Спортивна газета "Вболівальник"

Про роль особистості в футболі

5-й тур

Знову у турі не зіграли всі заплановані матчі, точніше не дограли один матч.

30 серпня
«ОБОЛОНЬ» (Київ) – «ЗОРЯ» (Луганськ) – 0:2 (0:1)
Голи: Мічін (19), Будківський (52).
Вилучення: Дубко (62).
«РУХ» (Львів) – «ІНГУЛЕЦЬ» (Петрове) – 5:0 (1:0)
Голи: Карабін (14), Квасниця (47), Краснопір (51, 61), Холод (57).
31 серпня
«ОЛЕКСАНДРІЯ» – «КОЛОС» (Ковалівка) – 2:1 (1:0)
Голи: Ковалець (15), Джевані (73) – Гусол (76).
«КАРПАТИ» (Львів) – «ВОРСКЛА» (Полтава) – 1:1 (1:0)
Голи: Шах (15) – Скляр (58).
«ЧОРНОМОРЕЦЬ» (Одеса) – «ПОЛІССЯ» (Житомир) – 1:4 (1:3)
Голи: Бутко (45+3) – Назаренко (3 з пенальті), Пайшао (8), Гуцуляк (35), Лєднєв (90+5).
1 вересня
«ВЕРЕС» (Рівне) – «ЛІВИЙ БЕРЕГ» (Київ) – 1:3 (1:0)
Голи: Степанюк (15) – Приходько (67), Галас (81), Дедух (87 з пенальті).
«ДИНАМО» (Київ) – ЛНЗ (Черкаси) – 1:0 (1:0)
Гол: Ярмоленко (22 з пенальті).

Матч туру – «Динамо» – ЛНЗ. Дві команди, які перебували у лідируючій групі чемпіонату. Ще на такий же статус міг би претендувати поєдинок «Кривбас» – «Шахтар», але… Тривала повітряна тривога у Кривому Розі завадила провести його повністю, зупинивши гру на 50-й хвилині.
«Олександрія» зберегла за собою перше місце у турнірній таблиці. Але, з огляду на сучасний стан суперника, ковалівського «Колоса», перемога над ним олександрійцями вдома, було очікуваною подією.
Продовжують впевнену ходу турнірним шляхом чемпіонату «Полісся» і «Рух». Житомирці і львів’яни здобули по другій перемозі поспіль. Таким успіхом наразі можуть ще похвалитися лише «Динамо» і, як не дивно, «Лівий берег».
Тривають стартові невдачі у «Оболоні» та «Колоса». Також без перемог два останні тури і більше «Інгулець», «Чорноморець» та «Карпати».
Загалом, дивлячись на турнірну таблицю після умовно 5-ти турів (насправді 5 матчів зіграли лише 9 команд із 16-ти), вже тепер кортить поділити учасників перегонів чемпіонату-2024/25 на дві групи за потенційними намірами і можливостями. До першої, як таких команд, що здатні зазіхнути на високі місця у підсумковій турнірній таблиці, можна віднести велику групу команд умовно з 1-го по 9-те місця. І до другої групи віднести команди, які цілком будуть задоволені, якщо їм вдастся убезпечити себе від ризику пониження у статусі – умовно з 10-го по 16-те місця.
Проте, враховуючи, яке зараз перемінне життя, ці всі можливі передбачення мають винятково гіпотетичний характер.

АФІША ТУРУ: «ДИНАМО» – ЛНЗ

Якщо ставитися до цієї зустрічі, як до однієї із ключових у турі, то, відверто кажучи, більше можна говорити про певне розчарування від подій на футбольному полі. Тільки одна статистична його особливість є досить характерною ознакою – поєдинок «Динамо» – ЛНЗ виявився найменш результативним у турі, лише один гол. І це не вияв впертою боротьби і непоступливості суперників у відповідальному матчі.
Мабуть, на це є об’єктивні причини. Якщо говорити про «Динамо», то, очевидно, що насичений ігровий графік, пов’язаний з раннім початком євролігових баталій, якоюсь мірою дається взнаки. Ось як, за словами Олександра Шовковського, команда провела останні майже два місяці: «Ми не були вдома 52 дні, спочатку готувалися з командою на зборах в Австрії, потім у нас було турне на матчі з «Партизаном», грали у Любліні, Глазго, Зальцбурзі. Між цими поєдинками ми завітали до Рівного та до Львова. Це був непростий період».
Проблема для киян у тому, що далі легше не буде. Очікує не менш напружений графік групового турніру Ліги Європи. Це постійні переїзди по всьому континенту – від Іспанії до Туреччини (географічно це вже Азія). І так гарантовано аж до кінця січня наступного рокуу. Питання не стільки у фізичних незгодах через тривалі подорожі, як в тому, що порушується ретельний тренувальний графік, що може позначитися на ігрових кондиціях команди. До слова, те саме стосується і «Шахтаря». Додатковий шанс для бажаючих кинути виклик українським грандам? Можливо.
У «Шахтаря», хоч є досить довга лава запасних для ротації. Про «Динамо» я б так не сказав. Якщо тільки побіжно поглянути на кадровий потенціал киян, то, мабуть, тільки у середній лінії є більш-менш необхідний запас глибини складу (особливо після появи у міжсезонні Олександра Піхальонка, Максима Брагару і Валентина Рубчинського). Ще те саме можна сказати про крайніх захисників. Далі є питання. У воротаря Георгія Бущана є дублер Руслан Нещерет, який вважається талановитим. Мабуть, що так, але два останні його виходи в основі закінчувалися неприємними для динамівців казусами. В центрі оборони зараз змушені діяти ще зовсім недосвідчені Тарас Михавко і Крістіан Біловар. Денис Попов (теж не завжди ідеал в захисті) – травмований, новобранець Браян Себальйос – не травмований, але далі лави запасних ми його не бачимо. В нападі – поодинокий Владислав Ванат, який бомбардирських якостей минулого сезону зараз не демонструє. Перспективний Матвій Пономаренко теж травмований. Але перспективу потрібно ще реалізувати, поки що 100% впевненості у цьому немає. І Владислав Супряга, який з’являється періодично на полі, більше про нього сказати нічого. Можливо такої глибини запасу вистачить на УПЛ (не факт), але на європейські звитяги – якось сумнівно.
ЛНЗ цікавий тим, що, запозичує модель орієнтації на іноземних легіонерів, включно з головним тренером. Тільки без бразильського переважання, як це практикує «Шахтар», а у географічному розмаїтті і без голосних авансів. У першому виїзному матчі ЛНЗ в чемпіонаті в Києві ця «армія найманців» не виглядала грізною.
Про сам матч «Динамо» – ЛНЗ, попри очікування, мало що можна говорити, тому більше було про організаційно-кадрові питання, вибачайте. Андрій Ярмоленко реалізував черговий пенальті за порушення у боротьбі на Олександру Піхальонку. «Динамо» володіло ініціативою, з мінімальною ефективністю в реалізації. Важко сказати чим володів ЛНЗ. Матч нагадував гру наприкінці виснажливого сезону, у якій нічого не вирішується. Той випадок, коли дійство не виправдало привабливості афіші.

МАТЧІ ТУРУ

З інших поєдинків 4-го туру виділив би дві розгромні перемоги. «Полісся» над «Чорноморцем» і «Руху» над «Інгульцем». І для «Полісся», і для «Руху» це вже другі виграші поспіль з крупним рахунком. Є підстави говорити, що обидві команди знайшли силу своєї колективної гри. Але я про командні успіхи волів би ще зачекати з оцінками, а от про окремих індивідуальностей сказати неодмінно варто. У цих командах в останніх зустрічах знайшлися футболісти, які яскраво і ефективно виявили свої лідерські якості. Звичайно, футбол це командна гра, але від лідерів теж дуже багато залежить. У «Поліссі» такі функції останнім часом переважно взяли екс-дніпровці Олександр Назаренко і Олексій Гоцуляк, у Русі – місцевий «абориген» Ілля Квасниця і новоприбулий Ігор Краснопір. До речі, із відмічених мною гравців Гуцуляк і Краснопір лише у це міжсезоння з’явилися у нових для себе командах. Можливо, якийсь час був потрібний для адаптації на новому місці, але, якщо цей період благополучно минув, то і в «Полісся», і в «Руха» з’явився додатковий аргумент претендувати на якісь досягнення. Проте це покаже час. У «Чорноморці» і в «Інгульці» перед стартом сезону змінилися головні тренери. Очевидно. йде пошук прийнятної гри в контексті наявних можливостей клубу. Поки що ці команди розташувалися у зоні перехідних матчів за збереження місця в УПЛ. До речі, наступного туру «Інгулець» і «Чорноморець» зійдуться в очному протистоянні. Це буде цікаво.
У «Зорі» теж змінився очільник, перший поєдинок у статусі виконуючого обов’язки головного тренера провів Младен Бартулович. Однак я б більше звернув увагу на потенційну появу в команді нового лідера. З поверненням до колись рідної команди, не лише перебрав капітанські обов’язки, а й відзначився забитим м’ячем досвідчений Пилип Будківський.
Ще про роль особистості в футболі. Лідер чемпіонату «Олександрія» у досить виваженому режимі обіграла вдома «Колос». Вчергове відзначився капітан команди Кирило Ковалець. Це його уже третій гол в чотирьох матчах. Вести за собою команду для нього не в новину, але коли це підкріплено ефективністю особистих дій, то є і загальний результат.
«Лівий берег», як дебютант УПЛ, спочатку вчився терпіти. Тепер почав і вдало «огризатися». Друга перемога поспіль свідчить, що лівобережці починають освоюватися в до того не звичній для них компанії.
«Карпати» і «Ворскла» обмінялися успішними для них таймами. Закономірна рівновага.
Один матч, який мав всі підстави бути одним із найцікавіших, на жаль, не дограли. «Кривбас» і «Шахтар» з 50-ї хвилини мусили припинити грати у футбол, бо є навіжені створіння. які і самі не живуть нормальним життям і іншим не дають. Цей поєдинок буде дограно у пізніші терміни.

Роман СЛАВЕНКО

Exit mobile version