛ. Відміряно 17 турів першості, зіграно 128 матчів. Мало б бути 136. Загалом за сезон в чемпіонаті УПЛ має відбутися 240 поєдинків. Отож, хоча наступного року ми номінально маємо продовжити першість вже з 18 туру із 30-и, фактично в чемпіонаті зіграно трохи більше половини відведених в УПЛ на сезон матчів.
У чемпіоната УПЛ-2023/2024 можна, порівнюючи з попередніми сезонами, віділити кілька особливостей.

ВАЖЧАЄ «КОРОНА» ЛІДЕРСТВА
Перша особливість. Змагання цього сезону стали більш ітригуючими за розкладами у боротьбі за позиції у турнірній таблиці і непередбачуваними щодо конкретних результатів у матчах різних команд. Тренери, фахівці, експерти неодноразово зазначали, що в нинішньому чемпіонаті за певних обставин кожна команда може виграти у кожної. І це підтверджувалося матчами (за винятком за участі «Миная», хоча і він відбирав нічийним результатом очки у «Дніпра-1»). З п’ятірки лідерів наразі чемпіонату УПЛ всі команди протягом нинішніх змагань вже програвали командам, які посідають місця нижче у таблиці чемпіонату.
Те, що «корона» лідерства в чемпіонаті тепер дістається важче, свідчить іще один такий показник у порівнянні. В минулому сезоні УПЛ-2022/2023 перед зимовою паузою було зіграно 15 турів першості, в яких тодішній лідер «Дніпро-1» здобув 35 очок. В осінньо-зимовій частині чемпіонату-2023/2024 лідери зіграли більше поєдинків, по 17 матчів у «Кривбаса» і того ж «Дніпра-1», а очок здобули менше. Важче, значить, тепер вони даються.
Цю обставини підтверджують і цікаві порівняльні підрахунки футбольних статистиків. Криворіжці і дніпровці, здобувши 10 перемог при 4-х нічиїх та 3-х поразках, набрали лише 66,7% можливих очок, показавши найгірший за всі роки результат серед осінніх чемпіонів. Колишній своєрідний антирекорд був встановлений «Дніпром» ще в ЧУ-1992/93 – 68,9%.

«ЕПІДЕМІЯ» ПЕРЕНЕСЕНЬ
У сезоні УПЛ-2023/2024 чітко намітилася тенденція до збільшення кількості перенесених матчів. Наразі накопичилося вже 8 пропущених поєдинків, які ще необхідно колись зіграти, щоб надолужити графік календаря змагань. За кількістю це якраз відповідає цілому туру чемпіонату. Минулої першості станом на зиму було 5 перенесених матчів.
Результати в перенесених матчах УПЛ-2023/2024 можуть помітно вплинути на позиції команд в турнірній таблиці, що зафіксовані на сьогодні.
Найбільше не зіграних «боргів» (а отже і нагода позитивно відкоригувати свою позицію в таблиці) у «Динамо» і «Зорі» – по 3 матчі, у тому числі і між собою:
«Динамо» – «Верес», «Минай» – «Динамо», «Зоря» – «Динамо», «Зоря» – «Шахтар», «Колос» – «Зоря».
Складішим, як бачимо, виглядає шлях поповнення свого очкового багажу для «Зорі».
У «Шахтаря», крім матчу із «Зорею», у запасі залишається ще поєдинок на виїзді з «Чорноморцем». Для одеситів це єдиний перенесений матч чемпіонату, який належить ще зіграти додатково.
Два поєдинки, щоб поліпшити своє незавидне становище в турнірній таблиці, у «Миная». Крім загаданого вдома із «Динамо», на виїзді з ЛНЗ. Для черкасців це єдиний «заборгований» матч. І, нарешті, ще одна перенесена зустріч – «Олександрія» – «Оболонь».
Можемо трохи пофантазувати і припустити, що всі команди, які мають перенесені матчі здобудуть у них максимум очок. Це, звісно, неможливо. В одному матчі не буває два переможці і розігрується максимум 3 очки, а не 6. Але ж ніхто й не стверджую, що буде саме так. Ми просто намітили орієнтири максимуму очок, які ці команди можуть залучити до свого активу із «загашника» пропущених ще ними матчів у чемпіонаті. Тобто, межа вище якої потенційно, навіть, коли все виграєш, не піднятися. А нижче – може бути.
Для цього ми створили умовно-гіпотетичну таблицю чемпіонату, яка показує, чого можуть потенційно досягти команди, якщо виграють усі свої пропущені матчі (дивіться на цій шпальті).
Найпривабливіші перспективи виглядають для «Шахтаря» і «Динамо». За максимального результату вони можуть піднятися на лідируючі позиції в чемпіонаті. Небезпечну зону загрози вильоту може залишити «Зоря». Є шанс піднятися в турнірній таблиці в «Чорноморця», «Колоса», ЛНЗ, «Оболоні» (залежно, як зіграють конкуренти). «Ожити» може ще «Минай».
Нагадаємо, за рівності очок перевага надається за очними зустрічами.

ТРЕНЕРОПАД
Протягом першої частини чемпіонату УПЛ-2023/2024 відбулося дев’ять(!) відставок головних тренерів команд. Це торкнулося половини клубів Ліги – восьми: «Дніпро-1», «Зоря» (двічі), «Шахтар», «Динамо», «Металіст 1925», ЛНЗ, «Минай», «Верес».
Якщо врахувати тимчасово виконуючих обов’язки, то перемін на капітанському містку команд в сезоні буде ще більше.
А вже коли сюди ж додати ще три відходи головних керманичів команд УПЛ в останнє літнє міжсезоння (Ігор Йовічевич – «Шахтар», Юрій Вірт – «Верес», Патрік ван Леувен – «Зоря»), то можна говорити про тенденцію до високої плинності кадрів в українському тренерському цеху.
Відставки головних тренерів протягом сезону-2023/2024:
– До 20 серпня 2023 року головним тренером «Дніпра-1» був Олександр Кучер.
Заміна – виконувач обов’язків головного тренера «Дніпра-1» Валерій Городов.
– До 23 серпня 2023 року головним тренером ЛНЗ був Олександр Ковпак.
Заміна – виконувач обов’язків головного тренера ЛНЗ Юрій Дудник.
– До 27 серпня 2023 року головним тренером «Зорі» був Ненад Лалатович.
Заміна – виконувач обов’язків головного тренера «Зорі» Младен Бартулович.
– До 30 серпня 2023 року виконувачем обов’язків головного тренера ЛНЗ був Юрій Дудник.
Заміна – головний тренер ЛНЗ Олег Дулуб.
– До 9 вересня 2023 року виконувачем обов’язків головного тренера «Зорі» був Младен Бартулович.
Заміна – головний тренер «Зорі» Валерій Кривенцов.
– До 14 вересня 2023 року виконувачем обов’язків головного тренера «Дніпра-1» був Валерій Городов.
Заміна – головний тренер «Дніпро-1» Юрій Максимов.
– До 16 жовтня 2023 року головним тренером «Шахтаря» був Патрік ван Леувен.
Заміна – виконувач обов’язків головного тренера «Шахтаря» Даріо Срна.
– До 24 жовтня 2023 року виконувачем обов’язків головного тренера «Шахтаря» був Даріо Срна.
Заміна – головний тренер «Шахтаря» Маріно Пушич.
– До 3 листопада 2023 року головним тренером «Динамо» був Мірча Луческу.
Заміна – виконувач обов’язків головного тренера «Динамо» Олександр Шовковський.
– До 6 листопада 2023 року виконувачем обов’язків головного тренера «Металіста 1925» був Едмар.
Заміна – виконувач обов’язки головного тренера «Металіста 1925» Олег Голодюк.
– До 11 листопада 2023 року головним тренером «Зорі» був Валерій Кривенцов.
Заміна – виконувач обов’язки головного тренера «Зорі» Юрій Коваль.
– До 17 листопада 2023 року головним тренером ФК «Минай» був Володимир Шаран.
Заміна – головний тренер ФК «Минай» Желько Любенович.
– До 11 грудня 2023 року Олександр Шовковський перебував у статусі виконувача обов’язків головного тренера «Динамо».
Олександр Шовковський – головний тренер «Динамо».
– До 12 грудня 2023 року головним тренером ФК «Верес» був Сергій Лавриненко.
Заміна – головний тренер ФК «Верес» Олег Шандрук.
І жодних гарантій, що до кінця чемпіонату-2023/2024, цей список не буде ще поповнюватися. Нелегко бути футбольним тренером нині в Україні.
Якщо нашвидкоруч оцінювати здобутки новоприбулих керманичів, то передусім варто відзначити Юрія Максимова, якому вдалося у короткий термін відновити «розібраний» «Дніпро-1» і повернути в чемпіонські перегони. Після невдалої спроби минулого сезону є нагода для спроби №2 зійти на Олімп УПЛ. Відносно міцні позиції в чемпіонаті після приходу Олега Дулуба посідає дебютант елітного дивізіону ЛНЗ. Зарано, мабуть, робити якісь категоричні висновки щодо Маріно Пушича у «Шахтарі» та Олександра Шовковського у «Динамо», хоча локальні здобутки є. У першого – перемога над «Барселоною» у Лізі чемпіонів, у другого – переможна серія в чемпіонаті.

ВБОЛІВАЛЬНИКИ НА СТАДІОНІ
Є вірогідність, що незабаромі, зокрема з березня 2024 року, українські вболівальники зможуть дивитися футбол вживу на стадіонах.
Міністерство молоді та спорту України розробило додаткові заходи для допуску глядачів на трибуни спортивних змагань із дотриманням умов безпеки. Такі заходи розроблено відповідно до протокольного рішення засідання Кабінету Міністрів України від 1 грудня 2023 року N133.
Очільник Мінмолодьспорту Матвій Бідний поінформував, що пропоновані заходи допоможуть усім учасникам почуватись безпечніше та насолоджуватися енергією змагань:
– Жодна телетрансляція не замінить емоції стадіону, але нашим пріоритетом була і буде безпека глядачів. Ми дуже відповідально підійшли до розробки заходів спільно із безпековими структурами. Ми маємо повернути вир емоцій на стадіони так само, як свого часу повернули глядачів у кінотеатри та на концерти.
Згідно із порядком проведення спортивних змагань, попередній огляд місця, на якому відбуватимуться відповідні змагання здійснюватиметься робочою групою, до якої входитимуть представники спортивної федерації, керівництво спортивної споруди, представники структурного підрозділу молоді та спорту ОВА із залученням Державної служби України з надзвичайних ситуацій та Національної поліції України.
Зокрема, Робоча група проводитиме попередній огляд захисної споруди, що можуть бути використані як укриття, на можливість розміщення всіх учасників змагань, що знаходиться на відстані не більше ніж 500 метрів від місця проведення заходу з урахуванням часу евакуації до 10 хвилин пішим кроком, та з урахуванням умов пересування осіб з інвалідністю.
Також Робоча група визначатиме кількість осіб, яких зможе прийняти найпростіше укриття або захисна споруда, з урахуванням кількості спортсменів, тренерів, суддів та фахівців, які залучені до участі у змаганнях, адміністративного персоналу та передбачувану чисельність глядачів. За результатами огляду буде складено відповідний акт, в якому зазначено адресу та орієнтовну кількість осіб, яких може вмістити укриття або споруда, орієнтовна відстань до укриття.
Передбачається, що керівництвом спортивної споруди має бути розроблено План дій на випадок оголошення повітряної тривоги, зокрема відповідності шляхів евакуації затвердженим нормативам з урахуванням умов безперешкодного доступу до укриття осіб з інвалідністю. У Плані дій повинні бути викладені поетапні дії та заходи, яких слід вжити за цих обставин.
Схеми шляхів евакуації повинні бути розміщені у всіх доступних місцях спортивної споруди.

«КІНА» НЕ БУДЕ
Ще одна спроба створити футбольний телепул закінчилася нічим.
Під час загальних зборів УПЛ учасникам чемпіонату запропонували новий проект спільного телепулу у рамках УПЛ ТБ. Ліга хоче створити телевізійний канал з міжнародною дистрибуцією за допомогою партнерів (наприклад, DAZN або Сетанта). В Україні УПЛ хоче показувати матчі та додатковий контент на одному телевізійному каналі, а також на своїй OTT-платформі в інтернеті.
10 клубів уже проголосували «за», проте «Динамо», «Дніпро-1» та «Зоря» не брали участі у голосуванні, а «Рух», «Кривбас» та «Минай» утрималися.
УПЛ обіцяє клубам, що за участю всіх 16 команд проект можна зробити самоокупним.
Наразі більшість матчів УПЛ показують у відкритому доступі на різних платформах. Крім того, ряд матчів показує УПЛ ТБ, канали групи 1+1 та канали у Youtube.
Виконавчий директор УПЛ Євген Дикий, підбиваючи підсумки 2023 року, заявив, що головною невдачею вважає той факт, що клуби знову не домовилися про єдиний телепул.

Роман СЛАВЕНКО

Поточоне становище в УПЛ
1. «Кривбас»  34
2. «Дніпро-1»  34
3. «Полісся»  32
4. «Шахтар»  31
5. «Динамо»  28
6. «Рух»  26
7. «Ворскла»  23
8. «Чорноморець»  22
9. «Колос»  21
10. ЛНЗ  20
11. «Олександрія»  16
12. «Металіст 1925»  15
13. «Оболонь»  14
14. «Зоря»  12
15. «Верес»   12
16. «Минай»  6

Перенесені матчі УПЛ 2023/2024
5-й тур
«Динамо» – «Верес»
6-й тур
«Зоря» – «Динамо»
10-й тур
«Зоря» – «Шахтар»
12-й тур
«Чорноморець» – «Шахтар»
15-й тур
«Колос» – «Зоря»
«Олександрія» – «Оболонь»
16-й тур
«Минай» – «Динамо»
17-й тур
ЛНЗ – «Минай»

Гіпотетичне становище в УПЛ
1. «Шахтар»  37
2. «Динамо»  37
3. «Кривбас»  34
4. «Дніпро-1»  34
5. «Полісся»  32
6. «Рух»  26
7. «Чорноморець»  25
8. «Колос»  24
9. «Ворскла»  23
10. ЛНЗ  23
11. «Зоря»  21
12. «Олександрія»  19
13. «Оболонь»  17
14. «Металіст 1925»  15
15. «Верес»  15
16. «Минай»  12

Exit mobile version