Прийнятна доля

Жеребкування

Найменш престижна і найбільш масова Ліга конференцій відкрила свої контури на третій відбірній стадії, де точно зіграє «Зоря», а також треба вірити у світлі перспективи «Ворскли».

ТЕПЛА РУМУНСЬКА ІСТОРІЯ
Під час понеділкового жеребкування хорошими перспективами могли похвалитися луганці, які перебували у когорті сіяних команд. У цьому переліку 27-ми клубів «чорно-білі» знаходилися на десятій сходинці, маючи непоганий рейтинг – 18,000. А грати нам доведеться з переможцем пари «Влазнія» – «Університатя», що треба вважати непоганим варіантом. Румунський колектив наразі може похизуватися рейтингом 7,500, а аутсайдер зазначеного протистояння з Албанії вважається одним з найслабших учасників Ліги конференцій – 1,600.
«Влазнія» – це п’ята сила попереднього чемпіонату Албанії. І за звичайних умов цей клуб не зіграв би в єврокубках, але бонусом для нашого ймовірного суперника стала перемога в національному Кубку. «Університатя» в румунській першості-2021/22 фінішувала на третій сходинці, показавши такий результат і за результатами регулярного чемпіонату, і дещо пізніше, коли між собою грали шість лідерів сезону на другій стадії турніру.
Навряд чи хтось здивується тому факту, що «Зоря» ніколи не грала з зазначеними представниками Албанії та Румунії. «Влазнія» взагалі з українськими клубами не перетиналася, а от «Університатя» одного разу нам запам’яталася. Хоча було це ще у минулому столітті, коли на стадії 1/8 фіналу Кубка володарів кубків динамівці перемогли румунський колектив (2:2, 3:0). Згадати про цю історію варто, оскільки сталася вона у кампанії-1985/86!
А що тоді було? Так, динамівці під керівництвом великого Валерія Лобановського виграли Кубок володарів кубків, подолавши у фінальній зустрічі на французькому стадіоні «Жерлан» (місто Ліон) іспанський «Атлетіко» з розгромним результатом 3:0. Мадридський клуб, яким тоді керував відомий тренер Луїс Арагонес, постраждав від влучних ударів Олександра Заварова, Олега Блохіна та Вадима Євтушенка, який з’явився на полі після перерви, замінивши автора першого голу.
Сьогоднішня «Університатя» у минулому сезоні також була близькою до перемоги в Кубку країни, але поразка на півфінальній стадії не дозволила румунському колективу піти по шляху албанської «Влазнії». Команду з міста Крайова розчарували представники «Сепсі», які все ж взяли другий за статусом внутрішній трофей. До речі, румунський чемпіонат вже встиг стартувати, причому у стартовому турі зійшлися якраз «Університатя» та «Сепсі», яким 15 липня судилося зіграти внічию.

ЗАГАДКОВІ ПОЛТАВСЬКІ ПЕРСПЕКТИВИ
Полтавцям ще треба подолати шведський АІК, а якщо це станеться, то далі на горизонті з’явиться переможець пари «Валмієра» (Латвія) – «Шкендія» (Північна Македонія). З цими колективами українські клуби ніколи не зустрічалися, тому «Ворскла» в недалекому майбутньому може написати нову невеличку сторінку нашої футбольної історії.
Під час жеребкування «Ворскла» перебувала у переліку команд без посіву, маючи маленький рейтинг – 6,360. З цією справою у «Валмієри» ситуація ще гірше – 2,000, а у сіяну компанію ця пара потрапила завдяки рейтинговому показнику «Шкендії» – 9,000. Саме цей колектив стояв останнім у сіяній когорті, тому без сумнівів треба говорити, що полтавцям дуже пощастило з жеребом. Хоча про такі ж висновки говорять шведські вболівальники, але ми все одно віримо в потенціал п’ятої команди України.
Євротурніри у їх сьогоднішньому вигляді викликають певний подив, адже не секрет, що з кожним раундом рівень суперників повинен рости, а у нас простежується зовсім інша картина. Взяти ту ж «Ворсклу», яка зараз буде розв’язувати складну шведську задачу, а потім повинно бути легше у протистоянні з латвійцями або македонцями. Та й в Лізі чемпіонів динамівці зараз б’ються з турецьким «Фенербахче», а далі доведеться грати з потенційно слабкішим «Штурмом», хоча, звісно, тільки матчі покажуть, хто насправді сильніший, а кого ми переоцінили.

ДОМАШНІЙ ПОЧАТОК
Насамкінець треба сказати про дивну закономірність, яку вдалося побачити в процесі жеребкування трьох турнірів. Господарі та гості в третій кваліфікації Ліги чемпіонів, Ліги Європи та Ліги конференцій визначалися жеребкуванням, тобто не було історії з тим, що сіяна команда спочатку грає в гостях чи навпаки. На усе була воля вищих сил, які визначили, що усі українські команди спочатку гратимуть на своєму полі, причому динамівців така доля очікує в будь-якому випадку: або в Лізі чемпіонів, або у третьому відбірному раунді Ліги Європи, якщо ми не зможемо пройти «Фенербахче».
Залишається додати, що майже усі українські клуби визначилися з місцем проведення домашніх матчів в єврокубках. Динамівці у Лізі чемпіонів (чи в інших турнірах), як відомо, надали перевагу польському місту Лодзь (стадіон ЛКС). «Зоря» планує свої ігри Ліги конференцій також проводити в Польщі, але у Любліні (стадіон «Арена-Люблін»). «Ворскла» у тому ж турнірі сподівається продовжити вже знайому традицію… Полтавці, варто нагадати, обидві гри з АІКом проведуть в столиці Швеції, де й базується суперник. Якщо вдасться пройти далі, то «біло-зелені» знову спробують домовитися, аби домашній і гостьовий матчі організувати на території опонента, тобто в Латвії чи Північній Македонії.
«Шахтар» в групі Ліги чемпіонів почне грати лише в вересні, але вже зрозуміло, що домашні зустрічі «гірники» будуть проводити в Варшаві, де для цього готується стадіон Війська Польського, який є ареною столичної «Легії». Без затвердженої «домівки» залишається тільки «Дніпро-1», представники якого спочатку говорили про одне з польських міст як пріоритетний варіант, а нещодавно поповзли чутки, що умовно свій стадіон дніпровський клуб може знайти в Словаччині. Однак такий варіант можливий тільки в четвертій кваліфікації Ліги Європи, а от груповий етап (Ліги Європи чи Ліги конференцій) доведеться проводити саме у Польщі, що пов’язано зі спрощеними логістичними питаннями.

Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ

Ліга конференцій
Третій відбірний раунд
Основний шлях
«Зоря» (Україна) – «Влазнія» (Албанія)/«Університатя» (Румунія)
«Ворскла» (Україна)/АІК (Швеція) – «Валмієра» (Латвія)/«Шкендія» (Північна Македонія)
Перші матчі – 4 серпня, матчі у відповідь – 11 серпня.