Приємна несподіванка

Група F

Перший матч оновленого «Шахтаря» в основному раунді Ліги чемпіонів приніс сенсаційну перемогу над німецьким «Лейпцигом», яку навряд чи можна вважати випадковою, однак про приємний для нас збіг обставин в той вечір варто говорити.

6 вересня
«ЛЕЙПЦИГ» (Німеччина) – «ШАХТАР» (Україна) – 1:4 (0:1)
Голи: Швед (16, 58), Сімакан (57), Мудрик (76), Траоре (85).

Старт «гірників» в головному турнірі континенту не міг не хвилювати, оскільки вперше фактично за 20 років ми побачили донецьку команду з українськими виконавцями, а єдиним легіонером на перших хвилинах зустрічі у складі нашого колективу став Лукас Тейлор. Цього бразильця клуб підписав досить несподівано, вирішуючи проблему на правому фланзі оборони, де був лише Юхим Конопля. Та тепер, коли травму отримав Віктор Корнієнко, Юхим почав грати ліворуч, а правий край контролював саме Тейлор.
Зовсім свіжий новачок грав ближче до передньої лінії «Шахтаря». Донецький клуб продовжив йти шляхом підписання українців, які свого часу покинули Україну, але лише частково реалізували себе в Європі. Або не реалізували. Мар’яна Шведа, мабуть, треба вважати найяскравішим представником цієї когорти, тим паче що українець двічі намагався заграти в Європі. Вперше вихованець «Карпат» залишив нашу країну у 18-річному віці, погодившись у 2015 році на пропозицію «Севільї». В Іспанії, звісно, хавбек грав за молодіжну команду, але жодного прогресу за два роки не було, тому гравець повернувся у Львів.
Вдома Швед знову демонстрував хороший рівень, причому справи йшли настільки добре, що шотландський «Селтік» віддав за виконавця 2 мільйони євро. Однак, знову поїхавши з України на початку 2019 року, Мар’ян провалився, причому перехід в «Мехелен» принципово нічого не змінив. Наставники шотландського та бельгійського колективів говорили про психологічні проблеми футболіста, який, ймовірно, вважав себе недооціненим. Швед хотів грати по своїм принципам, а тренерські слова зазвичай залишались без уваги… Такий от гравець 1 вересня прийшов в «Шахтар», де Ігор Йовічевіч, хочеться вірити, стане гарним вчителем, який допоможе учню стати на шлях футбольної істини.
Звітний матч не говорить про те, що приємний навчальний процес вже йде, оскільки персональні досягнення Шведа напряму пов’язані з допомогою суперника та вищих сил. На початку зустрічі Петер Гулачі уявив себе технічним форвардом, а коли довелося зіштовхнутися з реальністю, погано оброблений м’яч вже був у Мар’яна, який миттєво вразив порожні ворота. Нам відверто пощастило, оскільки в цій ситуації навіть не можна сказати, що українець активно тиснув на голкіпера – хавбек просто знаходився біля Гулачі, який зробив якусь дуже дивну річ. Дивну, але приємну для нас!
А про що говорив характер гри? Фактично на «Ред Булл-Арені» стояла футбольна тиша. «Шахтар», як й прогнозувалося, спокійно стояв в обороні, а «Лейпциг» демонстрував занадто банальні позиційні атаки, які не здивували наших недосвідчених хлопців. Трохи веселіше справи у господарів поля пішли по перерві, коли наша оборона все ж припустилася помилки. Валерій Бондар занадто близько підійшов до нашого Тейлора, після чого посунувся праворуч Микола Матвієнко, аби не створювати вільну зону. Займатися тією ж справою довелося Коноплі, який побачив вільного Домініка Собослаї, на якого треба було висуватися. Це Юхим й зробив, залишивши без нагляду Мохамеда Сімакана, якого Домінік вчасно помітив, а правий захисник «Лейпцига» пробив Анатолія Трубіна.
Це був дуже небезпечний момент: чи не зламаються молоді хлопці Йовічевіча у цю мить? Відповідь не знадобилася, оскільки проста атака «Шахтаря» дозволила Шведу результативно пробити з лінії штрафної площі. Мар’ян, скориставшись передачею Михайла Мудрика, вдарив поганенько, але рикошет від ноги Віллі Орбана нам допоміг – 1:2! Сталося це через 80 секунд після голу Сімакана. Надалі оборона «гірників» не помилялася, а на чужій половині поля наші хлопці провели ще дві результативні контратаки, які почергово завершували Мудрик та Лассіна Траоре. Асистентами в цих епізодах стали Георгій Судаков та Мудрик.
Таким чином ми напрацювали на велику перемогу, але зрозуміло, що пощастило нам, а також був ідеальний відсоток реалізації гольових шансів. Без жодних пом’якшень треба говорити лише про якісну гру нашої команди в обороні, яку «Лейпциг» не зміг пройти. Один гол – це радше збіг обставин, а не система. Хоча й німецький клуб наразі не вважається показовим подразником, а наступна перевірка українського «Шахтаря» відбудеться в столиці Польщі, куди 14 вересня приїде «Селтік», з яким у Шведа повинні бути свої рахунки…

Ігор КРОВНИЙ

06.09.2022
«Селтік» – «Реал» – 0:3 (0:0).
Голи: Вінісіус (56), Модріч (60), Е. Азар (77).