Спортивна газета "Вболівальник"

Пригоди українців в Англії

Міжсезоння

Досить довго з новим клубом визначався гравець української збірної Андрій Ярмоленко, якому після англійського футболу вдалося знайти прийнятний варіант продовження кар’єри. А от Єгор Ярмолюк лише планує голосно про себе заявити на Туманному Альбіоні, де також залишається Олександр Зінченко, але, ймовірно, в іншій команді.
Наявність українських гравців в елітному дивізіоні англійського футболу вже не варто вважати раритетним явищем, про що ми повноцінно заговорили на початку поточного року, коли третім нашим земляком в Прем’єр-лізі став фланговий захисник Віталій Миколенко. Колишній футболіст київського «Динамо» перейшов в «Евертон», де 23-річний хлопець швидко встиг стати гравцем основного складу. Саме тоді ми змогли похвалитися наявністю трьох українських виконавців у найсильнішій та найцікавішій першості Європи та світу, хоча з останнім твердженням, звісно, дехто може посперечатися. Але ж ми зараз не про це…

ЯРМОЛЕНКО В «АЛЬ-АЙНІ»!
Після завершення попереднього сезону було зрозуміло, що наше представництво в Англії скоротиться на третину, оскільки в Андрія Ярмоленка закінчувався термін дії угоди з «Вест Хемом», а у клуба не було бажання продовжувати співпрацю з гравцем, який свої найкращі роки провів в столиці України, захищаючи кольори нашого найуспішнішого клубу – «Динамо». Покинув прекрасний Київ хавбек лише у 27-річному віці – досить пізно. Ймовірно, саме тому Андрій не зміг відзначитися вдалими виступами в чемпіонаті Німеччини за дортмундську «Боруссія» та у англійській першості.
Отримавши цього літа статус вільного агента, Ярмоленко міг спокійно обирати варіанти подальшого працевлаштування, але на топ-рівень 32-річний гравець не міг розраховувати. Тому називалися деякі клуби американської ліги МЛС, згадувався англійський «Фулхем», а також реальним вважалося повернення в «Динамо». По останній опції, якщо вірити чуткам, навіть йшли реальні перемовини, однак сторони не дійшли згоди. У чому могла бути причина? Якщо гравець безплатний, то, ясна річ, проблема могла виникнути лише з умовами особистого контракту. В Лондоні українець отримував дуже багато – близько 7 мільйонів євро на рік, а після такого падати дуже низько не хотілося… На Туманному Альбіоні йшла мова про те, що українець у новому клубі хоче отримувати 2–3 мільйони євро, а стільки платити динамівці точно не могли.
Тому досить швидко Андрій знайшов прибутковий варіант в Об’єднаних Арабських Еміратах, де працює наш старий знайомий Сергій Ребров. Саме в клуб «Аль-Айн», де тренерським процесом керує наш земляк, перейшов Ярмоленко, отримавши симпатичний особистий контракт, а саме 3 «лимона» за сезон. Мінусом вважається той факт, що угода розрахована лише на один рік, тому у стані чемпіона ОАЕ, ймовірно, українець надовго не затримається. До речі, контракт Реброва також розрахований до середини 2023 року, тому наші хлопці можуть одночасно залишити «Аль-Айн».

ЯРМОЛЮК В «БРЕНТФОРДІ»!
Але наше представництво в чемпіонаті Англії т еоретично не змінилося, оскільки нещодавно Єгор Ярмолюк перейшов в «Брентфорд», який у минулому чемпіонаті країни посів 13-те місце. Чому теоретично не змінилося представництво? Бо ж по факту 18-річний українець наразі приписаний до другої команди «Брентфорда», а чи зможе він перейти в основну обойму – життя покаже.
Зазвичай отримати робочу візу в Англії досить складно, оскільки для цього треба стабільно грати за свою національну збірну. Звісно, півзахисник «Дніпра-1» подібними діями не відзначався, але він пройшов в англійський чемпіонат за статтею «винятковий талант», який створений саме для того, аби клуби могли брати юних футболістів, перетворюючи їх на сформованих гравців. А перше перетворення Єгора було ще у шкільному віці, коли тодішній наставник «Дніпра-1» Дмитро Михайленко взяв хлопця на збір з першою командою.
Перший матч за «Дніпро-1» Єгор провів у 16-річному віці, коли в червні 2020 року не вдалося обіграти «Ворсклу» – 0:2. А сумарно за два сезони українець зіграв за першу дніпровську команду 21 поєдинок в українській Прем’єр-лізі та Кубку країни, відзначившись одним голом. Паралельно Єгор виступав за збірні України різного віку, дійшовши до молодіжної збірної. Загалом на його рахунку 20 матчів за «синьо-жовті» колективи різних вікових груп: U-21 – 4, U-19 – 5, U-17 – 4, U-16 – 7.
Британські засоби масової інформації повідомляють, що «Брентфорд» за гравця віддав 1,5 мільйона євро, а контракт з Єгором підписаний на три роки, після чого можливе продовження співпраці з півзахисником ще на один сезон, якщо усі зацікавлені сторони будуть задоволені попереднім відрізком. Одразу розраховувати на великий прорив в Англії не варто, оскільки ще у дніпровському колективі Ярмолюк на дорослому рівні нашого елітного дивізіону майже нічим не запам’ятався. А заграти хоча б епізодично у найсильнішій лізі планети – це дуже складна справа. До того ж не треба забувати, що перша ціль повинна полягати у доскональному розумінні англійської мови! На жаль, ті часи, коли спілкування велося на «футбольній мові», вже відійшли у минуле… Зараз ніхто з перекладачами не працює – лише перший час, а потім будь ласкавий – вивчай мову!
Головне, аби наш хлопець не пішов по шляху іншого українця – Андрія Луніна, який у 19-річному віці перейшов в іспанський «Реал», але досі наш голкіпер не грає. На жаль, навіть орендні угоди суттєво не допомагають тепер вже 23-річному гравцеві прогресувати. Він продовжує сидіти на лавці для резервістів, маючи змогу похизуватися лише непоганою заробітною платою.

ЗІНЧЕНКО В «АРСЕНАЛІ»?
Однак у нас є й інший приклад – Олександр Зінченко, який у 19-річному віці перейшов у «Манчестер Сіті». Здавалося, що вихованець «Шахтаря» в 2016 році просто потоне у морі зіркових «містян»… Спочатку так і сталося, оскільки хлопець не зумів знайти спільну мову зі своїми амбіціями та дещо завищеними очікуваннями. Юнацький максималізм… Вершиною проблем стала швидка оренда в нідерландський ПСВ, де хавбек опинився серед стабільних резервістів, а плани були зовсім інші. Тому, як потім зізнавався сам футболіст, він більше виявляв незадоволення власним положенням, а не працював над собою.
Лише трохи згодом українець перейшов від образ до звичайної роботи, а разом з цим і результати у вигляді ігрової практики прийшли. І от вже у кампанії-2017/18 Олександр почав отримувати ігровий час у складі одного з найбільш зіркових клубів планети. Так, для цього довелося перекваліфікуватися з півзахисника у гравця лівого краю оборони, але в такій ролі на певних відрізках кар’єри Зінченко був незамінним елементом в механізмі Хосепа Гвардіоли. Сумарно за «містян» наш хлопець провів 127 матчів в чемпіонаті Англії, Кубку ліги, Кубку країни та Лізі чемпіонів. Також були й результативні дії: 2 голи і 12 результативних передач. Звісно, що поступово Олександр став напрочуд важливим гравцем у національній збірній України.
Але тепер прийшов час йти далі, адже «Манчестер Сіті» розумів, що вигідно продавати гравця треба якраз за два роки до закінчення контракту. Тому зараз і вийшов на фінішну пряму трансфер в «Арсенал» – не харківський чи київський, а лондонський. Новий клуб готовий віддати за 25-річного українця 35 мільйонів євро, причому повідомляється, що «містян» така сума цілком влаштовує. А хіба може бути інакше, якщо шість років тому Зінченко коштував усього 2 мільйони євро.
Зараз йдуть розмови виключно про умови особистого контракту, які Олександра насправді цікавлять, адже він навряд чи хоче знову бути у хвості зарплатного списку… Саме така ситуація простежувалася в «Сіті», де абсолютно усі футболісти основного складу команди отримували більше, ніж наш хлопець. Він заробляв трохи більше 1 мільйона євро на рік, а інші виконавці зіркового колективу отримувати у кілька разів більше. Приміром, Кевін Де Брейне заробляв у 20 разів більше, а інші виконавці, які грали менше, ніж Олександр, мали зарплату 5-7 мільйонів євро за сезон.
От зараз в «Арсеналі» Зінченко планує побачити у контракті близько 3 мільйонів євро на рік, а «Манчестер Сіті» тим часом вже шукає нового лівого захисника. Основним кандидатом вважається колоритний іспанець Марк Кукурелья з «Брайтона». За 23-річного вихованця іспанської «Барселони» «містяни» віддадуть близько 30 мільйонів євро, але це вже зовсім інша історія. Наш інтерес уже буде пов’язаний з «Арсеналом», де свого часу на позиції правого захисника бігав колишній динамівець Олег Лужний, а тепер будемо говорити про вихованця «Шахтаря», який у Лондоні повинен закрити лівий край оборони. Хоча це не факт, адже молодий наставник «Арсеналу» Мікель Артета може знайти для гравця іншу позицію на футбольному полі.

Віктор НАДАЛЬСЬКИЙ

Exit mobile version